چگونه ارتباط برقرار کنیم

چگونه ارتباط برقرار کنیم

چگونه ارتباط برقرار کنیم

چگونه ارتباط برقرار کنیم
چگونه ارتباط برقرار کنیم

برای این که بدانید چگونه ارتباط برقرار کنیم لازم است که توجه کنید برای کسب موفقیت، داشتن رابطه ای سالم و پایدار در زندگی نقشی بسیار مهم و اثرگذار دارد؛ برای همین منظور فراگیری دانش برقرار کردن ارتباطاتی موثر جهت رسیدن به این مقصود بسیار لازم و ضروری می باشد.

روابط انسان ها بر مبنای تعامل گذاشتن تجربیات قبلی افراد و سوابق و انتظاراتی که افراد از یکدیگر دارند شکل می گیرد؛ بایستی توجه کنید که ارتباطات موثر خصیصه ای است فراگرفتنی می باشد، انسان ها سطوح خاصی از مهارت ها را در ارتباطات بروز می دهند.

از رایج ترین اعتقاداتی که عموم مردم دارند این است که وقتی ما با طرف مقابلمان در ارتباطات خودمان گفتگویی می کنیم یعنی حتما مهارت های گفتگو کردن را نیز بلد هستیم.

..

طبق باورهای عموم مردم مثلا پرس و جو کردن از همسر در مورد این که حال پدرت چطوره؟ یا حال پسرمون چطوره؟ یا اوضاع کاریت چطوره؟ یا پرسش هایی از این قبیل احتمالا اجزایی از گفتگو محسوب می شوند.

اما بهتر است که بدانید این گونه سوالات در واقع صحبت هایی محوری و اساسی به حساب نمی آیند؛ در اصل می توانیم بگوییم که شما با همسر خود انگار صحبتی نکرده اید؛ ما در ادامه ی مطلب، صحبت کردن همراه با لبخند و گشاده رویی را به شما یاد خواهیم داد.

در ادامه ی مطلب چگونه ارتباط برقرار کنیم اشاره می کنیم که  از مهمترین دلایل شکل گیری و همچنین از هم پاشیدگی یک ارتباط می توان به گفتگو کردن اشاره کرد.

گفتگو کردن های ما انسان ها اثری دو سویه دارند، می توانند هم سازنده هم مخرب باشند؛ همه ی ما می توانیم از این به بعد با آموختن نکات زیر و به کار بردن آن در زندگی خودمان سبب افزایش سطح کیفی روابطمان شویم.

چگونه ارتباط برقرار کنیم
گفتگو کردن های ما انسان ها اثری دو سویه دارند، می توانند هم سازنده هم مخرب باشند

نکات افزایش کیفی سطح گفتگوها در ارتباطات

صبر کردن و شنیدن

تا به حال به این اندیشیده اید که چقدر صبر داشتن و شنیدن صحبت های دیگران مهم و اساسی است و در عین حال دشوار هم  می باشد؟ عمل به این نکته در مواردی واقعا خیلی سخت و دشوار به نظر می رسد.

رعایت این نکته که در میان بحث های جدی نظرات خودمان را کنار بگذاریم  و صحبت های طرف مقابل خودمان را با صبر و توام با بردباری تمام گوش بدهیم کار دشواری می باشد.

اکثریت انسان ها از این که مورد شنیده شدن از سوی طرف مقابلشان واقع نشوند در هراس و اضطراب قرار می گیرند؛ به خاطر همین هراس و ترس هم  اکثریت ما انسان ها توجه کرده باشید برای این که تمام صحبت هایمان توسط طرف مقابلمان شنیده شوند، سعی در بیان سریع و شتاب زده ی صحبت هایمان در ارتباطات مان داریم.

نکته ی بسیار مهم در مطلب چگونه ارتباط برقرار کنیم این است که ما اصلا توجهی نداریم که این رفتار شتاب زده ی ما دقیقا واکنش معکوسی خواهد داشت؛ اتفاقا طرف مقابل ما با دیدن چنین رفتار شتاب زده ای از ما میل چندانی برای گوش دادن به صحبت های ما را نخواهد داشت.

مجبور کردن خودتان برای گوش دادن به صحبت های دیگران

هنگامی که ما تمامی صحبت های خودمان را بیان کرده ایم، اما هنوز هم ذهن مان  دچار تشویش و به هم خوردگی می باشد، قطعا صحبت های شخص مقابل خودمان را هم به درستی و کامل متوجه نخواهیم شد.

افراد متخصص بیان کرده اند که ما می توانیم با بیان صحبت های طرف مقابل مان به زبان خودمان، عادت گوش دادن به صحبت های دیگران را در وجود خود تقویت و نهادینه کنیم.

از این شیوه سعی کنید در مواردی استفاده کنید که باعث ایجاد احساس تمسخر شدن در دیگران و ناراحتی آن ها نشود؛ همچنین از این شیوه به صورت هر از چند گاه استفاده نمایید.

در این شیوه زمانی که از طرف مقابل تان با این واکنش روبرو شدید که برای چه چنین کاری را می کنید؟ می توانید این گونه پاسخ دهید که گاهی اوقات احساس می کنم صحبت های تورو به درستی متوجه نمی شم؛ بعضی وقت ها ذهنم باعث کند شدن میشه و دیر عمل میکنه با این کار باعث میشم صحبت تو رو بهتر متوجه بشم.

ما می توانیم با بیان صحبت های طرف مقابل مان به زبان خودمان، عادت گوش دادن به صحبت های دیگران را در وجود خود تقویت و نهادینه کنیم

صداقت و رو راستی با شخص مقابل

مورد بعدی از مقاله ی چگونه ارتباط برقرار کنیم این است که بسیاری از انسان ها هنوز موفق به خودشناسی دقیقی در مورد خودشان نشده اند؛ یعنی از نیازهای خودشان شناخت درستی ندارند، این افراد حتی در صحبت های خودشان با دیگران هم از گشاده رویی به صورت کامل غفلت می کنند؛ این افراد توجه نمی کنند که ورود به یک رابطه به معنی پرده برداری از شخصیت و زندگی شخصی و اجتماعی آن ها می باشد.

هنگامی که به دروغ گفتن های کوچک عادت کنید این دروغ های کوچک کم کم شروع به بزرگ شدن می کنند؛ مخفی کردن احساسات هم برای خود ما شاید اثرگذار باشد ولی برای شخص مقابل مان بی تاثیر است؛ نقش بازی کردن برای این که نشان دهیم تمامی چیزها خوب و مناسب هستند اصلا مورد خوبی در روابط محسوب نمی شود.

در رابطه ها سکوت کردن محض هم اصلا درست نمی باشد، هر از گاهی شاید مواردی که اشاره نمودیم تاثیرگذار بوده باشند ولی برای شکل گیری ارتباطاتی موثر و قدرتمند اصلا کافی نمی باشند.

هنگامی ارتباطات مان عالی و موثر هستند که توان صحبت کردن با شخص مقابل مان را درباره ی مواردی داشته باشیم که قبلا در مورد آن ها هیچ صحبتی نداشته ایم؛ در روابط خود بهتر است اصل رو راست بودن و صداقت را نیز رعایت کنید؛ گاهی اوقات بهتر است خودمان را برای نا امیدی و صدمه دیدن هم آماده کنیم.

توجه به پیام های غیر زبانی

مورد دیگر از مقاله ی چگونه ارتباط برقرار کنیم این موضوع است که بیشترین تاثیرات ما در روابط مان  بر دیگر اشخاص غیر کلامی یا غیر زبانی می باشند؛ بیشترین اثرگذاری ما بر دیگران با زبان بدنمان می باشد.

زبان بدن به برقراری ارتباط از طریق چشم ها، تن صدا، حالات بدنمان، فواصل صحبت هایمان با دیگر افراد و به طور کل هر نوع ارتباطی که بدون کلام باشد و بر مبنای حالات بدن می باشد را زبان بدن می گویند.

ارتباطات موثر یعنی این که به درستی متوجه پیام های کلامی و غیر کلامی یا همان پیام های زبان بدن دیگران شویم.

درک پیام های زبان بدن اشخاص اطرافمان شاید در ابتدا کمی دشوار باشد، ولی با انجام تمریناتی می توانیم این مهارت را در خودمان تقویت کنیم.

چگونه ارتباط برقرار کنیم
بیشترین تاثیرات ما در روابط مان  بر دیگر اشخاص غیر کلامی یا غیر زبانی می باشند؛ بیشترین اثرگذاری ما بر دیگران با زبان بدنمان می باشد

نمونه هایی از پیام های زبان بدن

قرار دادن دست ها در مقابل سینه جلوی اشخاص دیگر، به معنی قرار گیری در موضع یا حالت دفاعی می باشد.

اجتناب کردن افراد از برقراری تماس چشمی با دیگران مترادف با معانی مختلفی همچون بی علاقگی افراد از صحبت هایی که می خواهند بزنند دارد.

همچنین به معنی خجالت کشیدن و یا گفتگو کردن در مورد مطلبی می تواند باشد که صحبت در موردش برایشان دشوار باشد هم است.

مطلب دیگر در مورد زبان بدن از بحث چگونه ارتباط برقرار کنیم این مورد است که بلند بودن لحن صحبت افراد و خشونت در گفتار به این معنی می باشد که شخص مورد نظر با موضوع مورد بیانش دچار درگیری احساسی زیادی شده است و به موضوع مورد بیانش شدت زیادی هم بخشیده است.

دلیل دیگر گفتار توام با خشونت و شدت این است که افراد احساس می کنند اطرافیانشان به صحبت های آن ها بی توجهی می کنند یا اصلا درک درستی از صحبت هایشان ندارند.

هنگامی که شخصی در موقع گفتگو کردن با شما روی خودش را از شما بر می دارد نشان از این دارد که آن فرد از گفتگو با شما بی علاقه و بی میل می باشد.

مواقعی که در حال تحلیل رفتارهای زبان بدن اطرافیان تان هستید همواره به پیام های ارسالی زبان بدن خودتان هم توجه داشته باشید.

سعی کنید لحن صدایتان و موضع قرارگیری بدنتان وضعیتی خنثی از خودش را بروز دهد؛ همچنین سعی کنید در مقابل شخص مورد نظرتان نشسته و با برقراری ارتباط چشمی با او صحبت نمایید.

قرار دادن دست ها در مقابل سینه جلوی اشخاص دیگر، به معنی قرار گیری در موضع یا حالت دفاعی می باشد

تمرکز داشتن بر موضوع مورد بحث

در مواقعی ممکن است بحث و نظر دادن های ما با درگیری های کلامی و مشاجراتی روبرو شوند، در این حالت امکان به میان کشیدن موضوعاتی بی ارتباط با موضوع مورد بحث ما نیز وجود دارد.

موضوع مهم دیگری که از مطلب چگونه ارتباط برقرار کنیم بایستی بدانیم این می باشد که یکی از نشانه های احترام گذاشتن به شخص مقابل مان در رابطه، تمرکز داشتن بر موضوع مورد بحث می باشد؛ به میان کشیدن بحث های حاشیه ای  و غیر مرتبط با بحث اصلی نشان از بی احترامی ما به طرف مقابل مان دارد.

صحبت کردن در مورد مطالب غیر مرتبط با بحث اصلی کار آسانی می باشد، توصیه ی ما به شما این است که از این روش اصلا استفاده ای نکنید.

به عنوان مثال ممکن است است موضوع گفتگوی شما در این رابطه باشد که کدام یک از شما ناهار امروز را درست کند، در این حالت خوب است که به بحث های حاشیه ای رو نیاورید که مثلا وظیفه ی من در خارج از منزل است یا داخل منزل؟ یا انجام وظایف خانه برعهده ی خانم خانه است نه من و یا مواردی از این قبیل.

..

در چنین حالت هایی بهتر است با تعامل بیشتر و همفکری کردن با یکدیگر خودمان وظایفی را برعهده بگیریم.

هر چقدر که میزان درک و فهم ما از یکدیگر و وظایف انسانی و عاشقانه مان نسبت به شخص مقابل مان در رابطه با درک بیشتری همراه باشد، قطعا نتایج مطلوب تری را در روابطمان بر جای خواهد گذاشت.

مثال هایی به این شکل هرچقدر که با درک و تعامل مناسب حل نشوند قابلیت بزرگ تر شدن را دارند؛ در انتهای چنین بحث هایی بلاخره شخصی باید تلاش نماید که بحث و جدل را به اتمام برساند.

حتی اگر بصورت دور شدن شخص از آن محیط برای لحظاتی هم که شده می تواند صورت گیرد؛ اما بایستی توجه شود که تمامی حرکات و صحبت های ما بصورت کاملا محترمانه صورت گیرند.

در پایان مطلب چگونه ارتباط برقرار کنیم اگر شما هم روش های مناسب دیگری برای برقراری ارتباط بهتر بلد هستید لطفا در پایین همین مقاله برای استفاده ما  و سایر بازدید کنندگان وبسایت گلسانه ارسال کنید با سپاس.

اشتراک گذاری 

Share on whatsapp
واتساپ
Share on telegram
تلگرام
Share on facebook
فیسبوک
Share on twitter
توییتر
Share on email
ایمیل
Share on linkedin
لینکدین
0 پاسخ

دیدگاهتان را بنویسید

می خواهید در گفت و گو شرکت کنید؟
خیالتان راحت باشد :)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.