روش برخورد با کودک لجباز

روش برخورد با کودک لجباز

روش برخورد با کودک لجباز

روش برخورد با کودک لجباز
روش برخورد با کودکان لجباز و یک دنده

 در این مقاله می خواهیم راجع به روش برخورد با کودک لجباز برای شما عزیزان مطالبی را بگوییم، اکثر کودکان در یک سنی لجباز و یک دنده می‌ شوند و والدین نمی توانند با استفاده از تکنیک های معمولی آن ها را کنترل کنند، بنابراین با ما باشید تا روش برخورد با کودک لجباز  را یاد بگیرید.

بیشتر کودکانی که به تازگی راه رفتن و حرف زدن را  یاد گرفته اند، لجباز و یک دنده می‌شوند و  پدر و مادر ها به سختی می توانند کار های آن ها را مدیریت کنند، اکثر کودکان موقعی که خویشتن دار می شوند، می فهمند که هر کاری را می توانند به زور انجام بدهند علاوه براین با لجبازی های خود اطرافیان را قانع می کنند.

هنگامی که کودکان بدون هیچ دلیلی لج بازی می کنند، والدین خود را بی حوصله و خسته می کنند در نهایت تسلیم آن ها می شوند و به حرف کودک گوش می دهند، چنین رفتار هایی باعث می شود سلامت پدر و مادر ها آسیب ببیند.

در بسیاری از کودکان نشانه های اختلال بی اعتنایی مقابله ای وجود دارد به این معنا که از الگویی استفاده می کنند که رفتار های منفی  بروز می دهد از جمله این نشانه ها: بعضی وقت ها زود عصبانی می شوند، با اطرافیان شان خیلی جرو بحث می کنند.

روش برخورد با کودک لجباز
کودکان با لج بازی قصد خسته کردن و تسلیم پدر و مادر را دارند

..

گاهی اوقات حرف بزرگتر ها را گوش نمی دهند یا به درخواست آن ها بی توجهی می کنند، به طور کلی اموری را انجام می دهند که باعث اذیت و آزار دیگران می شود، هنگامی که دیگران از رفتار های آن ها عصبانی می شوند کودکان آن ها را سرزنش می کنند.

همچنین بخوانید :
راه‌های دوست داشتنی شدن

باید بدانید که اختلال بی اعتنایی مقابله ای در ابتدای رشد کودک یک امر طبیعی می باشد، یکسری تحقیقات نشان می دهد که در دختر بچه ها این نشانه ها به نسبت پسر ها بیشتر وجود دارد، پدر و مادر هایی که فرزند شان دچار این مشکلات شده است توجه زیادی به مسائل قدرت، مدیریت و کنترل می کنند.

محیط خانواده تاثیر زیادی روی رفتار کودک می گذارد، در صورتی که یکی از اعزای خانواده مثل برادر یا خواهر بزرگتر به کودک رفتار های منفی نشان دهند باعث لجاجت او می شود، البته در برخی از بچه ها این مشکلات خود به خود به وجود می آید.

بعضی از کار ها باعث لجاجت کودکان می شود، از جمله آن ها به صورت زیر می باشد؛

یکی از مهم ترین عواملی که روی لج بازی کودک تاثیر می گذارد نحوه تربیت و رفتار پدر و مادر ها می باشد.

عواملی که باعت لجاجت کودکان میشوند

نحوه تربیت و رفتار پدر و مادر ها می باشد:

بسیاری از والدین به فرزندان خود توجه کافی نمی کنند یا توجه آن ها به صورت مشروط می باشد، علاوه براین توجه خیلی زیاد یا منفی باعث لجوج شدن آن ها می شود.

روش برخورد با کودک لجباز
توجه خیلی زیاد یا منفی باعث لجوج شدن آن ها می شود

عدم ناکامی:

بعضی از والدین به دلیل اینکه فرزند شان دیر مسائلی را یاد می گیرد به آن ها بی توجه می شوند در این صورت کودک لج باز می شود.

یکی دیگر از عواملی که باعث لج بازی بچه ها می شود این است که بزرگتر ها خیلی آن ها را سرزنش می کنند چرا که بسیاری از والدین به دلیل اینکه فرزند شان  مرتکب اشتباهی می شود به شدت آن ها را سرزنش می کنند.

همچنین بخوانید :
تحریف شناختی چیست

لج بازی والدین با یکدیگر:

بچه هایی که در سن رشد هستند هوش زیادی دارند بنابراین هنگامی که لج بازی پدر و مادر خود را می بینند فوری یاد می گیرند، پس بهتر است موقع مجادله با یکدیگر فرزند تان شما را نبیند.

گوش دادن به حرف او:

خیلی از بزرگتر ها موقع لجبازی کودک به خواسته او عمل می کنند و این امر باعث می شود رفتارهای ناشایست در او تقویت شود و همیشه برای رسیدن به خواسته های خود از این روش استفاده کند. در دوره نو جوانی لج بازی ممکن است برای مستقل شدن باشد.

روش برخورد با کودک لجباز
در دوره نو جوانی لج بازی ممکن است برای مستقل شدن باشد

حسادت کودک:

یکی دیگر از عواملی که موجب لجاجت بچه ها می شود حسادت کردن او است.

روش های برخورد با کودکان لجباز و یک دنده؛

باید توجه داشته باشید که هدف از برطرف کردن این مشکل در کودکان این نیست که به طور یک دفعه آن ها را آرام کنید و تمام درخواست های شما را انجام بدهند بلکه می خواهیم رفتار های مناسب را جایگزین لج بازی ها و یک دندگی او کنیم، همچنین رفتار پدر و مادر ها تاثیر بسزایی در ماندگاری لجاجت کودکان دارد.

کودکان نیاز به توجه از سوی بزرگتر هایشان دارند بنابراین علاوه بر انتقاد کردن او را تشویق کنید تا به تدریج رفتار های بدش را ترک کند.

 باید دیدگاهتان را نسبت به رفتار های کودک تان بشناسید درصورتی که  به او رفتارهای مثبت نشان دهید نتیجه مطلوبی دریافت خواهد کرد در غیر این صورت کودک از طریق روش های منفی به هدف خود میرسد.

همچنین بخوانید :
دوستی دختر و پسر از نظر روانشناسی

 سعی کنید بیشتر از رفتار او تعریف کنید  تا شخصیتش، علاوه بر این موقعی که او را نصیحت می کنید باید مراقب حرف هایی که می زنید باشید مثلاً به جای اینکه بگویید بچه خوبی نیستی می توانید جور دیگری منظور خود را بیان کنید و به او بگوئید از کاری که انجام داده ای ناراحت شدم.

روش برخورد با کودک لجباز
کودکان نیاز به توجه از سوی بزرگتر هایشان دارند بنابراین علاوه بر انتقاد کردن او را تشویق کنید

 به هیچ عنوان تسلیم لجبازی های او نشوید چراکه به این کار عادت می کند و برای رسیدن به خواسته خود از این روش استفاده می کند.

..

اگر به او قولی داده اید به آن عمل کنید.

تمام  مشکلات کودک تان را با هم حل نکنید زیرا  احتمال دارد رفتارهای او بدتر شود.

 سعی کنید کودک تان را طوری تهدید کنید که به آن عمل کنید زیرا تهدید کردن او به تنبیهی که انجام نمی دهید باعث تشدید رفتارهای بدش می شود.

  محیط خانه باید طوری باشد که جر و بحث در آن نباشد علاوه بر این موقع خواب فرزند تان برای او قصه بخوانید یا موزیک‌ برایش پخش کنید این کار ها باعث آرامش او می شود.

 اگر اشتباهی از او سر زد خودش را مسئول کارش بدانید.

 محدوده انتظارات خود را از فرزند تان مشخص کنید.

 مؤدبانه با او حرف بزنید.

 بعضی اوقات لجاجت او را جدی نگیرید.

روش برخورد با کودک لجباز
بعضی اوقات لج بازی کودک را جدی نگیرید و با او مهربان باشید

 همیشه به صحبت های او گوش بدهید و بگذارید حرف‌هایش را کامل بزند.

مدام به او فرمان ندهید و دستور هایتان را تکرار نکنید.

به همه درخواست های او پاسخ ندهید.

به کار هایی که به او مربوط است اجازه تصمیم گیری بدهید.

همچنین بخوانید :
چطور عادت های بد را با عادات خوب جایگزین کنیم

در امور او کمتر دخالت کنید.

به رفتار های مثبتش توجه کنید و او را تشویق کنید.

تربیت درست از کودک و در رفتار و گفتار شان باید قاطع باشند.

در زمان لازم کودک تان را به خاطر رفتار بدش تنبیه کنید.

همیشه از روش تنبیه کردن برای اصلاح کودک تان استفاده نکنید.

عواملی که موجب استرس کودک می شود را شناسایی کنید و آن ها را از بین ببرید.

از تماشای فیلم های نامناسب سن کودک جلوگیری کنید.

والدین باید در مقابل فرزندان شان به یکدیگر احترام بگذارند.

رفتار های مثبت را در او تقویت کنید.

اشتراک گذاری 

Share on whatsapp
واتساپ
Share on telegram
تلگرام
Share on facebook
فیسبوک
Share on twitter
توییتر
Share on email
ایمیل
Share on linkedin
لینکدین
0 پاسخ

دیدگاهتان را بنویسید

می خواهید در گفت و گو شرکت کنید؟
خیالتان راحت باشد :)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.