تکنیک گوش دادن فعال

تکنیک گوش دادن فعال

تکنیک گوش دادن فعال

تکنیک گوش دادن فعال

همان طور که می دانید گوش کردن یکی از حواس های پنجگانه مهم انسان است. گوش دادن به اطراف باید با تمام حواس و توجه فرد انجام شود که این امر باعث می شود که ارتباطات افزایش پیدا کند و یادگیری و تمرکز رشدی روزافزون داشته باشد.

گوش دادن به صدای افراد و شنیدن صحبت های آن ها از مهارت های بسیار مهم است که با تمرین و تکرار زیاد به دست می آید و باعث خلاقیت و ایده پردازی در افراد خواهد شد.

بسیاری از افراد به این مسئله به صورت یک ارزش نگاه می‌کنند، اما مهارت گوش دادن فعال کاملاً با گوش دادن متفاوت است.

گوش دادن به صورت فعال با داشتن هدف امکان پذیر است، اما گوش کردن معمولی هدف ندارد. ما در این مقاله می‌ خواهیم درباره ” تکنیک گوش دادن فعال ” برای شما عزیزان نکاتی را بیان کنیم.

اگر می خواهید مهارت لازم را در گوش کردن به دست بیاورید، به شما توصیه می کنیم که تا پایان این مطلب را دنبال کنید.

قبل از هر چیزی باید معنای گوش دادن فعال را بدانید گوش دادن به طور کلی یک فعالیت ذهنی است که گفته های دیگران تجزیه و تحلیل شده و نیاز به یادگیری دارد.

در صورتی که به صحبت های طرف مقابل توجه خاص نشود، موضوع قابل درک نخواهد بود. گوش کردن و شنیدن کاملاً با یکدیگر متفاوت هستند، همان طور که می دانید دستگاه شنوایی انسان در برخورد با صداهای مختلف حساس است، این عمل باعث شنیدن می شود، بنابراین تعریف شنیدن نیاز به یادگیری ندارد؛ گوش دادن، فعالیت ذهنی به منظور یادگیری سخنان دیگران است که با تمام حواس پنجگانه انجام می شود.

همچنین بخوانید :
چگونه با همسرمان سازش کنیم

مزایای گوش کردن فعال

  1. پیشرفت در ارتباط برقرار کردن با دیگران
  2. درک متقابل
  3. احترام گذاشتن
  4. افزایش روز افزون اطلاعات و دانش
  5. بالا رفتن سطح یادگیری و تمرکز
تکنیک گوش دادن فعال
افزایش تمرکز یکی از مزایای گوش دادن فعال است

هدف از به کارگیری "تکنیک گوش دادن فعال"

از تکنیک هایی که باعث جلب اعتماد و درک متقابل می شود، گوش دادن به صحبت های طرف مقابل است. افرادی که به درستی گوش می کنند به راحتی می توانند دیگران را درک کنند و هرگز اشتباهاتی از قبیل: کاهش نظرات اشتباه، بی احترامی به گوینده، پریدن در میان کلام، سطحی ‌نگری درباره صحبت های طرف مقابل، پرت شدن حواس، به بی راهه کشاندن بحث، ریز شدن در جزئیات و … را ندارند.

گوش کردن موثر چگونه است؟

به منظور بالا بردن مهارت گوش دادن باید نکاتی را رعایت کنید که در ادامه تعدادی از آن ها را بیان می کنیم:

1. گوش کردن تاثیر گذار را فراموش کنید

همان طور که کمی قبل بیان کردیم گوش دادن فعال درباره فهمیدن و اعتماد کردن به صداهای شنیده شده است. قابلیت گوش دادن تاثیر گذار را باید از طریق و تمرین و تکرار افزایش دهید؛ مطمئناً موانع زیادی بر سر دستگاه شنیداری وجود دارد.

بسیاری از افراد در زمان صحبت کردن دیگران بی صبرانه منتظرند که نوبت صحبت کردن آن ها برسد و هر چه سریع تر صحبت کنند، در این راستا بر روی صحبت طرف مقابل تمرکز نمی کنند و معنی و مفهوم اصلی صحبت های او را نمی فهمند؛ بنابراین اولین مهارتی که در گوش کردن باید بیاموزید، نادیده گرفتن صداهای اطراف و صبر کردن در زمان صحبت دیگران است.

همچنین بخوانید :
عشق با مغز چه می کند؟

2. دیگران را قضاوت نکنید

یکی از ” تکنیک گوش دادن فعال ” قضاوت کردن دیگران است، باید این مهارت را به دست آورید که بدون قضاوت کردن طرف مقابل به صحبت های او گوش کنید. بهتر است که درباره صحبت های طرف مقابل به دقت فکر کنید که دچار کج فهمی و سوء تفاهم نشوید، تا جایی که ممکن است احساسات خود را در شنیده ها دخالت ندهید و بیشتر منطق خود را به کار بگیرید.

تکنیک گوش دادن فعال
یکی از تکنیک های گوش دادن به صورت فعال پیش قضاوت نکردن در مورد دیگران است

3. از اول شروع کنید

برای به دست آوردن مهارت گوش دادن ابتدا باید طرف مقابل را بسنجید و بدانید که با چه کسی صحبت می کنید. بعد از اتمام صحبت طرف مقابل باید موضوع مطرح شده او را با خود مرور کنید و در هر جایی دچار ابهام شدید سوال خود را بپرسید.

4. خلاصه نویسی کنید

برای بالا بردن تکنیک گوش دادن باید حتماً یک برگه در مقابل خود داشته باشید، هر چیزی را که دوست دارید و نکته ‌ای که از صحبت دیگران برداشت کردید را یادداشت کنید. نوشتن سوالات نیز خالی از لطف نیست با این کار می توانید در پایان صحبت سوالات خود را مطرح کنید.

5. عکس العمل نشان دهید

به طور کلی در صحبت کردن با دیگران سعی کنید به گفته های آن ها واکنش نشان دهید، یکی از ” تکنیک گوش دادن فعال ” عکس العمل نشان دادن است؛ این موضوع باعث می شود درک بهتری نسبت به موضوع مورد بحث پیدا کنید. بهتر است به طرف مقابل نشان دهید که افکار اولیه شما درباره سخنان او چیست. اطلاع از نوع دیدگاه و تجربه‌ های مهم خود را با طرف مقابل در میان بگذارید.

همچنین بخوانید :
چگونه به حرف مردم بی اعتنا باشیم؟

6. در میان سخنان خود مکث کنید

مکث کردن در صحبت برای هر دو طرف مطمئناً دلنشین خواهد بود. زمانی که در سخن گفتن مکث می کنید به راحتی می توانید نکات کلیدی را از طرف مقابل دریافت کنید، بنابراین به شما توصیه می کنیم که ذهن خود را کنترل کرده و از بحث خود را خارج نکنید.

تکنیک گوش دادن فعال
مکث کردن در میان صحبت ها یکی تکنیک های گوش دادن به صورت فعال است

7. برای صحبت های طرف مقابل ارزش قائل شوید

حتماً سعی کنید مشکلاتی که در زمان صحبت کردن با طرف مقابل به وجود می‌ آید بی توجهی نشان دهید، زیرا وجود مشکلات باعث می شود که ذهن شما بسته شود و به سخنان طرف مقابل گوش نکنید.

8. هر از چند گاهی سکوت کنید

همان طور که می‌ دانید سکوت کردن با مکث کردن کاملاً متفاوت است. سکوت کردن باعث آرامش فرد می شود و سرعت مکالمه کاسته شود و در نتیجه فردی که صحبت می کند از سردرگمی خود را نجات می دهد.

9. ابتدا گوش کنید بعد گزارش بدهید

یکی دیگر از ” تکنیک گوش دادن فعال ” شنیدن موثر است، ابتدا افراد باید صحبت های طرف مقابل را به طور کامل بشنود و بعد نسبت به آن بازخورد نشان دهند و گزارش دادن را به یک زمان دیگر موکول کنند.

10. به صحبت کردن طرف مقابل علاقه داشته باشید

بسیاری از افراد  دوست دارند که به سخنان طرف مقابل گوش کنند اما در این زمان دچار حواس پرتی می شوند! همان طور که می دانید حواس پرتی به صورت ناخودآگاه انجام می شود. مطمئناً اگر به طرف مقابل و صحبت های او علاقه داشته باشید نسبت به حرف های او نیز حساس خواهید شد و بر روی آن ها تمرکز می کنید؛ به شما توصیه می کنیم که این کار را حتما با علاقه انجام دهید.

همچنین بخوانید :
چرا باید عاشق خودتان باشید

11. حضور گرم و فعال داشته باشید

بسیاری از افراد در زمان صحبت کردن دیگران  به فکر فرو می روند و خیال پردازی می کنند، به همین دلیل است که نمی توانند روی صحبت های دیگران متمرکز شوند. این موضوع یک مانع بزرگ است، بنابراین باید آن را رفع کنید و هر جا که جسم شما حضور دارد ذهن شما هم در همان جا باشد.

تکنیک گوش دادن فعال
حضور گرم و فعال تکنیک دیگر گوش دادن فعال است

12. به هیچ عنوان احترام گذاشتن را فراموش نکنید

به شما توصیه می کنیم که به طرف مقابل اجازه دهید که به طور کامل ایده‌ها و صحبت‌های خود را به شما انتقال دهد و شما دیدگاه او را درباره موضوع مورد بحث بدانید.

یکی از ” تکنیک گوش دادن فعال ” احترام است؛ برقراری ارتباط همراه با احترام برای جلب اعتماد طرف مقابل الزامی است.

13. آرامش خود را حفظ کنید

سعی کنید در در هر شرایطی که هستید آرامش خود را به طور کامل حفظ کنید، زیرا این موضوع بر روند گفت ‌و گو تاثیر بسزایی می گذارد.  هر گونه احساس ناراحتی را از خود دور کنید تا با ذهنی باز به تحلیل مسئله بپردازید.

14. نسبت به محرک های بیرونی واکنش ندهید

یکی دیگر از تکنیک گوش دادن، واکنش نشان دادن نسبت به محرک های بیرونی است. بعضی از کلمات، شرایط و مشکلات وجود دارد که در صحبت کردن با طرف مقابل شما را تحریک می کند، اما باید بی توجه به این مسائل کار خود را انجام دهید. هر کسی باید توانایی کنترل احساسات خود را داشته باشد.

15. عوامل حواس پرتی را از خود دور کنید

هر چه سریع تر عوامل حواس پرتی را از خود دور کنید، بیشتر می توانید به صورت فعال گوش کنید. توانایی گوش دادن با ارتقاء تمرکز به وجود می آید. برای مثال اگر نور اضافی شما را اذیت می‌ کند آن را قطع کنید و یا در زمان صحبت کردن تلفن خود را از دسترس خارج کنید.

همچنین بخوانید :
مشکل شب ادراری و خیس شدن رختخواب کودکان

ما در این مقاله سعی کردیم درباره ” تکنیک گوش دادن فعال ” را برای شما عزیزان مورد بررسی قرار دهیم، اگر شما هم درباره این موضوع نظر، پیشنهاد و یا تجربه ای دارید می‌ توانید آن را با ما و سایر کاربران زیر این مطلب به اشتراک بگذارید. در پایان از شما سپاسگزاریم که با ما همراه بودید.

اشتراک گذاری 

0 پاسخ

دیدگاهتان را بنویسید

می خواهید در گفت و گو شرکت کنید؟
خیالتان راحت باشد :)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.