چگونه زندگی شادی داشته باشیم

چگونه زندگی شادی داشته باشیم

چگونه زندگی شادی داشته باشیم

چگونه زندگی شادی داشته باشیم
چگونه زندگی شادی داشته باشیم

برای این که بدانید چگونه زندگی شادی داشته باشیم نیاز است که مطلع باشید اکثریت انسان های جهان علاقه مند و جویای رسیدن به شادی و خوشحال شدن در زندگی شخصی شان و همین طور زندگی مشترک شان هستند.

با این که شادی در ذهن انسان های مختلف تعاریف گوناگون و متنوعی دارد، ولی راهکارهای جذب شادی و رسیدن به شادی تقریبا برای اکثریت انسان ها ثابت و یکسان می باشد.

طبق تحقیقات مستند خارجی این موضوع که ما در گذشته ی خودمان چه کرده ایم یا الان چگونه زندگی ای داریم مهم نیست؛ انسان هر زمانی که دلش بخواهد می تواند باعث شادی خودش شود.

در ضرب المثلی چینی این گونه بیان شده است که برای داشتن یک ساعت شادی، حتما چرت بزنید؛ همین طور در این ضرب المثل نقل شده است که برای داشتن یک روز شادی ماهیگیری انجام دهید و در صورتی که علاقه دارید که به مدت یک عمر شاد باشید در کمک به دیگران اقدام کنید.

طبق تعاریف متنوعی که مردمان جهان از شادی دارند، شادی و تعاریف آن هم در فرهنگ جوامع کشورهای مختلف متفاوت می باشد.

روش های 25 گانه برای رسیدن به شادی

انگیزه دهنده ی خودتان باشید

سعی داشته باشید در زندگی تان اولین شخصی که در امورات مختلف زندگی به شما انگیزه می دهد خودتان باشید، نکته ی مهم مطلب چگونه زندگی شادی داشته باشیم این است که آن شخصی که می تواند تغییرات مثبت و فوق العاده ای در زندگی تان ایجاد کند خود شما هستید؛ این شما هستید که در شکل گیری زندگی بهتر در زندگی تان نقش مهمی را بازی می کنید.

چگونه زندگی شادی داشته باشیم
سعی داشته باشید در زندگی تان اولین شخصی که در امورات مختلف زندگی به شما انگیزه می دهد خودتان باشید

کار کردن برای رسیدن به شادی

منظور از کار کردن برای رسیدن به شادی، اصلا این نیست که شما شخصی باشید که فقط بصورت شبانه روزی به فکر کار کردن و جمع کردن پول و ثروت مادی باشید و به کل از رفت و آمدهای خانوادگی و فامیلی به دور بمانید و تعادلی در تعاملات خانوادگی و کاری خود نداشته باشید.

به هیچ وجه منظور ما این نیست، ما در اینجا کار کردن را  دوره ای از زندگی می دانیم که انسان ها با انجام دادن آن می توانند به خود شکوفایی و بالندگی شخصی خودشان افتخار کنند و از این نظر باعث شادی خودشان و اطرافیانشان شوند.

شرکت در عزاداری دیگران

قطعا اکثریت انسان ها علاقه مند به شادی کردن و رفتن به عروسی و شادمانی کردن در آن هستند؛ ولی آیا برایتان پیش آمده است که در مجالس سوگواری و عزاداری کردن دیگران هم شرکت کنید؟

همچنین بخوانید :
تکنیک گوش دادن فعال

یکی از راه های دریافت شادی در مطلب چگونه زندگی شادی داشته باشیم شرکت کردن در مجالس سوگواری نزدیکان می باشد؛ ما از این طریق هم باعث دلگرمی خانواده ی عزادار می شویم؛ هم باعث احترام به خود نیز می شویم که چنین کار خداپسندانه ای و مثبتی هم در زندگی خودمان برداشته ایم و هم در زندگی دیگران نقش مفیدی داشته ایم.

مورد مهم دیگر از شرکت در مجالس عزاداری برای افرادی که قدری در زندگی شان تامل می کنند این است که، با دیدن فوت اطرافیان و بستگان و عزاداری آن ها می توانیم دریابیم که زندگی فرصت مغتنمی است که باید برای رسیدن به شادی و خوشحالی صحیح در آن گام برداریم.

سبقت گرفتن در عذرخواهی کردن

شاید در هنگام مشاجرات خود با دیگران زیاد پیش آمده باشد برایتان که چه اهمیتی دارد که من اشتباه کرده ام یا دیگری اشتباه کرده است؛ پس از سپری شدن چند هفته ای زمان احتمالا جر و بحث های ما با دیگران را کسی در ذهنش به خاطر نمی آورد.

یکی از مهمترین راه های جذب شادی بخشش خودمان و دیگران به خاطر خطاهایشان می باشد.

با بخشیدن و معذرت خواهی کردن باعث رهایی بار عظیمی از رنج و نفرت و کینه ها از دل خود می شویم و سریع تر می توانیم به منبع عظیم شادی بیکران خداوند دست یابیم.

چگونه زندگی شادی داشته باشیم
با بخشیدن و معذرت خواهی کردن باعث رهایی بار عظیمی از رنج و نفرت و کینه ها از دل خود می شویم

سحر خیزی در زندگی

مورد دیگری که از مطلب چگونه زندگی شادی داشته باشیم خوب است که بدانیم این است که کیفیت خواب و مناسب بودن خواب نقش بسیار مهم و ویژه ای در افزایش کیفیت زندگی ما دارد؛ اما سحرخیز بودن در زندگی باعث افزایش نشاط و طراوت و همچنین فرصت های بهتر و مناسب تر انسان برای انجام کارهای روزانه، ورزش کردن، مطالعه کردن، انجام کارهای شخصی و فواید بسیار زیاد دیگر می شود.

سحرخیزی فرصتی مناسب برای استفاده از انرژی فراوان و بی نظیر الهی در هنگام صبح برای شادی بیشتر در زندگی می باشد.

افزایش اعتماد به نفس

چیزی همانند افزایش اعتماد به نفس  و خود باوری باعث جذب انرژی های مثبت و بی نظیر انسان های دیگر و خداوند به سمت زندگی ما نمی شود.

افزایش اعتماد به نفس فواید فوق العاده فراوان و بی شمار بسیاری دارد که می توانید در منابع مختلف مطالعه نمایید.

همچنین بخوانید :
عشق با مغز چه می کند؟

نکته ی بسیار ساده  و مهم در افزایش اعتماد به نفس این است که ما با افزایش آن باعث افزایش خود باوری و رضایت بیشتر خودمان و همچنین افزایش فرصت های کسب ثروت و زندگی زیبا و جذاب تری هم برای خودمان و هم دیگران خواهیم شد.

مطمئنا انسانی می تواند در زندگی اش شادی بیشتری جذب کند که با اعتماد به نفسی عالی فرصت های بی نظیری را هم برای خودش و هم نزدیکانش برای زندگی بهتر ایجاد کند.

افزایش لبخند زدن بیش از گذشته

مورد دیگر برای این که بدانیم چگونه زندگی شادی داشته باشیم لبخند زدن ما در زندگی بیش از زندگی گذشته ی است؛ یکی از راه های دیگر جذب شادی افزایش لبخند زدن است.

لبخند زدن به خودی خود به مرور باعث افزایش شادی و بهبود زیبایی چهره ی انسان می شود؛ انسان های با لبخند و متبسم قطعا فرصت بیشتری را برای جذب موقعیت ها و انسان های دیگر به سمت خودشان ایجاد خواهند کرد.

انسان های با لبخند و متبسم قطعا فرصت بیشتری را برای جذب موقعیت ها و انسان های دیگر به سمت خودشان ایجاد خواهند کرد

توجه به علایق شخصی

قرار نیست همیشه تمامی کارهای ما با دلیل همراه باشد، ما می توانیم برای افزایش رضایت فردی خود نیز تلاش کنیم.

ما می توانیم به کتاب فروشی مورد علاقه ی خودمان برویم، یا قدم بزنیم، لباس ها و خریدهای مورد علاقه ی خودمان را انجام بدهیم، با دوستان مان بیرون برویم و شاد باشیم، غذاهای مورد علاقه ی خودمان را میل کنیم، فیلم مورد علاقه ی خودمان را در سینما یا خانه ببینیم و یا هزاران مثال دیگر که باعث خود دوستی و افزایش رضایت و شادی درونی ما می شوند.

تماس با والدین

ما انسان ها چه می دانیم که تا چه اندازه فرصت  زنده بودن و زندگی کردن خواهیم داشت، چرا از یک به یک موقعیت ها جهت رسیدن به شادی و شادی کردن بهره نمی بریم؟

ما می توانیم با سر زدن و احوال پرسی کردن از والدین مان که همه ی زندگی ما می باشند و همانند دیگری برای آن ها تا به ابد نیز یافت نمی شوند فرصت بی نظیری برای رضایت بیشتر آن ها و افزایش شادی خودمان و پاسخ دیگری برای سوال چگونه زندگی شادی داشته باشیم فراهم آوریم.

بی اهمیت شدن نسبت به بعضی افکار

احتمالا می دانید که افکار غالب و رایج ما  نتیجه ی باورهای مثبت و منفی ما از زندگی می باشند؛ این افکار می توانند حاصل زندگی گذشته ی  ما و زندگی اکنون و یا آینده ی ما باشند.

همچنین بخوانید :
خوشبختی چیست

در صورتی که افکار ما دلخواه و خوشایند ما هستند باعث زندگی زیباتری هم برای خودمان و دیگران می شوند و ما صد در صد می توانیم این افکار را تقویت کنیم.

اما هنگامی که افکار و باورهای ما با چیزی که تصورش را داریم فاصله دارند می توانیم ریشه های آن ها را شناسایی کنیم و در جهتی مثبت آن افکار را بازسازی کنیم تا باعث افزایش شخصیت خودمان و شادی بیشتر ما در زندگی شوند.

چگونه زندگی شادی داشته باشیم
در صورتی که افکار ما دلخواه و خوشایند ما هستند باعث زندگی زیباتری هم برای خودمان و دیگران می شوند

افزایش ریسک پذیری

آیا می دانید که انسان ها اکثرا علاقه مند به ماندن در نقطه ی امن زندگی خودشان می باشند؟ چرا ما انسان ها تلاش نمی کنیم فرصت تازه ای را برای کار کردن خودمان شروع نماییم؟

زندگی کردن فرصت و هدفی برای کشف بهتر و شناخت بیشتر طبیعت و انسان های اطراف این کره ی خاکی می باشد.

زندگی کردن موقعیتی برای ریسک پذیری های توام با عقلانیت و تدبیر است؛ پاسخ بعدی سوال چگونه زندگی شادی داشته باشیم این است که اگر انتظار دارید در زندگی خودتان برای هیچ کار یا هدفی کوچکترین ریسک پذیری را متحمل نشوید، اطمینان داشته باشید که ذره ای هم پیشرفت نخواهید کرد و باعث شادی خودتان هم نمی توانید شوید.

توجه به لذت های زندگی

یکی از موارد دیگر برای افزایش سطح رضایت و در نهایت آن کسب شادی، پوشیدن لباس ها و پوشاک مورد علاقه ی خودتان است؛ همچنین نوشیدن فنجانی قهوه در لیوان مورد علاقه ی خودتان هم می تواند شیوه ای برای کسب شادی و رضایت بیشتر درونیتان باشد.

انتظار داشتن نظراتی متفاوت و مخالف با نظرات خودمان

ما می توانیم به کلیپ ها، فایل های صوتی و خواندن مطالب اینترنتی وبسایت هایی اقدام کنیم که نظرات آن ها متفاوت و متضاد با نظرات ما می باشند.

یکی از راه های کسب لذت و شادی در زندگی همدردی، هم صحبتی، تعامل و برخوردی قدرتمند و مناسب با افرادی می باشد که نظراتی متفاوت و مخالف با نظرات ما را دارند.

ما می توانیم به کلیپ ها، فایل های صوتی و خواندن مطالب اینترنتی وبسایت هایی اقدام کنیم که نظرات آن ها متفاوت و متضاد با نظرات ما می باشند

افزودن چیز با ارزشی به دنیا

جهان پیرامون ما به خودی خود بدون کم و کاست فرصت هایی را برای بروز استعدادها و لذت بردن همه ی انسان ها از مواهب بی شمار خداوند دارد.

این انسان ها هستند که که با ایجاد بی نظمی و طمع ورزی و پایمال کردن حقوق انسان های دیگر سعی در لذت جویی های فراوان و ناصحیح برای خودشان و اطرافیانشان را دارند.

همچنین بخوانید :
چگونه کودکان را بخندانیم

نکته ی مهم دیگر از مقاله ی چگونه زندگی شادی داشته باشیم این است که در چنین جهان آفرینش منظم و بی نظیر خداوند چه خوب است که ما هم با افزایش مهارت های مان و خصوصیات منحصر به فردمان در ابتدا سعی در بهبود زندگی خودمان و سپس بهبود دادن ویژگی ها و خصوصیات فوق العاده ای به جهان کائنات شویم.

در روزهایی که بنظر خوب نیستند اصرار نورزید

همان طور که می دانید بر روی هر چیزی که اصرار و پافشاری زیادی کنیم باعث تقویت آن می شویم.

این موردی است که طبق قانون جذب در فیزیک کوانتوم نیز مکررا به اثبات رسیده است؛ قطعا نمونه های گوناگون این ادعا را نیز در زندگی خودتان شاهد بوده اید.

به عنوان مثال وقتی اصرار می کنید که سریعا با افکار ناخواسته ی ذهنی خودتان مقابله کنید یا آن ها را از ذهنتان بیرون بریزید مدام این گونه افکار بیشتر و بیشتر هم می شوند؛ یا انواع و اقسام مثال های بی شمار دیگر زندگی که همگی این صحبت را تایید می کنند.

ما می توانیم هنگام بروز چنین احساسات و افکاری به جای مقابله ی با آن ها بر روی افکار بهتری تمرکز کنیم و سعی کنیم این گونه با این احساسات منفی مقابله نماییم.

چگونه زندگی شادی داشته باشیم
همان طور که می دانید بر روی هر چیزی که اصرار و پافشاری زیادی کنیم باعث تقویت آن می شویم

افزایش مهارت ها

مورد دیگری که از مطلب چگونه زندگی شادی داشته باشیم خوب است بدانید این است که  بعضی از انسان ها تصورشان بر این است که تنها موقعیت افزایش و بروز خلاقیت شان، فقط در محیط کارشان می باشد.

ما می توانیم با فراگیری مهارت ها و دانش هایی جدید در زندگی مان باعث افزایش سطح رضایت و شکوفایی بیشتر خودمان در زندگی شویم؛ ما می توانیم با افزایش مهارت ها و کارهای خلاقانه ی خودمان رضایت قلبی و درونی خودمان را بیشتر کنیم.

هنگامی که احساسات ما نسبت به محیط پیرامون و توانایی های خودمان بهتر و زیباتر می شود، قطعا شادی ما هم در زندگی به مراتب افزایش پیدا می کند.

گذراندن روز یا هفته خودمان بدون تلفن همراه

یکی از مهمترین دلایل بی احساس شدن ما انسان ها و فاصله گرفتن ما از موهبت های طبیعی و لذت های پایدار زندگی، قطعا ارتباط زیاد و عادت فراوان ما به گوشی تلفن همراه و دنیای دیجیتال می باشد.

همچنین بخوانید :
چگونه با شکست عشقی کنار بیاییم

ما می توانیم فارغ از دنیای دیجیتال و رسانه ای امروز اوقات نابی را برای گشت و گذار با اعضای خانواده یا به همراه دوستان و یا بصورت انفرادی در طبیعت فراهم آوریم.

با این کار می توانیم لذت های واقعی زندگی را تجربه کنیم؛ ما می توانیم مسافرت ها  و تفریحات واقعی خودمان را داشته باشیم و از این طریق باعث افزایش لذت و شادی خودمان در زندگی شویم.

تعریف کردن از زیبایی های خودمان

پاسخ دیگر سوال چگونه زندگی شادی داشته باشیم این است که ما می توانیم با وجود تمامی مشکلات شخصی موجود در زندگی، دنبال کشف و خودشناسی بهتری از توانایی ها و نقاط مثبت خودمان باشیم و در مقابل آینه، یا  درون خودمان، یا در خلوت خودمان ویژگی های خوب خودمان را به خودمان گوشزد کنیم و به خاطر داشتن آن ها به  خودمان نیز افتخار کنیم.

منظور ما از تعریف از خود گرفتن شکلی خودپسندانه از آن نیست که باعث فخرفروشی و تکبر در ما بشود.

منظور ما این است که ما می توانیم هم به شکلی صحیح به توانایی ها و خصوصیات مثبت خودمان افتخار کنیم؛ هم به شکلی مودبانه و سرشار از احترام و وقار با دیگر انسان ها برخورد داشته باشیم، تفاوت خودپسندی و تعریف از خود به شکلی درست در همین نکته نهفته است.

چگونه زندگی شادی داشته باشیم
دنبال کشف و خودشناسی بهتری از توانایی ها و نقاط مثبت خودمان باشیم

مثبت اندیشی در مورد دیگران

مورد دیگر برای افزایش شادی مثبت نگر بودن صحیح به انسان های دیگر است؛ درست است که در دنیای پیرامون و واقعی ما انسان های پلید و نادرستی وجود دارند ولی بایستی توجه کنیم که، همه ی انسان های اطراف ما با نیات پلید و ضربه زننده به سمت زندگی ما وارد نمی شوند.

بهتر است که ما دیدی واقعی توام با قضاوت های مثبت و درستی از انسان های اطرافمان داشته باشیم؛ زیرا از این طریق باعث افزایش ارتباطات دوستانه ی خودمان و همچنین تعاملات بیشتری با دیگران می شویم و در نهایت هم باعث افزایش شادی خودمان خواهیم شد.

روزانه دقایقی را بیرون از خانه باشید

مورد دیگر برای این که  بدانیم چگونه زندگی شادی داشته باشیم این مورد است که می توانید دقایقی را در بیرون از خانه به تماشای گل ها، تماشای طبیعت اطراف تان، درختان و موارد زیبای طبیعت بیرون از منزل سپری کنید.

همچنین بستن چشم ها به مدت چند لحظه و نگاه کردن به آسمان آبی خداوند نیز شکل خوبی برای لذت بیشتر از محیط بیرون از خانه می باشد.

همچنین بخوانید :
بعد از دعوا با همسر چه کنیم

نمونه های ذکر شده مواردی برای شادی بیشتر در فضای خارج از خانه هستند که خیلی هم ساده بنظر می رسند.

محبت به عزیزان

می توانید با تحسین کردن صادقانه ی اطرافیانتان باعث افزایش شادی و انرژی مثبت در آن ها شوید.

محبت و تمجید از همسر، فرزندان، بستگان و والدین و دوستان صمیمی و … باعث افزایش سطح شادی آن ها می شود و آن ها هم با بازتاب همین شادی به ما باعث خوشحالی ما در زندگی خواهند شد.

محبت و تمجید از همسر، فرزندان، بستگان و والدین و دوستان صمیمی و ... باعث افزایش سطح شادی آن ها می شود

خنده در هنگام ناراحتی

اگرچه ممکن است انجام این کار در ابتدای امر سخت به نظر برسد ولی زمانی که توانستید این مورد را در اکثریت اوقات دشوار زندگی تان انجام دهید بطور حتم توان بیشتری هم برای کسب شادی خواهید داشت.

انجام خواسته ها طبق غرایز درونی

شاید شخصی در هنگام انجام بسیاری از امورات ما از خواسته ها و نیات قلبی ما خبردار نباشد، اما خود ما نیات درونی خودمان را می دانیم و می توانیم طبق همین نیات قلبی برای رسیدن به خواسته ها و آرزوهای خودمان قدم برداریم و باعث شکوفایی و شادی درونی خودمان و دیگران شویم.

پذیرفتن مسئولیت عواقب اعمال

مطلب دیگر از بحث چگونه زندگی شادی داشته باشیم این مورد است که ما می توانیم هنگامی که کارهایی خودمان را انجام می دهیم برایشان برنامه ریزی کنیم و عواقب موفقیت آمیز نبودن اقدامات خودمان را نیز بپذیریم تا دیگران را بخاطر اشتباهات خودمان سرزنش و شماطت نکنیم.

همچنین با انجام این کار دلیلی هم برای ناراحت کردن و ناراحت شدن خودمان نخواهیم داشت.

فکر کردن به موارد شادی آور

مطلب آخر برای رسیدن به شادی های بیشتر زندگی، فکر کردن به همه ی کارهایی است که می توانند باعث شادی ما شوند مانند موسیقی های شادی آور، تفریحات شادی آور، صحبت با افراد شاد، دیدن فیلم های طنز، رفتن به محیط ها یا سفر به مکان های شادی آور و هزاران مثال دیگری که وجود دارند.

در پایان این مقاله اگر شما راه حل های دیگری برای افزایش شادی می دانید لطفا برای ما در زیر همین مطلب ارسال کنید با سپاس.  

اشتراک گذاری 

Share on whatsapp
واتساپ
Share on telegram
تلگرام
Share on facebook
فیسبوک
Share on twitter
توییتر
Share on email
ایمیل
Share on linkedin
لینکدین
0 پاسخ

دیدگاهتان را بنویسید

می خواهید در گفت و گو شرکت کنید؟
خیالتان راحت باشد :)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.