ویژگی های فرش دستباف

راهنمای خرید فرش دستباف

راهنمای خرید فرش دستباف

ویژگی های فرش دستباف چیست و چه نکاتی را هنگام خرید آن توجه کنیم ؟!!

فرش دستبافت یکی از انواع فرش هاست که از گذشته های بسیار دور تا کنون در حال تولید است. فرش دست بافت همان طور که از نامش پیداست با هنر دست ایجاد می شود بنابراین الیاف به کار رفته در آن نیز از نوع الیاف طبیعی است. در مطلب راهنمای خرید فرش دستباف با ما همراه باشید. 

راهنمایی کامل در مورد فرش

فرش دست بافت یک نماد ماندگار برای ایران معرفی شده است . همه روزه شاهد افزایش تولید این فرش برای صادرات در جهان هستیم. برخی از دلایل بسیار مهمی که از ویژگی های فرش دستباف به شمار می روند مربوط به ماندگاری، دوام، رنگ و طرح تنوع، درخشندگی طبیعی، الیاف طبیعی، و زیبایی ظاهری آن از هر زاویه ای می باشد. از این رو شناخت ویژگی های اصیل فرش دست بافت می تواند شما را در خرید و تهیه ی یک فرش دست بافت اصیل ایرانی یاری نماید.

ویژگی های فرش دستباف

هر ملیتی دارای یک نماد منحصر به فرد است که آن را از سایر ملیت ها متمایز می کند. کشور ما ایران نیز توانسته است با داشتن فرش دست بافت در میان سایر اقوام و ملل جهانی شناخته شده و معروف شود.

فرش ایرانی طبق اعتقاد و تحقیق باستان شناسان تاریخی یکی از زیبا ترین و بهترین فرش های دنیاست. قدمت فرش ایرانی به دوران صفویه بر می گردد و آغاز این هنر ماندگار مربوط به قرن 16 و 17 عنوان شده است.

نمود هنر و خلاقیت ایرانی در فرش

در حقیقت می توان گفت هنر و خلاقیت زنان ایرانی در تولید فرش دست بافت از دیر باز تا کنون مورد توجه بسیاری از ملل جهان بوده است و طرح بندی و نقش نگاری جذاب فرش های دست بافت توسط هنر دستی یکی از خارق العاده ترین هنر های جهانی به شمار می رود که ایرانیان عزیز از این ویژگی بهره مند هستند.

نکته ی بسیار مهم دیگری که درباره فرش دست بافت می توان ذکر کرد آن است که دانش فناوری روز دنیا در تولید فرش دست بافت با طرح های جذاب کامپیوتری تنوع در نقوش را بیشتر کرده و طرفداران بیشتری را از هر نقطه از جهان به سمت خودش کشانده است.

..

نکته بسیار مهم و شنیدنی در باره فرش ایرانی آن است که نیاز یک سوم کل دنیا در زمینه فرش به تولیدات فرش ایرانی اختصاص دارد. در واقع 30 درصد صادرات فرش شامل فرش های دست بافت ایرانی است که در کل دنیا توزیع می شود.

برای اطلاع از ویژگی های فرش دستباف در مطلب راهنمای خرید فرش دستباف را به موارد ذکر شده ی ما به صورت لیست وار  توجه کنید.

قالب اصلی فرش های دست بافت شامل ترنج، خشتی، و افشان است. در میان قالب های اصلی، بیشتر طرح ترنج استفاده می شود و طرفداران بیشتری را در میان خانواده های ایرانی دارد. طرح ترنج دارای حاشیه های پهن در اطراف فرش و طرح های بیضی و دایره ای در میانه است. قدمت این طرح به دوران اشکانیان بر می گردد.

بعضی ازمقایسه های فرش ماشینی و فرش دستباف

فرش دست بافت در مقایسه با فرش ماشینی از زوایای دور و نزدیک جلوه ی بهتر و درخشنده تری به خود برخوردار است. این عامل یکی از ویژگی های برتر فرش دست بافت است.

یکی از معروف ترین و عینی ترین ویژگی های یک فرش دست بافت مربوط به سایز آن است. به طور معمول اندازه فرش دست بافت چند سانتی متر کمتر از ابعاد اصلی فرش است. این ویژگی عیب فرش دست بافت نیست بلکه از ویژگی های بارز آن است. اگر هم می خواهید از تقارن فرش دست بافت اطمینان حاصل نمایید می توانید از قسمت میانی آن را تا کرده و هماهنگی و قرینگی آن را ببینید.

رنگ فرش دست بافت به نحوی است که در سمت خواب آن تیره تر دیده می شود. برای مشاهده بهتر رنگ فرش می توانید در رنگ روشن و طبیعی آن را مشاهده نمایید. توجه نمایید باید طرح اشکال و هندسه آن ها به صورت کامل رج بندی شده باشد و به صورت نیمه تمام نباشد.

پرز فرش دستباف

خوب است در مطلب راهنمای خرید فرش دستباف بدانید که پرز فرش دست بافت به طور معمول درخشان و دارای انعطاف است. اگر قسمت هایی از فرش مثلاً نقاط انتهایی آن با اختلاف رنگ دیده شود به احتمال زیاد از رنگ آمیزی با جوهره رنگی استفاده شده است و درخشندگی ندارد. لازم به ذکر است فرش دستبافت با پرز خشن سخت تر لکه گیری و نظافت می شود.

در میان تمام فرش های دنیا تنها فرش دست بافت است که در اثر استفاده ی زیاد ارزش بیشتری پیدا می کند. نکته ی مهمی که قابل توجه است باید مطمئن شویم که مواد رنگزای طبیعی فرش دست بافت واقعی است و از جوهر های رنگی استفاده نشده باشد.

به عنوان مثال چنانچه فرش دست بافت به عنوان کف پوش در فضای منزل قرار گیرد در اثر پا خوردن، نور و حتی شستشو زیبایی دو چندانی پیدا می کند و هیچگاه چشم نوازی و زیبایی خودش را از دست نمی دهد و البته دارای ارزش و قیمت بیشتری نیز می شود.

ویژگی های فرش دستباف

یکی دیگر از ویژگی های فرش دستباف

یکی دیگر از ویژگی های فرش دستباف که بسیار جذاب و جالب است این می باشد که در زمستان گرم و در تابستان سرد و خنک است. این ویژگی واقعاً منحصر به فرد است و در فرش های ماشینی این ویژگی به هیچ عنوان دیده نشده است.

رنگ فرش دست بافت از ویژگی های ماندگار و مطرح آن است. برای تست این ویژگی می توانید یک دستمال نم دار روی فرش بکشید و بعد به دستمال نگاه کنید اگر رنگ فرش به دستمال زده شد می توانید دریابید که رنگ زایی فرش طبیعی نبوده و از رنگ جوهری استفاده شده است.

الیاف فرش دست بافت از نوع طبیعی آن است و نباید از الیاف مصنوعی تشکیل شده باشد. اگر از الیاف مصنوعی به کار رفته باشد اشخاصی که بیماری هایی مانند آسم دارند را تشدید می کند و برای کودکان نیز ضرر دارد. حقیقت آن است که الیاف طبیعی فرش دست بافت هیچ حساسیتی را ایجاد نمی کنند.این مورد نیز از موارد مطلب راهنمای خرید فرش دستباف می باشد.

تنوع و الیاف فرش دستباف

تنوع رنگ و طرح در فرش های دست بافت نیز بسیار زیاد است و می تواند سبب افزایش لذت از زندگی افراد شود. 

الیاف اولیه و طبیعی فرش دست بافت از پشم ، ابریشم و پنبه است . این مواد تولید الکتریسیته نمی کنند و این یک مزیت ملموس برای فرش های ایرانی به شمار می رود.

عمر و دوام؛ یکی دیگر از ویژگی های فرش دستباف عمر و دوام آن می باشد که در مقایسه با فرش ماشینی بسیار زیاد است و به عنوان کف پوشی دائمی قابل استفاده است.

اشتراک گذاری 

Share on whatsapp
Share on telegram
Share on facebook
Share on google
Share on twitter
Share on email
Share on linkedin

امتیاز شما ؟      ستاره ها از راست به چپ

[ratings]
0 پاسخ

دیدگاهتان را بنویسید

می خواهید در گفت و گو شرکت کنید؟
خیالتان راحت باشد :)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.