زندگی در زمان حال

چگونه از زندگی در زمان حال لذت ببریم

زندگی در زمان حال

زندگی در زمان حال

به طور کلی سه زمان وجود دارد که انسان می تواند به آن دست پیدا کند، این سه بازه گذشته، حال و آینده است.

نحوه تمرکز افراد بر این زمان ها تا حد بسیار زیادی بر روی زندگی روزمره آن ها تاثیر می گذارد. شاید برای شما هم این سوال پیش آمده باشد که فکر کنید چرا زمان حال اهمیت ویژه ای برای افراد دارد؟!

در پاسخ باید بگویم وقتی که انسان بر روی گذشته خود متمرکز می شود؛ در ذهن او اندیشه های مخرب در حال آمد و شد است. در واقع فکر کردن به گذشته باعث می شود که انسان حسرت بار شود و به دنبال سوال چرا چنین کارهایی را انجام داده است؟ می رود.

هر کسی ممکن است در طول روز بارها و بارها به یاد گذشته حسرت بخورد. این سناریوها هیچ چیز به جز پشیمانی برای انسان ندارد.

ما در این مقاله می خواهیم به سوال ” چگونه از زندگی در زمان حال لذت ببریم ” پاسخ دهیم اگر شما هم درگیر گذشته و آینده هستید به شما توصیه می کنیم که حتما این مطلب را تا پایان مطالعه کنید.

زندگی در زمان حال :: روش های زندگی در لحظه حال

وقتی که افراد بر روی گذشته تمرکز می کنند، ابتدا به این موضوع فکر می ‌کنند که چه چیزهایی می توانستند داشته باشد و یا چه کاری می توانستند برای خود انجام دهند؛ چه اتفاقی نباید می افتاد؟! و …  حاصل این فکر ها تنها پشیمانی مداوم و حسرت است.

همچنین بخوانید :
تاثیر عشق قدیمی روی ازدواج

این موضوعات باعث می‌ شود که شما حال و آینده را نیز از دست بدهید. نتایج منفی که بر روی ذهن و روح انسان بر اثر فکر کردن به گذشته پدید می آید بسیار خطرناک و جبران ناپذیر خواهد بود.

تنها چیزی که فکر کردن به ناکامی های گذشته به دنبال دارد؛ احساسات منفی و سرزنش مداوم خود فرد است.

وقتی که افراد احساس بدی پیدا می ‌کنند، مطمئنا زندگی آن ها  را هم غم فرا می گیرد. عملاً می توانیم بگوییم که آن ها دیگر زندگی نمی کنند؛ این موضوع می ‌تواند تاثیرات سوء بسیاری بر روی سلامت روان بگذارد.

زندگی در زمان حال
تنها چیزی که فکر کردن به ناکامی های گذشته به دنبال دارد؛ احساسات منفی و سرزنش مداوم خود فرد است

زندگی در زمان حال :: نظر دکتر بیل در مورد لحظه حال

چگونه از زندگی در زمان حال لذت ببریم در پاسخ باید بگویم که بر اساس گفته بیل کین: دیروز زمانی است که سپری شده و فردا هاله ای از ابهام به همراه رمز و رازهای نهفته را در بر دارد، اما امروز هدیه خداوند است. به همین علت ما به آن امروز می گوییم.

با این اوصاف باید به آینده نیز نگاهی بیاندازیم، زمانی که افراد به آینده فکر می کنند تمایل دارند که ببینند چه اتفاقی قرار است بیفتد؟ ؛ اگر چنین اتفاقی رخ ندهد سرنوشت آن ها چه می شود؟ ؛ اگر پول کافی برای انجام کاری را نداشته باشد چه اتفاقی خواهد افتاد؟!

این موضوع ها باعث می شود که نگرانی ها به سمت این فرد هجوم بیاورند؛ بنابراین به شما توصیه می کنیم که بخاطر اتفاقاتی که هنوز رخ نداده است تمرکز بر روی آینده هیچ دستاوردی به جز نگرانی و استرس را نخواهد داشت.

همچنین بخوانید :
محلول خانگی برای جرم گیری دندان ها

زندگی در زمان حال :: تحقیقات روانشناسی در مورد نگرانی های ذهنی افراد

روانشناسان تحقیقات جالبی را در این زمینه انجام دادند و از نتایج آن شگفت زده شدند. محققان طی آزمایشات مکرر دریافتند که حدود ۹۲ درصد از موضوع هایی که افراد را نگران می کند، هیچ وقت اتفاق نمی افتد!! تنها ۸ درصد آن‌ ها اجتناب ناپذیر است.

بنابراین با تفکر بر روی نتایج این آزمایش در می یابید که نیازی به نگرانی در زندگی وجود ندارد. بیشتر چیزهایی که افراد را نگران می ‌کند هرگز اتفاق نمی افتد و جز نگرانی های بی دلیل هستند.

چگونه از زندگی در زمان حال لذت ببریم پاسخ این است؛ برای بهبود این اوضاع باید ابتدا فکر کنید که چه میزان از زمان خود را بر روی فکر کردن به گذشته و آینده می گذارید.

به شما توصیه می کنیم که درباره زمانی که برای پشیمانی ها و نگرانی ها گذاشته‌ اید فکر کنید. زندگی کردن در گذشته و آینده اصلاً خوب نیست، تنها گزینه موجود ، حال حاضر است.

برای داشتن زندگی شاد و با نشاط باید تمام تمرکز خود را بر روی زمان حال بگذارید و ذهن خود را به گونه ای تربیت کنید که با استفاده از قانون جانشینی بر روی امروز تمرکز کند. این کار باعث می شود در آینده پشیمانی و حسرت این لحظه ها را تجربه نکنید. در ادامه ما سه رفتار را مورد بررسی قرار می دهیم که بر روی کیفیت زندگی تاثیر می گذارد:

زندگی در زمان حال
برای داشتن زندگی شاد و با نشاط باید تمام تمرکز خود را بر روی زمان حال بگذارید

زندگی در زمان حال :: 1. بعد از بیدار شدن ۱۵ دقیقه را به فکر کردن اختصاص دهید

بهتر است بلافاصله بعد از بیدار شدن حدود ۱۵ دقیقه فکر کنید. این کار برای تنظیم کردن خلق و خوی افراد در طول روز بسیار حائز اهمیت است. پانزده دقیقه اول بعد از بیداری بسیار زمان مهمی است؛ زیرا ذهن آگاه و ناخودآگاه به طور کامل فعال هستند.

همچنین بخوانید :
چگونه بفهمیم هوش هیجانی بالایی داریم

چگونه از زندگی در زمان حال لذت ببریم پاسخ این است؛ جالب است بدانید که تنها یک تا دو دقیقه بعد از بیداری تعیین کننده سلامت فیزیکی افراد است؛ در این دقایق افکار برجسته بسیاری به ذهن خطور می کند که می تواند حال تمام طول روز را تعیین کند؛ بنابراین باید توجه کنید که در این زمان تنها به دنبال نکات مثبت زندگی خود باشید و به آن ها فکر کند.

زندگی در زمان حال :: 2.مرکز توجه خود را در طول روز پیدا کنید

هر فردی ممکن است در طول روز با فشارهای کاری و احساسی دست و پنجه نرم کند؛ این احساسات می تواند تاثیرات سو بر روی زندگی داشته باشد.

بهترین راهکار برای پیدا کردن نکته های کلیدی تمرکز بر زمان حال است. شما می توانید با راهکارهایی که مخصوص خود شما است توجه خود را تنها بر روی امروز معطوف کنید. این کار نشان می ‌دهد که قرار نیست شما چیزی را تغییر دهید؛ بلکه تنها می توانید در حال حاضر روی آن متمرکز شوید.

زندگی در زمان حال
بهترین راهکار برای پیدا کردن نکته های کلیدی تمرکز بر زمان حال است

3. قبل از این که به خواب بروید نکاتی را رعایت کنید

به شما توصیه می کنیم زمانی که به رختخواب می روید قبل از آن بدانید که ذهن ناخودآگاهتان بدن شما را کنترل می کند، به موضوعات مهم در زندگی خود فکر کنید.  فقط افکار خود را مرور کرده و آن ها را سبک سنگین کنید.

گذشته تنها برای این است که از آن درس بگیرید و آینده نیز برای پیش بردن اهداف مهم است، اما به زبان ساده باید بگویم که افراد به هیچ عنوان نباید در گذشته و آینده زندگی کنند.

همچنین بخوانید :
مبارزه با تنبلی و بی حوصلگی

تفکر به صورت محدود درباره آینده و گذشته چیز بدی نیست؛ اما افراط در این کار مضر است. ما در این مقاله سعی کردیم به سوال ” چگونه از زندگی در زمان حال لذت ببریم ” پاسخ دهیم؛ لذت بردن از زمان حال باید همراه با متمرکز شدن بر روی افکار و رفتار صورت بگیرد. این تغییرات به مرور زمان به وجود می ‌آید.

اگر شما هم درباره این موضوع نظر و یا پیشنهادی دارید می‌ توانید آن را با ما و سایر کاربران زیر از این مطلب به اشتراک بگذارید. در پایان از شما سپاسگزاریم که ما را همراهی کردید.

اشتراک گذاری 

0 پاسخ

دیدگاهتان را بنویسید

می خواهید در گفت و گو شرکت کنید؟
خیالتان راحت باشد :)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.