درمان لرز بدون تب در بزرگسالان

درمان لرز بدون تب در بزرگسالان

درمان لرز بدون تب در بزرگسالان

درمان لرز بدون تب در بزرگسالان

برای همه مان پیش می آید که گاهی به دلیل بیماری های مختلف دچار تب و لرز شدید شویم. در این مقاله قصد داریم تا به برخی از رایج ترین بیماری هایی که شما را دچار تب و لرز شدید می کنند آشنا کنیم و همچنین راهکارهای درمان تب بدون لرز در بزرگسالان را برای تان شرح دهیم.

 

یکی از رایج ترین بیماری هایی که ممکن است هر فردی را دچار تب و لرز و بدن درد کنند، عفونت های ویروسی هستند مانند آنفولانزا و یا سرماخوردگی.البته در برخی از موارد احتمال دارد که این مریضی ها با هیچگونه تب و لرزی همراه نباشد.

 

آیا تا به حال به این موضوع فکر کرده اید که چرا تب می کنید؟ تب در پزشکی به معنای پیرکسیا می باشد و زمانی اتفاق می افتد که دمای بدن یک فرد بنا به هر دلیلی بالاتر از حد طبیعی بدن قرار بگیرد. البته در علم پزشکی همیشه تب را به عنوان بروز عفونت هم در نظر می گیرند. اما با تمام این تفاسیر همیشه عفونت به معنای بروز تب و لرز نیست! مواقعی هم وجود دارد که یک فرد بدن درد و لرز را بدون بروز تب تجربه کند.
 اما سوال اینجاست که لرز چگونه در بدن اتفاق می افتد؟ لرز در واقع همان احساس سرماست که باعث انقباظ عضله های بدن می شود و فرد وقتی که احساس سرما می کند، دچار لرز می شود.

 

به گفته پزشکان: درست است که همیشه بعد از لرز تب هم می آید اما در مواقعی هم ممکن است فرد بیمار فقط احساس سرما و یا همان لرز کند و یا تنها بدن درد داشته باشد. در قسمت زیر راهکار هایی در مورد درمان لرز بدون تب در بزرگسالان و بیماری هایی که ممکن است شما را دچار لرز کند را شرح می دهیم.

همچنین بخوانید :
راهنمای مراقبت از دندان
درمان لرز بدون تب در بزرگسالان

دلیل لرز بدون تب در بزرگسالان چیست؟

همانطور که در قسمت بالا گفتیم لرز بدن می تواند نشانه های بروز انواع بیماری های مختلف باشد اما رایج ترین آن، بروز عفونت و یا نشانه های کمبود تغذیه مناسب می باشد.
یکی دیگر از دلایل لرز بدون تب در بزرگسالان بیماری های خاصی هستند که باعث حمله ناگهانی و بهم ریختن سیستم بدن می شود که در اغلب اوقات با لرز و بدن درد شدید همراه است.
برای درمان لرز بدون تب در بزرگسالان ابتدا باید با تمامی امراض احتمالی آشنایی کامل پیدا کنید که در این قسمت به برخی از این بیماری ها اشاره می کنیم.

 

درمان لرز بدون تب در بزرگسالان :: آنفولانزا 

آنفولانزا یکی از بیماری هایی است که از طریق انتقال ویروس به بدن وارد می شود. از جمله علائم این بیماری می توانیم به بدن درد، خستگی، لرز، سرفه و گلو درد اشاره کنیم.
ممکن است آنفولانزا باعث به وجود آمدن تب 100 درجه فارنهایت شود. اما باید بدانید که این بیماری لزوما همه افراد را دچار تب نمی کند.

سرماخوردگی 

سرما خوردگی معمولا از آنفولانزا خفیف تر است و جز بیماری های تنفسی به حساب می آید. این بیماری هم به دلیل بروز ویروس هایی مانند آدنوویروس، سین سیشیال تنفسی و پارا آنفولانزا به وجود می آید.
علائم این مریضی عبارت اند از: سرفه، گلو درد شدید، عطسه، کوفتگی بدن، سردرد و لرز و از دست دادن اشتها. در این نوع بیماری هم ممکن است شخصی که سرماخوره دچار تب نشود!

درمان لرز بدون تب در بزرگسالان :: کم خونی

کم خونی وقتی در بدن اتفاق می افتد که گلوبول های قرمز سالم در بدن به اندازه کافی نباشند. این گلوبول های قرمز خون از هموگلوبین تشکیل شده اند. یعنی اکسیژن را به بافت می رسانند و دی اکسید کربن را به ریه می فرستند.
حال بدن هر انسان برای ساختن این هموگلوبین ها به گلوبول های قرمز و مواد مغذی مانند ویتامین B12، آهن و فولات نیاز دارد و اگر هر کدام از این مواد در بدن کم شوند منجر به کم خونی بدن می گردد. کم خونی باعث می شود تا علائمی مانند رنگ پریدگی، خستگی، ضعف، سرگیجه، کم اشتهایی و حساسیت به سرما در بدن زیاد شوند.

همچنین بخوانید :
علت تب و لرز ناگهانی در بزرگسالان

درمان لرز بدون تب در بزرگسالان :: قند خون پایین

دیابت که در اصطلاحات پزشکی به آن هایپر گلیسمی می گویند یک بیماری است که در اثر سطوح بالا درقند خون به وجود می آید. البته در بعضی از مواقع بیمارانی که به دیابت دچار هستند قند خون پایین را هم تجربه می کنند. این اتفاق می تواند زمانی رخ دهد که بیمار وعده های خوراکی را فراموش کند و یا اقدام به تمرینات شدید فیزیک انجام دهد اما غذای کافی نخورد. در این شرایط قند خون به شدت کاهش یافته و موجب لرز و رنگ پریدگی پوست می گردد.

درمان لرز بدون تب در بزرگسالان :: کم کاری تیروئید

کم کاری تیروئید یکی دیگر از بیماری هایی است که علت آن عدم ساخت هورمون های تیروئید است. این غده نقش بسیار مهمی در رشد انسان و سوخت و ساز بدن دارد و اگر هورمون های تیروئید به قدر کافی ترشح نشوند فرد بیمار احساس خستگی، بدن درد می کند همچنین یکی از رایج ترین علائمش شکنندگی مو و ناخن، ضعف بدن و عضلات و از همه مهم تر لرز بدن است.
یکی دیگر از مهم ترین دلایل لرز بدون تب در برزگسالان، کمبود آب بدن است. کم آبی منجر به افزایش سرما و حساسیت در بدن می شود. بنابراین برای درمان لرز بدون تب در بزرگسالان تغذیه مناسب و نوشیدن آب کافی بسیار مهم است.

اشتراک گذاری 

Share on whatsapp
Share on telegram
Share on facebook
Share on google
همچنین بخوانید :
چگونه خشکی لب را از بین ببریم
Share on twitter
Share on email
Share on linkedin

امتیاز شما ؟      ستاره ها از راست به چپ

[ratings]
0 پاسخ

دیدگاهتان را بنویسید

می خواهید در گفت و گو شرکت کنید؟
خیالتان راحت باشد :)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.