خانه / فرهنگ و هنر / ویژگی های فرش دستباف

ویژگی های فرش دستباف

ویژگی های فرش دستباف

ویژگی های فرش دستباف چیست و چه نکاتی را هنگام خرید آن توجه کنیم ؟!!

فرش دستبافت یکی از انواع فرش هاست که از گذشته های بسیار دور تا کنون در حال تولید است. فرش دست بافت همان طور که از نامش پیداست با هنر دست ایجاد می شود بنابراین الیاف به کار رفته در آن از نوع الیاف طبیعی است.

فرش دست بافت یک نماد ماندگار برای ایران معرفی شده است . همه روزه شاهد افزایش تولید این فرش برای صادرات در جهان هستیم. برخی از دلایل بسیار مهمی که از ویژگی های فرش دستباف به شمار می روند مربوط به ماندگاری، دوام، رنگ و طرح متنوع، درخشندگی طبیعی، الیاف طبیعی، و زیبایی ظاهری آن از هر زاویه ای می باشد. از این رو شناخت ویژگی های اصیل فرش دست بافت می تواند شما را در خرید و تهیه یک فرش دست بافت اصیل ایرانی یاری نماید.

ویژگی های فرش دستباف

هر ملیتی دارای یک نماد منحصر به فرد است که آن را از سایر ملیت ها متمایز می کند. کشور ما ایران نیز توانسته است با داشتن فرش دست بافت در میان سایر اقوام و ملل جهانی شناخته شده و معروف شود.

فرش ایرانی طبق اعتقاد و تحقیق باستان شناسان تاریخی یکی از زیبا ترین و بهترین فرش های دنیاست. قدمت فرش ایرانی به دوران صفویه بر می گردد و آغاز این هنر ماندگار مربوط به قرن 16 و 17 عنوان شده است.

در حقیقت می توان گفت هنر و خلاقیت زنان ایرانی در تولید فرش دست بافت از دیر باز تا کنون مورد توجه بسیاری از ملل جهان بوده است و طرح بندی و نقش نگاری جذاب فرش های دست بافت توسط هنر دستی یکی از خارق العاده ترین هنر های جهانی به شمار می رود که ایرانیان عزیز از این ویژگی بهره مند هستند.

همچنین بخوانید :
نکات ضروری هنگام خرید فرش

نکته بسیار مهم دیگری که درباره فرش دست بافت می توان ذکر کرد آن است که دانش فناوری روز دنیا در تولید فرش دست بافت با طرح های جذاب کامپیوتری تنوع نقوش را بیشتر کرده و طرفداران بیشتری را از هر نقطه جهان به سمت خود کشانده است.

نکته بسیار مهم و شنیدنی در باره فرش ایرانی آن است که نیاز یک سوم کل دنیا در زمینه فرش به تولیدات فرش ایرانی اختصاص دارد. در واقع 30 درصد صادرات فرش شامل فرش های دست بافت ایرانی است که در کل دنیا توزیع می شود.

برای اطلاع از ویژگی های فرش دستباف آن ها را به صورت لیست وار بیان خواهیم کرد:

قالب اصلی فرش های دست بافت شامل ترنج، خشتی، و افشان است. در میان قالب های اصلی، بیشتر طرح ترنج استفاده می شود و طرفداران بیشتری را در میان خانواده های ایرانی دارد. طرح ترنج دارای حاشیه های پهن در اطراف فرش و طرح های بیضی و دایره ای در میانه است. قدمت این طرح به دوران اشکانیان بر می گردد.

فرش دست بافت در مقایسه با فرش ماشینی از زوایای دور و نزدیک جلوه بهتر و درخشنده تری برخوردار است. این عامل یکی از ویژگی های برتر فرش دست بافت است.

یکی از معروف ترین و عینی ترین ویژگی های یک فرش دست بافت مربوط به سایز آن است. به طور معمول اندازه فرش دست بافت چند سانتی متر کمتر از ابعاد اصلی فرش است. این ویژگی عیب فرش دست بافت نیست بلکه از ویژگی های بارز آن است. اگر هم می خواهید از تقارن فرش دست بافت اطمینان حاصل نمایید می توانید از قسمت میانی آن را تا کرده و هماهنگی قرینگی آن را ببینید.

همچنین بخوانید :
همه چیز درباره فرش ماشینی

رنگ فرش دست بافت به نحوی است که در سمت خواب آن تیره تر دیده می شود. برای مشاهده بهتر رنگ فرش می توانید در رنگ روشن و طبیعی آن را مشاهده نمایید. توجه نمایید باید طرح اشکال و هندسه آن ها به صورت کامل رج بندی شده باشد و به صورت نیمه تمام نباشد.

پرز فرش دست بافت به طور معمول درخشان و دارای انعطاف است. اگر قسمت هایی از فرش مثلاً نقاط انتهایی آن با اختلاف رنگ دیده شود به احتمال زیاد از رنگ آمیزی با جوهره رنگی استفاده شده است و درخشندگی ندارد. لازم به ذکر است فرش دستبافت با پرز خشن سخت تر لکه گیری و نظافت می شود.

در میان تمام فرش های دنیا تنها فرش دست بافت است که در اثر استفاده ارزش بیشتری پیدا می کند. نکته ی مهمی که قابل توجه است باید مطمئن شویم که مواد رنگزای طبیعی فرش دست بافت واقعی است و از جوهره های رنگی استفاده نشده است.

به عنوان مثال چنانچه فرش دست بافت به عنوان کف پوش در فضای منزل قرار گیرد در اثر پا خوردن، نور و حتی شستشو زیبایی دو چندانی پیدا می کند و هیچگاه چشم نوازی و زیبایی خود را از دست نمی دهد و البته دارای ارزش و قیمت بیشتری هم می شود.

ویژگی های فرش دستباف

یکی دیگر از ویژگی های فرش دستباف که بسیار جذاب و جالب است این می باشد که در زمستان گرم و در تابستان سرد و خنک است. این ویژگی واقعاً منحصر به فرد است و در فرش های ماشینی این ویژگی به هیچ عنوان دیده نشده است.

همچنین بخوانید :
چگونه با خودمان مهربان باشیم

رنگ فرش دست بافت از ویژگی های ماندگار و مطرح آن است. برای تست این ویژگی می توانید یک دستمال نم دار روی فرش بکشید و بعد به دستمال نگاه کنید اگر رنگ فرش به دستمال زده شد می توانید دریابید که رنگ زایی فرش طبیعی نبوده و از رنگ جوهری استفاده شده است.

الیاف فرش دست بافت از نوع طبیعی است و نباید از الیاف مصنوعی تشکیل شده باشد. اگر الیاف مصنوعی به کار رفته باشد اشخاصی که بیماری هایی مانند آسم دارند را تشدید می کند و برای کودکان نیز ضرر دارد. حقیقت آن است که الیاف طبیعی فرش دست بافت هیچ حساسیتی را ایجاد نمی کنند.

تنوع رنگ و طرح در فرش های دست باف نیز بسیار زیاد است و می تواند سبب تأمین لذت از زندگی شود. از دیگر ویژگی های  فرش دستباف می توان به رنگ بندی جذابی آن اشاره کرد که باب طبع ایرانیان است.

الیاف اولیه و طبیعی فرش دست بافت از پشم ، ابریشم و پنبه است . این مواد تولید الکتریسیته نمی کنند و این یک مزیت ملموس برای فرش های ایرانی به شمار می رود.

عمر و دوام؛ یکی دیگر از ویژگی های فرش دستباف عمر و دوام آن می باشد که در مقایسه با فرش ماشینی بسیار زیاد است و به عنوان یک کف پوش دائمی قابل استفاده است.

اشتراک گذاری 

Share on whatsapp
Share on telegram
Share on facebook
Share on google
Share on twitter
Share on email
Share on linkedin

امتیاز شما ؟      ستاره ها از راست به چپ

همچنین بخوانید :
آرتمیس اولین زن دریانورد ایرانی و در جهان – زندگینامه و اتفاقات | گلسانه
[ratings]

همچنین ببینید

تاثیرات ازدواج بر سلامت روانی افراد

تاثیرات ازدواج بر سلامت روانی افراد

در ذات تمامی افراد یک میلی به صمیمیت با کسی که او را دوست دارند وجود دارد، در واقع این میل باعث می شود با همدیگر زندگی مشترک و با محبتی داشته باشند. در برخی از خانم ها و آقایان که بین ۲۵ تا ۳۵ ساله هستند افکاری وجود دارد که آن ها را از ازواج منع می کند دلیل این افکار عبارتند .....

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *