علت تب و لرز ناگهانی در بزرگسالان

علت تب و لرز ناگهانی در بزرگسالان

علت تب و لرز ناگهانی در بزرگسالان

علت تب و لرز ناگهانی در بزرگسالان
علت تب و لرز ناگهانی در بزرگسالان

بروز تب در بزرگسالان ممکن است نشانه های مختلفی داشته باشد، گاهی اوقات حتی ممکن است نشانه ی عفونتی ساده و یا بیماری شدید باشد.

گاهی اوقات نیز نشانه ی انواع سرطان است علت تب و لرز ناگهانی در بزرگسالان این است که بدن در حال مبارزه برای غلبه بر بیماری و یا عفونت است، عفونت های ویروسی و باکتریایی از عوامل شناخته شده ی ایجاد تب در بزرگسالان هستند.

مشکلات دیگری نیز وجود دارند که ممکن است تب کردن نشانه ی بیماری خود ایمنی و کمبود آب شدید باشد.

بیماری هایی مانند: سرماخوردگی، آنفولانزا، عفونت سینوس ها، برونشیت، مونو کلئوز، سینه‌ پهلو و آپاندیس از دلایل بروز تب در بدن هستند.

ما در این مقاله می ‌خواهیم به علت تب و لرز ناگهانی در بزرگسالان را بررسی کنیم، لطفاً تا پایان با ما همراه باشید‌.

دلایل تب و لرز ناگهانی بزرگسالان

بالا رفتن درجه تب در بزرگسالان

تب به طور طبیعی چیزی خطرناک نیست، تنها دفاع طبیعی بدن در مقابل بیماری‌ها است. بیشتر افرادی که تب دارند درجه تب آن ها  بالا نیست، دمای بالا نشان دهنده ی خطر و هشدار برای افراد است.

تب و لرز چیزی است که معمولاً با هم بروز می کند، اما جایی برای نگرانی تا زمانی که علائم دیگری داشته باشید نیست.

دکتر رامش که عضو مرکز ایمنی سلامتی در بالتیمور است می گوید : ” تب پاسخ سیستم ایمنی بدن ما به عفونت شامل افزایش دمای بدن برای کاهش توانایی میکروب ‌ها برای تولید مثل می باشد”. 

بروز تب با یک یا دو درجه بیشتر از دمای بدن می تواند از رشد کردن ویروس ها  جلوگیری کند، در زمان بیماری، مغز نقطه ی تنظیم دمای بدن را افزایش می دهد تا بدن تلاش خود را برای رسیدن به دمای بالاتر  به کار بگیرد.

همچنین بخوانید :
راه های رفع تیرگی زیر بغل و کشاله ران
علت تب و لرز ناگهانی در بزرگسالان
بروز تب با یک یا دو درجه بیشتر از دمای بدن می تواند از رشد کردن ویروس ها  جلوگیری کند

یک فرد بزرگسال که سلامت باشد دماسنج دهانی باید درجه ۳۶ تا ۳۷ درجه را نمایش دهد، هر درجه ای بالاتر از ۳۷ درجه در بزرگسالان نشانه وجود تب در بدن است.

تب 37 درجه تبی خفیف است که شاید ناشی از بروز سرماخوردگی باشد، در این زمان گونه‌های فرد قرمز می ‌شود و احساس خستگی می کند و در زمان لمس کردن او، بدن این فرد گرم است و می تواند که فعالیت های روزمره عادی خود را انجام دهد.

علت تب و لرز ناگهانی در بزرگسالان به عوامل زیادی بستگی دارد، گاهی اوقات ممکن است  تب بدن ۳۸ درجه و یا کمی بالاتر از این درجه باشد در این زمان ها می ‌توان با مصرف انواع مایعات و استراحت و آرامش، دمای بدن را پایین آورد.

..

تب 38 درجه، تب بالا است  که با لمس فرد احساس داغی می کند ممکن است انرژی برای انجام کارهای روزمره نداشته باشید  و به میزان اندازه احساس راحتی نکنید، این تب گاهی باعث بروز درد و تیر کشیدن عضلات  بدن نیز می شود.

اگر درجه ی دماسنج ۳۹ درجه باشد باید در کنار مصرف مایعات و استراحت از استامینوفن نیز استفاده شود.

اما اگر بیشتر از ۳۹ درجه باشد نشانه ی بیماری  و نگران کننده است و باید به آن رسیدگی شود و بهتر است هر چه سریع تر به پزشک برای تشخیص علت این بیماری مراجعه شود.

در این زمان فرد می خواهد که به طور کامل غیر فعال باشد و در رختخواب استراحت کند، او انرژی کافی برای انجام فعالیت‌های روزمره ی خود را ندارد و وقتی اگر بدن فردی که بیش از ۳۹ درجه تب را  تجربه می کند لمس کنید، داغی بیش از حدی احساس می کنید.

همچنین بخوانید :
فواید تردمیل

طولانی شدن تب در بزرگسالان

در خصوص علت تب و لرز ناگهانی در بزرگسالان بهتر است بدانید که تبی که در بدن رو به افزایش باشد، اغلب خطرناک است و حتماً باید به پزشک مراجعه شود.

اگر این تب بیشتر از ۷۲ ساعت طول بکشد امکان بروز تشنج نیز وجود دارد، طبق تحقیقاتی که پزشکان دانشگاه پزشکی کارولینای جنوبی انجام دادند، تب های طولانی و ادامه دار بسیار خطرناک هستند و نشانه ی وجود یک وضعیت فوق العاده در پزشکی و جدی است.

در این شرایط تنها کاری که باید انجام شود مراجعه به پزشک و دریافت داروهای لازم، برای کم کردن هرچه سریعتر تب است.

علت تب و لرز ناگهانی در بزرگسالان
تبی که در بدن رو به افزایش باشد، اغلب خطرناک است و حتماً باید به پزشک مراجعه شود

پایین بودن تب بدن چه مشکلاتی را در پی دارد

بیشتر افراد تصور می‌ کنند که تنها بالا بودن درجه تب مشکل ساز و خطرناک است، اما این موضوع را نمی دانند که پایین بودن این درجه نیز به همان اندازه ممکن است خطر آفرین باشد، علی الخصوص زمانی که این تب تداوم داشته باشد.

یکی از علت تب و لرز ناگهانی در بزرگسالان ممکن است عفونت دستگاه ادراری باشد، طبق تحقیقات کارشناسان کلینیک مایو: یکی از خطرات تب پایین بروز یک بیماری شدید مثل لیمفوما یا سرطان های لنفی است.

گاهی اوقات انواع سرطان ها با تب های با درجات پایین مشخص می ‌شوند، اگر این شرایط زودتر از بروز تشخیص داده شوند اغلب با مصرف داروهای مربوطه قابل کنترل و درمان است.

علائم نگران کننده در بروز تب

بهتر است این موضوع را بدانید که علائمی که با تب ظهور می کنند ممکن است به اندازه تب خطر آفرین باشند. علائمی مثل بی اشتهایی، تنفس غیر طبیعی، بروز جوش های پوستی و سفتی گردن  اگر همراه با تب باشد خطر آفرین است.

همچنین بخوانید :
علت اصلی ریزش مو

بروز تب و لرز ناگهانی در نوزادان کم سن و زنان باردار

ما به شما توصیه می کنیم که اگر نوزادی زیر سه ماه دارید و او به تب مبتلا شده است، حتی الامکان به پزشک مراجعه کنید.

اما اگر آن کودک بین سه تا شش ماه سن دارد و تب شدید و بسیاری دارد، برای نوزادان خطرناک است و حتماً باید پزشک معالج او را ببیند ممکن است مشکلات جدی برای این نوزاد پیش بیاید و به هر حال پیشگیری بهتر از درمان کردن است.

هر چه سریعتر او را به پزشک متخصص نشان دهید، اما خانم های باردار نیز گاهی اوقات دچار تب و لرز ناگهانی می شوند.

علت تب و لرز ناگهانی در بزرگسالان مخصوصا خانم های باردار ممکن است مشکلات مربوط به جنین باشد، بنابراین باید به طور مداوم چک شوند.

اگر این تب خانم های باردار بیشتر از سه روز طول بکشد،  آثار بسیار مخربی را بر روی جنین می گذارد بنابراین خانم های باردار باید بیشتر از خود در برابر بروز بیماری ها مراقبت کنند.

علت تب و لرز ناگهانی در بزرگسالان
علت تب و لرز ناگهانی در بزرگسالان مخصوصا خانم های باردار ممکن است مشکلات مربوط به جنین باشد

در چه صورتی باید به پزشک مراجعه کرد؟

 1. اگر فردی دچار تب بیش از ۴۰ درجه شود.
 2. بعد از طی کردن سه روز و داشتن تب مداوم و انجام درمان های خانگی بهبودی حاصل نشود.

3. اگر بدن فرد دچار لرزش شدید و غیر قابل کنترل شود، به طوری که دندان ها به هم بخورد. اگر این لرز بیش از یک ساعت متوقف نشود حتماً باید به پزشک مراجعه کنید.

4. داشتن سر درد بسیار شدید و مداوم حتی با مصرف مسکن ها.

همچنین بخوانید :
عوارض کمبود خواب چیست

5. افرادی که در تنفس کردن دچار مشکل و حالت گیجی غیر طبیعی و یا خواب آلود گونه دارند.

6. اگر فردی به طور همزمان علائمی مانند: سردرد شدید، گرفتگی گردن و حساسیت به نور را داشته باشد، در شرایط هشدار قرار دارد و حتما باید به پزشک مراجعه کند زیرا این علائم علائم بیماری مننژیت است که نیاز به مراقبت فوری و مصرف دارو دارد.

علت های تب و لرز

از علت تب و لرز ناگهانی در بزرگسالان می‌توان به عفونت دستگاه تنفسی، آنفولانزا و شرایط جسمی دیگر شبیه آنفلوآنزا، سرماخوردگی، مشکل در دستگاه گوارش، عفونت گوش، عفونت لوزه، عفونت کلیه و مجاری ادراری و  بیماری هایی که در دوران کودکی شایع هستند مثل: آبله مرغان، سرخک، سرخچه و روماتیسم را اشاره کرد.

تزریق واکسن و درمان تب

گاهی اوقات بزرگسالان  دچار تب ها و بیماری های مداوم می شوند، به آن ها توصیه می ‌شود که از تزریق واکسن از بروز مجدد آن جلوگیری کنند.

این نکته بسیار مهم است که قبل و بعد از تزریق واکسن از مصرف داروهایی مثل: استامینوفن خودداری کنند چون این داروها باعث کم اثر شدن واکسن می ‌شوند.

برای درمان تب می توان از داروهای تب بر استفاده کرد، همان طور که می دانید تب کردن یک روش مبارزه با عفونت در بدن است که برای بروز تب‌های خفیف نیازی به مصرف دارو نیست، اما در صورتی که این تب با مشکلاتی همراه باشد می توانید از داروهایی نظیر استامینوفن استفاده کنید.

از استامینوفن در شرایطی برای از بین بردن تب استفاده می شود

مدیریت خود در زمان تب و لرز ناگهانی

 • علت تب و لرز ناگهانی در بزرگسالان ممکن است بیماری های خفیف باشد، که در این صورت باید در ۲۴ ساعت ۲ تا ۳ لیتر آب بنوشید تا دچار کمبود آب بدن نشوید.
همچنین بخوانید :
فواید دوش گرفتن قبل از خواب
 • بهتر است استراحت کنید و به مدت ۲ تا ۳ ساعت بخوابید و دمای هوای اتاق را معتدل نگه دارید، بهتر است نه سرد باشد و نه گرم.
 • راهی برای تهویه ی اتاق باز بگذارید، اما اگر در زمان سرما بیمار شده اید از سوز سرما جلوگیری کنید.
 • وقتی که دچار تب می شوید از لباس های گرم استفاده کنید و وقتی که لرزش شما تمام شد و حال شما مساعد تر شد، بهتر است لباس های خود را در بیاورید؛ لباس هایی را در این زمان انتخاب کنید که مناسب دمای هوا  باشند.
 • لباس های سبک بپوشید و از ملافه های سبک تر استفاده کنید، زیرا دمای بدن زیاد است و ممکن است حال شما را بدتر کند.
 • ما توصیه می ‌کنیم که از پتو های برقی و کیسه های آب گرم در این زمان استفاده نکنید.
 • مدام صورت و دست و گردن خود را مرطوب کنید، این کار را با یک پارچه نخی مرطوب انجام دهید.
 • در زمان وجود تب و لرز بهتر است به طور مداوم ملافه لباس ها را تعویض کنید.
 • نکته پایانی که باید در نظر بگیرید این است که مضطرب نباشید، در این زمان اگر شما افراد خانواده و یا فرزندتان دچار تب لرز شده است آرامش خود را حفظ کنید و نکاتی که کمی قبل گفتیم را رعایت کنید و اگر بهبودی حاصل نشد حتما به پزشک مراجعه کنید.
علت تب و لرز ناگهانی در بزرگسالان
لباس های سبک بپوشید و از ملافه های سبک تر استفاده کنید، زیرا دمای بدن زیاد است و ممکن است حال شما را بدتر کند

شرایط رشد ویروس ها و باکتری ها

علت تب و لرز ناگهانی در بزرگسالان وجود ویروس‌ها و باکتری‌ها است، این ویروس ها و باکتری ها در دمای بالای ۹۸ درجه فارنهایت ( F ) تکثیر می شوند که معمولاً با بروز تب و لرز نیز همراه است.

همچنین بخوانید :
چگونه در خواب کالری بسوزانیم

اگر دمای بدن بیشتر از حد معمول باشد مطمئناً محیط اطراف و هوای آزاد سردتر از چیزی که قبلاً نشان شده است به نظر می رسد، این مشکل به دلیل وجود تفاوت زیاد بین دمای بدن و محیط اطراف است.

لرزش زمانی اتفاق می‌ افتد که عضلات برای تولید گرما منقبض و منبسط می شوند، برای درمان لرز باید سعی کنید که لباس بیشتری بپوشید و یا پتو را به دور خودتان بپیچید که محیط اطراف خود را گرم تر کنید.

در هر صورت این را بدانید که زمانی که دمای بدن بالا است نباید محیط اطراف خود را گرم کنید، بلکه باید دمای درونی بدن خود را افزایش دهید.

در چنین مواقعی باید آرامش خود را حفظ کنید و از داروهای تب بر مثل استامینوفن، ایبوپروفن که برای پایین آوردن تب هستند کمک بگیرید؛ این داروها حدوداً یک ساعت طول می کشد که عمل کنند.

ما در این مقاله سعی کردیم که علت تب و لرز ناگهانی در بزرگسالان را بررسی کنیم، اگر شما هم دچار علایم تب و لرز هستید بهتر است هرچه سریع تر به پزشک مراجعه کنید تا سلامتی خود را هر چه سریعتر به دست آوردید. از شما سپاس گزاریم که با ما همراه بودید.

اشتراک گذاری 

Share on whatsapp
واتساپ
Share on telegram
تلگرام
Share on facebook
فیسبوک
Share on twitter
توییتر
Share on email
ایمیل
Share on linkedin
لینکدین