مبارزه با تنبلی و بی حوصلگی

مبارزه با تنبلی و بی حوصلگی

مبارزه با تنبلی و بی حوصلگی

مبارزه با تنبلی و بی حوصلگی

تنبلی برای افراد بسیار خوشایند تر از تحرک و کار است؛ اما به طور کامل با رسیدن به موفقیت در تضاد است. اگر هدفی در زندگی خود دارید بر اساس اولویت بندی ، باید هر چه سریع تر تنبلی را ترک کرده و در جهت خواسته خود گام بردارید، چرا شاید شما هم جز آن دسته از افرادی باشید که در انجام کارها تنبلی می کنند و لیست بلند بالایی از کارهای انجام نشده دارند مطمئناً نمی‌ توانید تمام این کارها را با یکدیگر انجام دهید.

با تنبلی کردن به وظایف و اهداف خود را به نحوه احسن نمی رسید و بیشتر کارها را از امروز به فردا محول خواهید کرد.  داشتن مشغله زیاد کاری خوب است؛ اما به انجام رساندن کارها به شما آسیب خواهد رساند.

ما در این مقاله می خواهیم درباره ” مبارزه با تنبلی و بی حوصلگی ” صحبت کنیم ؛ اگر شما هم می ‌خواهید دست از تنبلی بردارید و کارهای خود را در بازه زمانی مشخصی انجام دهید به شما توصیه می کنیم که تا پایان با ما همراه باشید.

..

بهتر است برای مبارزه با تنبلی یک بازه زمانی را برای ترک ان تعیین کنید و چالشی برای به دست آوردن یک زمان مناسب و مدیریت و خلاقیت در کارها  ایجاد کنید؛ این کار باعث می شود که بتوانید با این مشکل رو به رو شده و در جهت از بین بردن آن گام بردارید.

کنار گذاشتن تنبلی مطمئنا کار دشواری است؛ همان طور که می دانید مشکل تنبلی در افراد باعث ناتوانی و بازماندن از اهداف می ‌شود.

بسیاری از افراد با فکر ناتوانی در انجام کارها به طور کلی از انجام آن صرف ‌نظر می ‌کنند و همیشه گله دارند که کسی در این زمینه نمی تواند به آن ها کمک کند.

واقعیت این است که همه افراد می توانند بر مشکلات و کارهایی که باید انجام دهند فایق آیند؛ اما احساس تنبلی این امکان را به آن ها نخواهد داد، معمولاً افراد فوبیای غلبه بر مشکلات و انجام کارها را دارند. در ادامه ما نحوه غلبه کردن به تعویق انداختن انجام کارها را به شما می گوییم:

روش های مقابله با تنبلی و بی حوصلگی

تنبلی خود را بپذیرید

” مبارزه با تنبلی و بی حوصلگی ” کاری نسبتا دشوار است. بسیاری از افراد هستند که دوست دارند تمام روز خود را در رختخواب در منزل سپری کنند؛ اما این طرز فکر می تواند مشکل ساز باشد و افراد را از رسیدن به اهداف باز می دارد.

به طور کلی انسان برای داشتن خلاقیت و همین طور استراحت حدوداً ۲۴ ساعت فرصت دارد؛ با مدیریت هر ثانیه و دقیقه از زندگی به تمام کارها به انجام می رسد.

با این کار بهبودی و خلاقیت افزایش پیدا می ‌کند؛ حتی زمان های استراحت و به اصطلاح تنبلی نیز وجود دارد؛ بنابراین اگر زیاد به تنبلی فکر کنید مغز شما نیز آن را می پذیرد؛ همین مسئله باعث می شود که افراد راه اشتباه را انتخاب کنند.

..

وقتی که ۳۰ تا ۴۰ دقیقه کار مفیدی را انجام می دهید یک استراحت کوتاه به مغز می تواند تمرکز ذهنی شما را بر روی همان موضوع حفظ کند و بعد از انجام کاری بزرگ یک استراحت بلند مدت نیز تمام قوای بدن شما را باز می گردانند.

اگر حجم کارهای شما برای انجام کمتر باشد مدیریت کردن آن ها راحت خواهد بود؛ اما اگر مشکل شما مدیریت کردن زمان است با برنامه ریزی دقیق و سر وقت انجام دادن کارها به شما در حل این مشکل کمک می کند.

بهتر است برای بهبودی بیشتر این موضوع کارهای خود را کاهش دهید ، کم کردن مسئولیت ها به شما برای انجام کارها کمک می کند، اما اگر با کم کردن وظایف نتوانستید به خوبی ادامه کارها را انجام دهید باید بدانید که یک جای کار می لنگد.

مبارزه با تنبلی و بی حوصلگی
اولین قدم برای مقابله با تنبلی پذیرفت آن در وجودتان است

شیوه های خلاقانه برای به تعویق انداختن کارها داشته باشید

برای ” مبارزه با تنبلی و بی حوصلگی ” بهتر است که نحوه به تعویق انداختن کارها را متفاوت کنید. بیشتر افرادی که در انجام کارها با مشکل بر می خورند و به اصطلاح تنبلی می کنند به صورت بی هدف کارهای خود را به تعویق می ‌اندازند.

سعی کنید این مهارت را در خود تقویت کرده تا بتوانید به شیوه‌های متفاوتی کارها را عقب بیندازید . مطمئن باشید که به تعویق انداختن کار جزء ابزارها است نه یک مشکل! هر بار که دریافتید می‌ توانید کاری را آغاز کرده و به پایان برسانید اما آن را انجام ندادید، باید ابتدا دلیل این تنبلی را پیدا کنید بهتر است به سوالات زیر که در ادامه آن ها را مطرح می ‌کنیم پاسخ دهید که بتوانید منشا تنبلی خود را بیابید:

آیا ترس و باعث شده است که این کار را انجام ندهید؟

آیا در هنگام انجام کار ناراحت می شوید؟

آیا این کار برای شما خسته کننده شده است؟

آیا نمی دانید از کجا باید انجام این کار را شروع کنید؟

..

با پاسخ به این سوال ها می توانید منبع اصلی مشکل را بیابید و آن را هدف خود تعیین کنید، برای مثال اگر از رفتن به دندانپزشکی می ترسید سعی کنید با دوست خود تماس گرفته و او را نیز با خود ببرید.

برای ” مبارزه با تنبلی و بی حوصلگی ” بیشتر اوقات با خانواده یا دوستان برای انجام کارهای سخت خود اقدام کنید؛ این کار باعث می شود که در مرحله اولیه موفق شوید و بر ترس ها غلبه کنید.

جالب است بدانید که اگر خواستار تعویق کار ها هستید بهتر است که انجام آن را به دست خود بسپارید؛ زیرا همان طور که منفعت شما است عمل خواهید کرد.

حتی برای راحت تر کردن کار نیز آن را تقسیم بندی ‌کنید؛ این کار باعث به وجود آمدن اصول و قواعد یکسانی برای بالا بردن خلاقیت و بهره‌ وری می ‌شود.

اگر کاری که آن را رها کرده اید برای شما مهم است می توانید دوباره آن را انجام دهید. بیشتر افراد این کار را تکنیک خلاقیت می نامند  و برخی دیگر این موضوع را تنبلی می گویند.

مبارزه با تنبلی و بی حوصلگی
راه دیگر غلبه بر تنبلی و بی حوصلگی استفاده از خلاقیتتان در انجام کارها است

کارها را به دیگران بسپارید

برای مبارزه با تنبلی می توانید شیوه ای مسئولانه را برای دیگران ایجاد کنید و از آن ها بخواهید که آن کار را برای شما انجام دهند، مشکل در اینجا این است که بیشتر افراد اهمیت خود را در تکمیل کردن کارها بسیار بالاتر از دیگران می دانند. اگر از انجام کاری خسته شده اید برای تنوع می توانید از دیگران خواهش کنید که به جای شما آن را انجام دهند .

برای ” مبارزه با تنبلی و بی حوصلگی ” ، دوستان و اعضای خانواده بهترین گزینه ها برای انجام این کار هستند. آن ها می توانند به شما در به انجام رساندن کارها بسیار کمک کنند.

شاید برای شما هم این سوال به وجود بیاید که هم اکنون چرا آن ها در کنار شما نیستند. این موضوع به این دلیل است که شما نیازی به کمک ندارید.

شما می توانید به راحتی کسی را بیابید و از نتیجه کار شگفت زده شوید ، بنابراین بهتر است که اعتماد خود را به دیگران حفظ کنید و بهترین فرد را انتخاب کرده و کارها را به او بسپارید. نکته دیگر که باید به آن توجه کنید این است که اگر کسی را در کنار خود برای انجام کارها دارید دلیلی بر این نیست که تمام کارهای خود را به او محول کنید.

تنوع دادن در انجام کارها و کمک کردن از دیگران راه دیگر غلبه بر تنبلی و بی حوصلگی است

کار خود را با اولویت بعدا انجام دهید

شاید شما هم درباره تکنیک های بهره وری و خلاقیت مقالاتی را مطالعه کرده باشید این تکنیک ها به صورت مطلق کارساز نیست، بنابراین سعی کنید که به وظایف خود اهمیت دهید و با توجه به درجه اهمیت؛ آن ها را اولویت بندی کنید.

این تکنیک برای انجام کارهای روزمره بسیار به شما کمک می کند کارهایی که ظرف امروز یا فردا باید انجام شود را ابتدا و کارهایی که اهمیت زیادی ندارند را به بعد موکول کنید.

به هیچ عنوان اجازه ندهید که ترس ها و تنبلی بر شما غلبه کند تا نتوانید کارها و مسئولیت‌های خود را به خوبی به انجام برسانید؛ خارج شدن از دایره تنبلی برای زندگی موفق بسیار حائز اهمیت است.

ما در این مقاله سعی کردیم  درباره ” مبارزه با تنبلی و بی حوصلگی ” صحبت کنیم؛ اگر شما هم نظر، پیشنهاد و یا تجربه ای دارید می ‌توانید آن را با ما و سایر کاربران زیر همین مطلب به اشتراک بگذارید. در پایان از شما سپاسگزاریم که با ما همراه بودید.

اشتراک گذاری 

0 پاسخ

دیدگاهتان را بنویسید

می خواهید در گفت و گو شرکت کنید؟
خیالتان راحت باشد :)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.