اثرات کافئین بر مغز و بدن

اثرات کافئین بر مغز و بدن

اثرات کافئین بر مغز و بدن

اثرات کافئین بر مغز و بدن
اثرات کافئین بر مغز و بدن

 به طور کلی همه ما ممکن است در طول روز درصدی کافئین مصرف کنیم ولی آیا با اثرات کافئین بر مغز و بدن آشنا هستیم، در بسیاری از نوشیدنی ها مانند:  قهوه، چای و حتی در انرژی زا ها مقداری  کافئین وجود دارد.

مطالعات بسیار زیادی برای تأثیر استفاده از کافئین در ورزشکاران انجام شده است که این موضوع را مورد بررسی قرار داده اند و در رابطه با آن نظر های بسیار مختلفی ارائه داده شده است ولی باید بدانید که اثرات کافئین بر مغز و بدن لازم به رعایت اعتدال در مصرف آن است.

کافئین به عنوان یک ماده مغذی

 در واقع کافئین در دسته داروها قرار گرفته است، همچنین در برخی از غذاهای مصرفی به کار می‌ رود که گاهی به عنوان یک ماده مغذی شناخته می شود.

 اثرات کافئین بر مغز و بدن انسان ها گاهی برای کسانی که فشار خون یا ناراحتی قلبی دارند ممکن است تأثیرات منفی داشته باشد، از جمله اثرات منفی آن موارد زیر می باشد؛

بالا رفتن فشار خون،  سردرد های شدید، دل درد، کاهش آب بدن، پوکی استخوان ها، اختلالات سیستم گوارش، سقط جنین، بیماری های قلبی و مواردی از این قبیل می شود، البته توجه داشته باشید که موارد ذکر شده فقط گزارش شده اند، همچنین از تاثیرات مثبت آن برطرف کردن خستگی، تقویت ذهنی و عملکرد است.

منابع کافئین؛

 کافئین در گیاهان مختلفی مانند: برگ های چای، قهوه، کاکائو، دانه کولا و … وجود دارد،  پس می ‌توان گفت کافئین  یک محصول طبیعی است که در بسیاری از نوشیدنی ها و مواد غذایی به منظور طعم دهنده از تاثیرات مثبت آن به کار می رود.

همچنین بخوانید :
درمان لرز بدون تب در بزرگسالان
اثرات کافئین بر مغز و بدن
کافئین در گیاهان مختلفی مانند: برگ های چای، قهوه، کاکائو، دانه کولا و ... وجود دارد

 یکی از اثرات کافئین بر مغز و بدن از بین بردن خواب آلودگی می باشد که افراد برای تقویت انرژی خود از آن به عنوان یک دارو استفاده می کنند.

 از جمله تاثیرات کافئین:  برطرف کردن سرماخوردگی، درمان آنفولانزا، ادرار آور، برطرف کردن افزایش وزن و … است.

 بسیاری از ورزشکاران برای بهبود عملکرد خود از قرص هایی که دارای کافئین هستند استفاده می کنند.

برای مصرف کافئین بهتر است به موارد زیر توجه کنید؛

  • در یک فنجان چای ۱۵۰ میلی لیتری به مقدار  30 میلی گرم کافئین وجود دارد.
  • در یک لیوان چای ۲۵۰ میلی لیتری به مقدار 50 میلی گرم کافئین موجود می باشد.
  • یک فنجان قهوه حاوی ۷۵ میلی گرم کافئین می باشد.
  • در یک لیوان قهوه به اندازه ۱۰۰ میلی گرم کافئین وجود دارد.
  • در یک لیوان چای سبز ۲۰ میلی گرم کافئین می باشد.
  • قوطی نوشابه های انرژی زا دارای ۸۰ میلی گرم کافئین هستند.
  • شکلات داغ یا کاکائو دارای ۴ میلی گرم کافئین می باشد.
  • نوار شکلات حاوی ۱۵ میلی گرم کافئین است.

 طبق مواردی که ذکر شد ممکن است افراد یک لیوان چای یا قهوه را به طور کامل میل نکنند یا نوع قهوه یا چای ها با یکدیگر تفاوت داشته باشند.

تأثیر کافئین بر بدن؛

 بعد از یک ساعت کافئین به سرعت جذب دستگاه گوارش می شود و تاثیرات خودش را روی بدن می گذارد، پس از آن با کمک آنزیم سیتوکروم در کبد متابولیزه می ‌شود و مقداری از آن دفع خواهد شد،  به طور کلی نیمه عمر کافئین بین ۴ تا ۵ ساعت است.

همچنین بخوانید :
راهنمای انتخاب فریم عینک برای خانم ها و آقایان

 مصرف ۱۰ گرم کافئین خوراکی یعنی برابر با بیش از ۵۰ فنجان قهوه،  در صورت مصرف زیاد آن ممکن است فرد دچار: استفراغ، دل درد، تشنج و پایین آوردن هوشیاری او شود.

اثرات کافئین بر مغز و بدن
در صورت مصرف ۱۰ گرم کافئین خوراکی ممکن است فرد دچار: استفراغ، دل درد، تشنج و پایین آوردن هوشیاری او شود

 یکی از دلایل مصرف بیش از حد کافئین ممکن است مصرف زیاد دارو یا مواد محرک باشد.

اثرات کافئین بر مغز و بدن؛

 در واقع متیل اکسانتین با مسدودیت گیرنده های آدنوزین در مغز تأثیرات خودشان را نشان می دهند، آدنوزین باعث کاهش فعالیت مغز می شود پس کافئین با توجه به اینکه یک محرک است مسدودیت آن را برطرف می نماید، اثرات محرک کافئین به صورت مستقیم و غیر مستقیم عمل می کند و در نهایت باعث تقویت عملکرد می شود.

اعتیاد آوری کافئین؛

یکی از اثرات کافئین بر مغز و بدن اعتیاد آن می باشد، مصرف زیاد کافئین پس از مدتی باعث اعتیاد و تحمل می شود، اگر آن را ترک کنید علائمی مانند سردرد و خستگی در شما بروز پیدا می ‌کند ولی نگران نباشید این علائم خیلی زود از بین می روند در کل بین ۲ تا ۷ روز ادامه دارد و پس از آن فرد روال طبیعی قبل را خواهد داشت،  پس از اینکه روزمره و خیلی زیاد از آن استفاده کنید ممکن است به آن وابسته شوید ولی اگر در مصرف آن تعادل را رعایت کنید به هیچ عنوان برای شما اعتیاد آور نیست.

اثرات کافئین در ورزشکاران؛

 همانطور که گفتیم کافئین باعث بهبود عملکرد می شود، و در ورزش هایی که به تمرین زیادی نیاز دارند با مصرف کافئین می‌ توانید انرژی خود را دو چندان کنید، تاثیر کافئین برعملکرد بدن به گونه ای است که  سوزاندن چربی را زیاد می کند و در نهایت ذخیره های کربوهیدرات را پایین می آورد، به دلیل اینکه در کافئین اکسید کننده چربی وجود دارد برای کاهش وزن مفید است، همچنین باعث رفع گرفتگی عضلات می شود.

همچنین بخوانید :
چگونه بدون رژیم غذایی لاغر شویم
اثرات کافئین بر مغز و بدن
در ورزش هایی که به تمرین زیادی نیاز دارند با مصرف کافئین می‌ توانید انرژی خود را دو چندان کنید

مصرف نوشیدنی های کافئین دار؛

 در عملکرد ورزشی مصرف بهینه مایعات تأثیر بسزایی دارد،  به دلیل اینکه کافئین ادرار آور است باید در مصرف آن تعادل را رعایت کنید، ورزشکاران و بدنسازان باید نوشیدنی های کافئین دار را قبل از ورزش میل کنند چراکه در این صورت  مایعات دیر جذب بدن می شوند، کسانی که بی اختیاری ادرار دارند باید در طول روز کافئین کمتری مصرف کنند زیرا در کافئین اثر دیورتیک وجود دارد.

مکمل های حاوی کافئین؛

 در بسیاری از مکمل های ورزشی کافئین وجود دارد، زیرا کافئین تأثیر تحریک کننده و کاهش وزن دارد، بنابراین از کافئین به مقدار ۵۰ تا ۲۰۰ میلی گرم در قرص یا کپسول استفاده می شود،  کسانی که از قرص ها یا کپسول هایی که حاوی کافئین هستند استفاده می ‌کنند باید خیلی مواظب باشند بنا بر این باید از نوشیدنی های کافئین دار خیلی کم استفاده کنند.

 در خیلی از فرمول های کاهش وزن و تحریک کننده از کافئین بهره گرفته می شود به خصوص در Eca که بدن سازان و ورزش کاران از آن برای تناسب اندام یا کاهش وزن خود استفاده می کنند.

مصرف کافئین و بیماری؛

 کسانی که کافئین را در سطح نرمال مصرف می‌ کنند و در کنار او از کلسیم استفاده می کنند دچار پوکی استخوان نمی شوند، ولی اگر کافئین زیاد مصرف شود و هیچ گونه کلسیمی به بدن نرسد ممکن است زن ها مبتلا به پوکی استخوان شوند.

..

 در صورتی که بزرگسالان در طول روز بین ۳۰۰ تا ۴۰۰ میلی گرم کافئین مصرف کنند دچار هیچ گونه بیماری نمی شوند حتی برای کسانی که ورزش می کنند مفید است.

همچنین بخوانید :
گیاهان دارویی مضر در دوران بارداری

 به طور کلی باید در مصرف مکمل های کافئین احتیاط داشته باشید و تعادل را رعایت کنید.

نظر شما در مورد تاثیرات مفید یا غیر مفید کافئین بر بدن چیست؟ لطفا تمامی نظرات خود را در این باره برای استفاده ما و سایر بازدیدکنندگان وبسایت گلسانه در زیر همین مقاله ارسال بفرمایید با سپاس.

اشتراک گذاری 

Share on whatsapp
واتساپ
Share on telegram
تلگرام
Share on facebook
فیسبوک
Share on twitter
توییتر
Share on email
ایمیل
Share on linkedin
لینکدین
0 پاسخ

دیدگاهتان را بنویسید

می خواهید در گفت و گو شرکت کنید؟
خیالتان راحت باشد :)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.