چگونه با خودمان مهربان باشیم

چگونه با خودمان مهربان باشیم

چگونه با خودمان مهربان باشیم

چگونه با خودمان مهربان باشیم
چگونه با خودمان مهربان باشیم

در ابتدا به این موضوع مهم باید اشاره کنیم که دوست داشتن خودمان باعث می شود از درون احساس شادی داشته باشیم. یکی از مهم ترین کارهایی که هر کسی در زندگی باید به آن توجه کند این است که خود را دوست داشته باشد و اعتماد به نفسش را افزایش دهد.

به دلیل اهمیت این موضوع در این مقاله قصد داریم  بگوییم چگونه با خودمان مهربان باشیم. در این مطلب موضوعاتی را بیان خواهیم کرد تا به طور کامل بدانید چگونه باید با خودتان رفتار کنید و برای خود فردی با ارزش باشید، اگر شما هم احساس می کنید که به مهربانی و اعتماد به نفس بیشتری احتیاج دارید، پس تا انتها با ما همراه باشید.

1. آن چه در شروع کار باید نسبت به آن درک داشته

باشید!

مهم ترین موردی که در رابطه با موضوع چگونه با خودمان مهربان باشیم، باید به آن توجه کنید این است که شما برای خود مهم ترین فرد بر روی کره زمین هستید و هیچ کس دیگری چنین موقعیتی در زندگی شما نخواهد داشت. 

گاهی در رابطه مختلف ممکن است به این موضوع فکر کنید که شخصی دیگر را بسیار دوست دارید و این علاقه سبب می شود که او برای شما ارزشی بیش از خودتان داشته باشد. توجه کنید که این تفکر اشتباه است و شما باید به این نتیجه برسید که خودتان بالاترین مقام را در زندگی دارید.

این که شما با خودتان چه نوع رابطه ای دارید، مهم ترین موضوع است که شکل زندگی شما را تعیین می کند. هنگامی که شما هیچ علاقه ای به خودتان نداشته باشید، دچار عصبانیت و گیجی خواهید شد و از زمانی که شروع به دوست داشتن خود کنید می بینید که چگونه با دیگران بهتر و آسان تر تعامل برقرار می کنید و بسیاری از مشکلات شما هم حل خواهد شد.

اما نکته چالشی این جا است که دوست داشتن خود آنقدرها هم کار آسانی نیست. روحیه انسان به صورتی است که دائم در حال کشمکش با خود است. معمولا بسیاری از افراد بزرگ ترین منتقد خود هستند و البته این منتقد بودن خوب هم است، اما دقت داشته باشید که انتقاد بیش از حد هم علاوه بر این که مزیتی ندارد باعث سرکوب احساسات خوب در فرد می شود. هر چیزی از جمله انتقاد در حد مطلوب آن نیکو و پسندیده است و زمانی که از حد عادی بیشتر شود، دردسرساز خواهد شد.

چگونه با خودمان مهربان باشیم
شما برای خود مهم ترین فرد بر روی کره زمین هستید

2. اهمیت شخصی به کارهای روزانه

در زندگی همه ما افرادی هستند که برای آن ها احترام زیادی قائل هستیم و آن ها را دوست داریم، به این موضوع دقت کنید که چگونه با آن ها رفتار می کنیم. برای آن که بدانیم چگونه با خودمان مهربان باشیم، رفتار خود با آدم های دوست داشتنی زندگی را باید سرلوحه قرار دهیم.

ما با کسانی که دوست داریم با نهایت احترام برخورد می کنیم، زمان تقریبا زیادی را برای گذراندن با آن ها کنار می گذاریم و اگر آن ها دچار اشتباهی شوند با دیده محبت و گذشت به آن موضوع نگاه خواهیم کرد، زیرا ارزش آن شخص را بالا می دانیم.

همچنین بخوانید :
چگونه بر روی اهداف بلند مدت تمرکز کنیم

حال کافی است به این موضوع فکر کنید که آیا با خود هم این گونه رفتار می کنید؟ یعنی برای خودتان احترام قائل هستید؟ زمانی را برای سپری کردن با خود صرف می کنید؟ اگر مرتکب خطایی شوید تا چه میزان می توانید خود را ببخشید؟ در ادامه چند رفتار را ذکر می کنیم که با انجام آن می توانید احساس های فوق را برای خود تداعی کنید.

*

 • به موقع و به اندازه کافی بخوابید.
 • غذاهای سالم بخورید.
 • به طور منظم ورزش کنید.
 • تفریح و بازی را فراموش نکنید.
 • از خودتان قدردانی کرده و خود را مورد تحسین قرار دهید.
 • مدیتیشن را در برنامه روزانه خود قرار دهید و به نیازهای معنوی خود بی توجه نباشید.
چگونه با خودمان مهربان باشیم
مثلا می توانید مدیتیشن را در برنامه روزانه خود قرار دهید

از موارد گفته شده در بالا کدام مورد را به طور معمول انجام می دهید؟ برای آن که بدانیم چگونه با خودمان مهربان باشیم، باید از لیست بالا شروع کنیم. لازم به ذکر است که دوست داشتن خودمان فقط امری ذهنی نیست، هنگامی شما می توانید ادعا کنید خود را دوست دارید که واقعا در سبک زندگی و رفتار شما علاقه به خودتان مشخص باشد و بتوان آن را به خوبی درک کرد.

3. درد را قبول کنید و آن را بپذیرید

در بعضی از افراد متاسفانه شاهد این هستیم که در دوست داشتن خود با خوشبینی بی پایان اشتباه گرفته می شود. اگر چه خوشبینی بسیار خوب است، اما همانطور که گفتیم هر چیزی بیش از اندازه باشد نه تنها مزیتی ندارد، بلکه معایب آن بیشتر خواهد بود. خوشبینی بی پایان به منزله دروغی است که دائم به خود می گوییم و تلاشی برای گفتن صداقت هم نداریم.

لازم به ذکر است که وجود احساساتی مانند تنفر در درون هر کسی کاملا طبیعی است و فرار از آن کاری به دور از عقل و منطق خواهد بود. احساساتی مانند حسادت، خشم و نفرت ممکن است برای هر کسی پیش آید و بدانید که در هنگام بروز این احساسات بهترین کار مدیریت آن ها می باشد و پنهان کردن این احساسات امری منطقی نخواهد بود.

یکی از بهترین راه های مدیریت احساسات منفی سکوت است. هنگامی که دچار احساسات منفی می شوید سعی کنید ساکت باشید تا دچار اشتباهی نشوید و اگر این چنین اتفاقی هم افتاد آن را بپذیرید و خود را ببخشید.

4. دوست داشتن را به قلب خود وارد کنید

در 3 مرحله قبلی به این موضوع اشاره کردیم که درد و گاهی مشکل خود را به طور کامل بپذیرید، در این قسمت باید بگوییم که با قلبی که سرد شده است چگونه آشتی کنید. سوال مهمی که باید برای آن پاسخ داشته باشید این است که آیا خود را دوست دارید؟ 

توجه داشته باشید که دوست داشتن خود با تمام نقص ها و ایرادهایی که دارید در کنار خوبی های شما موضوعی بسیار مهم است و اگر صادق باشیم، این مسئله کمی هم سخت است.

همچنین بخوانید :
نکات ضروری هنگام خرید فرش

با خود صادق باشید، شما تنها کسی هستید که داستان زندگی خود را بدون هیچ سانسوری به طور کامل می دانید، آن را مرور کنید تا به این نتیجه برسید که چه چیزی بیش از دیگر موارد باعث ناراحتی و احساس شرم شما نسبت به خودتان می شود؟ شاید با این موضوع روبه رو شوید که یک قربانی هستید!

دقت داشته باشید که شما کارهایی را انجام داده اید که در اکثر موارد نمی دانستید اشتباه است و با این نیت که کار درستی را انجام می دهید به سراغ آن رفته اید. لازم به ذکر است که احساس پشیمانی برای اعمال گذشته اگر به درازا بکشد باعث می شود آینده خود را از دست بدهید و البته هیچ گاه قادر به جبران گذشته هم نخواهید بود.

یکی از مهم ترین مواردی که به ما کمک می کند چگونه با خودمان مهربان باشیم، این است که خود را همانطور که هستیم قبول کنیم و دوست داشته باشیم.

خود را همانطور که هستیم قبول کنیم و دوست داشته باشیم

5. خود را نشر دهید!

گاهی ممکن است با مرور گذشته و درک عمیق تر از احساسات خود با مواردی روبه رو شوید که برای شما شوک آور است، توجه داشته باشید که هدف از این مرور و درک قبول و پذیرش خود به همان صورتی است که هستید، پس آن را بپذیرید. همه ما به عشق علاقه داریم و دوست داریم که به جهانیان عشق و محبت نثار کنیم، اما برای این کار باید در ابتدا درون خود را از نا خالصی پاک کنید.

لازم به ذکر است که پاک کردن درون از ناخالصی به این معنی نیست که شخصی کامل باشیم، بلکه به این معنی است که خود را همانطور که هستید دوست داشته باشید. اگر هر کسی سراسر خوبی و احساس مثبت باشد هر کسی می تواند او را دوست داشته باشد مهم این است که خود را  با نقاط مثبت و منفی ای که دارید قبول کنید، در این حالت برای تبدیل احساسات منفی به مثبت تلاش بیشتری خواهید کرد.

6. فکر شما یک فکری در ذهن شما است و چیز

بیشتری نیست

شاید برای شما جالب باشد بدانید که روزانه هزاران فکر به ذهن یک آدم معمولی می رسد و در کمال تعجب می بینیم که 70% از این افکار منفی هستند، پس می توان نتیجه گرفت که انسان ها اساسا ذاتی منفی دارند، پس اگر شما هم این طوری هستید خجالت نکشید.

نکته بسیار مهمی که در این جا باید به آن توجه کنید این است که معمولا قدرت تغییر فکر خود را نداریم، پس برای آن که تلاش بیهوده برای تغییر کنیم، توجه کنید که آن ها فقط در ذهن شما هستند، همین! آلن لوکوس می گوید: هر چه در ذهن شما می گذرد را باور نکنید، آن ها فقط فکری در ذهن هستند، نه چیز دیگری!

همچنین بخوانید :
آینده نگری چیست چگونه آینده نگری کنیم
چگونه با خودمان مهربان باشیم
هر چه در ذهن شما می گذرد را باور نکنید آن ها فقط فکری در ذهن هستند نه چیز دیگری

7. برای زندگیتان چه برنامه ای دارید؟

یکی از مهم ترین نکاتی که برای یاد گرفتن چگونه با خودمان مهربان باشیم، مهم و کاربردی است، هدف داشتن می باشد. هنگامی که شما برای زندگی خود برنامه ای نداشته باشید چگونه می توانید شاد باشید یا خود را دوست داشته باشید؟ در ادامه سوالاتی را آورده ایم که پاسخ به آن سبب می شود تا بهتر بتوانید هدف خود را پیدا کنید.

 • در زمان کودکی خود به چه چیزی علاقه بسیاری داشتید؟
 • اگر شاغل نبودید، اوقات خود را چگونه سپری می کردید؟
 • فکر کردن یا بودن در چه موقعیتی سبب می شود که همه ی چیزهای دیگر را فراموش کنید؟
 • در قلب شما چه چیزهایی وجود دارد؟
 • فرد مورد علاقه شما برای سپری اوقات چه کسی است و در رابطه با چه موضوعاتی بحث می کنید؟
 • در صورت داشتن رویایی خاص قادر به محقق کردن آن هستید؟

به یاد داشته باشید، برای آن که بدانید چگونه با خودمان مهربان باشیم، هدف داشتن بسیار مهم و کاربردی به حساب می آید، پس آن را فراموش نکنید.

8. قدردان چه چیزهایی هستید؟

به تازگی تحقیقاتی انجام شده است که بر اساس نتایج آن کسانی که به صورت آگاهانه برای داشته های خود قدردانی می کنند، سلامت جسمی و روحی بالایی دارند. هنگامی که شما برای داشته های خود سپاسگذاری می کنید به این معنی است که احساس رضایت دارید و همین حس مثبت سبب می شود که اتفاق های مثبتی در زندگی شما رخ دهد.

حال این سوال برای بسیاری از افراد به وجود می آید که چگونه باید قدردانی کنیم؟ برای سپاسگذاری و قدردانی راه های بسیاری وجود دارد، اما یکی از راه هایی که سبب می شود به این موضوع هم پی ببریم که چگونه با خودمان مهربان باشیم، این است که دفترچه ای به نام دفتر سپاسگذاری کنار بگذاریم و هر روز صبح مواردی را که برای آن ها قدردان هستیم در آن یادداشت کنیم.

تی بنت می گوید: برای هر چیزی که در زندگی دارید سپاسگذار باشید، حتی اگر به نظرتان ساده است، اگر داشته های الآنتان شما را راضی نمی کند، پس چگونه انتظار دارید در آینده برای دست آوردهای خود رضایت داشته باشید؟

برای هر چیزی که در زندگی دارید سپاسگذار باشید، حتی اگر به نظرتان ساده است

9.قدم به قدم از دایره امن خود خارج شوید

تا به حال این جمله را شنیده اید که در هنگام آسایش هیچ دست آوردی و پیشرفتی وجود ندارد؟ شاید برای شما جالب باشد بدانید که جمله فوق کاملا درست و صحیح است. هر کدام از ما دایره ای امن داریم و البته این منطقه برای هر کسی ممکن است چیز متفاوتی با دیگری باشد. برای آن که بدانیم چگونه با خودمان مهربان باشیم، باید قدم به قدم و به آهستگی از دایره امن خود بیرون برویم تا به پیشرفت های بزرگ دست پیدا کنیم.

به عنوان مثال اگر به دنبال پیدا کردن علت عصبانیت خود هستید، لازم نیست نکات و مشکلات بسیار بزرگ را مرور کنید، ممکن است مشکل اصلی شما بسیار کوچک باشد و با پیدا کردن و تلاش برای رفع آن آرامش بیشتری در زندگی خود احساس کنید و البته با انجام این کار یاد می گیریم که چگونه با خودمان مهربان باشیم.

همچنین بخوانید :
مشکلات دوران عقد

10. با پیشرفت شما تعداد بیشتری از آدم ها سعی

در پایین کشیدن شما دارند

در این قسمت باید شما را با یک واقعیت آشنا کنیم. اگر شروع به پیشرفت کنید و از جعبه ای که تا قبل از این ماجرا درون آن بوده اید خارج شوید، افراد درون جعبه نسبت به این موضوع اصلا احساس خوشایندی نمی کنند و با انتقادهای تند و گاهی زننده سعی می کنند شما را از ادامه مسیر منصرف کنند.

البته لازم به ذکر است که تعدادی از افراد هم مشوق شما خواهند شد، اما توجه کنید که هر انتقادی از روی لطف و محبت نیست و گاهی اهدافی پلید در پشت آن پنهان شده است.

چگونه با خودمان مهربان باشیم
با پیشرفت شما تعداد بیشتری از آدم ها مانند افراد حسود و تنگ نظر سعی در پایین کشیدن شما خواهند داشت

11. ورزش در فضای باز را در برنامه خود قرار دهید!

ورزش کردن یکی از بهترین روش هایی است که با انجام آن می توان یاد گرفت چگونه با خودمان مهربان باشیم، یکی از کوچک ترین مزیت های ورزش کردن سالم و سلامت بودن است، اما تاثیرات روحی و روانی ورزش از تاثیر جسمی آن پر رنگ تر خواهد بود.

انجمن روانشناسان آمریکا اعلام کرده است که 5 دقیقه قبل از شروع تمرین، شخص احساس بسیار خوشایندی نسبت به خود خواهد داشت و اگر این تمرینات به طور روزانه ادامه دار باشد، باعث درمان اظطراب و افسردگی خواهد شد.

جیمز بلومنتال دکتر روانشناس است، وی عقیده دارد افرادی که تحرک بالایی دارند و به طور روزانه ورزش می کنند کمتر از افرادی که ورزش نمی کنند مستعد ابتلا به افسردگی هستند، در مقابل شاهد این هستیم افرادی که در گذشته به طور مستمر ورزش می کردند و حال آن را کنار گذاشته اند بیشتر در معرض خطر ابتلا به افسردگی هستند! مهم نیست چه ورزشی را انجام می دهید، موضوع با اهمیت این است که ورزش کنید، همین!

12. چه افرادی در اطراف ما باشند؟

یکی از مهم ترین نکاتی که در رابطه با موضوع چگونه با خودمان مهربان باشیم، باید آن را در نظر داشته باشید این است که ما به طور معمول میانگین 5 نفری هستیم که بیشترین ارتباط را در طول روز با آن ها داریم، پس دقت داشته باشید که وقت خود را با چه کسانی و چه ویژگی هایی سپری می کنید.

دوست تاثیر بسیار مثبتی در پیشرفت شما دارد. اگر به این نتیجه رسیده اید که دوستان شما هیچ تلاش و علاقه ای برای پیشرفت شما ندارند و برعکس از شنیدن شکست های شما خوشحال می شوند، پس زمان آن رسیده است که این افراد را کنار بگذارید و به دنبال دوستی جدید باشید تا نکات مثبت درون شما را تقویت کنند.

ما به طور معمول میانگین 5 نفری هستیم که بیشترین ارتباط را در طول روز با آن ها داریم

13. در رابطه با احساسات خود قضاوت نکنید و آن را

بپذیرید

در بسیاری از موارد هنگامی که با احساسات منفی مانند؛ حسادت، خشم، عصبانیت و تنفر رو به رو می شویم سعی می کنیم آن را از خود دور کنیم. در مطالب بالا به این موضوع اشاره کردیم که نادیده گرفتن این احساسات به هیچ عنوان منطقی نیست و باید مدیریت شوند. احساسات منفی گاهی به عنوان نمایان کننده چیزی ظاهر می شوند و باید به آن توجه کنیم.

همچنین بخوانید :
چگونه مطالعه مفید داشته باشیم

یکی از مهم ترین نکاتی که در برخورد با احساسات منفی باید در نظر داشته باشیم این است که آن ها را قضاوت و داوری نکنیم و به همان صورتی که هستند آن را بپذیرید. به عنوان مثال اگر نسبت به چیزی احساس خشم دارید، خشم خود را قبول کنید و دیگر کاری با مثبت یا منفی بودن خشم در آن زمان نداشته باشید.

*

نکته بسیار مهمی که باید به آن توجه ویژه داشته باشید این است که احساسات منفی خود به تنهایی هیچ آسیبی به شما وارد نمی کند، اما اگر برای کنترل آن کارهایی مانند سیگار کشیدن یا نوشیدن مشروبات الکلی را امتحان کنید در این حالت به خود آسیب خواهید زد.

البته به این موضوع دقت داشته باشید که پذیرش احساسات منفی با تحمیل آن تفاوت های اساسی دارد. به عنوان مثال اگر شما کاری ناعادلانه را انجام داده اید، پذیرش به این معنی است که خود را برای انجام آن سرزنش نکنید و در مقابل تلاش خود را برای جبران  آن کار بگیرید، این در حالی است که در زمان تحمیل شما حرکت ناعادلانه خود را به دیگران تحمیل کرده اید و هیچ تلاشی هم برای جبران آن نمی کنید.

یکی از بهترین راه ها برای آن که بدانیم چگونه با خودمان مهربان باشیم، این است که احساسات منفی را همانطور که هستند بدون تغییر بپذیریم.

14. از 5 عقیده سمی دور باشید!

در ادامه 5 عقیده ای را بیان می کنیم که می توان باعث نابودی زندگی شما شود، پس تا آن جایی که می توانید از آن ها دوری کنید.

• وضعیت فعلی خود را نشان دهنده آینده دانستن:

 نکته بسیار مهمی که باید به آن توجه داشته باشید این است که تنها چیز ثابت در طبیعت ، تغییر می باشد. گاهی ممکن است تغییر به آسانی اتفاق افتد، اما نمی توان منکر آن شد. دقت کنید که وضعیت فعلی شما هیچ نشانه ای از آینده نخواهد بود، هر چقدر هم در وضعیت نامناسبی باشید، باز هم می توانید پیشرفت کنید، پس این عقیده سمی را از خود دور کنید.

چگونه با خودمان مهربان باشیم
هر چقدر هم در وضعیت نامناسبی باشید باز هم می توانید پیشرفت کنید

• خطر در آسیب پذیری است:

اگر چه همه ما به دنبال راحتی هستیم و از آن لذت هم می بریم، اما دقت داشته باشید که گاهی ماندن در راحتی هیچ پیشرفتی را به دنبال نخواهد داشت. دایره امن خود را کنار بگذارید و اتفاق های جدید را تجربه کنید.

برای شروع خود را همان گونه که هستید بپذیرید، این قبول کردن سبب می شود به همان چیزی تبدیل شوید که می خواهید، یکی از بهترین روش ها هم برای آن که بدانیم چگونه با خودمان مهربان باشیم، این است که خود را همانطور که هستیم قبول کنیم.

همچنین بخوانید :
ازدواج با فرد خودشیفته

• تنهایی مشکل به حساب می آید:

برای آن که بدانیم چگونه با خودمان مهربان باشیم، باید خود را دوست داشته باشیم و برای دوست داشتن نیاز است که ساعاتی را با خود به تنهایی بگذرانیم. مسلما افرادی که خود را دوست دارند از تنهایی لذت می برند، زیرا برای خودشان ارزش قائل هستند و خوشحالی خود را فقط در عوامل بیرونی نمی بینند.

• متناسب بودن در همه موارد عالی خواهد بود:

برای فکر نکردن به این مورد باید توجه داشته باشید که شما شخصیتی منحصر به فرد دارید که با هیچ کس شبیه نیست، پس برای رسیدن به خوشبختی باید مسیر خود را سپری کنید نه آن که خودتان را با خوشبختی دیگران مقایسه کنید و به میزان شباهت با آن خود را خوشبخت بدانید.

لازم نیست مطالبی مانند چگونه پیشنهاد دوستی دهیم یا چیزهایی که مردها می خواهند را دنبال کنید، برای خوشبختی کافی است خودتان باشید و آن را قبول کنید.

• کاری که برای ما انجام می شود با نیت شخص بوده است:

به این موضوع فکر کنید که با خوشبینی به جهان نگاه کنید، در چنین حالتی همه اتفاق های ناگوار را مستقیما برای خود نمی دانید.

چگونه با خودمان مهربان باشیم
به وقایع عالم با دید خوشبینی نگاه کنید

15. به همان چیزی که می گویید عمل کنید

یکی از مهم ترین نکاتی که باعث می شود بدانیم چگونه با خودمان مهربان باشیم، این است که اگر حرفی می زنیم در هر صورت به آن عمل کنیم. مسلما اگر نظر دیگران هم برایتان مهم نباشد، اگر به حرف های خود عمل نکنید، حتی پیش خودتان هم اعتباری نخواهید داشت و این موضوع بسیار خطرناک خواهد بود.

علاوه بر این مورد ذکر شده در زندگی باید اتفاق های گوناگونی را پشت سر گذاشت تا تجربه های زیادی به دست آورد یا به هدف نهایی خود رسید، اطمینان داشته باشید که بدون انجام کاری به هیچ هدفی نخواهید رسید و هیچ تجربه ای هم کسب نخواهید کرد. اگر اقدام کنید و شکست بخورید اوضاع بسیار بهتر از زمانی است که اصلا هیچ کاری نکرده اید و در جای خود مانده اید.

مطلب آخر

در نهایت با توجه به مطالب گفته شده می توان نتیجه گرفت که چگونه با خودمان مهربان باشیم. دوست داشتن یکی از احساساتی است که به طور طبیعی در وجود همه ما است، اگر چه میزان آن در افراد گوناگون متفاوت خواهد بود، اما نکته مهم وجود این پتانسیل می باشد. قبل از آن که بتوانید دیگران را دوست داشته باشید، باید این حس را نسبت به خود داشته باشید. در این صورت است که می توانید با خود مهربان باشید.

اشتراک گذاری 

Share on whatsapp
واتساپ
Share on telegram
تلگرام
Share on facebook
فیسبوک
Share on twitter
توییتر
Share on email
ایمیل
Share on linkedin
لینکدین
0 پاسخ

دیدگاهتان را بنویسید

می خواهید در گفت و گو شرکت کنید؟
خیالتان راحت باشد :)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.