عوارض اعتیاد به گوشی

عوارض اعتیاد به گوشی

عوارض اعتیاد به گوشی

عوارض اعتیاد به گوشی

بر اساس پژوهش هایی که توسط شرکت ComScore انجام شد، بزرگسالان آمریکایی حدود ۲ ساعت و ۵۱ دقیقه از زمان شبانه روز خود را صرف استفاده از تلفن همراه می کنند، همین طور اگر مدت زمان استفاده از اپلیکیشن های رسانه اجتماعی را نیز با این ساعت جمع کنیم، حدود ۵ سال و ۴ ماه را به این اپلیکیشن ها اختصاص داده‌ شده است.

استفاده طولانی مدت از گوشی باعث به وجود آمدن مشکلاتی برای افراد می شود؛ بنابراین بهتر است درباره کاربرد گوشی های همراه کمی با احتیاط پیش بروید و به مرور زمان اعتیاد به آن را کم کنید.

استفاده افراطی از گوشی همراه می‌ تواند بر روی سلامت جسم و روح تاثیر گذار باشد. ما در این مقاله می خواهیم ” عوارض اعتیاد به گوشی ” را بررسی کنیم؛ به شما توصیه می کنیم که این مطلب هشدار دهنده را تا پایان مطالعه کنید.

ضررهای اعتیاد پیدا کردن به گوشی

1. انجام تست اعتیاد به گوشی

در شبکه اجتماعی فیس ‌بوک، تست های آنلاینی وجود دارد که اعتیاد افراد را به شبکه‌ های اجتماعی و دنیای مجازی را بررسی می کند.

یکی از تست های اعتیاد به گوشیSmartphone Compulsion  است، این تست توسط فردی به نام دیوید گرین فیلد توسعه پیدا کرد و اولین نقطه در بررسی اعتیاد افراد به گوشی بود.

در این تست حدود ۱۵ سوال طراحی شده است که اگر بیش از ۵ پاسخ مثبت وجود داشته باشد، قطعا کسی که تست را انجام داده به تلفن همراه اعتیاد دارد. هر کسی می‌ تواند از این تست استفاده کنند.

همچنین بخوانید :
مشکل شب ادراری و خیس شدن رختخواب کودکان

اما قبل از هر چیزی بهتر است خود را برای خلاص شدن از اعتیاد به گوشی راحت کنید؛ تنها راه آن معمولاً نداشتن تلفن همراه است.

عوارض اعتیاد به گوشی
یکی از تست های اعتیاد به گوشیSmartphone Compulsion  است

2. استفاده آزاردهنده از تلفن همراه

ممکن است در اطراف خود افرادی را ببینید که عادت های آزار دهنده ای در رابطه با استفاده از تلفن همراه دارند، یکی از آزار دهنده ترین مشکلات استفاده از تلفن های همراه چک‌ کردن پیام های دنیای مجازی در زمان صحبت با دیگر افراد است. امروزه این اتفاق به وفور می افتد این مشکل را فوبینگ می نامند.

3. شبکه های اجتماعی برای اعتیاد افراد ساخته شده‌اند

یکی از ” عوارض اعتیاد به گوشی ” رسانه‌های اجتماعی ممکن است برای شما هم پیش آمده باشد که بی اختیار به سمت تلفن‌ همراه خود بروید و شروع به خواندن پیام های رسانه‌ های اجتماعی کنید یا این که رسانه های اجتماعی خود را بروز رسانی کنید؛ حتی اگر کمی پیش آن ها را چک کرده باشید.

خیلی از افراد جامعه با چنین مشکلی مواجه هستند، واقعیت این است که تمام اپلیکیشن های موبایلی به گونه ای طراحی می شوند که افراد را جذب کنند.

طراحان اپلیکیشن های موبایلی با استفاده از ساختار شیمی مغز شروع به طراحی این رسانه های اجتماعی می کنند، این موضوع باعث می ‌شود که فرد استفاده کننده به صورت اعتیاد آوری از آن ها استفاده کنند.

یکی از اپلیکیشن هایی که اعتیاد آور اینستاگرام است، اینستاگرام برای کاربران خود دام پهن می کند به گونه‌ ای که عمداً افراد را وارد قسمت بررسی لایک ها می ‌کنند که کاربر بازه زمانی بیشتری را به این اپلیکیشن اختصاص دهد. این کار باعث می شود که افراد وضعیت اعتیاد گونه ای نسبت به اینستاگرام داشته باشند.

همچنین بخوانید :
مشخصات پسری که قصد ازدواج دارد
عوارض اعتیاد به گوشی
یکی از اپلیکیشن هایی که اعتیاد آور اینستاگرام است

4. ویژگی های مشترک ماشین های اصلاح و تلفن‌های هوشمند

یکی از ” عوارض اعتیاد به گوشی ” غافل شدن از زمان حال و زندگی واقعی است. هر کسی در زمان برداشتن تلفن همراه خود احساسی دارد، بهتر است آن را به یاد بیاورید و به این فکر کنید که با بلند کردن تلفن همراه به دنبال چه چیزی هستید!

آیا به دنبال پیدا کردن پیامی از دوست های خود هستید و یا به دنبال پیام رئیس خود می گردید ؟!! روان ‌شناسان برای این رفتار واژه ی جوایز متناوب را انتخاب کرده اند.

این رفتارها باعث به وجود آوردن رفتارهای اعتیادآور در افراد می شود، رسانه اجتماعی باعث می شود که افراد مدام نگران این موضوع باشند که اتفاق جالبی رخ می ‌دهد و آن ها از این موضوع بی اطلاع بمانند، بنابراین افراد را تشویق می‌ کنند که بیشتر از این اپلیکشن ها استفاده کنند.

گوشی ‌های هوشمند دقیقاً ماشین های اسلات هستند که در سایز کوچک در جیب افراد جا می شوند و آن ها را مجبور می‌ کنند که اتفاقات روزمره را به صورت پی ‌در پی بررسی کنند؛ حتی اگر هیچ اتفاقی رخ نداده باشد.

5. تاثیر استفاده از گوشی بر روی مغز

شاید برای هر فرد این اتفاق بیفتد که در هنگام کار و یا درس خواندن مدام به فکر تلفن همراه خود باشد.

یکی دیگر از ” عوارض اعتیاد به گوشی “، عدم تمرکز و تأثیر منفی آن بر روی مغز است. افرادی که از تلفن همراه استفاده می کنند ، تمرکز کافی را برای انجام کارهای خود ندارند.

همچنین بخوانید :
سفید کردن دندان در خانه

زمانی که افراد از تلفن همراه استفاده می کنند مطمئنا نمی توانند بر روی کارهای دیگر تمرکز کنند، محققان درباره تاثیر تلفن همراه بر روی مغز عقیده دارند زمانی که مغز انسان از لینک ها و تبلیغات پر می شود، مطمئناً توجه به مسائل دیگر کاهش پیدا می کند؛ این موضوع برای جابجا شدن و گشت زنی در دنیای مجازی الزامی است.

با استفاده افراطی از گوشی تمرکز افراد کم شده و در کارهای روزمره افراد را دچار اختلال می کند.

شاید این گونه به نظر برسد که اختلال و کمبود توجه به صورت موقتی است، اما استفاده طولانی مدت و اعتیاد گونه قطعاً مشکلاتی را ایجاد می‌ کند که باعث عدم تمرکز مغز روی کارها می شود.

عدم تمرکز و تأثیر منفی آن بر روی مغز از تاثیرات مخرب گوشی است

6. اپلیکیشن ها همیشه مضر نیستند

استفاده صحیح از رسانه های اجتماعی فواید بسیاری دارد، به دلیل جذابیت و سرگرم کننده بودن بسیار پرطرفدار است؛ اما باید این نکته را به یاد داشته باشید که این برنامه ها فراتر از به اشتراک گذاشتن عکس ها و گرفتن تاییدیه دیگران است.

” عوارض اعتیاد به گوشی ” استفاده از اپلیکیشن ها رسانه ای است. شاید شما هم به این موضوع فکر کرده باشید که چه دلیلی برای رایگان بودن رسانه های اجتماعی وجود دارد؟ رسانه های اجتماعی قابل فروش نیستند و ما نیز مشتری این پلتفرم ها نیستیم، اما چیزی که به این رسانه‌ ها سود رسانی می‌ کند ، تبلیغ کنندگان کالا هستند.

محصولاتی که تبلیغ کنندگان در این رسانه های اجتماعی به فروش می رساند،  توجه تمام رسانه‌ های اجتماعی را به خود جلب می‌ کند و تمام درآمد خود را روی آن قرار می ‌دهند.

همچنین بخوانید :
چه کودکانی ضریب هوشی بالاتری دارند

ارزشمندترین دارایی هر فردی تمرکز و توجه او است که رسانه ‌های اجتماعی تقریباً در به دست آوردن این موضوع موفق عمل کرده اند.

عوارض اعتیاد به گوشی
مهم ترین فایده اپلیکیشن ها برای تبلیغ کنندگان کالا می باشد

7. مخترعان بزرگ اجازه استفاده از رسانه های اجتماعی را به فرزندان خود نمی دهند

تاثیر تلفن های همراه بر روی بدن افراد بسیار زیاد است، اما دیدن ” عوارض اعتیاد به گوشی ” در کودکان بسیار دشوار تر است؛ زیرا در تربیت و رشد آن ها تاثیر منفی می گذارد.

به همین دلیل است که مخترعان، محققان و دانشمندان اجازه استفاده از تلفن همراه را به فرزندان خود نمی دهند. برای مثال استیو جابز به هیچ عنوان به فرزندان خود اجازه استفاده از آیپد را نداد.

بیل گیتس نیز به همین صورت تا زمانی که فرزند او به سن ۱۴ سالگی نرسیده بود؛ اجازه استفاده از تلفن همراه را نداشت.

هر اپلیکیشن موبایلی و فناوری جدید مزایا و معایب خود را دارد. هر فردی می تواند رفتارهای اعتیاد گونه خود را کاهش دهد و به طور کلی آن را کنار بگذارد.

..

استفاده صحیح از هر چیزی می تواند مفید باشد ، حتی می توان برای جایگزینی رفتارهای غیرعادی با تلفن همراه؛ احساسات خلاقانه و مثبت دیگری را پرورش دهد. برای این کار ابتدا باید به تنظیمات گوشی خود مراجعه کنید و نوتیفیکیشن ها را از حالت فعال خارج کنید.

اپلیکیشن های برای اندازه گیری مدت زمان استفاده از تلفن همراه وجود دارد، از این اپلیکیشن‌ ها می ‌توان بهMoment  اشاره کرد.

برای دور بودن از تلفن همراه سعی کنید تلفن را به اتاق خواب خود نبرید، حتی برای بیدار شدن از ساعت بهره بگیرید.

همچنین بخوانید :
رابطه با خانواده همسر باید چگونه باشد

ما در این مقاله سعی کردیم ” عوارض اعتیاد به گوشی ” را مورد بررسی قرار دهیم، اگر شما هم تجربه، نظر و یا پیشنهادی دارید، می ‌توانید آن را با ما و سایر کاربران زیر همین مطلب به اشتراک بگذارید. در پایان از شما سپاسگزارم که ما را همراهی کردید.

اشتراک گذاری 

0 پاسخ

دیدگاهتان را بنویسید

می خواهید در گفت و گو شرکت کنید؟
خیالتان راحت باشد :)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.