تاثیر ترتیب تولد بر شخصیت فرزندان

تاثیر ترتیب تولد بر شخصیت فرزندان

تاثیر ترتیب تولد بر شخصیت فرزندان

تاثیر ترتیب تولد بر شخصیت فرزندان

شاید شما هم به این موضوع دقت کرده باشید که در رفتار بچه اول و وسط و آخر تفاوت وجود دارد. خیلی از روانشناسان عقیده دارند که راز تفاوت شخصیتی در فرزندان یک خانواده به دلیل ترتیب متولد شدن آن ها و نحوه برخورد پدر و مادر با آن ها است.

دکتر مری والاس که درمانگر کودک و خانواده است با  ارتباط مستقیم ترتیب تولد و رفتار فرزندان کاملاً موافق است؛ او معتقد است که بیشتر ویژگی ‌های شخصیتی کودکان بر اساس نحوه ارتباط آن ها با والدین شکل می گیرد.

برخی دیگر از فرزندان و بر اساس شرایط خاص و موقعیتی که در آن رشد می‌ کنند شخصیت آن ها شکل می گیرد. باید بدانید که هر موقعیتی چالش منحصر به فرد خود را دارد.

ما در این مقاله می ‌خواهیم درباره ” تاثیر ترتیب تولد بر شخصیت فرزندان ” صحبت کنیم؛ اگر شما هم کنجکاو هستید که بدانید ویژگی‌ های شخصیتی فرزندان یک خانواده چگونه است تا پایان ما را همراهی کنید.

شخصیت فرزندان بر اساس ترتیب تولد

ویژگی های فرزند اول خانواده

زمانی که فرزند اول خانواده متولد می‌ شود پدر و مادر معمولاً در تربیت کودک به صورت آزمون و خطا پیش می روند.

پدر و مادر به قدری فرزند خود را دوست دارند که می خواهند او را با بهترین شرایط بزرگ کنند، به همین دلیل قوانین سختگیرانه‌ ای برای تربیت او به کار می ‌گیرند.

این قوانین باعث کمال گرایی کودک می ‌شود؛ حتی تا حدی که خود را فراموش کرده پدر و مادر از دست او راضی باشند.

همچنین بخوانید :
در جشن هالووین چه میکنند

فرزندان اول یک خانواده همیشه کوشا و تندرست هستند. خصوصیت برجسته آن ها رهبری است؛ از خصوصیات دیگر بچه های اول می ‌توان به قابل اعتماد بودن ، با وجدان ، وظیفه شناس ، ساختارمند ، محتاط ، موفق و کنترل گری اشاره کرد.

فرزندان اول یک خانواده همیشه کوشا و تندرست هستند

نقاط قوت فرزندان اول این است درست مرکز توجه  قرار دارند. زمانی که بچه دوم و سوم هنوز به دنیا نیامده اند تمرکز پدر و مادر ، اطرافیان نزدیک بر روی فرزند اول است.

..

” تاثیر ترتیب تولد بر شخصیت فرزندان ” صحت دارد، بر اساس تحقیقات روانشناسان بچه اول ضریب هوشی بالاتری نسبت به سایر فرزندان دارد و بیش از از خواهر و برادران خود به دنبال کسب تحصیلات عالی است.

بر اساس نظریه روانشناسی دکتر معروف فرانک فارلی  ” والدین همیشه برای فرزند اول وقت بیشتری می گذارند و تمام چیزهای پیش آمده را به طور کامل برای او شرح می ‌دهند؛ اما زمانی که فرزند دوم و سوم تولد می‌ شوند دیگر وقت آن چنانی برای این کار نیست.”

توجه بیش از حد به فرزند اول باعث می ‌شود که همیشه  بهترین خود را به نمایش بگذارد.

چالش فرزند اول

دکتر مایکل درمانگر کودک و خانواده است؛ او معتقد است که فرزند اول خانواده همیشه ترس از شکست را تا آخر عمر به همراه خود دارد و همین دلیلی است که آن ها نتوانند در انجام کارهای خود حس خوبی را تجربه کنند.

آن ها مدام از اشتباه کردن و شکست خوردن می هراسند ؛ انتقاد پذیر نیستند و انعطافی در برابر تغییرات ندارند؛ خیلی کم باعث می شود که از منطقه راحتی خود خارج شوند.

همچنین بخوانید :
روانشناسی عاشق شدن

معمولاً فرزندان اول هر خانواده مسئولیت های بسیاری را به دوش می کشند، این مسئولیت ها می تواند اعم از کارهای مربوط به منزل و هم مراقبت از خواهر و برادران کوچکتر از خود باشد، این موضوع استرس مضاعفی را برای آن ها در پی خواهد داشت.

ویژگی های فرزند میانی خانواده

” تاثیر ترتیب تولد بر شخصیت فرزندان ” در فرزند دوم کاملا پدیدار است ؛ پدر و مادرانی که تصمیم می گیرند فرزند دوم خانواده را به دنیا بیاورند؛ سرشار از تجربه هستند؛ برای فرزند دوم استرس و سخت گیری کمتری دارند.

حتی گاهی اوقات فرزند دوم تمام توجه آن ها را در نوزادی جلب کرده و سخت گیری ها بر روی فرزند اول کمتر می شود.

فرزند دوم معمولاً به دلیل توجه کمتر نسبت به خواهر و برادر بزرگتر و یا کوچکتر از خود همیشه به دنبال راضی نگه داشتن اطرافیان خود است.

معمولاً فرزندان میانی سردرگم می‌ شوند؛ زیرا جز بزرگترین و کوچکترین فرزندان نیستند که توجه ها را به خود جلب کنند؛ به همین دلیل است که آن ها کمی احساس سردرگمی درباره شخصیت خود و جایگاه خود در خانواده دارند.

تاثیر ترتیب تولد بر شخصیت فرزندان
فرزند دوم معمولاً به دلیل توجه کمتر نسبت به خواهر و برادر بزرگتر و یا کوچکتر از خود همیشه به دنبال راضی نگه داشتن اطرافیان خود است

از ویژگی های بچه های میانی می ‌توان به سرکش بودن ، موفقیت در دوستی ها ، دایره اجتماعی وسیع ، مدافع صلح اشاره کرد.

..

نقاط قوت فرزندان میانی خانواده نسبت به دیگر خواهر و برادران کمتر است. آن ها همیشه به دنبال برقراری متناسب روابط هستند و دائماً به این نکته توجه می کنند که با دیگر خواهر و برادران خود به صورت صلح آمیز برخورد کنند تا بتوانند با همه روابط خوبی را پیش ببرند.

همچنین بخوانید :
تعبیر خواب سوسک حضرت یوسف

عملکرد سازگاری این فرزندان نسبت به خواهر و برادر بزرگتر بهتر است. با توجه به این که آن ها کمتر از فرزندان دیگر مورد توجه قرار می گیرند، مطمئناً پیوند محکم‌ تری را با اطرافیان و دوستان خارج از خانواده شکل می ‌دهند.

چالش بچه های میانی در خانواده

” تاثیر ترتیب تولد بر شخصیت فرزندان ” در بچه های میانی خانواده بسیار مشخص تر است. متاسفانه باید این موضوع را به طور کامل بدانید که فرزندان دوم خانواده دقیقا می ‌دانند که به اندازه خواهر ، برادر بزرگتر یا کوچکتر خود مورد توجه والدین نیستند.

اکثر آن ها نسبت به دیگر فرزندان خانواده کم توقع تر هستند؛ زیرا می دانند که نیازها و خواسته های آن ها به اندازه سایر فرزندان دیده نمی شود.

آن ها در موقعیت بدی در خانواده هستند ؛ زیرا به طور کامل متوجه این موضوع هستند که دیگران به آن زیاد توجه نمی ‌کند. نظرسنجی هایی که از والدینی که 3 فرزند به عمل آمده است ، نشان داده است که پدر و مادر توجه بسیار کمتری به فرزندان دوم خود نشان می دهند.

تاثیر ترتیب تولد بر شخصیت فرزندان
فرزندان دوم خانواده دقیقا می ‌دانند که به اندازه خواهر ، برادر بزرگتر یا کوچکتر خود مورد توجه والدین نیستند

ویژگی های شخصیتی فرزند آخر خانواده

جالب است بدانید که فرزندان آخر در خانواده روحیه ایی آزاد تر نسبت به سایر فرزندان دارند. از ویژگی‌ های شخصیتی آن ها می‌ توان به برون گرا بودن، خوشگذرانی ، صاف و ساده و بی آلایش بودن ، به دنبال جلب نظر دیگران ، خود محور بودن اشاره کرد.

از نقاط قوت فرزندان آخر خانواده می توان  به جلب توجه دیگران اشاره کرد. آن ها می ‌دانند که قوی ترین و باهوش ترین فرد این خانواده نیستند ؛ بنابراین روش های خاص خود را برای جلب توجه والدین اختراع می کنند.

همچنین بخوانید :
تعبیر خواب گوشت حضرت یوسف

آن ها معمولاً شخصیتی اجتماعی دارند و بر همین راستا سعی می‌ کنند که دیگران را به خود جذب کنند.

بسیاری از بازیگران و طنزپردازان فرزند آخر یک خانواده هستند. آن ها سعی می کنند که با ماجراجویی های خارق العاده کانون توجه خانواده را به خود جلب کنند. از نظر فعالیت های ورزشی؛ فرزندان آخر در رشته هایی مانند دو، تنیس و … موفق تر از سایر فرزندان هستند.

چالش‌های فرزند آخر خانواده

”  تاثیر ترتیب تولد بر شخصیت فرزندان ” آخر خانواده کاملاً مشهود است؛ آن ها فکر می ‌کنند که هر کاری که انجام دهند نمی توانند به اندازه سایر خواهر و برادر های خود به چشم بیایند.

فرزندان آخر برای موفقیت های خود به وجد می آیند؛ زیرا معتقد هستند که والدین واکنش کمتری نسبت به کارها و موفقیت های آن ها از خود بروز می دهند و تا ممکن است آن ها را با سایرین مقایسه کرده و او را سرزنش می کنند. از نظر نظم و ترتیب نیز آن ها نمره کمتری را نسبت به سایر فرزندان در این بعد به دست می ‌آورند.

معمولا انتظارات والدین از فرزندان آخر خانواده کمتر است و آن ها استرس کمتری را از این بابت تجربه می کنند

ویژگی های تک فرزند ها

” تاثیر ترتیب تولد بر شخصیت فرزندان ” تک فرزندها  تا قبل از به دنیا آمدن فرزندان دیگر معنی ندارد. خیلی از افراد دوست دارند که تک فرزند باشند، زیرا تک فرزند ها موقعیت بی نظیر در خانواده دارند.

به دلیل متمرکز شدن تمام توجه و حمایت پدر و مادر این دسته از افراد اعتماد به نفس بسیار بالایی را در بزرگسالی به دست می آورند.

همچنین بخوانید :
چگونه سخنرانی کنیم

تنها مشکل تک فرزندها این است که چون والدین تمام توجه و تمرکز خود را بر روی این فرزند قرار می ‌دهند، آن ها توقع دارند که دیگران نیز به همین ترتیب رفتار کنند.

از ویژگی‌های شخصیتی آن ها می ‌توان به کمال گرایی ، وظیفه ‌شناسی ، سخت‌ کوشی و رهبری اشاره کرد.

تاثیر ترتیب تولد بر شخصیت فرزندان
به دلیل تمرکز فراوان والدین به تک فرزند خانواده معمولا در آینده از اعتماد به نفسی بسیاری برخوردار می شوند

ما در این مقاله سعی کردیم درباره ی ” تاثیر ترتیب تولد بر شخصیت فرزندان ” برای شما عزیزان صحبت کنیم؛ اگر شما هم نظر، پیشنهاد و یا تجربه ایی در این خصوص دارید می توانید آن را با ما سایر کاربران زیر همین مطلب به اشتراک بگذارید. در پایان از شما سپاس گزاریم که تا پایان با ما همراه بودید.

اشتراک گذاری 

0 پاسخ

دیدگاهتان را بنویسید

می خواهید در گفت و گو شرکت کنید؟
خیالتان راحت باشد :)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.