چگونه شخصیت خود را تغییر دهیم

چگونه شخصیت خود را تغییر دهیم

چگونه شخصیت خود را تغییر دهیم

چگونه شخصیت خود را تغییر دهیم

بسیاری از افراد از شخصیت فعلی خود راضی نبوده و به دنبال راهی برای تغییر خود هستند، اگر شما هم از جمله این افراد هستید، پس تا پایان این مقاله همراه ما باشید تا یاد بگیریم که چگونه شخصیت خود را تغییر دهیم.

در ابتدا باید به این سوال مهم پاسخ دهیم که آیا امکان تغییر شخصیت وجود دارد؟ یا الگوهایی که در طی سالیان طولانی شکل گرفته اند تغییر نخواهند کرد؟ زیگموند فروید اتریشی بر این عقیده است که شخصیت انسان در 5 سالگی شکل می گیرد و امکان تغییر دادن آن بسیار سخت و دشوار است.

البته لازم به ذکر است که بسیار از روانکاوهای مدرن هم این اعتقاد را دارند و می گویند که احتمال تغییر شخصیت کسی بسیار کم است. اما آیا واقعا امکان تغییر شخصیت وجود دارد؟ یا باید به عادت های قدیمی و گاها زشت خود بچسبیم و آن ها را ترک نکنیم؟

شخصیت پایدار و بدون تغییر است؟

این موضوع که افراد مختلفی بخواهند قسمتی از اخلاق و شخصیت خود را تغییر دهند، مسئله ای کاملا عادی است. در بسیاری از مواقع شاهد این هستیم که با شروع سال جدید افراد لیستی از اخلاق های خود تهیه می کنند و البته اخلاق ایده آل خود را هم در لیست می نویسند.

به عنوان مثال شخصی که خجالتی است، به دنبال تغییری خواهد بود که بتواند به آسودگی در جمع صحبت کند، یا شخصی که به سرعت عصبانی می شود، در تلاش برای حفظ خونسردی خود است، اما چگونه شخصیت خود را تغییر دهیم؟

همچنین بخوانید :
چه اسمی برای فرزندمان انتخاب کنیم؟
شخصی که خجالتی است به دنبال تغییری خواهد بود که بتواند به آسودگی در جمع صحبت کند

کارول دوک از جمله روانشناس هایی است که اعتقاد دارد هر کسی می تواند شخصیت دلخواه خود را داشته باشد، اما رسیدن به آن بسیار سخت خواهد بود. او معتقد است برای تغییر شخصیت نباید فقط به طور سطحی اخلاقی خاص را در نظر گرفت. به عنوان مثال اگر شخصی می خواهد خجالتی بودن خود را ترک کند باید علت این اخلاق را بشناسد و سپس برای تغییر آن تلاش کند، اساسا زمینه بسیاری از اخلاق ها با درونگرا یا سازگاری بودن افراد ارتباط دارد.

چه عواملی شخصیت را شکل می دهند؟

یکی از اولین قدم هایی که بدانیم چگونه شخصیت خود را تغییر دهیم این است که به این موضوع پی ببریم که اخلاق به چه طریقی شکل می گیرد. آیا عامل ژنتیکی در اخلاق نقش دارند، یا با توجه به تجربه و تربیت حاصل می شود؟ فلاسفه غالبا بر این عقیده هستند که طبیعت و تجربه تاثیر به سزایی در شکل گیری اخلاق دارد.

اما نکته مهمی که دانشمندان حاضر به آن اعتقاد دارند این است که محیط و ژنتیک هر دو بر روی شخصیت و اخلاق شخص اثر می گذارد. به عنوان مثال ممکن است ژنتیک شما به صورتی باشد که رفتارتان با دیگران دوستانه باشد، در حالی که محیط شما را به آدمی با رفتار غیر دوستانه تبدیل کند.

دوک برای اثبات عقیده خود داستانی را بیان می کند، در این داستان دو برادر دو قلو در کودکی از یکدیگر جدا می شوند و هر یک در محیط های کاملا متفاوتی رشد می کنند، برای ازدواج آن دو خواهرانی را انتخاب می کنند که شرایطی مشابه دارند، علاقه مندی و دیگر پارامترهایی که به شخصیت و اخلاق بستگی دارد در این دو برادر دو قلو تقریبا مشابه بود. دوک با بیان این داستان عقیده دارد که محیط تاثیر به سزایی بر شخصیت ندارد، پس چگونه شخصیت خود را تغییر دهیم؟

همچنین بخوانید :
مشکل شب ادراری و خیس شدن رختخواب کودکان

اگر چه از نقش ژنتیک در تعیین شخصیت نمی توان غافل شد، اما مطالعات جدیدی نشان می دهد که فرهنگ و تربیت هم نقش بسیار مهمی در شخصیت یک نفر دارد. البته لازم به ذکر است که دوک عقیده دارد شخص در صورت تمایل می تواند بعضی از صفات میانی خود را تغییر دهد. حال این سوال پیش می آید که صفات میانی چه چیزهایی هستند؟

مطالعات جدیدی نشان می دهد که فرهنگ و تربیت هم نقش بسیار مهمی در شخصیت یک نفر دارد

*

دوک بر این عقیده است که باورها و اعتقادات هر کسی تاثیر فوق العاده ای بر روی شخصیت او دارد. اگر چه گاهی تغییر بعضی از اخلاق ها غیر قابل باور به نظر می آیند، اما با نگاهی ریز بینانه و یافتن علت اصلی آن می توان اخلاق مورد نظر را تغییر دارد. اگر چه کار گفته شده به این آسانی هم نخواهد بود، اما انجام دادن آن کاملا ممکن است، البته با کمی چالش همراه خواهد بود.

عده دیگری از دانشمندان فعال در این زمینه عقیده دارند، اگر چه ژنتیک، عوامل محیطی و… بر روی شخصیت شما تاثیر می گذارد، اما اهداف زندگی و همچنین استراتژی هایی که دنبال می کنید هم تاثیرات فوق العاده ای بر روی شخصیت شما دارد. به عنوان مثال شما شخصیتی زود رنج دارید، اما هدفی را دنبال می کنید که برای رسیدن به آن باید زود رنجی خود را کنار بگذارید، همین امر سبب می شود که به مرور زمان تغییر کنید.

دوک در سال 2008 مقاله ای منتشر کرد، در این مقاله توضیح داد که نمایش ذهنی هر کسی، طبیعت، عملکرد شخص و روابطش عواملی هستند که عقاید مردم را تشکیل می دهند. هر شخصی از کودکی تا به سنی که به فکر تغییر در شخصیت خود می افتد با این عوامل زندگی کرده است و تحت تاثیر آن ها قرار دارد، این عوامل شخصیت او را می سازد، پس یک گام به پاسخ سوال چگونه شخصیت خود را تغییر دهیم نزدیک تر شدیم.

همچنین بخوانید :
تحریف شناختی چیست

بر روی اعتقادات و باورهای خود تمرکز کنید

یکی از مراحل ابتدایی برای آن که بدانیم چگونه شخصیت خود را تغییر دهیم این است که باورها و اعتقادات خود را به خوبی بشناسیم. باور و اعتقاد هر کسی به زندگیش مسیر می دهد، این که در رابطه با خود چه فکر می کنیم یا عملکرد ما برای مقابله با مسائل مختلف زندگی چگونه است از مهم ترین عواملی به حساب می آید که به عقیده و باور هر کسی بستگی دارد. تغییرات در باورها منجر به تغییر در شخصیت ما می شود، زیرا باور و شخصیت با یکدیگر ارتباطی تنگاتنگ دارند.

به عنوان مثال اگر شما از جمله افرادی هستید که باورهای سطحی دارد پس بهتر است که برای روبه رو شدن با مسائل پیچیده تر و بالابردن سطح اعتقادات قدم بردارید، اگر در این راه با چالش هایی روبه رو شدید برای رفع آن تلاش کنید و در نهایت مطمئن باشید که تجربه ای جدید و البته مثبت در زندگی کسب کرده اید.

*

کاملا واضح و مشخص است که اعتقادات هر کسی نقشی مهم و اساسی در نحوه عملکرد او دارد، اما با تغییر اعتقادات می توان گامی بلند در تغییر اخلاق برداشت، پس یکی از راه هایی که بدانیم چگونه شخصیت خود را تغییر دهیم این است که باورها و اعتقادات خود را عوض کنیم.

دوک در طی تحقیقات خود به موضوع بسیار مهمی پی برد، او اعتقاد دارد که تشویق و تحسین کودکان نقش بسیار مهمی در شکل گیری شخصیت آن ها دارد. دوک بر این عقیده است، کودکانی که برای هوش سرشار خود مورد تشویق قرار گرفته اند در زندگی همواره با این اعتماد به نفس که هوش بالایی دارند با مشکلات روبه رو می شوند و آن هایی که برای سخت کوشی خود تشویق می شده اند در مقابل با چالش ها بر این عقیده اند که به هر شکلی باید آن چالش را از سر بگذرانند.

همچنین بخوانید :
چگونه رفتار دیگران را تحمل کنیم
چگونه شخصیت خود را تغییر دهیم
کودکانی که برای هوش سرشار خود مورد تشویق قرار گرفته اند در زندگی همواره با این اعتماد به نفس که هوش بالایی دارند با مشکلات روبه رو می شوند

حال به سوال اصلی باز میگردیم، چگونه شخصیت خود را تغییر

دهیم؟

اگر شخصیتی درونگرا دارید و قصد دارید آن را به برونگرا تبدیل کنید، باید توجه داشته باشید که کاری سخت و طاقت فرسا پیش رو خواهید داشت، البته توجه کنید که این کار ممکن است. راه کارهایی که در ادامه ذکر می کنیم به شما کمک می کند که بدانید چگونه شخصیت خود را تغییر دهیم.

• عادات خود را تغییر دهید:

عادت ها الگوهای رفتاری هستند که درون هر شخصی نهادینه شده اند، توجه داشته باشید که تغییر عادت یعنی ترک عادتی قدیمی و جایگزینی یک عادت جدید است و این کار به سختی و در طول زمان انجام خواهد شد. شما با تغییر الگوهای رفتاری می توانید شخصیت خود را هم تغییر دهید.

• در باورها و اعتقادات خود تغییر ایجاد کنید:

 در مطالب بالا به این موضوع اشاره کردیم که باورها و اعتقادات چه تاثیری بر روی رفتار دارند، اما نکته مهمی که باید به آن توجه ویژه داشته باشید این است که تغییر در شخصیت خود را باور کنید و مطمئن باشید اگر باور داشته باشید که تغییر سخت است و اتفاق نمی افتد، پس هرگز تغییری را مشاهده نخواهید کرد.

• تمرکز خود را بر روی فرآیند اصلی بگذارید:

دوک عقیده دارد که استعدادهای خود را نباید تشویق کنید، بلکه عملکرد خود را باید مورد تشویق قرار دهید. به عنوان مثال از تشویق خود با این جملات که من شخصی باهوش هستم خودداری کنید و در عوض جمله من شخصی سخت کوش هستم را با آن جایگزین کنید. اطمینان داشته باشید که همین تغییر جملات می تواند کمک بسیار بزرگی برای این باشد که بدانیم چگونه شخصیت خود را تغییر دهیم.

همچنین بخوانید :
مدیریت مالی خانواده
من شخصی سخت کوش هستم

• زمانی که انجامش دهی اعتبار دارد:

 کریستوفر پترسون یک روانشناس است. او در طی فعالیت خود به این نتیجه مهم رسیده بود که شخصی درونگرا است و این موضوع می تواند تاثیرات منفی بر روی کارش داشته باشد. پس فورا دست به کار شد، در کلاس های ویژه بازیگری ثبت نام کرد و تصمیم گرفت سخنرانی برای افرادی زیاد را شروع کند. بعد از مدتی پترسون به آسانی در جمع سخنرانی می کرد، اما او عقیده داشت که هنوز هم شخصی درونگرا می باشد، اما یاد گرفته است که در مواقع لزوم از دیگر مهارت های خود هم استفاده کند.

مطلب پایانی

در نهایت با توجه به مطالب بالا می توان به این نتیجه رسید که اگر چه تغییر دادن شخصیت کاری ساده و آسان نیست که در مدت زمان کوتاهی بتوانید به آن دست پیدا کنید، اما در صورتی که برای این تغییر مصمم باشید با رعایت نکات گفته شده در بالا می توانید قسمتی از شخصیت خود را تغییر دهید و به چیزی که می خواهید نزدیک تر شوید. لازم به ذکر است که این فرآیند زمان بر است و نمی توان در مدت کوتاهی به طور کامل به آن دست پیدا کرد.

اشتراک گذاری 

Share on whatsapp
Share on telegram
Share on facebook
Share on google
Share on twitter
Share on email
Share on linkedin

امتیاز شما ؟      ستاره ها از راست به چپ

همچنین بخوانید :
روش برخورد با کودک لجباز
[ratings]
1 پاسخ دادن

دیدگاهتان را بنویسید

می خواهید در گفت و گو شرکت کنید؟
خیالتان راحت باشد :)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.