چگونه معذرت خواهی کنیم

چگونه معذرت خواهی کنیم؟

چگونه معذرت خواهی کنیم؟

چگونه معذرت خواهی کنیم
چگونه معذرت خواهی کنیم

اشتباه کردن چیزی است که ممکن است برای هر کسی پیش آید، نمی توان به دلیل آن که کسی مرتکب اشتباهی می شود بگوییم که انسان بدی است. گاهی خود تصور می کنیم که رفتار خوبی داریم در صورتی که رفتار ما از دید دیگری ممکن است اشتباه باشد و او را ناراحت کنیم. در این جا سوال پیش می آید که آیا باید همیشه از طرف مقابل خود عذر خواهی کنیم؟ حتی اگر اشتباه ما عمدی نبوده است؟ چگونه معذرت خواهی کنیم که بهترین تاثیر را داشته باشد؟ در این مقاله قصد داریم روش های مختلف معذرت خواهی را بیان کنیم، پس با ما همراه باشید.

در ابتدا لازم می دانیم به این موضوع اشاره کنیم که گاهی نیت مهم نبوده و رفتار فقط به چشم می آید. دلیل آن هم واضح است، شخص مقابل فقط رفتار ما را می بیند و از نیت ما آگاهی ندارد. به این موضوع توجه کنید که روابط اجتماعی بر روی زندگی ما تاثیرات به سزایی دارد. مطمئنا اگر در رابطه با یک دوست با مشکلی رو به رو شویم در روحیه ما هم تاثیر منفی خواهد داشت.

*

اگر در یک رابطه عاطفی برای شما مشکلی پیش می آید، این رابطه می تواند با یک دوست، همکار، اهل خانواده و حتی شریک زندگی باشد، بهترین کار برای آن که رابطه خود را احیا کنید این است که بابت اشتباه خود عذر خواهی کنید. با راهکارهای زیر یاد می گیریم که چگونه معذرت خواهی کنیم تا نتیجه آن خوب و رضایت بخش باشد.

همچنین بخوانید :
زنان از چه مردانی بدشان می آید

لازم به ذکر است که عذر خواهی کردن در همه موارد به هم شباهت ندارند. به عنوان مثال گاهی کودکی حرکتی زشت انجام می دهد و والدین او را مجبور می کنند که برای حرکت خود عذر خواهی کنند. این امر با زمانی که شما خود می دانید که کار اشتباهی انجام داده اید و برای عذر خواهی پیش قدم می شوید کاملا متفاوت است.

روابط اجتماعی مناسب خود برطرف کننده بسیاری از تعارضات است

بازگو کردن احساس خود به طرف مقابل

اولین موردی که باید یاد بگیریم که چگونه معذرت خواهی کنیم، این است که بتوانیم در رابطه با احساسات خود صادق باشیم. البته به این موضوع توجه داشته باشید که منظور ما احساسی است که ندامت و پشیمانی شما را به طرف مقابل نشان می دهد. به عنوان مثال می توانید بگویید که خیلی متاسفم بابت رفتاری که شما را ناراحت کرد. دقت کنید که با بیان احساسات باعث وخیم تر شدن ماجرا نشوید.

اشتباه خود و تاثیرات منفی که می تواند به دنبال داشته باشد را

قبول کنید

شاید بتوان گفت که این قسمت از عذر خواهی کردن بسیار سخت است. زیرا شما به عنوان کسی که مرتکب اشتباه شده است باید آن را قبول کند و این مورد تنها در زمانی حاصل می شود که احساس مسئولیت داشته باشد. یعنی شما به عنوان کسی که اشتباه کرده است باید احساسات فرد مقابل را درک کنید.

برای یادگیری آن که چگونه معذرت خواهی کنیم باید خود را به جای طرف مقابل بگذارید، اگر کسی با شما چنین رفتاری کند تا چه اندازه ناراحت خواهید شد. بعد از آن که عمق فاجعه پیش آمده را به خوبی درک کردید می توانید راحت تر عذر خواهی کنید. به این موضوع توجه داشته باشید که معمولا آدم ها در درک احساس طرف مقابلشان قوی هستند، یعی اگر شما یک معذرت خواهی ساختگی و بدون احساس پیشمانی داشته باشید تفاوت آن با معذرت خواهی که از صمیم قلب باشد کاملا مشخص خواهد بود و به شما توصیه می کنیم که معذرت خواهی نکردن بهتر از نقش بازی کردن است.

همچنین بخوانید :
رابطه با خانواده همسر باید چگونه باشد

*

اجازه دهید برای آن که این مفهوم را به خوبی متوجه شوید مثالی عنوان کنیم. فرض کنید همسر شما در جمع خانواده خود حضور دارد و شما بی خبر از این موضوع با او تماس می گیرد و قبل از آن که از وی در رابطه با جایی که هست سوال بپرسید شروع به پرخاشگری می کنید. همسر شما حق دارد اگر از این رفتار ناراحت شود. در این جا اگر می خواهید برای عذر خواهی قدم پیش بگذارید باید مسئولیت کار خود را به طور کامل قبول کرده باشید.

لازم به ذکر است که باید کاملا آگاه باشید که رفتارتان چه تاثیرات منفی بر ذهن خانواده همسر شما بر جای گذاشته است. با درک این موضوعات می توانید راحت تر و با آسودگی بیشتر احساسات منفی و ندامت خود را بیان کنید و طبیعی است که نتیجه آن هم بهتر خواهد بود. زیرا همسر شما به خوبی درک می کند که از کار خود پشیمان و نادم هستید.

چگونه معذرت خواهی کنیم
شما به عنوان کسی که مرتکب اشتباه شده اید باید آن را قبول کنید

بازیابی رابطه خراب شده

دقت داشته باشید که گاهی اشتباه شما منجر می شود که رابطه ای از بین برود و دیگر ادامه نداشته باشد. اگر واقعا از اشتباه خود پشیمان هستید، تاثیرات منفی آن را درک کرده اید و در رابطه با احساس ندامت خود با طرف مقابل صحبت کرده اید، لازم است که برای بازیابی رابطه خود هم تلاش داشته باشید. گاهی طرف مقابل از شما ناراحتی زیادی ندارد، مشکل با یک معذرت خواهی حل می شود. گاهی هم لازم است برای احیا رابطه خود کارهای دیگری را انجام دهید که اشتباه شما را جبران کند.

همچنین بخوانید :
چگونه ارتباط برقرار کنیم

در رابطه با این موضوع که چگونه معذرت خواهی کنیم باید دقت داشته باشید که جبران کردن هم امری بسیار مهم است. اگر نمی دانید که چگونه می توانید جبران کنید کافی است از خود شخص بپرسید. سوال ساده ای خواهد بود… چه کاری از دستم بر می آید تا جبران اتفاقی که صورت گرفت باشد؟

*

در این حالت شخص کاری که می توانید انجام دهید را به شما می گوید، اما توجه داشته باشید که هر چه وی گفت قبول نکنید. کاری را برای جبران بپذیرید که توان انجام آن را داشته باشید. به این موضوع دقت داشته باشید که اگر شرطی را قبول کنید و به آن عمل نکنید، موجب ناراحتی های بعدی خواهد شد.

بهتر آن است که در رفتار خود مواظب باشیم کسی را ناراحت نکیم و اگر ناخواسته باعث ناراحتی کسی شدیم خود برای آشتی و رفع کدورت ها قدم پیش بگذاریم با راهکارهایی که در مطالب بالا به آن اشاره کردیم یاد گرفتیم که چگونه معذرت خواهی کنیم که طرف مقابل هم به راحتی احساس پشیمانی ما را باور کند.

اشتراک گذاری 

Share on whatsapp
Share on telegram
Share on facebook
Share on google
Share on twitter
Share on email
Share on linkedin

امتیاز شما ؟      ستاره ها از راست به چپ

[ratings]
0 پاسخ

دیدگاهتان را بنویسید

می خواهید در گفت و گو شرکت کنید؟
خیالتان راحت باشد :)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.