راهنمای مراقبت از دندان

راهنمای مراقبت از دندان

راهنمای مراقبت از دندان

راهنمای مراقبت از دندان
راهنمای مراقبت از دندان

امروز قصد داریم تا در مقاله ی راهنمای مراقبت از دندان خدمت همه ی دوستداران سلامتی به ویژه سلامت دهان و دندان اعلام نماییم که پیشگیری همیشه بهتر و مقدم تراز درمان می باشد؛ همچنین با قیاس کردن و با در نظر گرفتن هزینه های بسیار بالا و سنگین درمانی در دنیای امروز،  پیشگیری نمودن اهمیتی دو چندان پیدا کرده است.

احتمالا اکثریت ما افراد حداقل هم شده یک بار بخاطر مراقبت نکردن از دندان هایمان به پوسیدگی دندان برخورد کرده ایم و به دندان پزشک مراجعه نموده ایم؛ در این حالت ما با سرزنش کردن خودمان و همچنین دانسته های بسیار کم از دهان و دندان، تنها راه مراقبت از دندان هایمان را به مسواک زدنی قبل از خواب محدود می کنیم.

در این جا برای این که سلامت دهان و دندان خود را تضمین کنید به راهکارهای ما در این مقاله توجه داشته باشید.

راهکارهای حفظ سلامت دهان و دندان شما

محافظت عمومی و تغذیه صحیح افراد

این که دندان های ما مستحکم و سخت می باشند اصلا دلیلی بر شکننده نبودن و آسیب پذیر نبودن آن ها نمی شود؛ حفاظت از دندان ها بسیار اهمیت دارند بخش اعظم حفاظت دندانی ما انسان ها توسط آنزیم های موجود در دهان و بزاق ما انجام می گیرد که از مهمترین و کارآمد ترین محافظت دندان های ما بشمار میروند.

راهنمای مراقبت از دندان
خش اعظم حفاظت دندانی ما انسان ها توسط آنزیم های موجود در دهان و بزاق ما انجام می گیرد

آیا می دانید که اگر آنزیم های بزاق ما وجود نداشتند چه فاجعه ای برای دندان های ما رخ می داد؟ پاسخ این است که  درصورت نبودن بزاق دهان تقریبا کمی افزون تراز دو هفته،  تمامی دندان های ما دچار پوسیدگی کامل می شدند؛ با وجود دارا بودن این سیستم خدادادی قدرتمند و شگفت انگیز در دهان اما بازهم بدن ما جهت از بین بردن همه ی میکروب های دهان توانایی کافی را ندارد زیرا وجود شرایط خاصی باعث ایجاد سدهای ایمنی در دهان ما شده اند.

همچنین بخوانید :
فواید تردمیل

تاثیرات کلی انواع مواد خوراکی و غذایی بر سلامت دندان ها

از جمله مواردی که در راهنمای مراقبت از دندان باید ذکر کنیم این می باشد که لایه های بیرونی دندان های ما توسط مواد اسیدی و مواد معدنی  حل می شود و سبب ساز ایجاد پوسیدگی دندان هایمان می شوند ؛ باکتری ها و حفره های دندانی هم از طریق مواد قندی موجود در دهان شرایط رشد و نمو را پیدا می کنند.

هر چقدر زمان حضور این مواد مضر در دهان ما بیشتر شوند شرایط بدتر و حادتری را برای پوسیدگی دندان ها فراهم می کنند؛ آیا می دانید چرا شیرینی ها و شکلات ها برای دندان ها مضر هستند؟  چون علاوه بر دارا بودن مواد قندی، با باقی ماندن در بین دندان های ما شرایط مناسبی را برای فعالیت باکتری ها و ایجاد شرایط پوسیدگی دندان ها فراهم می کنند؛ همچنین اثرات کشمش و میوه های خشک ، بیسکوییت ها و چیپس هم مشابه اثرات شکلات ها و شیرینی ها می باشد.

تاثیرات مخرب آدامس های شیرین بر سلامت دندان ها

در صورتی که می خواهید باعث شارژ شدن باکتری ها شوید می توانید از آدامس های شیرین استفاده کنید که تاثیرات نامطلوب و مخربی بر روی دندان ها باقی می گذارند؛  شما فقط در صورت مسواک زدن و یا استفاده از محلول های شست و شوی دهانی می توانید تا حد زیادی تعداد باکتری ها را به میزان صحیح کنترل نمایید.

در صورتی که می خواهید باعث شارژ شدن باکتری ها شوید می توانید از آدامس های شیرین استفاده کنید

تاثیرات نامطلوب مواد ترش بر روی دندان ها

اما تاثیرات مواد ترش مزه بر روی سلامت  دندان هایمان چه مقدار هستند؟ متاسفانه بایستی بگوییم تهدیدات مواد ترش بر روی دندان ها خیلی خطرناک تراز مواد شیرین هستند و یا حداقل این که به اندازه ی مواد شیرین و شکلاتی و شیرینی به دندان ها آسیب می زنند؛ اثرات مواد ترش بر روی دندان ها خیلی شدیدتر و سریع ترمی باشد.

همچنین بخوانید :
برای داشتن پوستی زیبا چه بخوریم

در مطلب  راهنمای مراقبت از دندان  تا این جا نتیجه می گیریم که با مسواک زدنی سبک و آبکشی کردن ساده بعد از میل کردن کلوچه ، شیرینی ، شکلات و موادی از این قبیل  تاثیرات این مواد را می توانیم  در دهان خود کم کنیم یا از بین ببریم؛ همچنین بهتر است مواد غیر اسیدی به همراه  مواد ترش مزه  و اسیدی مصرف شوند.

تاثیرات مطلوب بعضی از آدامس ها بر روی دندان ها

روشی دیگر برای از بین بردن باکتری ها و کاهش شرایط برای ایجاد حفره های دندانی، استفاده کردن و جویدن آدامس های حاوی زایلیتول مانند:  (اربیت ) یا (تریدنت) می باشد.

آدامس های تریدنت از چه طریقی باعث مقاوم کردن دندان ها و کاهش پوسیدگی آن ها می شوند؟ آدامس های تریدنت با دارا بودن(ریکالدنت) شرایط مطلوبی را برای جذب مواد معدنی و کاهش پوسیدگی دندان ها فراهم می کنند.

راهکارهای حفظ سلامت دهان و دندان شما
آدامس های تریدنت با دارا بودن(ریکالدنت) شرایط مطلوبی را برای جذب مواد معدنی و کاهش پوسیدگی دندان ها فراهم می کنند

محافظت کردن به وسیله ی مسواک

اگر از ما بپرسید چه موقعی توصیه ی به مسواک زدن می کنید؟ در پاسخ عرض می کنیم که توصیه ی ما این است که پس ازهر وعده ی غذایی مرتب مسواک بزنید، اما اگر نتوانستید به هر دلیلی در صبح و ظهر مسواک بزنید تا حدی قابل اغماض می باشد؛ اما در صورتی که در وعده ی آخر یا شام هم نتوانید مسواک بزنید درآینده بهای سنگینی برای سلامت دندان هایتان پرداخت خواهید کرد.

در چه زمانی بزاق دهان با بیشترین کاهش مواجه می شود

در ادامه ی مبحث  راهنمای مراقبت از دندان اشاره می کنیم که بزاق دهان به هنگام خواب بسیار کاهش پیدا می کند. همان طور که در بالا بیان نمودیم بزاق دهان اثر محافظتی بر روی سلامت دندان ها دارد؛ همچنین از آن جایی که بزاق دهانی در هنگام خواب با کاهش شدیدی مواجه می شود نتیجه می گیریم که دندان ها در هنگام خواب عاری از اثرات محافظتی می شوند و بسیار آسیب پذیرتر خواهند شد.

همچنین بخوانید :
علت اصلی ریزش مو

مهمترین وعده برای مسواک زدن چه موقع می باشد

با مسواک زدن قبل از خواب شما باعث نابود کردن و ویران کردن پناهگاه امن باکتری ها جهت  رشد و نمو در دهان و دندان هایتان خواهید شد، پس مهم ترین وعده برای مسواک زدن قبل از خواب می باشد؛ همچنین زیاده روی در مسواک زدن دندان باعث خراب شدن دندان ها و لثه ها و صد البته حساسیت آن ها می شود پس حد تعادل  را در مسواک زدن دندان هایتان برقرار نمایید.

راهنمای مراقبت از دندان
مهم ترین وعده برای مسواک زدن قبل از خواب می باشد

مهمترین مزیت مسواک زدن دندان ها

پاک کنندگی یا نابودسازی پلاک دندان ها از مهمترین مزیت مسواک  زدن دندان ها می باشد؛ شاید برای افراد زیادی سوال شده باشد که پلاک دندانی چیست؟ در پاسخ می گوییم که به لایه ای از باکتری ها که روی دندان ها را پوشش می دهند پلاک دندان می گویند.

هنگام برخورد پلاک دندان با مواد غذایی موجود در دهان  آزاد سازی مواد اسیدی توسط باکتری ها آغاز می شود، در نتیجه سبب ساز ایجاد حفره و پوسیدگی در دندان ها نیز همین مواد اسیدی هستند.

نکاتی جهت پاکسازی صحیح و اصولی دندان ها

  • اولین مورد برای افزایش سلامت دندان ها استفاده ی از مسواک های نرم می باشد.
  • زاویه ی مناسب برای مسواک نمودن دندان ها 45 درجه است.
  • با حرکت دادن بصورت دایره ای مسواک ، سطح داخلی و خارجی دندان هایتان را می توانید به صورت تک به تک تمیز نمایید؛ برای پاک کردن پلاک دندان ها بهترین حالت این است که اجازه دهید پرزهای مسواک به فضای بین دندان ها برسند، توجه داشته باشید اعمال فشار زیاد بر مسواک برای پاکسازی پلاک های دندانی اثری منفی دارد و کاملا بی تاثیر می باشد و باعث ایجاد حساسیت در لثه ها می شود.
همچنین بخوانید :
آیا استفاده از مسواک برقی خوب است؟
  • طبق روشی که در بالا نیز توضیح دادیم سطح بالایی یا جویدنی دندان هایتان را پاکسازی کنید فضای مابین دندان ها و دندان های آسیا را ازنظر تمیز شدگی چک نمایید،همچنین کرم خوردگی یا حفره های دندان ها را با مسواک حتما تمیز کنید.
  • می توانید سرخود را هنگام پاکسازی دندان های جلویی (پیش) ، به بالا یا پایین متمایل کنید تا راحت تر باشید.
راهنمای مراقبت از دندان
اولین مورد برای افزایش سلامت دندان ها استفاده ی از مسواک های نرم می باشد

..

  • چند بار سعی کنید تا مسواک را روی سطح زبان عقب جلو نمایید تا سطح زبان پاکسازی شود؛ این کار بسیار مهم می باشد ولی اکثرا اکثریت افراد در انجام دادن آن دچار غفلت یا فراموشی می شوند، با مسواک کشیدن سطح زبان باعث از بین بردن باکتری ها می شوید همچنین برای این کار هم اصلا نیازی به اعمال فشار مسواک بر زبانتان نمی باشد.

از دیگر نکات در راهنمای مراقبت از دندان نیز این است که برای آبکشی کردن دهان بهترین حالت  این است که از محلول فلورایدی که کمی رقیق شده استفاده شود ؛ هرچند که بعد از 3 الی 4 دقیقه هم می توانید با آب خالی بصورت ساده هم دهانتان را آبکشی نمایید.

زمان تعویض کردن مناسب مسواک هر 3 الی 4 ماه می باشد این مورد را حتما رعایت کنید.

محافظت کردن دندان ها به وسیله ی نخ دندان

از جمله ی دیگر مواردی که باعث از بین بردن پلاک های دندانی می شود استفاده از نخ دندان است؛  آیا توجه کرده اید استفاده از نخ دندان تا چه اندازه باعث سلامت دندان ها می شود؟ برای پاسخ دادن به این سوال باید گفت که این مورد برای افراد مختلف متفاوت می باشد و به فاصله ی دندان های هر شخص بستگی دارد.

همچنین بخوانید :
روش طبیعی درمان شوره سر

هرچه میزان فاصله بین دندان ها کم باشد با مسواک زدن قابل تمیز کردن نمی باشد لذا باید نخ دندان بکشیم، اما هرچه میزان فاصله بین دندان ها بیشتر باشد با مسواک هم می توانیم  پاکسازی کنیم.

راهنمای مراقبت از دندان
هرچه میزان فاصله بین دندان ها کم باشد با مسواک زدن قابل تمیز کردن نمی باشد لذا باید نخ دندان بکشیم

در صورتی که فاصله ی دندان هایتان کم می باشد نخ دندان کشیدن برای شما به اندازه ی مسواک زدن بسیار مهم  و حیاتی می باشد پس در استفاده از آن کوتاهی نکنید، اما اگر فاصله ی دندان هایتان زیاد است از نخ دندان می توانید کمتر استفاده کنید.

در راهنمای مراقبت از دندان اکنون به نکات استفاده از نخ دندان می پردازیم.

نکات ضروری در استفاده از نخ دندان

  • اندازه ی مناسب برای نخ دندان تکه ای 45 سانتیمتری می باشد.
  • نحوه ی اصولی این است که نخ دندان را در بین دو انگشت میانه ی دست خود بپیچید، همین که حدودا 4 سانتیمتر برای نخ کشیدن بین دودست قرارگرفته باشد کافی می باشد؛ هنگامی که این 4 سانتیمتر آلوده شده می تواند 4 سانتیمتر تمیز دیگری را با جابه جا کردن نخ دندان ایجاد کنید.
  • نخ دندان را وارد دهان خود کنید و با انگشت اشاره ی خودتان مابین دندان ها فرو کنید برای آسیب نرسیدن به لثه ها فشار وارده بر لثه ها را کنترل نمایید.
  • پس از ورود نخ آن را بالا و پایین بکشید و به دیواره ی دندان ها بکشید تا پلاک دندان ها پاک شوند.

مراجعه به دندانپزشک جهت افزایش سلامت دندان ها

هر 6 ماه یک بار برای معاینات  دندانپزشکی فرصتی خوب می باشد توصیه می شود که به مطب دندانپزشک مراجعه کنید؛ همچنین بهتر است به دندانپزشک امین و قابل اعتماد خود مراجعه کنید و سلامت دهان و دندان خود را از طریق قضاوت صحیح او جویا شوید.

راهنمای مراقبت از دندان
هر 6 ماه یک بار برای معاینات  دندانپزشکی فرصتی خوب می باشد

نایت گارد و کاربرد آن

«نایت گارد» یا محافظ دندان وسیله ای می باشد که برای افرادی که در شب هنگام موقع خواب به دندان هایشان فشار می آورند قابل استفاده می باشد؛ این وسیله را نیز می توانید از طریق داروخانه ها تهیه نمایید.

همچنین بخوانید :
رژیم لاغری دخترانه

کاربرد محلول های شست و شوی دهان و دندان چیست؟

در راهنمای مراقبت از دندان اشاره می کنیم که برای کنترل باکتری های بوجود آورنده ی پلاک دندان، و همچنین پیشگیری بیماری های لثه ای می توان از محلول های شست و شوی ضد باکتری (آنتی باکتریال)  استفاده نمود؛ برای کاهش پوسیدگی دندان ها نیز محلول های حاوی فلوراید که تاثیرات قابل ملاحظه و مهمی دارند را می توان استفاده نمود.

راهنمای مراقبت از دندان
برای کنترل باکتری های بوجود آورنده ی پلاک دندان، و همچنین پیشگیری بیماری های لثه ای می توان از محلول های شست و شو استفاد کرد

نکته ی مهم در استفاده از محلول های شست و شوی دهان

از محلول های شست و شو به اندازه استفاده کنید برای کودکان زیر 6 سال نیز استفاده از محلول های حاوی فلوراید به علت خطر بلعیده شدن توسط آن ها اصلا توصیه نمی شوند.

حداکثر زمان بکارگیری موارد بالا برای افراد را چقدر می باشد؟

در پایان درست است که موارد بالا خیلی طولانی شدند اما توجه کنید که به کار گرفتن همه ی این موارد در روز بیش از 15 دقیقه زمان شما را نمی گیرند، با رعایت این موارد می توانید سال ها سلامت دهان و دندان هایتان را ضمانت کنید و باعث شادابی و زیبایی هر چه بیشتر آن ها شوید.

آیا شما هم از موارد مراقبت از دهان و دندان استفاده نموده اید؟ لطفا تمامی نظرات و تجربیات خودتان را در این زمینه جهت استفاده ی ما و سایر بازدیدکنندگان وبسایت گلسانه در زیر همین مقاله ارسال کنید با سپاس.

اشتراک گذاری 

Share on whatsapp
واتساپ
Share on telegram
تلگرام
Share on facebook
فیسبوک
Share on twitter
توییتر
Share on email
ایمیل
Share on linkedin
لینکدین
0 پاسخ

دیدگاهتان را بنویسید

می خواهید در گفت و گو شرکت کنید؟
خیالتان راحت باشد :)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.