مواد غذایی برای افزایش وزن

مواد غذایی برای افزایش وزن

مواد غذایی برای افزایش وزن

مواد غذایی برای افزایش وزن
مواد غذایی سالم و ارزان برای افزایش وزن

در این مقاله قصد داریم به بررسی موضوع مواد غذایی برای افزایش وزن بپردازیم. بعضی از کسانی که اندام لاغری دارند قصد دارند افزایش وزن داشته باشند و چاق بشوند، ولی چاقی برای این افراد مثل کسانی که می خواهند وزن کم کنند سخت است.

بهترین راه برای چاق شدن غذا خوردن است ولی باید بدانیم چه نوع مواد غذایی را انتخاب می کنیم، کسانی که تمایل دارند چاق شوند نباید از مواد غذایی ناسالم یا کالری کم استفاده کنند، مواد غذایی برای افزایش وزن از اهمیت ویژه ای برخوردار است زیرا باید توان خرید مواد غذایی را داشته باشید و در عین حال از مواد سالم آن استفاده کنید.

راه های بسیار زیادی برای مواد غذایی برای افزایش وزن وجود دارد که در ادامه هر یک را توضیح می دهیم و در مدت زمان کمی می توانید تأثیرات مثبت آن را ببینید.

برای اضافه وزن باید روزانه 500 کالری بیشتر از کالری که نیاز دارید استفاده کنید بهتر است بدانید که کالری مورد نیاز  آقایان روزانه 2000 تا 3000 می باشد و در خانم ها کالری مورد نیاز روزانه 1600 تا 2400 است.

همه کسانی که قصد اضافه وزن دارند باید یک وعده غذایی سالم مصرف کنند در صورت خوردن مواد غذایی سالم برای افزایش وزن باید در کنار آن رژیم غذایی متعادلی وجود داشته باشد، وعده غذایی باید حداقل دارای یکی از مواد: کربوهیدرات، پروتئین ها و سبزیجات باشد.

مواد غذایی سالمی که به صورت زیر می باشد به شما کمک می کند تا زودتر به اندام مورد نظر خود برسید؛

لیست مواد غذایی مناسب برای افزایش وزن

یکی از مواد غذایی سالم و ارزان برای افزایش وزن برنج می باشد؛

ماده غذایی برنج طرف دار خیلی زیادی دارد و در تمام جهان مورد استفاده قرار می گیرد، به طوری که 100 گرم از آن دارای 130 کالری می باشد و در حالی که قیمت ارزانی دارد باعث چاقی می شود. برای صرف هر گونه میان وعده بهتر است مقداری برنج به آن اضافه کنید زیرا این گونه بدن کالری زیادی را دریافت می کند و خیلی زود هضم می شود بنا براین هیچ اختلالی در دستگاه گوارش ایجاد نمی کند.

همچنین بخوانید :
اثرات کافئین بر مغز و بدن

علاوه بر مواردی که گفته شد برنج دارای ویتامین های بسیاری همچون تیامین و نیاسین می باشد، به خصوص هنگامی که در کنار لوبیا صرف شود باعث انرژی خیلی زیادی می شود همچنین خیلی سریع می توانید آن را آماده خوردن کنید.

از دیگر مواد غذایی برای افزایش وزن گرانولا

می باشد؛

افرادی که قصد افزایش وزن دارند نباید گرانولا را از دست بدهند زیرا این غلات بسیار لذیذ و خوش طعم دارای پروتئین، انرژی خیلی  زیاد، فیبر و سرشار از کالری می باشد، بهتر است صبحانه یک استکان گرانولا میل کنید زیرا درون گرانولا 450 کالری موجود است. یکی از فواید گرانولا سالم بودن آن است و هیچ ضرری ندارد.

شما می توانید گرانولا را در طول روز میل کنید البته اگر شکر درون آن زیاد نباشد، در صورتی که روزانه چندین بار از آن استفاده کنید وزن خیلی زیادی به دست می آورید.

مواد غذایی برای افزایش وزن
افرادی که قصد افزایش وزن دارند نباید گرانولا را از دست بدهند

یکی دیگر از مواد غذایی برای افزایش وزن کره

بادام زمینی است؛

کسانی که می خواهند چاق شوند حتمأ باید در برنامه غذایی خود از کره بادام زمینی استفاده کنند زیرا سرشار از کالری و پروتئین است، به طوری که یک قاشق آن حاوی 90 کالری می باشد و 4 گرم پروتئین دارد علاوه براین دارای 3 گرم کربوهیدرات است. 

البته کره بادام زمینی چربی زیادی دارد پس بهتر است از خوردن آن زیاده روی نکنید ولی در کل سالم می باشد و قیمت ارزانی دارد و به راحتی می توانید از آن در برنامه خود استفاده کنید.

از دیگر مواد غذایی برای افزایش وزن موز می باشد؛

موز ها بیشتر در میان وعده استفاده می شوند و برای کسانی که وقت کمی دارند و عجله دارند بسیار مناسب است، موز یک میوه بسیار ارزان و فوق العاده خوشمزه ای است و طرف دار خیلی زیادی دارد، موز حاوی 100 کالری می باشد و سرشار از پتاسیم و فیبر محلول است بنابراین حتمأ باید آن را در لیست مواد غذایی خود قرار دهید.

همچنین بخوانید :
بهترین روغن سرخ کردنی کدام است ؟

به دلیل اینکه درون موز قند زیادی وجود دارد بهتر است بعد از ورزش کردن و فعالیت های سنگین صرف شود زیرا در این گونه مواقع بدن افراد هیچ انرژی ندارد و نیازمند انرژی بیشتری می باشد. به این نکته توجه داشته باشید که نباید همزمان چند عدد موز بخورید.

یکی دیگر از مواد غذایی برای افزایش وزن تن ماهی

است؛

تن ماهی یک ماده غذایی بسیار سالم می باشد که حاوی انواع زیادی از روغن ها و چربی های سالم است درواقع تن ماهی همان ماهی است و از پروتئین زیادی برخوردار است و به سلامتی بدن شما خیلی کمک می کند.

تن ماهی را می توان به صورت یک وعده غذایی یا میان وعده صرف کنید، علاوه براین طریقه آماده شدن آن بسیار آسان و خیلی سریع است همچنین در کنار دیگر مواد غذایی می توانید از آن استفاده کنید.

تن ماهی به دلیل کالری خیلی زیاد و پروتئینی که دارد برای افزایش وزن گزینه خوبی است همچنین قیمت ارزانی دارد و هر کسی می تواند آن را در برنامه غذاییش استفاده کند و در کمترین زمان افزایش وزن داشته باشد.

مواد غذایی برای افزایش وزن
تن ماهی به دلیل کالری خیلی زیاد و پروتئینی که دارد برای افزایش وزن گزینه خوبی است

یکی دیگر از انواع مواد غذایی برای افزایش وزن

شیر سویا یا شیر کامل است؛

همه افراد باید روزانه حداقل یک لیوان شیر مصرف کنند زیرا شیر خواص خیلی زیادی برای بدن دارد و برای سلامتی بسیار مفید می باشد. کسانی که قصد دارند افزایش وزن داشته باشند باید از شیرکامل استفاده کنند زیرا شیر کامل حاوی 150 کالری می باشد و 8 گرم پروتئین دارد علاوه بر این قیمت بسیار ارزانی دارد و به راحتی می توانید آن را در برنامه غذایی خود قرار دهید.

همچنین بخوانید :
چگونه تمرکز کودک را بالا ببریم

کسانی که نمی توانند لاکتوز را تحمل کنند بهتر است از شیر سویا استفاده کنند زیرا شیر سویا حاوی 130 کالری می باشد و مقدار قابل توجهی پروتئین دارد بنابراین حتمأ از شیر سویا چندین بار در روز استفاده کنید.

از دیگر مواد غذایی برای افزایش وزن آووکادو

می باشد؛

کسانی که سخت وزن اضافه می کنند دیگر نگران نباشند زیرا آووکادو با کالری و چربی زیادی که دارد به راحتی می تواند این مشکل را برطرف کند. آووکادو به طور چشم گیری وزن افراد را افزایش می دهد و انرژی خیلی زیادی به آن ها می بخشد.

یک عدد آووکادو با اندازه متوسط دارای 130 کالری و 29 گرم چربی می باشد، البته این میوه بسیار خوش مزه چربی زیادی دارد پس بهتر است از خوردن زیاد آن خود داری کنید ولی در کل یک ماده غذایی بسیار سالم است و حتمأ روزانه از آن استفاده کنید، علاوه براین می توانید از آن در داخل سالاد استفاده کنید تا میزان کالری آن افزایش پیدا کند پیشنهاد می کنم این میان وعده بسیار لذیذ را از دست ندهید تا در کم ترین زمان شاهد اضافه وزن خود باشید.

مواد غذایی برای افزایش وزن
آووکادو به طور چشم گیری وزن افراد را افزایش می دهد و انرژی خیلی زیادی به آن ها می بخشد

از دیگر مواد غذایی برای افزایش وزن در مدت زمان

کوتاه تخم مرغ است؛

تخم مرغ یک ماده غذایی بسیار مغذی و مفید می باشد و بسیار محبوب است بخصوص از آن بیشتر هنگام صبحانه استفاده می شود زیرا در تخم مرغ به دلیل کالری بسیار زیادی که دارد انرژی فراوانی نهفته است و باعث می شود افراد در طول روز انرژی زیادی برای فعالیت های خود داشته باشند.

همچنین بخوانید :
عوامل ابتلا به سرطان سینه

تخم مرغ یک ماده غذایی  بسیار ارزان است و با استفاده از آن می توانید بسیاری از غذاهای دیگر را درست کنید علاوه براین در افزایش وزن خیلی سریع عمل می کند و در مدت کوتاهی می توانید چند کیلو وزن اضافه کنید. تخم مرغ به راحتی قابل دسترس بوده و می توانید آن را در برنامه غذایی خود استفاده کنید.

یک عدد تخم مرغ حاوی 75 کالری، 5 گرم چربی و 6 گرم پروتئین می باشد علاوه براین دارای مقداری ویتامین است. البته باید به این نکته توجه داشته باشید که تخم مرغ دارای کلسترول زیادی است پس باید از مصرف زیاد آن جلوگیری کنید.

یکی دیگر از مواد غذایی برای افزایش وزن که برای

بدن بسیار مفید است آجیل می باشد؛

درون آجیل ها بر خلاف اندازه ای که دارند انرژی و کالری بسیار زیادی وجود دارد که برای سلامتی بسیار مفید هستند و سالم ترین مواد مغذی در بین گروه های غذایی هستند.

مصرف روزانه 100 گرم آجیل باعث فراهم کردن 700 کالری در بدن می شود و کلسیم و فیبر زیادی را دارا می باشند، کسانی که تصمیم به افزایش وزن دارند بهتر است روزانه مقداری از آن استفاده کنند تا در کم ترین زمان چاق شوند. آجیل ها کمی گران هستند ولی در عوض کالری بسیار زیادی دارند و خیلی مفید هستند علاوه براین می توان آن ها را به راحتی با خود حمل کرد.

از دیگر مواد غذایی برای افزایش وزن شکلات تیره

می باشد؛

افرادی که تمایل به اضافه وزن دارند حتمأ شکلات ها را در برنامه غذایی خود استفاده کنند بخصوص شکلات تیره که 100 گرم آن حاوی 500 کالری می باشد و این میزان کالری بسیار به افزایش وزن کمک می کند علاوه براین شکلات تیره دارای اکسیدان و آنزیم می باشد که به افراد احساس عالی می دهد.

همچنین بخوانید :
گیاهان دارویی مضر در دوران بارداری

شکلات تیره به دلیل اینکه دارای قند و چربی می باشد طعم خیلی خوبی دارد و بسیار محبوب می باشد. شما می توانید شکلات تیره را همراه با شیر میل کنید این گونه بدن شما کالری بیشتری دریافت می کند البته بهتر است در طول هفته چند بار استفاده شود زیرا مصرف زیاد آن مفید نیست.

مواد غذایی برای افزایش وزن
افرادی که تمایل به اضافه وزن دارند حتمأ شکلات ها را در برنامه غذایی خود استفاده کنند

یکی دیگر از مواد غذایی برای افزایش وزن پنیر

می باشد؛

پنیر طرف دار خیلی زیادی دارد و اکثر مردم در صبحانه از آن استفاده می کنند، پنیر یک ماده غذایی بسیار سالم می باشد که وزن را افزایش می دهد. پنیر سرشار از کالری و کلسیم است و کسانی که گیاه خوار هستند می توانند از آن به عنوان یک منبع پروتئین استفاده کنند علاوه براین پنیر در بسیاری از غذا ها به صورت رنده شده یا خرد مورد استفاده قرار می گیرد.

پنیر به دلیل اینکه چربی زیادی دارد باید به صورت متناسب از آن استفاده کنید. یک پنیر 100 گرمی حاوی 400 کالری می باشد که در روز انرژی زیادی را به افراد می بخشد و تهیه آن به راحتی قابل دسترس و ارزان است.

در نتیجه پنیر بسیار خوشمزه است و در افزایش وزن بسیار مؤثر می باشد علاوه براین یک ماده غذایی سالم و کامل است که حتمأ در برنامه غذایی تان باید از آن استفاده کنید.

یکی از مواد غذایی برای افزایش وزن لوبیای سبز

می باشد؛

لوبیای سبز سرشار از پروتئین و کالری است و بسیار سالم می باشد و برای بدن بسیار مفید است. درون لوبیا سبز برخلاف قدی که دارد مواد مغذی زیادی وجود دارد علاوه براین نسبت به تمامی فوایدی که دارد قیمت بسیار ارزانی دارد.

همچنین بخوانید :
راه های رفع تیرگی زیر بغل و کشاله ران

100 گرم لوبیا سبز دارای 400 کالری می باشد و چربی درون آن ناچیز است، علاوه براین حاوی 36 گرم پروتئین می باشد، لوبیا سبز نسبت به گوشت قرمز پروتئین بیشتری دارد و به غیر از مواردی که ذکر شد دارای منیزیم، آهن و کلسیم می باشد. لوبیا سبز را می توان در بیشتر غذا ها استفاده کرد و در کم ترین زمان آن را آماده کنید بنا براین خیلی زود می توانید تأثیرات مثبت آن را در اندام خود تان ببینید.

مواد غذایی برای افزایش وزن
لوبیا سبز برای افزایش وزن بسیار گزینه مناسبی می باشد

به نکات زیر توجه کنید :

  • یکی از دلایل لاغری این می باشد که زیاد غذا نمی خورید بنابراین بهتر است با برنامه پیش بروید و برای خوردن وعده ها و میان وعده ها برنامه ای تنظیم کنید.
  • باید طبق برنامه ای که دارید پیش بروید، روز های اول کمی دشوار است که طبق آن عمل کنید ولی پس از مدتی عادت می کنید پس بهتر است حتی اگر گرسنه نیستید به زور خود را وادار به غذا خوردن کنید.
  • هنگام زیاد غذا خوردن آب بنوشید این امر بسیار مهم است زیرا آب کمک می کند تا مواد غذایی در تمام بدن شما جریان پیدا کند این باعث می شود تا مقداری وزن اضافی با استفاده از آب به دست آورید.

اشتراک گذاری 

Share on whatsapp
واتساپ
Share on telegram
تلگرام
Share on facebook
فیسبوک
Share on twitter
توییتر
Share on email
ایمیل
Share on linkedin
لینکدین
0 پاسخ

دیدگاهتان را بنویسید

می خواهید در گفت و گو شرکت کنید؟
خیالتان راحت باشد :)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.