نکات ضروری هنگام خرید فرش

نکات ضروری هنگام خرید فرش

نکات ضروری هنگام خرید فرش

در این مقاله ما قصد داریم نکات ضروری هنگام خرید فرش را برایتان توضیح دهیم.

امروزه جهان به سمتی می رود که استفاده از کالاهای خاص  و مورد نیاز به سرعت افزایش می یابد و افراد برای برطرف کردن نیازهای خود، کالاهایی که دوست دارند را به راحتی و با کمی دقت بیشتر می توانند تهیه کنند. در مورد انتخاب فرشی مناسب توجه به نکات مهم هنگام خرید فرش از اهمیت خاصی برخوردار است.

نکات ضروری هنگام خرید فرش

در مواقعی که قصد خرید فرش وجود دارد لازم است به مواردی چون ابعاد مورد نظر برای فرش دقت کرد، اینکه بر اساس متراژ مورد نظر بتوان فرشی با ابعاد مناسب خرید، همچنین رنگ های زمینه ی فرش محدودیتی که دارند تا چه میزانی است و….

امروزه در ارتباط با فرش، برندهای مطرح تنوع زیادی  را ایجاد کرده اند، مشتری در موقع خرید کردن با طرح ها و رنگ هایی خیلی متفاوت روبه رو می شود که باعث سردرگمی بیشتر در آن می شود.

در خیلی از مواقع فروشنده اگر فرد آگاهی در زمینه ی فرش باشد می تواند در ارتباط با نوع نخ به کار گرفته شده اطلاعات لازم را در اختیار افراد قرار دهد، اینکه برند آن فرش برای چه شرکتی است، کیفیتی که فرش مورد نظر دارد تا چه حدی است، هزینه ی در نظر گرفته شده  در ارتباط با فرش بر اساس چه مواردی تعیین شده است، اندازه ی تراکم فرش به چه میزانی است و… همه از سوالاتی است که فرد فروشنده می تواند جواب درستی را در اختیار مشتری قرار دهد.

همچنین بخوانید :
مشکلات دوران عقد

یکی از نکات ضروری هنگام خرید فرش به دست آوردن اطلاعات کاملی در مورد ویژگی های فرش می باشد. فروشنده ای می تواند در کار خود برای فروش فرش موفق باشد که به راحتی مشتری را در مورد تمام سوالاتی که می پرسد راهنمایی کند، به مشتری کمک کند که بر اساس نیاز خود و هزینه در نظر گرفته شده فرش مناسب تری را تهیه کند و دچار سردرگمی بیشتری نشود.

با این روش مشتری رضایت بیشتری از فرش خودش و فروشنده دارد و می تواند تبلیغاتی در مورد فرش و شرکت سازنده ی آن داشته باشد. مشتری در زمینه خرید فرش باید به تحقیق درستی در مورد هر گونه ویژگی هایی که یک فرش خوب دارد بپردازد.

از دیگر نکات مهم هنگام خرید فرش می توان اشاره به برچسب هایی کرد که در پشت فرش وجود دارد. در خیلی از موارد این برچسب ها به درستی و به طور کامل و تمام اطلاعات مورد نیاز مشتری را در خودش دارند.

البته در خیلی از مواقع این برچسب ها وجود ندارد یا اینکه مشاهده می شود که برچسب به تازگی اضافه شده است که مشتری در هنگام خرید باید به چنین مواردی دقت کند و مشخص شود که کارخانه ی سازنده برچسب را قرار داده است یا اینکه افراد سودجو با  استفاده از این برچسب اطلاعات نادرستی را در اختیار مشتری گذاشته اند.

امروزه برندهایی هستند که در گوشه ای از فرش و در قسمت حاشیه، نام برند خودشان را به صورت بافت قرار می دهند تا از این طریق مشتری بتواند برندهایی را که مدنظر دارد راحت تر بشناسد و با پرس و جوی مناسب در مورد آن برند اطلاعات بیشتری پیدا کند.

همچنین بخوانید :
آینده نگری چیست چگونه آینده نگری کنیم

در ارتباط با فرش دستباف، در ارتباط با کیفیتی که این نوع فرش دارد باید به مواردی چون تقارنی که طرح فرش دارد و همچنین موارد دیگری چون نقشه فرش دقت فراوان کرد. نکته ی مهم در این زمینه این است که بتوان فرش را تا کرد و با به کار بردن یک متر در نظر گرفت که تقارن لازم در مورد طرح فرش رعایت شده است یا خیر. در این زمینه توجه به ابعاد درست فرش در هر دو قسمت آن مهم است.

در زمینه ی فرش دستباف نیز دقت کردن به این اصل مهم است که طرح فرش قطع نشده باشد و کامل باشد. در خیلی از موارد فرش هایی که طرح های آن قطعی به میزان زیادی داشته باشد، از لحاظ ارزش در نظر گرفته شده برای فرش در حد بالایی نیستند و ارزش فرش را کم می کنند. به مورد دیگری چون یکسانی رنگ ها در این زمینه نیز باید توجه کرد.

برای بررسی پرزهای فرش هایی که دستباف هستند توصیه می شود که در مقابل نور خورشید چک شوند تا که نور لامپ سبب خطای دید نشود. برای این کار باید فرش را در جهت برعکس خواب آن مشاهده کرد چون در این مورد فرش را می توان بهتر و روشن تر دید و خط هایی که فرش دارد بهتر نمایان می شود. با این روش اگر در لبه های فرش رنگ ها به صورت متفاوت هستند نیز مشخص می شود.

در این زمینه اگر سطح فرش به طور یکنواخت نباشد با استفاده از این روش این عدم یکنواختی ظاهر می شود. در صورتی که پرز فرش درخشان باشد و این پرزها به صورت روشن مشخص شوند یعنی فرش داوم بیشتری دارد. زیرا فرش هایی که پرزهایی که دارند نرم باشد هم گرد و خاک بیشتری را جذب می کنند هم دوامشان به نسبت فرش هایی که پرزهایی با ضخامت بیشتر دارند کمتر است.

همچنین بخوانید :
تاثیرات ازدواج بر سلامت روانی افراد

یکی از مهم ترین نکات ضروری هنگام خرید فرش مطلع شدن از  روش های جلوگیری از  پوسیدگی فرش می باشد که لازم است در ابتدا پشت فرش چک شود چون مشکل پوسیدگی از قسمت پشت فرش نمایان می شود.

مورد دیگری که با دقت به پشت فرش می توان به آن توجه کرد، در نظر گرفتن کیفیت و تراکم فرش مورد نظر از این طریق است.

نکات ضروری هنگام خرید فرش

البته باید دقت شود که تراکمی که فرش ها دارند در قسمت بالا و قسمت پایین آن فرق دارد. چون در قسمت هایی چون پایین فرش که نخ ها بیشتر کوبیده می شوند تراکم بیشتری وجود دارد. در مورد تعداد گره هایی که یک فرش می تواند داشته باشد نیز می توان به اندازه ی استاندارد آن و تراکم فرش دقت کرد.

فرش هایی که اصل هستند معمولا ضمانت نامه دارند و در این گواهی تمام ویژگی های فرش قید می شود. البته فرش هایی که به صورت آنتیک وجود دارند دارای شجره نامه هستند. از نکات مهم هنگام خرید فرش دریافت ضمانت نامه ی فرش از سوی فروشنده به صورت کامل است که باید از مراکز معتبر تهیه شود تا اگر فرش در معرض دزدی و آتش سوزی و… قرار گرفت، بتوان با توجه به  ضمانت نامه پیگیری های لازم را انجام داد.

با در نظر گرفتن تمام مواردی که به آن اشاره شد لازم است به ظاهری که فرش دارد و طرح های مختلف آن نیز توجه شود. اگر فرش انتخاب شده از لحاظ رنگ و طرح با دکوراسیون خاص منزل دارد خیلی متفاوت باشد اصلا زیبایی ایجاد نمی کند.

همچنین بخوانید :
آموزش خواستگاری کردن

در مکان هایی که رفت و آمد کمتری انجام می شود چون اتاق های پذیرایی می توان از فرش هایی که ابریشم هستند به کار برد. در قسمت هایی چون اتاق کودک، آشپزخانه و راهرو قرار دادن فرش های عتیقه اصلا توصیه نمی شود.

یکی دیگر از نکات ضروری هنگام خرید فرش این است که فرش هایی که ترنج دارند را بتوان در مکان هایی مثل اتاق های بزرگ به کار برد. در مورد فرشی که برای اتاق نهارخوری تهیه می شود نیز باید دقت کرد که ابعاد فرش طوری باشد که صندلی ها را بتوان بر روی آن قرار داد. در اتاقی چون اتاق نشیمن نیز فرش طوری استفاده شود که در موقعی که فرد بر روی مبل می نشیند پا بر روی فرش باشد.

فرش هایی که برای مقابل مبل خریداری می شوند نیز اگر یک تکه با ابعاد مناسب باشند بهتر است تا اینکه چند تکه ی فرش را  با طرح های مختلف استفاده کرد. در خیلی موارد گزینه هایی چون سلیقه های فردی موثر است.

اشتراک گذاری 

Share on whatsapp
Share on telegram
Share on facebook
Share on google
Share on twitter
Share on email
Share on linkedin

امتیاز شما ؟      ستاره ها از راست به چپ

[ratings]
0 پاسخ

دیدگاهتان را بنویسید

می خواهید در گفت و گو شرکت کنید؟
خیالتان راحت باشد :)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.