چگونه افکار منفی را دور بریزیم

چگونه افکار منفی را دور بریزیم

چگونه افکار منفی را دور بریزیم

چگونه افکار منفی را دور بریزیم
چگونه افکار منفی را دور بریزیم

یکی از گام های مهم برای رسیدن به خوشبختی، از بین بردن افکار منفی و تبدیل آن به افکاری مثبت است.

یکی از مشکلات بیشتر افراد این است که افکار منفی شان، تقریباً کنترل زندگی آن ها را به دست گرفته است و بر مبنای همین افکار زندگی به کام این افراد تلخ می شود؛ اما چگونه افکار منفی را دور بریزیم ؟

به این نکته توجه داشته باشید که اگر شما فردی مثبت اندیش باشید و همیشه نیمه ی پر لیوان را ببینید، نمی‌ توانید از افکار منفی خلاص شوید؛ در این حالت مغزتان به حالت آماده باش در می آید و هجوم نگرانی ها در شما بیشتر خودنمایی می کند.

ما می ‌خواهیم در این مقاله به بررسی پاک کردن افکار منفی در زندگی افراد بپردازیم، لطفاً تا پایان با ما همراه باشید.

برسی افکار منفی در زندگی

هجوم افکار منفی مساوی با پدید آمدن فاجعه

اگر کاری را به درستی انجام می دهید و افکار منفی شما را رها نمی کند، مدام فکر می کنید که ممکن است اتفاق ناگواری نیز بیفتد.

این مورد یکی از نشانه های غلبه ی افکار منفی بر انسان است که بدون هیچ دلیلی در افراد نگرانی و تشویش ایجاد می کند.

مغز انسان همیشه برای وقوع فاجعه ای آماده است، واقع بینی را کنار می گذارد و روی بدترین شرایط ممکن تمرکز می کند.

اما طبق تحقیقاتی که توسط باربارا فردریکسون برای درمان این معضل انجام شد، نتیجه ی آن به این گونه بود که در هنگام بروز چنین مشکلی فرد باید این نگرش خودش  را فقط روشی محافظتی از مغز در برابر احتمال بروز مشکلات بداند.

همچنین بخوانید :
چگونه ترس خود را از بین ببریم
چگونه افکار منفی را دور بریزیم
طبق تحقیقات علمی مغز انسان آمادگی زیادی برای جذب افکار منفی و اتفاق افتادن رویدادهای منفی دارد

در چنین حالتی بهتر است که فرد به خودش تلقین کند که هم اکنون وقت بروز نگرانی نیست و تلاش خودش  را برای آرام کردن مغزش انجام دهد.

بعضی از افراد می پندارند که با صحبت کردن با دوستان شان می توانند این مشکل و نگرانی ها را حل کنند، اما بایستی بدانند که چنین کاری مشکلی را حل نمی ‌کند.

بهتر است به خودتان اطمینان دهید که می توانید این موضوع را حل کنید، گاهی اوقات یک فکر ساده یا شعری می تواند مسیر افکارتان  را به کل تغییر دهد؛ سعی کنید به این افکار بی اعتنا باشید.

شخصی کردن موضوع

اگر نگران این موضوع هستید که دیگران به چه دلیل از شما می رنجند و احتمالات دیگر را به طور کلی به کنار می گذارید، باید بدانید که افکار منفی بر شما هجوم آورده‌ اند.

یکی از علائم بروز چنین مشکلی این است که مدام می خواهید برای دیگران موضوع را توجیه کنید و به آن ها توضیح دهید، به نوعی خود را مسئول تمام اتفاق های بدی می دانید که در اطراف شما  در حال رخ دادن است.

سعی کنید هم اکنون دست به کار شوید و واقع بینی  را پیشه ی خودتان کنید، واقع بینی به شما کمک می کند که افکار غلط  از ذهنتان شما دور شود.

اگر خود را مقصر رفتار دیگران می دانید، این جملات را با خودتان تکرار کنید که این فکر  برگرفته از نگرش منفی شما است و شما مسئول رفتار دیگران نیستید.

چگونه افکار منفی را دور بریزیم
یکی از موارد هجوم افکار منفی واکاوی مدام دلایل زنجش دیگران از ما است

کمی جسورانه تر زندگی کنید و کارهایی را انجام دهید که شما را دچار یک موقعیت جدید می کند، موقعیت های جدید باعث به وجود آمدن سیگنال هایی در مغز می ‌شود که شرایط قبلی به پایان رسیده است؛ وقت اتفاق افتادن تغییراتی جدید است.

همچنین بخوانید :
شوهر ،جوانش بهتر است یا جا افتاده اش ؟!

بر اساس تحقیقات روانپزشک ربکا گلادینگ، افراد باید بپذیرند که می‌ توانند در خلقیات دیگران تاثیرگذار باشند؛ شما  فقط می توانید درباره مشکلات تان پرس و جو کنید و از دوستان خود واقعیت امر را بپرسید.

استدلال احساسی

گاهی اوقات بی برنامگی باعث بروز احساسات منفی در افراد می شود، مخصوصاً حس تنهایی یکی از دلایل به وجود آمدن افکار منفی در ذهن است.

اما چگونه افکار منفی را دور بریزیم ؟ برای این کار باید از احساسات خودتان فاصله بگیرید و دنیای واقعی را بهتر ببینید، به احساسات تان در حد زود گذر توجه کنید.

راس هریس به افراد توصیه می ‌کند به جای به کار بردن جمله ی “من همیشه تنها هستم” از جمله ی “من هم اکنون تنها هستم” استفاده کنند.

با این کار تغییری نامحسوس در احساسات خودتان به وجود می آورید، بین خودتان  و افکار منفی فاصله ای طویل ایجاد می کنید، برای آرام کردن ذهن خودتان می توانید از مدیتیشن و مراقبه نیز استفاده کنید.

چگونه افکار منفی را دور بریزیم
یکی دیگر دلایل هجوم افکار منفی تنهایی و بی برنامگی افراد در زندگی است

افکار خودتان را زودگذر و موقتی تلقی کنید، اگر در حال حاضر احساس ناراحتی می کنید بدان معنا نیست که همیشه در همین حال می‌ مانید.

مدیتیشن و مراقبه باعث بر قراری آرامش در شما می شود، می توانید یک دقیقه از نظر روحی بر روی احساسات کل بدنتان تمرکز کنید، خواهید دید که حال روحی شما تغییر می کند.

اغراق در افکار منفی ممنوع

نکات منفی رفتار خودتان را بزرگ نکنید و بیشتر بر روی نکات مثبت خود متمرکز شوید، قطعاً شما دارای چشمانی تیزبین هستید که با این کار سعی در بزرگ جلوه دادن نقطه ضعف های خودتان خواهد داشت.

همچنین بخوانید :
نحوه برخورد با افراد بی منطق

آن قدر به این کار ادامه می دهید که نکات مثبت خودتان  را نیز نمی بینید، برای دوری از این کار مغزتان  را مجبور کنید که به چند نکته ی مثبت درباره ی خودتان فکر کند.

اگر افکار منفی دوباره به سراغ شما آمد به علامت  بزرگ قرمز ایست فکر کنید، موقعیت خودتان را تغییر دهید و یا حتی فریاد بزنید.

این کار می تواند در تغییر مسیر افکارتان به شما کمک کند، یکی دیگر از راه های دور کردن افکار منفی نوشتن آن ها است.

هنگام نوشتن انرژی منفی خودتان را تخلیه می کنید، می توانید کاغذ را مچاله کنید و دور بیندازید؛ با این کار شما از لحاظ فیزیکی نیز افراد افکار منفی خودتان را نیز دور می ‌اندازید؛ حتی می‌ توان این گونه ادعا کرد که از لحاظ روحی نیز موفق شده اید.

چگونه افکار منفی را دور بریزیم
ذهن انسان قدرت زیادی در بزرگ جلوه دادن موارد منفی دارد خیلی بر روی موارد منفی تمرکز نکنید

پیش بینی کردن روند شکست

اگر در موقعیت خوبی قرار نگرفته اید و این موضوع باعث نتیجه گیری عجولانه ای در شما شده است، باید به دنبال راه ‌حلی برای این مشکل تان باشید.

اما چگونه افکار منفی را دور بریزیم ؟ سعی در هدایت کردن افکار خودتان داشته باشید، در هنگام  انجام کارهای روزمره مغز حالت هدایت گری به خود می گیرد.

در این موقع ذهن کارهایی که قبلاً طبق روال عادی انجام داده اید را تکرار می کند، با این قابلیت مغزی می توانید ذهنتان را به سمت فعالیتی دیگر، موقع هجوم همه ی افکار منفی هدایت کنید.

پیش بینی منفی را کنار بگذارید

چگونه افکار منفی خود را دور بریزیم ؟ اگر شما هم بدون وجود هیچ مشکلی ، عواقب بدی را برای کارهای خودتان پیش ‌بینی می ‌کنید بایستی بدانید که افکار منفی بر شما غلبه کرده اند.

همچنین بخوانید :
زنان از چه مردانی بدشان می آید

به عقیده ی فردریکسون افکار منفی از اعماق روح انسان سرچشمه می گیرند، سعی کنید پاهای خود را به زمین بگذارید و فشار دهید و تمرکز خودتان  را بر روی اطراف متمرکز کنید یک نکته مثبت را در نظر بگیرید و تمرکز خود را بر روی این نکته بگذارید.

با این کار انعطاف پذیری شما بیشتر می شود، فردریکسون اعتقاد دارد افراد انعطاف پذیر ترجیح می دهند که منتظر باشند تا پیش‌بینی منفی برای خودشان انجام دهند.

چگونه افکار منفی را دور بریزیم
اگر بدون هیچ دلیلی برای اعمال خودتان وقایع بدی را در نظر می گیرید بدانید افکار منفی به شما هجوم آورده اند

مدیتیشن برای کنار گذاشتن افکار منفی کمک شایانی به شما می تواند کند، با این کار بدبینی های غیرضروری خودتان را به کل فراموش می کنید.

افکار منفی به طور ناخودآگاه تاثیر قابل توجهی بر روی زندگی همه ی افراد دارند، اما چگونگی دور کردن این افکار مزاحم نیاز به مطالعه کردن و تحقیق دارد.

ما در این مقاله سعی کردیم بخشی از راهکارها برای دور کردن افکار منفی را در اختیار شما کاربران عزیز قرار دهیم، شما نیز می توانید برای تبادل نظرات و پیشنهادات خود زیر همین مطلب، برای ما کامنت بگذارید از شما سپاسگزاریم که تاپایان ما را همراهی کردید.

اشتراک گذاری 

Share on whatsapp
واتساپ
Share on telegram
تلگرام
Share on facebook
فیسبوک
Share on twitter
توییتر
Share on email
ایمیل
Share on linkedin
لینکدین
0 پاسخ

دیدگاهتان را بنویسید

می خواهید در گفت و گو شرکت کنید؟
خیالتان راحت باشد :)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.