نکات آشپزی برای بدن سازها

نکات آشپزی برای بدن سازها

نکات آشپزی برای بدن سازها

نکات آشپزی برای بدن سازها
نکات آشپزی برای بدن سازها

ورزشکارانی که در رشته بدن سازی فعالیت می کنند معمولاً از یک رژیم غذایی خاص استفاده می کنند که در طی استفاده طولانی مدت از غذاها خسته می شوند. 

رژیم غذایی بدن ساز ها بایستی رژیمی کاملاً سالم باشد؛  اما به این معنی نمی باشد که آن ها مجبورند غذاهایی بی مزه  و بی رنگ بخورند، رژیم غذایی بدن ساز ها باید متنوع باشد تا از وعده های غذایی خود لذت هم ببرند ما در این مطلب می‌خواهیم نکات آشپزی برای بدن سازها را بیان کنیم که رژیم غذایی سالمی را در کنار تنوع غذایی داشته باشند.

نکات آشپزی مخصوص بدن سازها

پخت و پز در آرام پز

خصوصیات خوبی که آرام‌پز ها دارند این است که تمام مواد غذایی را با یک دیگر مخلوط کرده و فقط کافی است زیر گاز را روشن کنید و دیگر کاری با آن نداشته باشید تا آماده شود؛   همچنین می توانید برای تنوع دادن بیشتر از کیسه های سبزیجات، هویج های خرد شده، گوشت ،سینه مرغ، برنج ،سیب زمینی را در آرام پز بپزید و در پایان آن را میل کنید و لذت ببرید.

پلوپز

پلوپز معمولاً برای پخت انواع برنج به کار می رود و جزو اصلی هر رژیم غذایی می باشد بهتر است از یک برنامه غذایی پیروی ‌کنید. 

اگر برنج جزئی اصلی از برنامه غذایی شما می باشد و هر روز مشغول به پختن برنج می شوید بهتر است که بدانید پختن برنج معمولاً دردسرهای خاص خودش را دارد،  که باید مراقبش باشید که شعله ی پخت و پز کم باشد تا غذا ته نگیرد و یا بسوزد؛  برای جلوگیری از این کار نیز می توانید از پلوپز استفاده کنید. 

همچنین بخوانید :
ماسک های پوست مخصوص تابستان
نکات آشپزی برای بدن سازها
پلوپز معمولاً برای پخت انواع برنج به کار می رود و جزو اصلی هر رژیم غذایی است

برنج را در پلوپز بریزید یا حتی سبزیجاتی که می خواهید به آن اضافه کنید را همان موقع درون پلوپز بریزید و درب آن را ببندید و به بقیه کارهای خود برسید؛  مزیت استفاده از پلوپز این است که دیگر نیازی به مراقب از برنج نیست،  می توانید به جای پختن برنج با آب ،آن را با عصاره گوشت یا مرغ هم بپزید تا طعم جدیدی به برنج اضافه شود و دیگر مجبور به خوردن برنج ساده نباشید.

اگر نگران کالری آن هستید باید بگوییم که ۲ فنجان آب مرغ،  10 کالری به برنج اضافه می‌کند که چندان مهم نیست.

گیاهان تازه

اگر از رژیم غذایی خود خسته شده اید ما می‌خواهیم نکات آشپزی برای بدن سازها را نیز به شما بگوییم؛  یکی از راه‌های تنوع در غذا خوردن، استفاده کردن از گیاهان تازه می باشد که می تواند یک وعده غذایی خوشمزه را به شما هدیه دهد. 

اگر از وعده های تکراری غذایی خود خسته شده اید می توانید از گیاهان خشک نیز استفاده کنید؛  استفاده از این گیاهان طعم و مزه‌ای را به رژیم غذایی شما اضافه می کند که در غذاهای کمتری  وجود دارد. 

همچنین وقتی که گیاهان تازه را به غذا اضافه کردید و خوش طعم نشد؛  فقط باید این نکته را در نظر بگیرید که چه موقع این سبزیجات را به غذا اضافه کنید که بستگی به نرمی و سفتی سبزیجات دارد. 

گیاهانی که سفت هستند مانند رزماری، آویشن، پونه کوهی باید در ابتدا به غذا اضافه شوند و گیاهان نرمی مثل شوید ،ترخون ،ریحان ،گشنیز ،جعفری که ساقه های آن ها نرم می باشند باید دیرتر به غذا اضافه شوند زیرا مقاومت کمتری دارند؛  اگر این گیاهان  زود به غذا اضافه شوند طعم تازه ی خود را از دست می‌دهند.

همچنین بخوانید :
مضرات اتو مو
یکی از راه‌های تنوع استفاده از گیاهان تازه است که می تواند یک وعده غذایی خوشمزه را به شما هدیه دهد

به روند طعم دار کردن گوشت سرعت بخشید

یکی از نکات آشپزی برای بدن سازها این است که گوشت را طعم دار کنید به طوری که آن را در یک صفحه مخصوص بخوابانید تا خوش طعم شود؛  این کار باعث می شود که گوشت خشک نشود. 

اگر می خواهید گوشت بپزید به شما توصیه می کنیم که نصف روز یا ۴۸ ساعت گوشت را در سس مخصوص بخوابانید تا طعم دار شود؛  برای این کار گوشت را داخل یک نایلون بریزید و سس را به آن اضافه کنید و تمام هوای داخل نایلون را خارج کنید، این کار باعث می‌شود که روند این کار سریع تر انجام شود و سس بیشتری نیز به خورد گوشت برود. 

این کار در زمان هایی که وقت کافی برای خواباندن گوشت ندارید مناسب می باشد؛ می‌توانید با ترکیب کردن سرکه، آب آناناس ،آب مرکبات و آب میوه پاپایا با روغن زیتون و چند گیاه و ادویه مخصوص گوشت،  یک سس بی نظیر با  قیمتی مناسب و به صرفه درست کنید.

سبزیجات را کباب یا گریل کنید

کباب کردن فقط مخصوص گوشت نیست؛  می‌توانید سبزیجات را نیز کبابی و گریل کنید و سبزیجاتی مثل کلم بروکلی، گل کلم ،فلفل دلمه، کدو ،مارچوبه و پیاز را برای تنوع بیشتر کباب کنید. 

می‌توانید از روغن زیتون ،نمک ،گیاهان خرد شده و فلفل برای طعم دار کردن در آن ها استفاده کنید؛ به این نکته توجه کنید که حتماً فر  از قبل گرم باشد و در حدی آن ها را روی فر قرار دهید که روی آن ها  قهوه ای شود و پخت کاملی صورت  نگیرد؛ همچنین  سعی کنید برای گذاشتن سبزیجات در فر آن ها را به قطعات کوچکی تقسیم کنید و برای  گریل کردن نیز باید قطعات به قدری بزرگ باشند که از شکاف های گریل پایین نیفتند .

همچنین بخوانید :
مضرات قنداق کردن نوزاد
نکات آشپزی برای بدن سازها
کباب کردن فقط مخصوص گوشت نیز می‌توانید سبزیجات را نیز کبابی و گریل کنید

مرکبات

یکی دیگر از نکات آشپزی برای بدن سازها استفاده از مرکبات است،  سعی کنید از آب مرکبات استفاده ی کافی داشته باشید؛  مرکبات به طور کلی عطر و طعم خاصی به وعده های غذایی می دهند نکته دیگر این است که مقدار زیادی ویتامین به بدن می رسانند. 

برای انواع سالاد نیز می توانید از آب مرکبات به جای سس استفاده کنید حتی برای خواباندن گوشت می‌توانید از آب مرکبات برای طعم دار کردن آن استفاده کنید؛  اگر نمی‌خواهید از آب مرکبات در غذا استفاده کنید بهتر است پوست مرکبات را استفاده کنید زیرا طعم کمتری دارند.

نکات آشپزی برای بدن سازها
سعی کنید از آب مرکبات استفاده کافی را داشته باشید مرکبات به طور کلی عطر و طعم خاصی به وعده های غذایی می دهند

از شیک پروتئین خود بهره بیشتری ببرید

برای پر کردن شکاف غذایی می توانید از مکمل ها استفاده کنید،  شیک های پروتئینی شاهکار آشپزی هستند می توانید برای تن دادن به شیک پروتئین از وانیل یا شکلات استفاده کنید. 

آب نارگیل ،چای سرد، آیس کافی، چای های گیاهی و جایگزین‌های شیر لبنی مثل شیر بادام ،شیر نارگیل ،شیر شاهدانه برای مخلوط کردن با این شیک پروتئین استفاده کنید. 

اگر مخلوط کن دارید و نمی‌خواهید با چیزی آن را مخلوط کنید می‌توانید از چند عدد توت فرنگی یا یک عدد موز یا مقداری کره بادام زمینی،شیر بادام یا یک مشت اسفناج یا هر چیز دیگری شیک پروتئین را مخلوط کنید؛ از شیوه‌های مختلفی نیز می توانید استفاده کنید دست شما برای این کار کاملا باز است؛  می‌توانید از شیک هایی با طعم کنسرو های کدو تنبل ،پودر جوز هندی، شیر بادام با اساره وانیل ،دارچین، پودر پروتئین وانیلی و روغن نارگیل هم استفاده کنید.

همچنین بخوانید :
چگونه بدون رژیم غذایی لاغر شویم

غذای بهتر، نتایج بهتر

برای افرادی که می خواهند غذای سالمی بخورند گزینه‌های زیادی وجود دارد، شاید سالم غذا خوردن خسته کننده باشد یکی از نکات آشپزی برای بدن ساز ها این است که از غذاها لذت کافی را نیز ببرند و سعی کنند که رژیم غذایی مخصوصی برای خود داشته باشند و به آن متعهد بمانند.

نکات آشپزی برای بدن سازها
برای افرادی که می خواهند غذای سالمی بخورند گزینه‌های زیادی وجود دارد

اگر به ذهن شما راهکار هایی برای تهیه غذای سالم بدنسازی رسید آن را با ما در میان بگذارید.

از اینکه ما را تا انتهای مقاله همراهی کردید بسیار متشکریم و اگر شما هم در مورد رژیم غذایی نظراتی دارید که ممکن است به سایر کاربران و خوانندگان کمک کند می توانید در پایین این مقاله  اعلام نمایید باسپاس.

اشتراک گذاری 

Share on whatsapp
واتساپ
Share on telegram
تلگرام
Share on facebook
فیسبوک
Share on twitter
توییتر
Share on email
ایمیل
Share on linkedin
لینکدین
0 پاسخ

دیدگاهتان را بنویسید

می خواهید در گفت و گو شرکت کنید؟
خیالتان راحت باشد :)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.