علت به وجود آمدن کیست سینه

علت به وجود آمدن کیست سینه

علت به وجود آمدن کیست سینه

علت به وجود آمدن کیست سینه

همان طور که می دانید کیست سینه یکی از شایع ترین بیماری هایی است که بیشتر در زنان دیده می شود. این کیست ها ساختاری بیضی شکل یا گرد دارند که از یک مایع پر شده‌اند، به طور کلی ۲۵ درصد از کل پستان را توده هایی کیست مانند تشکیل می دهند که این امر کاملاً طبیعی است.

جالب است بدانید که بیشتر کیست های پستانی که در سینه خانم ها تشکیل می شود خوش خیم است و باعث به وجود آمدن سرطان سینه نمی شود؛ حتی گاهی اوقات این کیست ها به حدی ریز و نامشخص هستند که احساس نمی شوند و در سونوگرافی ها به طور واضح قابل مشاهده نیستند.

ما در این مقاله می ‌خواهیم به ” علت به وجود آمدن کیست سینه ” صحبت کنیم؛ اگر می خواهید علت به وجود آمدن این کیست ها را بدانید تا پایان ما را همراهی کنید.

سن به وجود آمدن کیست سینه

همان طور که می دانید کیست سینه ممکن است در هر سنی به وجود بیاید؛ اما این بیماری معمولاً در خانم های بالای ۴۰ سال شایعه است. استرس و اضطراب یکی از عوامل به وجود آمدن این کیست ها در سینه خانم ها است.

خانم هایی که معمولاً در شرایط خاص و پرتنش زندگی می کنند امکان ابتلای آن ها به کیست سینه نیز بسیار بیشتر از خانم هایی است که در محیطی آرام زندگی می کنند. گاهی این کیست ها به حدی بزرگ هستند که با لمس سینه کاملاً احساس می شود و در قسمت زیرین پوست قابل حرکت هستند.

همچنین بخوانید :
زیبایی واقعی یک زن به چه معناست

خانم هایی که دچار کیست می شوند درد؛ حساسیت به لمس و برجستگی را در پستان خود مشاهده می کنند؛ اما باید بدانید که این قضیه در چرخه قاعدگی می ‌تواند به بدترین شکل و یا بهترین شکل تبدیل شود.

خانم هایی که دچار کیست می شوند درد؛ حساسیت به لمس و برجستگی را در پستان خود مشاهده می کنند

چگونه کیست سینه را تشخیص دهیم؟

بعد از تشخیص کیست سینه مهمترین مسئله مشخص کردن نوع آن است؛ بسیاری از این کیست ها بسیار ساده و قابل درمان هستند؛ اما انواع دیگر نیز وجود دارد که در میان آن ها بسیار دشوار و پیچیده خواهد بود.

” علت به وجود آمدن کیست سینه ” ممکن است به عوامل متفاوتی بستگی داشته باشد، بعد از انجام سونوگرافی و ماموگرافی و تشخیص کیست ساده باید حتماً به پزشک مراجعه کرد. حتی گاهی اوقات این کیست ها یکی از علت های سرطان سینه هستند؛ به همین دلیل است که معمولاً پزشکان برای تشخیص دادن نوع کیست از ماموگرافی یا سونوگرافی بهره می برند. ممکن است نتیجه این عکس برداری ها به گونه های مختلفی تفسیر شود که در ادامه تعدادی از آن ها را بیان می کنیم:

کیست های ساده

کیست های ساده از یک دیواره صاف؛ نازک و منظم تشکیل َشده اند و درون ان از یک مایع پر شده است. امواج صوتی که در سونوگرافی و ماموگرافی ها از بافت سینه رد می شود باعث می شود که تمام ناحیه های خطرناک و سفت شده نشان داده شود؛معمولا کیست های ساده همیشه خوش خیم هستند.

کیست های پیچیده

معمولا کیست های پیچیده ؛ کیست هایی هستند که به صورت مرزهای نامنظم و یا پوسته پوسته با دیواری های ضخیم و قسمت هایی محکم و جامد شکل گرفته اند. همیشه امواج صوتی نمی تواند از آن عبور کند و در سونو گرافی ها و ماموگرافی ها به صورت یک توده نشان داده می شوند.

همچنین بخوانید :
علت گرایش دختر به پسر

بعضی از کیست های پیچیده با استفاده از داروها برطرف می‌ شوند؛ اما بعضی از آن ها نیز باید حتماً با استفاده از جراحی از سینه خارج شوند، گاهی اوقات این کیست ها باعث به وجود آمدن سرطان سینه می شوند.

” علت به وجود آمدن کیست سینه ” ممکن است به عوامل متفاوتی بستگی داشته باشد که در ادامه ان ها را بررسی می کنیم. باید این را بدانید که اگر در داخل این کیست ها خون و یا سلول های غیر طبیعی باشد حتماً باید بررسی بیشتری توسط پزشک انجام شود، این افراد معمولاً مشکوک به سرطان سینه هستند.

گاهی اوقات دیده شده این کیست ها ویژگی هایی بین حالت پیچیده و ساده دارند، در این حالت بیشتر ویژگی ‌های این کیست ها به چیزهای ساده شبیه است؛ اما تا حدودی نیز حالت جامدی در آن‌ ها دیده می‌ شود که امواج سونوگرافی آن ها را نمایان می کند. دیواره های ضخیم و یا اجزای جامد مشخصی در آن ها وجود ندارد این کیست ها؛ یک کیست پیچیده به حساب نمی آیند.

علت به وجود آمدن کیست سینه
بعضی از کیست های پیچیده با استفاده از داروها برطرف می‌ شوند؛ اما بعضی از آن ها نیز باید حتماً با استفاده از جراحی از سینه خارج شوند

اندازه متفاوت کیست ها

کیست سینه از نظر ساده و پیچیده بودن مورد بررسی قرار خواهند گرفت، اما از نظر اندازه و سایز نیز مورد بررسی قرار می ‌گیرند. در ادامه تعدادی از آن ها را بیان می کنیم:

1. میکروسیست ها

این کیست ها به هیچ عنوان احساس نمی شوند و در حد و اندازه بسیار کوچک هستند. گاهی اوقات در تصویربرداری هایی مثل سونوگرافی و ماموگرافی نیز نمایان می ‌شوند.

2. ماکروسیست ها

” علت به وجود آمدن کیست سینه ” در خانم ها متفاوت است که با بررسی پزشک علت ان مشخص می شود. معمولاً ماکروسیست ها بدون سونوگرافی نیز کاملاً احساس می شوند.

همچنین بخوانید :
نکات مهم شوهرداری

دلایل به وجود آمدن کیست پستان

در سینه خانم ها لوب هایی از بافت غده ای که شبیه گلبرگ های گل هستند در کنار یکدیگر قرار گرفته اند. لوب ها به لوبول های کوچکتر تقسیم شده اند. این غدد در دوران بارداری و بعد از زایمان آماده شیردهی می شوند.

بیشتر بافت سینه از چربی و یا بافت های همبند فیبر تشکیل شده اند. علت به وجود آمدن کیست سینه می تواند عفونت؛ ژنتیک؛ التهاب؛ ویروس و … باشد. این کیست ها در داخل مایعاتی را دارند و باعث درد در ناحیه پستان می شوند.

به طور کلی تمام محققان با تجزیه و تحلیل کیست سینه هنوز نتوانستند که علت اصلی با وجود آمدن کیست سینه را بفهمند. بر اساس احتمالات بسیار قوی این کیست ها به دلیل تغییرات هورمونی در زمان قاعدگی و تجربه استرس های متفاوت در زندگی به وجود می آیند.

علت به وجود آمدن کیست سینه
به طور کلی تمام محققان با تجزیه و تحلیل کیست سینه هنوز نتوانستند که علت اصلی با وجود آمدن کیست سینه را بفهمند

بسیاری از شواهد به دست آمده نشان می ‌دهد که استروژن مضاعفی که در بدن وجود دارد نیز بافت پستان را برای به وجود آمدن این کیست تحریک می کند، بنابراین بهتر است که اگر در قسمت سینه احساس درد داشتید حتماً به پزشک معالج هرچه زود تر مراجعه کنید تا وضعیت شما مورد بررسی قرار بگیرد.

ما در این مقاله سعی کردیم ” علت به وجود آمدن کیست سینه ” را مورد بررسی قرار دهیم؛ اگر نظر، پیشنهاد و یا تجربه ای درباره این کیست ها دارید می توانید آن را با ما و سایر کاربران زیر این مطلب به اشتراک بگذارید. در پایان از شما سپاسگزاریم که با ما همراه بودید.

همچنین بخوانید :
انتظارات زنان از یک مرد ایده آل

اشتراک گذاری 

0 پاسخ

دیدگاهتان را بنویسید

می خواهید در گفت و گو شرکت کنید؟
خیالتان راحت باشد :)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.