دوستی دختر و پسر از نظر روانشناسی

دوستی دختر و پسر از نظر روانشناسی

قطعا تاکنون شما نیز به این مسئله فکر کرده اید که دوستی دختر و پسر از نظر روانشناسی باید چگونه باشد؟ برخی از افراد معتقدند که این روابط کاملا ناسالم و مضر است، در مقابل عده ای دیگر اعتقاد دارند که روابط بین دو جنس باید کاملا آزاد باشد. در این مطلب قصد داریم تا دوستی دختر و پسر از نظر روانشناسی را بررسی کنیم. با ما در ادامه همراه باشید.

دوستی دختر و پسر از نظر روانشناسی
گل دادن های عاشقانه

اهمیت روابط دختر و پسر

در وهله اول لازم است که میزان اهمیت موضوع را مشخص کنیم. کشور ما جمعیت بسیار جوانی در مقایسه با میانگین جهانی دارد. درصد زیادی از جمعیت کشور ما در فاصله سنی 15 تا 25 سال هستند که به این معنی است که بخش قابل توجهی از جمعیت کشور ما در سنین پرشور و هیجان از نظر احساسی قرار دارند.

بیشتر این افراد در دانشگاه ها مشغول به تحصیل هستند و با جنس مخالف خود برخورد پیدا می کنند. امروزه به لطف علم روانشناسی می دانیم که این انقلاب های درونی و شورانگیز احساسی که در جوانان و نوجوانان رخ می دهد، کاملا طبیعی و خارج از کنترل فرد است. بنابراین طبیعی است که به سادگی یک جوان به فردی از جنس مخالف خود دل ببندد و مشعل عشق را در دل خود روشن کند. بنابراین پاسخ به این نیاز ناگزیر چیست؟ بررسی دوستی دختر و پسر از نظر روانشناسی مقوله ای مهم است که باید به طور عمیق و کارشناسانه بررسی شود.

گاهی روابط بین دختران و پسران جوان ، به دلیل تفریح و تعامل بیشتر ایجاد می شود و گاهی نیز جوانان با آگاهی قبلی دست به برقراری ارتباطات هدفمند می زنند. گاهی برخی از خانواده ها را می بینیم که می خواهند فرزندانشان قبل از ازدواج روابط مشخصی را برای پیدا کردن شناخت، تجربه کنند.

همچنین بخوانید :
چگونه افکار منفی را دور بریزیم

گاهی برخی از خانواده ها نسبت به دوستی های فرزندانشان هیچ واکنشی نشان نمی دهند و حتی ممکن است که مشوق آن ها نیز باشند. در مقابل، خانواده های سنتی با دیدگاه های خاص خود قرار دارند که معمولا فرزندان خود را از داشتن هرگونه روابط با جنس مخالف، منع می کنند. بررسی دوستی دختر و پسر از نظر روانشناسی، کاری زمان بر و البته تخصصی است که به شناخت بهتر شرایط فرهنگی و اجتماعی جامعه ما کمک می کند.

با توجه به این که این میل درونی به دوست داشتن و ایجاد ارتباط با جنس مخالف، کاملا طبیعی و غیر قابل کنترل است، پس نمی توان از یک جوان درخواست کرد که با این احساس خود بجنگد و یا آن را نادیده بگیرد. در واقع هم علم و هم تجربه، در طول هزاران سال زندگی بشری، به ما یاد داده است که نمی توان با طبیعت جنگید. از طرفی با توجه به این که این میل بسیار سرکش است، نمی توان آن را به راحتی رها کرد و اجازه داد که یک جوان با تمام تناقض های عقلی و احساسی خود، در این مسیر تنها بماند.

بلوغ جسمی و تاثیر آن بر روابط دختر و پسر

امروزه به دلیل آگاهی های جنسی و تغییرات فرهنگی، کودکان بسیار زودتر از آن چه که باید، در مورد روابط جنسی اطلاع پیدا می کنند و به همین دلیل نیز بسیار زودتر از گذشته، به بلوغ جسمی می رسند. دختران در سنین پایین تری عادت ماهانه را تجربه می کنند و پسران نیز زودتر از قبل تغییرات بلوغ را در خود احساس می کنند.

دوستی دختر و پسر از نظر روانشناسی

بلوغ زودرس باعث می شود که کودکان آمادگی لازم برای ایجاد تغییرات عاطفی و احساسی را در خود نداشته باشند. نوجوانان معمولا در این سنین بسیار حساس، کنجکاو، ماجراجو و البته احساسی هستند. معمولا در سن بلوغ، بسیاری از نوجوانان درگیر روابط عاطفی اشتباهی می شوند که تنها برای رفع نیاز خود به دوست داشتن ودوست داشته شدن، قصد تجربه آن را داشته اند. افزایش میل جنسی در این سنین نیز باعث ایجاد تمایلات سرکشی در نوجوانان می شود که مدیریت و غلبه بر آن، نیاز به آموزش و آگاهی از جانب والدین و سیستم آموزشی دارد.

همچنین بخوانید :
چگونه جلوی فکر زیاد را بگیریم

بازتاب روابط دختر و پسر در مذهب

دوستی دختر و پسر از نظر روانشناسی مسئله ای بسیار مهم است که البته می توان در متون فقهی نیز در مورد آن اطلاعاتی کسب کرد. بیشتر مذاهب در مورد میل جنسی و روابط بین زن و مرد، قوانین مشابهی دارند. عموما داشتن روابط جنسی در خارج از چهارچوب خانواده توسط مذاهب نکوهش می شود. گاهی نیز برخی از مذاهب مانند اسلام، از زن و مرد می خواهند که در روابط خود حد و مرزهایی را رعایت کنند که به ایجاد روابط سالم تر و البته محدودتری منجر می شود.

این سختگیری ها عموما در مورد جوانان بسیار بیشتر است. حضرت علی (ع) در مورد سنین جوانی، عبارت «آرزومندی بیش از حد توان» را به کار برده اند؛ به این معنی که جوان همیشه بیش از حد توانش می خواهد که شگفتی های دنیا را تجربه کند. چرا که جوان همواره در دام غرور و زیاده خواهی خود قرار دارد. از سوی دیگر، میل جنسی نیز غریزه ای بسیار قدرتمند است که خداوند در وجود ما انسان ها قرار داده است. بسیاری از مفسران دینی معتقدند که خداوند زمانی که در آیه 28 سوره نسا می فرماید: «انسان را ضعیف خلق کرد»، به این نکته اشاره دارد که انسان در مقابل میل جنسی خود بسیار ناتوان و ضعیف است.

حتی شاعران و نویسندگان مختلف نیز در آثار خود به این نکته اشاره داشته اند که دختر و پسر بهتر است که در سنین بلوغ از یکدیگر فاصله داشته باشند تا در دام خطا و اشتباهات کودکانه قرار نگیرند. حتی دوستی دختر و پسر از نظر روانشناسی مدرن نیز به خوبی مورد بررسی قرار گرفته و نتیجه سال ها تحقیق، این بوده است که یک انسان سالم و خوشبخت، کسی است که بتواند بر وسوسه های درونی خودش فائق بیاید.

همچنین بخوانید :
با چه پسرانی نباید ازدواج کرد

تفاوت های بین دخترها و پسرها

دنیای دخترها و پسرها بسیار با یکدیگر متفاوت است. بسیاری از این تفاوت ها از همان دوران کودکی و بین سه تا پنج سالگی شکل می گیرد. برخی از آن ها نیز به دوران بلوغ و تاثیرات آن بر می گردد. معمولا در سن بلوغ، پسرها نیاز به داشتن رابطه جنسی را بیش از هر چیزی مورد توجه قرار می دهند، اما دختران در دنیای رویاگونه خود به دنبال عشق و ازدواج هستند.

با آن که این امیال معمولا در سنین جوانی تا حد زیادی در هر دو جنس تعدیل شده و بیشتر شکل خردگرایانه به خود می گیرد، اما آگاهی از این تفاوت ها می تواند کمک بزرگی برای کاهش تجربیات ناخوشایند نوجوانان باشد. حتی والدین نیز گاهی از این تفاوت ها آگاهی کافی ندارند و با عدم دانش کافی خود، به صورت ناخودآگاه به فرزندانشان آسیب می زنند.

دوستی دختر و پسر از نظر روانشناسی : نتایج ناشی از روابط بین دختر و پسر

مطالعات مختلفی در مورد دوستی دختر و پسر از نظر روانشناسی صورت گرفته است که نتایج آن ها بسیار قابل تامل است. بیشتر این مطالعات به صورت آماری انجام گرفته اند. آمارها نشان می دهد که در دهه نود میلادی، حدود نیمی از دختران 18 ساله و حدود 70 درصد از پسران 18 ساله، رابطه جنسی را تجربه کرده اند.

تا سن 19 سالگی، این آمار در هر دو جنس به 76 درصد می رسد. روانشناسان تاثیر رابطه جنسی زودهنگام بر میزان افت تحصیلی را نیز بررسی کرده اند. نتایج نشان می دهند که دانش آموزانی که درگیر رابطه جنسی هستند، عموما نمرات پایینی در امتحان های خود کسب می کنند و سقف آرزوهای خود را نسبت به سایر دانش آموزان، پایین تر می آورند.

همچنین بخوانید :
چه اسمی برای فرزندمان انتخاب کنیم؟

حتی خطر ابتلا به بیماری های مقاربتی مانند ایدز، نیز از جمله مشکلاتی است که معمولا نوجوانان کم سن و سال آن را در نظر نمی گیرند و حتی تا چندین سال بعد نیز متوجه آن نیستند. بررسی دوستی دختر و پسر از نظر روانشناسی به ما می گوید که بیشتر نوجوانانی که درگیر رابطه های جنسی شده اند، به سمت ترک تحصیل، مشکلات اقتصادی، دعواهای خانوادگی، ضربه های احساسی، بیماری های جسمی و روحی و همچنین طرد اجتماعی کشانده شده اند.

دوستی دختر و پسر از نظر روانشناسی : مدیریت روابط بین دختر و پسر

اما راه حل دوستی دختر و پسر از نظر روانشناسی چیست؟ چه برنامه ای برای مدیریت این همه میل و کشش درونی داریم که تقریبا نیروی دیگری نمی تواند آن را مهار یا با آن مقابله کند؟ در کشور ماه، بین مسئولان، کارشناسان و روانشناسان مختلف، چهار عقیده متفاوت در خصوص دوستی دختر و پسر از نظر روانشناسی، فرهنگی و مذهبی وجود دارد که به بررسی آن ها می پردازیم :

عقیده اول مربوط به افرادی است که داشتن روابط آزاد را مربوط به امور سیاسی مانند دموکراسی می دانند و تصور می کنند که یکی از نمود آزادی مدنی، استفاده از حق داشتن روابط آزاد است. عقیده این افراد این است که وجود هر گونه احتیاط در زمینه روابط بین دو جنس، می تواند نشانه ای بر عقب ماندگی و شیوه حکومت یک کشور باشد.

عقیده دوم در مورد افرادی است که می پندارند دوستی دختر و پسر از نظر روانشناسی یک مقوله کاملا شخصی و خصوصی است و تنها خود فرد می تواند در مورد آن تصمیم گیری کند.

همچنین بخوانید :
چگونه زندگی خود را متحول کنیم

این افراد در واقع از آسیب های بسیار زیادی که به دنبال روابط بی حد و مرز به وجود می آیند، آگاهی ندارند. این افراد برای تسکین میل درونی برای ایجاد ارتباط با جنس مخالف، به دنبال راه حل های کوتاه مدت و مقطعی هستند.

عقیده سوم کمی سخت گرایانه تر است. برخی از افراد معتقدند که روابط بین دختر و پسر از نظر روانشناسی، هیچ گونه اضطراری ندارند؛

چرا که این دو جنس در کنار یکدیگر مانند آتش و پنبه هستند. افرادی که این عقیده را دارند، هیچ توجهی به وجوه مختلف دوستی دختر و پسر از نظر روانشناسی ندارند. این افراد می گویند که بهتر است روابط بین دو جنس تا آنجایی که ممکن است محدود شده و به امور اضطراری و ضروری خلاصه شود. در واقع با توجه به حکم عقل، بهتر است که از ایجاد خطرهای احتمالی برای طرفین، جلوگیری کرد.

عقیده چهارم اما متعادل تر و خردگرایانه تر است. افرادی مانند شهید مطهری معتقدند که روابط بین دختر و پسر نباید ساده گرفته شود و از طرفی نیز محدود کردن جوانان از دیدن و ارتباط داشتن با یکدیگر، کاری بسیار تندرویانه و دور از عقل است. افرادی که مانند شهید مطهری فکر می کنند، معتقدند که رابطه بین زن و مرد باید به صورت محترمانه، در چهارچوب اخلاقی و به دور از وسوسه های جنسی باشد. روابط جنسی باید در چهارچوب خانواده انجام بگیرند و زمانی که فرد وارد اجتماع می شود، تمتعات جنسی خود را کنار گذاشته و به کار و امور اجتماعی بپردازد.

امروزه حتی روانشناسان غربی نیز مدعی شده اند که رها کردن دخترها و پسرها در روابط بی حد و مرز، می تواند آثار مخرب زیان باری برای فرد و به تبع آن جامعه، داشته باشد. برای آن که یک فرد بتواند جسم و روحی سالم داشته باشد، نباید از الگوهای غیرمنطقی و خطرناک پیروی کند. جوانان امروزی می توانند با مطالعه و تحقیق در خصوص دوستی دختر و پسر از نظر روانشناسی، مذهبی و اجتماعی، اطلاعات خود را تا حد زیادی بالا برده و زندگی سالم تری برای خود بسازند.

همچنین بخوانید :
نکات مهم در مدیریت زمان

در واقع بهترین راه حل این است که با آگاه کردن جوانان در خصوص مزایا و معایب داشتن رابطه با جنس مخالف ، ذهنی روشن به آن ها ببخشیم و اجازه بدهیم که بر اساس عقل و منطق خویش تصمیم گیری کنند. قطعا جامعه ای که از سیستم آموزشی مناسبی در این زمینه برخوردار باشد، نیازی به اعمال زور و اجبار برای هدایت جوانانش نخواهد داشت؛ چرا که امروزه می دانیم که حتی صحیح ترین تصمیم ها نیز اگر شکل اجبار به خود بگیرند، به سادگی می توانند اثرات منفی داشته باشند.

بنابراین زمان آن فرا رسیده که از خودمان بپرسیم واقعا چه تعداد از دختران و پسران این سرزمین آموزش کافی در این زمینه دیده اند؟ چه تعداد از آن ها می توانند با خانواده های خود در این مورد صحبت کنند؟ آیا می دانند که دوستی دختر و پسر از نظر روانشناسی دقیقا چه چیزی می گوید؟ آیا از زمینه های فردی و احساسی افراد در این زمینه خبر دارند؟ تنها داشتن اطلاعات کافی و آموزش صحیح از دوران کودکی می تواند راه گشای این مسئله باشد. رواشناسان ایرانی نیز باید دست به کار شده و با انجام تحقیقات وسیع در این زمینه، المان های مذهبی، فرهنگی و اجتماعی کشور ما را در نظر گرفته و راه حل های مناسبی در اختیار مسئولین و خانواده ها قرار دهند.

اشتراک گذاری 

امتیاز شما ؟      ستاره ها از راست به چپ

[ratings]
5 پاسخ
  1. دختری به نام رق... گفته:

    باید چکار کنیم که دوست پسرمان تا جای امکان به ما دل ببندد و زیاد خواستگاری

    پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.