بهترین ورزش های دوران بارداری

بهترین ورزش های دوران بارداری

بهترین ورزش های دوران بارداری

بهترین ورزش های دوران بارداری
بهترین ورزش های دوران بارداری

برخلاف عقاید قدیمی ورزش کردن در دوران بارداری  برای سلامت جنین مفید است، ورزش کردن در این دوران می تواند به مشکلاتی مثل : بی خوابی و درد کمر خانم ها پایان دهد.

بهتر است این کار را طبق نظر پزشک خود انجام دهید زیرا این دوران بسیار حساس است، بهتر است که ریسک نکنید و طبق نظر دکتر خود ورزش کنید.

بیشتر افراد فکر می ‌کنند که یک خانم باردار باید تمام فعالیت های خودش را تعطیل کند و در این دوران فقط به استراحت بپردازد، اما این کار به ضرر او و جنین است.

امروزه این نظریات کاملاً مردود شده اند، خانم های باردار باید به فکر سلامتی خود و فرزندشان باشند.

آن ها علاوه بر داشتن تغذیه ای مناسب باید ورزش‌های خاص دوران بارداری را در برنامه ی روزانه خودشان قرار دهند.

ورزش کردن به طور صحیح مشکلاتی که در دوران بارداری شایع می باشند  را کمتر می ‌کند، ما می خواهیم در این مقاله بهترین ورزش های دوران بارداری را بررسی کنیم لطفا تا پایان با ما  همراه باشید.

مناسب ترین ورزش های دوران بارداری

فواید ورزش کردن در دوران بارداری

با ورزش کردن میزان انرژی بدن افزایش پیدا می ‌کند و در نتیجه  بر شادابی مادر و سلامت جنین مفید واقع می شود.

ورزش کردن در دوران بارداری از افزایش وزن مادر جلوگیری می کند.

ورزش کردن صحیح خطر ابتلا به دیابت و فشار خون دوران بارداری را کاهش می دهد.

از کمر درد و فشارهایی که بر روی پاهای خانم های باردار وارد می شود جلوگیری می کند.

همچنین بخوانید :
تفاوت عمل کوچک کردن و لیفت سینه
ورزش کردن در دوران بارداری از افزایش وزن مادر جلوگیری می کند

معرفی بهترین ورزش های دوران بارداری

1) شنا

یکی از ورزش هایی که پزشکان در دوران بارداری به مادران توصیه می‌ کنند شنا است، شنا کردن باعث می ‌شود درد مفاصل، درد کمر و فشار های ستون فقرات تسکین پیدا کند.

تنها چیزی که باید در این ورزش ها رعایت شود پیدا کردن استخری تمیز و به دور از آلودگی است، استخر های غیر بهداشتی باعث به وجود آمدن عفونت و آلودگی در رحم خانم ها می شوند که برای سلامت مادر و جنین بسیار خطرناک است.

2) دوچرخه ثابت

از بهترین ورزش های دوران بارداری می توان به استفاده از دوچرخه ثابت اشاره کرد، البته باید نکاتی را در این موضوع رعایت کنید مانند: آهسته پا زدن! سعی کنید به آرامی این کار را انجام دهید و ضربان قلب شما زیاد بالا نرود.

این روش برای خانم هایی مفید است که قصد وضع حمل طبیعی را دارند، زیرا ماهیچه‌ های لگن و ران در این ورزش تقویت می شود.

بهتر است که سه ماهه ی اول و سوم بارداری بسیار با احتیاط این کار را انجام دهید و از انجام دادن خود سرانه ی این ورزش بدون مشورت پزشک جدا خودداری کنید.

3) پیاده روی سریع

به خانم های باردار توصیه می ‌کنیم که حتماً از پیاده روی سریع برای تقویت عضلات استفاده کنند، پیاده روی سریع ورزشی است بین پیاده روی و دویدن! پیاده روی سریع یک ورزش بدون دردسر برای مادران باردار است که احتیاجی به هیچ امکاناتی ندارد.

اگر تازه می خواهید این ورزش را شروع کنید ۲ تا ۳ بار در هفته زمان مناسبی است و هر هفته یک روز را اضافه کنید یا می توانید به طور ساعتی به زمان آن بیفزایید.

همچنین بخوانید :
طالع بینی ازدواج بر اساس ماه تولد
بهترین ورزش های دوران بارداری
به خانم های باردار توصیه می ‌کنیم که حتماً از پیاده روی سریع برای تقویت عضلات استفاده کنند

4) پیاده در در آب

برای دوران بارداری یکی دیگر از بهترین ورزش های دوران بارداری پیاده روی در آب است، مادران باردار می توانند استخرهای بهداشتی پیدا کنند تا علاوه بر شنا کردن درون استخر پیاده‌ روی هم کنند.

پیاده روی در آب باعث تقویت ماهیچه های لگن و ران ها می شود و به همین دلیل زایمان آسان تر صورت  می گیرد.

5) ورزش کگل

کگل ورزشی است که به تقویت عضلات ناحیه لگن کمک می کند، این ورزش به این صورت است که ماهیچه های لگن را سفت و منقبض کنید و بعد از ۵ ثانیه آن ها را شل می کنید و سپس استراحت کنید.

می توانید این ورزش را ۱۰ بار در روز و هر بار ۵ مرتبه انجام دهید، این ورزش در همه جا و هر زمانی قابل انجام است.

6) یوگا

یوگا باعث می شود که ماهیچه های بدن تقویت شوند و همین طور از لحاظ روحی هم مادر باردار به آرامش برسد.

یوگا تمریناتی برای زایمان طبیعی دارد که می ‌تواند به مادران کمک کند، سعی کنید از تمرینات سرعتی استفاده نکنید و با مربی خود هماهنگ باشید تا تنها ورزش هایی که مناسب دوران بارداری است را به شما آموزش دهد؛ از دراز کشیدن روی پشت در سه ماهه ی اول بارداری جداً خودداری کنید.

یوگا باعث می شود که ماهیچه های بدن تقویت شوند و همین طور از لحاظ روحی هم مادر باردار به آرامش برسد

نکاتی درباره بهترین ورزش های دوران بارداری

  • اگر سابقه ی ورزش کردن قبل از بارداری را دارید می توانید تحت نظر پزشک خود به انجام آن ادامه دهید، اما اگر برای بارداری شما مضر باشد از انجام آن ها کاملاً خودداری کنید.
همچنین بخوانید :
با چه پسرانی نباید ازدواج کرد

اگر شما هم از آن دسته از افرادی هستید که در دوران بارداری رو به ورزش کردن آورده اید، بهتر است گام به گام و آهسته این کار را از ورزش های آرام آغاز کنید تا مشکلی متوجه جنین شما نشود.

  • اگر تصمیم به شروع یک ورزش جدید دارید، حتماً آن را با پزشک خود در میان بگذارید و مطمئن شوید که هیچ آسیبی به شما و جنین نمی رسد.
  • خانم های باردار این را بدانند که سه ماهه ی اول و سوم بارداری بسیار مهم و حساس است، بنابراین از انجام هرگونه ورزش خودسرانه در این زمان ها دوری کنید.

سه ماهه ی اول به دلیل عدم چسبندگی جنین به دیواره ی رحم خطرناک است و انجام  ورزش های سنگین ممکن است آسیب زا باشد.

  • یکی از نگرانی های مادران باردار، اضافه وزن بعد از زایمان است؛ از بهترین ورزش های دوران بارداری می توانند برای این منظور بهره مند شوند اما باید حتماً تحت نظر پزشک باشند که از چاقی بعد از زایمان در امان بمانند.
  • مادران باردار باید به این نکته توجه کنند که در دوران بارداری به هیچ عنوان نباید در معرض گرمای بیش از حد و عرق کردن قرار بگیرند، گرم شدن بدن برای جنین مضر است مخصوصاً در سه ماهه اول بارداری! باید این موضوع را به خوبی رعایت کنند.
مادران باردار باید به این نکته توجه کنند که در دوران بارداری به هیچ عنوان نباید در معرض گرمای بیش از حد و عرق کردن قرار بگیرند

..

آن ها می توانند با نوشیدن مایعات خنک  در حین ورزش، از افزایش دمای بدن حین ورزش جلوگیری کنند و همین  طور باید از رفتن به مکان ‌های گرم مانند: سونا و حمام آفتاب باید دوری کنند، زیرا سه ماه آخر بارداری بسیار خطرناک است و باعث به وجود آمدن زایمان زودرس می شود.

همچنین بخوانید :
راهنمای شیر دادن به نوزاد
  • فشار هوا در ارتفاعات باعث کمبود اکسیژن در مادران باردار می شود، بنابراین این مادران باید سعی کنند که زیاد در کوهپیمایی به ارتفاعات بالا نروند.

ارتفاع زیاد ممکن است آن ها را با مشکلات تنفسی روبه رو کند و مادران را با عوارضی مانند نقص‌های مادرزادی و همچنین  خطر سقط را افزایش دهد.

  • به مادران باردار توصیه می ‌کنیم که از انجام ورزش های پرخطر دوری کنند، ورزش‌هایی مثل اسکی، بسکتبال، اسب سواری و غواصی اصلاً برای این دوران مناسب نیستند.

به طور کلی ورزش در تمام مراحل زندگی انسان باعث کاهش استرس در بدن می شود، مادران باردار نیز از این قاعده مستثنی نیستند و در این دوران بیشتر به آرامش نیاز دارند.

بنابراین ورزش کردن در این دوران برای آن ها بسیار با اهمیت است و مادران می توانند با ورزش کردن  این  دوران پر استرس را راحت تر طی کنند و همه چیز را تحت کنترل خود داشته باشند.

ما در این مقاله سعی کردیم از بهترین ورزش های دوران بارداری صحبت کنیم، اگر شما هم نظر و یا پیشنهادی دارید می ‌توانید با ما و سایر کاربران در زیر همین مطلب به اشتراک بگذارید. از شما سپاسگزاریم که ما را همراهی کرد.

اشتراک گذاری 

Share on whatsapp
واتساپ
Share on telegram
تلگرام
Share on facebook
فیسبوک
Share on twitter
توییتر
Share on email
ایمیل
Share on linkedin
لینکدین
همچنین بخوانید :
خواستگاری دختر از پسر
0 پاسخ

دیدگاهتان را بنویسید

می خواهید در گفت و گو شرکت کنید؟
خیالتان راحت باشد :)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.