علت و درمان واریس پا

علت و درمان واریس پا

علت و درمان واریس پا در زنان

علت و درمان واریس پا
علت و درمان واریس پا در زنان

یکی از مشکلاتی که بین خانم ها شایع شده واریس است. البته با داشتن اطلاعات کافی می توان از بروز این بیماری جلوگیری کرد و از دست آن برای همیشه خلاص شد.

ما در این مقاله می خواهیم ” علت و درمان واریس پا در زنان ” را مورد بررسی قرار دهیم. لطفاً تا پایان ما را همراهی کنید ، امید است که این مقاله مورد توجه شما عزیزان قرار بگیرد.

علت های به وجود آمدن واریس

ضعیف شدن رگ ها

جالب است بدانید که کار سرخرگ ها و مویرگ های خون ، اکسیژن رسانی به قلب و دیگر نقاط بدن است و سیاهرگ ها خون را که در قلب وجود دارد به سایر نقاط بدن  ارسال می ‌کنند.

به دلیل جاذبه هایی که در زمین وجود دارد رگ های پا باید بیشتر تلاش کنند تا خون را به سمت بالا پمپاژ کنند. اگر دریچه های قلب ضعیف شوند و یا این که آسیب ببینند خون برعکس حرکت می ‌کند و همین مسئله باعث به وجود آمدن واریس و یا تورم رگ ها در پاها می شود.

واریس تنها مختص به پاها نیست و گاهی اوقات باعث به وجود آمدن مشکلات جدی در بدن می ‌شود. این مشکل ممکن است به سایر مشکلات گردش خون در بدن هم سرایت کند.

به طور کلی رگ های متورم یا بیماری واریس در بدن ایجاد درد نمی کند، اما ممکن است باعث به وجود آمدن مشکلات جدی شوند.

وراثت مهمترین عامل واریس

علت و درمان واریس پا در زنان به توجه نیاز دارد ، به طور کلی وراثت از مهمترین عوامل بیماری واریس است که حدود ۷۰ تا ۸۰ درصد افرادی که به این بیماری دچار می ‌شوند یکی از اعضای خانواده آن ها به واریس دچار بوده است .

همچنین بخوانید :
تعبیر خواب نوزاد پسر حضرت یوسف

وراثت و ژنتیک در این بیماری بسیار مهم است ، عوامل خطرزای دیگری نیز وجود دارد که خطر ابتلا به این بیماری را بیشتر می کند این عوامل عبارتند از :  جنسیت ، چاقی ، پیری ، بارداری و … در بارداری به دلیل این که ۵۰ درصد از خون بیشتر برای مراقبت از جنین تولید می ‌شود و ممکن است مادر باردار را به بیماری واریس دچار کند.

بارداری ممکن است حجم خون را در بدن افزایش دهد، اما این جریان از قسمت پا تا لگن کاهش پیدا می ‌کند. این تغییرات به دلیل محافظت از جنین طراحی شده است و ممکن است به صورت ورید های متورم بروز کنند.

علت و درمان واریس پا
به طور کلی وراثت از مهمترین عوامل بیماری واریس است

جنسیت

خانم ها بیشتر در خطر ابتلا به بیماری واریس قرار دارند، تغییرات هورمونی که در بدن آن ها بر اثر یائسگی ؛ قاعدگی و بارداری رخ می دهد از عواملی است که آن ها را بیشتر مستعد این بیماری می کند.

به طور کلی هورمون های زنانه سعی در آرام کردن دیواره رحم دارند؛ بنابراین از داروهای جایگزین هورمونی و یا قرص های جلوگیری از بارداری استفاده می کنند که این عوامل ابتلا به واریس را افزایش می ‌دهند.

چاقی

از علت و درمان واریس پا در زنان می توان به چاقی  و کاهش وزن اشاره کرد. افرادی که دچار اضافه وزن هستند به طبع فشار خون بر روی رگ های پا بیشتر از دیگر نقاط بدن است.

به همین دلیل ایستادن یا نشستن طولانی مدت برای این افراد بسیار خطرناک است و ممکن است به مرور زمان در پاها  بروز بیماری واریس را به همراه داشته باشد.

تصور غلط درباره وجود بیماری واریس فقط در پاها

بیماری واریس بیشتر به دلیل وزن بدن و همین ‌طور جاذبه زمین  ایجاد می شود ، اما بهتر است که این موضوع را بدانید که انواع مختلفی  از این بیماری در قسمت های دیگر بدن نیز تشکیل می شود.

همچنین بخوانید :
تعبیر خواب ماهی حضرت یوسف

تلانژ کتازی در قسمت صورت گردن و رگ های عنکبوتی احتمال بروز واریس وجود دارد . جالب است بدانید که بیماری هموروئید نیز یک نوع واریس است که رگ های دور مقعد را بزرگ تر می کند.

علت و درمان واریس پا
یکی از تصورات غلط در مورد واریس این است که بیشتر به دلیل وزن زیاد ایجاد می شود

با تغییر سبک زندگی خطر ابتلا به واریس را کاهش دهید

عوامل خطرزایی که علت بیماری واریس هستند را می ‌توان با تغییر سبک زندگی خطر ابتلا به آن را کاهش داد.

با حفظ وزن سالم؛  ایستادن صحیح؛  پرهیز از نشستن های طولانی مدت می توان از ابتلا به این بیماری جلوگیری کرد.

متخصصین این بیماری معتقد هستند که بهتر است  خانم ها از پوشیدن لباس هایی که در قسمت میان تنه و کمر ، ران ها تنگ هستند؛ به صورت طولانی مدت استفاده نکنید.

پوشیدن کفش های پاشنه بلند نیز یکی از عوامل به وجود آمدن واریس پا است زیرا در گردش خون اختلال ایجاد می کند.

واریس بیماری است که زیبایی و سلامت را با هم از بین میبرد

علت و درمان واریس پا در زنان  متفاوت است ، افراد زیادی هستند که به خاطر وجود واریس در قسمت پاها به خاطر ظاهر نامناسب و گاهی دردآور احساس ناراحتی می کنند.

از مهم ترین علائمی که نشان می دهد یک فرد دچار بیماری واریس شده است؛ می توان به سنگینی پاها ؛ سست شدگی ؛ خستگی ؛ تورم ؛ خارش ؛ سوزش ؛ بی حسی و بی قراری پاها اشاره کرد.

جالب توجه است که بدانید تمام مشکلاتی که به واریس برمی ‌گردد احتیاج به درمان ندارد، اما اگر رگ های پا ورم می کند  و در فعالیت روزمره برای شما مشکل ایجاد می کنند و یا این که به مرور زمان دچار خونریزی می شوند؛ به شما توصیه می کنیم که حتما به پزشک متخصص مراجعه کنید و تحت مراقبت و درمان قرار بگیرید ، زیرا  بعد از مدتی سلامت قلب و عروق افراد مبتلا را به مخاطره می ‌اندازد و تغییرات مشخصی را در پوست ایجاد می کند.

همچنین بخوانید :
چگونه ذهنی قوی داشته باشیم

گاهی حتی ممکن است به زخم و یا لخته شدن خون در بدن منجر شود؛  بنابراین بهتر است که بیشتر به فکر خود باشید و این مشکل را هرچه سریع تر درمان کنید.

علت و درمان واریس پا
از مهم ترین علائم بیماری واریس می توان به سنگینی پاها ؛ سست شدگی ؛ خستگی ؛ تورم ؛ خارش ؛ سوزش ؛ بی حسی و بی قراری پاها اشاره کرد

واریس را می توان از نظر ظاهری درمان کرد

اگر بیماری واریس بر فعالیت های روزانه شما تاثیرگذار نیست و رگ های واریسی دردناک نیستند، می توانید از نظر ظاهری آن ها را درمان کنید.

یکی از درمان های ظاهری برای بیماری واریس این است که پاها را بالا نگه داشته که خونرسانی به طور صحیح انجام شود و یا این که اگر عجله دارید می توانید از پوشاننده ها و برنزه کننده ها برای خنثی کردن تغییر رنگ رگ ها استفاده کنید.

درمان های متفاوت واریس

در گذشته رگ های واریسی را با استفاده از بیهوشی موضعی یا عمومی  برمی داشتند. امروزه  روش‌های دیگری نیز به غیر از جراحی رایج شده است.

البته باید بدانید که این تکنیک های درمانی با یکدیگر متفاوت هستند ؛ ولی به طور کلی همه این درمان ها به بستن رگ های غیر طبیعی بیمار که باعث بروز مشکل واریس هستند منجر می شود.

یکی از متداول ترین تکنیک هایی که در درمان بیماری واریس به کار گرفته می ‌شود ؛ از بین بردن رگ ها با رادیو فرکانس و لیزر است. این موضوع به گونه ای است که در رگ های واریسی  به مرور زمان حل می‌ شوند.

جدیدترین تکنیکی که در این باره وجود دارد “Vena seal” از این تکنیک به صورت چسب فوق العاده قوی است که برای بستن رگ ها از آن استفاده می شود. این درمان نیازی به استفاده از داروهای بیهوشی ندارد ؛ داروهای بی هوشی عوارض بسیاری دارند که هر چه کمتر از آن ها استفاده شود بهتر است.

همچنین بخوانید :
تعبیر خواب رعد و برق حضرت یوسف

با استفاده از این درمان دیگر نیازی نیست برای پوشاندن آن ها از جوراب ها استفاده کنند. این درمان باعث کاهش احتمال آسیب رسیدن به عصب در رگ های مختلف در زمان است.

با مشاهده یک رگ واریسی، احتمال وجود رگ های بیشتر وجود دارد

اگر در بدن خود یک رگ  واریسی را مشاهده کردید باید این خبر بد را بشنوید؛  وجود حتی یک رگ در قسمتی از بدن که ملتهب شده است نشان دهنده ابتلا به بیماری واریس است که ممکن است در قسمت های دیگر بدن نیز اتفاق بیفتد.

بیشتر درمان هایی که برای واریس انجام می ‌شود ممکن است موقت باشد و دوباره احتمال رشد این بیماری وجود دارد. برای درمان واریس بهتر است به یک متخصص عروق یا جراح عروق یا متخصص پوست مراجعه کنید.

علت و درمان واریس پا
برای درمان واریس بهتر است به یک متخصص عروق یا جراح عروق یا متخصص پوست مراجعه کنید

علائم بروز بیماری واریس

علت و درمان واریس پا در زنان متفاوت است ؛علائم بسیاری وجود دارد که نشان می‌ دهد وریدها واریسی شده‌ اند این علائم عبارتند از : رگ های تیره رنگ به رنگ بنفش و یا آبی ؛ رگ های پیچ خورده و برجسته با ظاهری مانند طناب پیچیده شده بر روی پاها ؛ احساس ضعف و سنگینی در قسمت پا ؛ سوزش ؛ گرفتگی عضلات ؛ تورم در بخش ‌های پایینی پاها ؛ احساس درد بعد از نشستن و برخاستن طولانی مدت ؛ خارش در اطراف رگ ها خونریزی ؛ رگ های واریسی ؛  زخم های دردناک در قسمت ورید ها و تغییر رنگ پوست به قرمز .

بیماری واریس و رابطه آن با پیری

با افزایش سن خطر ابتلا به بیماری واریس نیز بالاتر می رود، بروز پیری در بدن باعث سست شدن دریچه ها و رگ ها می شود که جریان خون را تنظیم می کند. گردش خون به طور صحیح صورت نمی گیرد و باعث به وجود آمدن بیماری واریس در پاها می شود.

همچنین بخوانید :
روانشناسی عاشق شدن

انواع ورید های واریسی

رگ های واریسی متفاوتی وجود دارد که در ادامه به بررسی آن ها می پردازیم:

واریس ورید صافن

از علت و درمان واریس پا در زنان می توان به واریس ورید صافن اشاره کرد. این مشکل زمانی به وجود می ‌آید که ورید صافن در قسمت پا به طرز شگفت آوری تغییر اندازه می دهد و بزرگ می شود.

این مشکل از زیر پوست نیز کاملاً قابل مشاهده و قابل لمس است. این رگ ها بسیار بزرگ هستند و ظاهری مانند طناب دارد؛ گاهی اوقات بدون رنگ هستند اما از نظر برجستگی کاملاً نمایان است.

وریدهای واریسی رتیکولار

توده هایی که به نام رتیکولار هستند ؛ به صورت یک تور که سطح بسیار وسیعی از  پوست را در بر گرفته خودنمایی می کنند. این رگ ها معمولاً ضخیم تر هستند و رنگ آن ها قرمز؛  سبز و یا بنفش است. این رگ ها برجسته نیستند ؛ اما ظاهری نامطلوب را برای افراد  به همراه دارند.

توده هایی که به نام رتیکولار هستند ؛ به صورت یک تور که سطح بسیار وسیعی از  پوست را در بر گرفته خودنمایی می کنند

وریدهای عنکبوتی

رگ های عنکبوتی اندازه کوچکتری نسبت به  وریدهای واریسی دارند؛ این رگ ها ممکن است در هر جایی از بدن دیده شوند که با تغییر رنگ پوست به آبی و قرمز خود را نشان می‌دهند. این رگ های عنکبوتی به شکل تار های عنکبوت هستند که در سطحی از پوست انتشار یافتند.

پیشگیری و درمان رگ های واریسی

علت و درمان واریس پا در زنان چیست؟ در پاسخ  باید این موضوع را بدانید که هیچ درمان قطعی برای از بین بردن کامل رگ های واریسی در بدن وجود ندارد ؛ اما می توان با بهبود یافتن گردش خون این خطر را از خود دور کرد.

همچنین بخوانید :
تعبیر خواب ببر از حضرت یوسف

اقداماتی را می توانید در منزل برای پیشگیری از بیماری واریس انجام دهید برای مثال می توانید پاها را در هر موقعیتی که هست تکان دهید ، ایستادن طولانی مدت را تجربه نکنید و قرارگیری در وضعیت های نامناسب برای شما خطر آفرین است و ممکن است باعث فشار به ناحیه پا شود.  

تمریناتی  که باعث افزایش گردش خون در بدن می شود را انجام دهید و یا از جوراب های فشرده مخصوص بیماری واریس استفاده کنید.

درمان های بسیاری برای بیماری واریس وجود دارد، خوشبختانه برای درمان این بیماری نیاز به بستری شدن طولانی مدت در بیمارستان نیست و این بیماری به صورت سرپایی درمان می شود، اما در موارد شدید تر می ‌توان از درمان‌های مثل اسکلروتراپی، جراحی لیزری جراحی ورید آندوسکوپی استفاده کرد.

درمان ها و علت های مختلفی برای واریس پا ارائه شده است . ما در این مقاله سعی کردیم ” علت و درمان واریس پا زنان ” را مورد بررسی قرار دادیم؛ اگر شما هم در این مورد نظر و یا پیشنهادی دارید می توانید ان را با ما در میان بگذارید از شما سپاس گزاریم که ما را همراهی کردید.

اشتراک گذاری 

Share on whatsapp
واتساپ
Share on telegram
تلگرام
Share on facebook
فیسبوک
Share on twitter
توییتر
Share on email
ایمیل
Share on linkedin
لینکدین
0 پاسخ

دیدگاهتان را بنویسید

می خواهید در گفت و گو شرکت کنید؟
خیالتان راحت باشد :)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.