رهایی از وابستگی عاطفی

رهایی از وابستگی عاطفی

رهایی از وابستگی عاطفی

رهایی از وابستگی عاطفی

افرادی که وابستگی عاطفی دارند به طرف مقابل عادت کرده اند، برای فهمیدن این وضعیت وابستگی خود به شما توصیه می ‌کنیم که به کاری فکر کنید که شما را ناراحت می‌ کند، اما نمی ‌توانید آن کار را رها کنید.

دقیقا همین موضوع مصداقی برای افرادی است که با آن ها ارتباط عاطفی دارید و نمی توانید این ارتباط را قطع کنید؛ زیرا جدایی از آن ها باعث رنج و عذاب می‌ شود.

اگر فردی بیش از حد به چیزی وابسته باشد؛ مطمئناً در ذهن خود فکر می‌ کند که هیچ جایگزینی برای آن وجود نخواهد داشت. هر چقدر افراد دچار درماندگی و بدبینی شده باشند نسبت به رها کردن چیزی که به آن با بستگی دارند ضعیف تر عمل می کنند.

معمولاً افرادی که هدفی دارند به چیزی وابسته نمی شوند. ما در این مقاله می خواهیم نحوه ” رهایی از وابستگی عاطفی ” را برای شما عزیزان بگوییم؛ لطفاً تا پایان ما را همراهی کنید.

راه های کاهش وابستگی عاطفی

از دلایل ایجاد وابستگی عاطفی می ‌توانیم بحث عدم ارزشگذاری برای خود، رانده شدن و ترس اشاره کنیم.

برای رهایی از وابستگی عاطفی باید ابتدا ریشه های این وابستگی را در وجود خود بیابید. شاید این مشکل به علت عدم تجربه تنهایی است.

گاهی اوقات افراد از تنهایی گذراندن روزگار خود می ترسند؛ گاهی نیز از ترس وابستگی به تعریف و تمجید های دیگران است که نمی توانند از طرف مقابل دست بکشند؛ به این دلایل ممکن است هر فردی وابستگی عاطفی در وجود خود احساس کند.

همچنین بخوانید :
بعد از دعوا با همسر چه کنیم

ریشه یابی کردن این مسئله بسیار حائز اهمیت است؛ پیدا کردن ریشه اصلی این موضوع باعث وابستگی می شود.

رهایی از وابستگی عاطفی
از دلایل ایجاد وابستگی عاطفی می ‌توانیم بحث عدم ارزشگذاری برای خود، رانده شدن و ترس اشاره کنیم

روابط اجتماعی خود را گسترش دهید

افرادی که ارتباطات بیشتری دارند مطمئنا دنیای جدیدی را درباره روابط تجربه خواهند کرد؛ این موضوع باعث کم شدن احساس وابستگی می ‌شود.

از ویژگی های فرد وابسته می ‌توان به این فکر اشاره کرد که اگر به کسی وابسته نباشید؛ مطمئنا تنها می مانید. جالب است که بدانید تمام ابعاد زندگی افراد که دچار وابستگی هستند بر مبنای ترس از نداشتن طرف مقابل پایه ریزی می شود.

حتی برای طرف مقابل نیز موضوع مشکل ساز است که تجربه رابطه عاطفی با این دسته از افراد بسیار طاقت فرسا خواهد بود. هیچ کس دوست ندارد که کسی را مدام در کنار خود احساس کند.

برای رهایی از وابستگی عاطفی؛ باید اعتماد بنفس خود را تقویت کنید. افرادی که اعتماد به نفس پایین دارند مطمئن محبوب نیستند. به همین دلیل است که به شما توصیه می کنیم قبل از هر تصمیمی درباره روابط خود ابتدا شریک عاطفی خود را بشناسید.

ترس های خود را بشناسید

گاهی اوقات ریشه تمام وابستگی ها ترسیدن است؛ افرادی که وابسته هستند معمولاً فکر می کنند که اگر طرف مقابل آن ها را ترک کند؛ ممکن است احساسات بدی را تجربه کند.

ما به این افراد توصیه می ‌کنیم که ترس های خود را شناسایی کنید؛ شناسایی ترس ها باعث می شود که سریع تر از قید و بند وابستگی به افراد رها شوید.

احساسات منفی و مثبت خود را بیان کنید

یکی از کارهای رهایی از وابستگی عاطفی؛ بیان احساسات خوب و بد است. اگر فردی به منبع وابستگی خود را از دست بدهد؛ به راحتی می تواند احساسات خود را شناسایی کرده و در جهت از بین بردن وابستگی هر چه سریعتر اقدام کنند.

همچنین بخوانید :
واسطه ازدواج

شاید یکی از دلایلی که افراد وابستگی عاطفی پیدا می کنند عدم شناخت درباره احساسات و هیجان های منفی درونی است که این احساسات در حال شکل گرفتن هستند.

یکی از کارهای رهایی از وابستگی عاطفی؛ بیان احساسات خوب و بد است

عزت نفس خود را بیشتر کنید

جالب است بدانید که داشتن وابستگی عاطفی رابطه مستقیمی با عدم عزت نفس دارد. افرادی که عزت نفس بالایی دارند معمولاً دچار وابستگی های عاطفی شدید نمی ‌شوند.

نخستین کاری که می توانید برای رفع وابستگی عاطفی بدون شکنجه و عذاب روحی – روانی  انجام دهید؛ عشق ورزیدن و دوست داشتن خود است.

ما برای افرادی که عزت نفس خود را از دست داده اند پیشنهاداتی داریم که می ‌تواند برای به دست آوردن مجدد عزت نفس تاثیرگذار باشد.

ساعاتی را در روز برای شادی خود اختصاص دهید.

نکات مثبت و موفقیت های خود را برجسته کنید.

گاهی اوقات به خواسته های دیگران نه بگویید.

تصویری مثبت از شخصیت خود در ذهن  بسازید.

به نیازهای خود توجه کنید.

خود را برای مورد پسند واقع شدن تغییر ندهید.

با افراد مثبت رفت و آمد کنید.

مراقب خود باشید.

از تنهایی لذت ببرید.

یکی دیگر از کارهایی که می ‌توانید برای ” رهایی از وابستگی عاطفی ” انجام دهید؛ لذت از تنهایی است. افراد در کنار دوستان خود بیشتر احساس شادی می‌ کنند؛ اما از تنهایی هم می توان لذت برد.

در این فرصت می ‌توانید به کارهای مورد علاقه خود بپردازید. کارهایی مثل کتاب خواندن، گوش کردن یک فایل صوتی، پیاده روی، ورزش کردن ، یادگیری موضوعات جدید، کمک به افراد نیازمند و…

رهایی از وابستگی عاطفی
یکی دیگر از کارهایی که می ‌توانید برای " رهایی از وابستگی عاطفی " انجام دهید؛ لذت از تنهایی است

از کنترل دیگران بپرهیزید

یکی از دلایل وابستگی ، کنترل دیگران است. اگر فردی وابستگی عاطفی شدیدی داشته باشد سعی می کند که طرف مقابل را بیش از حد کنترل کند، اگر موفق به این کار نشود حس منفی و بدی را تجربه خواهد کرد.

همچنین بخوانید :
کدام مردها بیشتر خیانت می کنند

بهتر است بپذیرید که افراد دیگر در زندگی شما حق دارند افکار عقاید و انتخاب های خود را داشته باشند. شما حق دخالت در کار های یکدیگر را نخواهید داشت.

به جای صرف انرژی درباره ی امور طرف مقابل، افکار و رفتار خود را کنترل کنید. وقتی که فشار روحی ناشی از این کار بر شما غلبه می کند؛ سعی کنید آرامش خود را حفظ کنید، نفس عمیق بکشید و به خود بگویید که دیگران حق دارند آزاد باشند، سعی کنید تمرکز خود را بر روی کارهای شخصی بگذارید.

از الگوهای مخرب دوران کودکی خود فاصله بگیرید

برای رهایی از وابستگی عاطفی باید الگوهای مخرب دوران کودکی را شناسایی کرده و از آن ها عبور کنید.

گاهی اوقات وجود گذشته های تلخ؛ اتفاقات سخت در دوران کودکی باعث به وجود آمدن وابستگی عاطفی بین افراد می شود. ابتدا باید این وقایع را بشناسید و شیوه ای را برای شناخت و بررسی علت انتخاب کنید. باید این موضوع را بدانید که زندگی در زمان حال برای جبران کردن گذشته نیست و نقشی که امروز ما در زندگی داریم نمی تواند گذشته را تغییر و یا جبران کند.

اشتراک گذاری 

0 پاسخ

دیدگاهتان را بنویسید

می خواهید در گفت و گو شرکت کنید؟
خیالتان راحت باشد :)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.