چگونه به خود باوری برسیم

چگونه به خود باوری برسیم

چگونه به خود باوری برسیم

چگونه به خود باوری برسیم
چگونه به خودباوری برسیم

برسی کامل خودباوری

هنگامی که از کلمه خود باوری صحبت می کنیم، ناخود آگاه چیزی شبیه به اعتماد به نفس برای ما تداعی می شود. لازم به ذکر است که خود باوری کمی فراتر و بالاتر از اعتماد به نفس می باشد. در تعریف اعتماد به نفس باید بگوییم حسی است که با دستاوردهای انسان و تمجید اطرافیان به دست می آید.

 اعتماد به نفس یعنی من به خودم اطمینان دارم که موجودی ارزشمندم و می توانم کارهایی فوق العاده ای انجام دهند. البته توجه داشته باشید که فوق العاده صرفا به معنی عجیب غریب و نا آشنا نیست. به عنوان مثال شما می توانید یک سخنرانی عالی داشته باشید و این کاری فوق العاده خواهد بود. پس زمانی شما اعتماد به نفس دارید که آمادگی کسب تجربه های جدید را داشته باشید و بدانید که قدرت روبه رو شدن با آن را دارید.

بر اساس مطالعات و تحقیقاتی که انجام شده است، اکثر کسانی که برای تجربه چیزهای جدید علاقه ای ندارند، فاقد انگیزه یا گاهی جسارت کافی هستند. عدم اعتماد به نفس کافی می تواند دلیل اصلی نداشتن انگیزه باشد و در این حالت شخص به دلیل آن که از توانایی های خود اطمینان ندارد، به سختی قادر به شروع کاری جدید است. هر یک از انسان ها حقی مسلم در زندگی دارند، یکی از این حق ها این است که بدانند و باور کنند که موجودی ارزشمند هستند، به همین دلیل در این مقاله با هم مرور می کنیم که چگونه به خود باوری برسیم.

همچنین بخوانید :
مبارزه با تنبلی و بی حوصلگی

1. داوطلب باشید

یکی از بهترین کارهایی که سبب می شود اعتماد به نفس و حس با ارزش بودن در انسانی رشد کند این است که به هم نوعان و دوستان خود در مواقع ضروری کمک کند. در این حالت هورمونی به نام سروتونین در بدن ترشح می شود و باعث بالا رفتن روحیه خواهد شد، پس زمانی که می بینید در انجام کاری می توانید مفید باشید با کمال میل داوطلب شوید.

2. لیست داشته باشید

یک لیست از کارهایی که در طول زندگی انجام داده اید و در آن موفقیت داشته اید تهیه کنید، این کار به شما یادآوری می کند که تا چه اندازه در زندگی خود موفق بوده اید. برای نوشتن کارها لازم نیست حتما موارد چشم گیر ذکر شود، گاهی یادگیری یک غذای جدید هم می تواند موفقیت به حساب آید.

چگونه به خود باوری برسیم
لیست کارهایی که انجام داده اید و در آن ها موفق شده اید

3. در اطراف خود افرادی که حامی شما هستند را نگهدارید

اگر از آن دسته افرادی هستید که آدم های عیبجو در اطراف خود دارید، به این موضوعات توجه کنید؛ هرگز هر چیزی که آن ها می گویند درست نیست، این افراد فقط نظرات خود را اعلام می کنند نه آن چیزی که واقعیت است و اینکه هر گفته این افراد لزوما مربوط به شما نخواهد بود، پس به آن بی توجه باشید. در اطراف خود همواره آدم های مثبت اندیش و حامی داشته باشید که موجب افزایش روحیه و اعتماد به نفس شما می شوند.

4. اگر در حال حاضر به اهداف خود نرسیده اید خود را قبول کنید

خود باوری به این معنی است که در رابطه با توانایی های خود باور دارید، حال اگر نتوانید به عنوان یک انسان خصوصیت های خود را قبول داشته باشید چگونه می خواهید به خود باوری برسید؟ اجازه دهید برای واضح شدن این مفهوم توضیحات بیشتری در رابطه با آن ارائه دهیم. شما در ابتدا باید خود را همانطوری که هستید قبول داشته باشید و سپس برای رسیدن به خود باوری و اهداف خود تلاش کنید.

همچنین بخوانید :
عاشق شدن چیست

5. الویت بندی های خود را تغییر دهید

برای آن که بدانیم چگونه به خود باوری برسیم باید اولویت بندی کارهای خود را تغییر دهیم و به جای فکر کردن و زمان گذاشتن برای چیزهای بی ارزش، تمرکز خود را معطوف کارهایی با ارزش بیشتر کنیم تا نتیجه بهتری بگیریم.

6. چالش جدید برای خود ایجاد کنید

برای آن که بدانیم چگونه به خود باوری برسیم لازم است کارهایی انجام دهید که جدید و گاهی چالش برانگیز هستند. به عنوان مثال در کلاسی یا کارگاهی جدید ثبت نام کنید. این موقعیت به شما یادآوری می کنید که توانایی یادگیری و آموختن مسائل جدید را دارید، پس می توانید به خود اطمینان و باور داشته باشید.

چگونه به خود باوری برسیم
با فعالیت های جدید خود را به چالش بکشید

7. یادگیری خود را متوقف نکنید

نکته مهمی که باید همواره به آن توجه داشته باشید این است که از تجربه و یادگیری چیزهای جدید هیچ گاه غافل نشوید. دقت داشته باشید این چیزهای جدید شامل هنر، رشته ورزشی، زبانی جدید و حتی یادگیری ضرب المثلی جدید است، مهم نیست چه چیزی را یاد می گیرید مهم این است که همواره در حال یاد گیری و تجربه چیزهای جدید باشید.

8. هدف داشته باشید

در طول زندگی خود همواره هدفی برای رسیدن داشته باشید. این اهداف می توانند کوتاه مدت و بلند مدت باشند. اهداف کوتاه مدت به شما یادآوری می کند که می توانید به خواسته های خود برسید، شاید یکی از رمزهایی که با توجه به آن می فهمیم چگونه به خود باوری برسیم همین تعیین هدف است.

9. طوری زندگی کنید که خود می خواهید

در بسیاری از مواقع شاهد این هستیم که انسان های فاقد اعتماد به نفس به دنبال رضایت دیگران هستند. به عنوان مثال در زندگی کارهایی می کنند که دیگران از آن ها توقع دارند و کارهایی که واقعا به آن علاقه مند هستند را ترک می کنند تنها به این دلیل که به نظر دیگران خوب نیست. در زندگی همواره به خواسته ها و علاقه مندی های خود توجه داشته باشید و به خواسته دیگران کمی بی تفاوت باشید.

همچنین بخوانید :
سفید کردن دندان در خانه
برسی کامل خودباوری
آزادانه و طبق خواسته های خود زندگی کنید

10. هرگز مقایسه نکنید

به این موضوع مهم توجه داشته باشید که شما در زندگی هر آنچه برای رسیدن به اهداف خود لازم دارید را در اختیار خواهید داشت به شرط آن که به آن ها توجه کنید. هرگز به فکر مقایسه خود با دیگران نباشید، این کار موجب می شود که تمرکز خود را بر روی اهداف مهم از دست دهید.

در نهایت با توجه به مطالب ارائه شده دانستیم که چگونه به خود باوری برسیم و در زندگی موفق باشیم.

اشتراک گذاری 

Share on whatsapp
Share on telegram
Share on facebook
Share on google
Share on twitter
Share on email
Share on linkedin

امتیاز شما ؟      ستاره ها از راست به چپ

[ratings]
0 پاسخ

دیدگاهتان را بنویسید

می خواهید در گفت و گو شرکت کنید؟
خیالتان راحت باشد :)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.