چگونه مطالعه مفید داشته باشیم

چگونه مطالعه مفید داشته باشیم

چگونه مطالعه مفید داشته باشیم

چگونه مطالعه مفید داشته باشیم
چگونه مطالعه مفید و موثر داشته باشیم

چگونه مطالعه موثر داشته باشیم یکی از معضلاتی هست که در دانشجویان و دانش آموزان وجود دارد، مشکل به خاطر سپردن مطالبی که آن را مطالعه می کنند.

هر فردی تکنیک‌های مخصوص خود را برای یادگیری به کار می بندد که در آن ها عواملی مثل ضریب هوشی، سن و محیط تاثیر زیادی دارد؛ اما راهکار های عمومی نیز وجود دارد که می‌توان با آن بازدهی مطالعه را بیشتر کرد.

کاربران راهکارهایی را ارائه کرده‌اند و دلایل منطقی در پس آن آورده اند که می توان با استفاده از این تکنیک ها بازدهی مطالعه برای امتحانات دانشجویان و دانش آموزان را بیشتر کرد و حتی به خاطر سپردن مطالب را در طول زندگی یاد گرفت.

ما در این مقاله می ‌خواهیم به سوال ” چگونه مطالعه مفید و موثر داشته باشیم ” پاسخ دهیم. اگر شما هم می خواهید نحوه صحیح مطالعه کردن را یاد بگیرید تا پایان ما را همراهی کنید.

راهکارهای موثر برای به خاطر سپردن مطالعه

نگاهی کلی به موضوع بیاندازید

یکی از روش هایی که توسط پروفسور بیل کلم برای بازدهی مطالعه بیشتر نگاه کردن کلی به مطلب است، او معتقد است که لازم نیست که تمام متن را مطالعه کنید نگاهی اجمالی به موضوع انداختن کافی است که بدانید چه چیزی را می خواهید مطالعه کنید این روش بسیار کافی و کار آمده است.

چگونه مطالعه موثر داشته باشیم :: در کنار صفحه نوت برداری کنید

همیشه به این نکته توجه کنید که برای یادگیری بهتر بدون در دست داشتن قلم مطالعه نکنید. اگر زیر نکات مهم کتاب خط بکشید و آن نکته ها برای شما جالب تر باشد بیشتر در ذهن شما خواهد ماند. حتی گاهی اوقات می توانید نکاتی که برای شما مهم هستند را به طور کامل مشخص کنید.

همچنین بخوانید :
۷ راه آسان برای نه گفتن
چگونه مطالعه مفید داشته باشیم
همیشه به این نکته توجه کنید که برای یادگیری بهتر بدون در دست داشتن قلم مطالعه نکنید

چگونه مطالعه موثر داشته باشیم :: درباره موضوع مطالعه از خود سوال کنید

در پاسخ به سوال ” چگونه مطالعه مفید و موثر داشته باشیم ” باید بگوییم که اگر هنگام خواندن کتاب های درسی سوالاتی را برای خود مطرح کنید؛ مطلب بیشتر در ذهن شما خواهد ماند.

این روش بسیار کارآمد است برای مثال می توانید درباره ایده های اصلی کتاب سوالات را مطرح کنید و خود را ملزم کنید که به آن ها پاسخ دهید.

چگونه مطالعه موثر داشته باشیم :: تاثیر پذیری و تکرار را به کار ببندید

اگر به طور کامل در جریان مطالعه قرار بگیرید می توانید تصویر ذهنی از آن برای خود ایجاد کنید. برقراری روابط موضوعی کار دیگری است که در بهبود روند مطالعه به افراد کمک می کنند.

به همین دلیل افراد می توانند با موضوع ارتباط برقرار کنند؛ برای مثال اگر شخصیتی در کتاب است که به یکی از دوستان شما  شباهت دارد؛ می ‌توانید آن فرد را در ذهن خود مجسم کنید تکرار کردن می تواند در بهبود مطالعه بسیار موثر باشد.

هر چقدر مطالب را بیشتر بخوانید و آن ها را تکرار کنید بهتر در ذهن شما می ماند و در حافظه ثبت می شود.

اگر نمی خواهید مطلبی را دوبار مطالعه کنید به شما توصیه می کنیم که بخش‌های مهم آن را هایلایت کنید و به مرور زمان تنها  ان قسمت ها را مرور کنید.

چگونه مطالعه موثر داشته باشیم :: اطلاعات خود را با دیگران مبادله کنید

در پاسخ به سوال ” چگونه مطالعه موثر داشته باشیم ” باید این را بدانید که مبادله اطلاعات با دیگران ماندگاری مطالب را در ذهن بیشتر می کند.

همچنین بخوانید :
چگونه می توانیم به خدا نزدیک شویم

روانشناس آموزشی پیتر دیلتل معتقد است که اگر می خواهید مطلبی را بخوانید و به خاطر بسپارید آن را با دیگران مبادله کنید.

کاربران سایت تحقیقات مطالعه ای نیز با این روانشناس آموزشی هم عقیده هستند و سعی می ‌کنند مطالبی که تازه یاد گرفته اند را با دیگران در میان بگذارند.

چگونه مطالعه مفید داشته باشیم
مبادله اطلاعات با دیگران ماندگاری مطالب را در ذهن بیشتر می کند

مطالعات خود را با صدای بلند انجام دهید

آرت مارکمن روانشناس عقیده دارد که تکنیک مطالعه با صدای بلند به افراد کمک می کند که نکات کلیدی را بهتر به یاد داشته باشند. این کار باعث می شود که گوش ها مطالب را بشنوند و زودتر مطلب در حافظه به خاطر می آورد.

از کتاب های کاغذی استفاده کنید

امروزه مطالعات بیشتر به صورت الکترونیک است و دیگر نیازی نیست کتاب ها را با خود حمل کنید ؛اما پژوهش های علمی نشان می دهد مطالبی که از کتاب های کاغذی می خوانیم بیشتر از مطالبی که به صورت الکترونیکی می خوانیم در ذهن می ماند.

وسایل الکترونیکی قدرت حافظه را کم می کنند. تحقیقاتی که بر روی دو گروه از افراد برای مشخص کردن تاثیر صفحات کاغذی با صفحات الکترونیک صورت گرفت؛ نتایج علمی آن  نشان می داد افرادی که از کتاب‌های کاغذی استفاده کرده بودند مطالب بیشتر با جزئیات در ذهن  داشتند؛ دکتر آن مانگن معتقد است که این ماندگاری بر اثر تماس دست ها با صفحات کتاب ایجاد می شود.

چگونه مطالعه موثر داشته باشیم :: یکنواخت مطالعه نکنید

در پاسخ به سوال ” چگونه مطالعه موثر داشته باشیم ” باید بگوییم که با تحقیقات پروفسور بن یی ژائو که درباره کتاب خواندن و نحوه مطالعه بود نشان می ‌داد که خواندن مطالب به صورت یکنواخت باعث می ‌شود که کمتر در ذهن بمانند. وقتی که تمرکز خود را بر روی یک مفهوم کلیدی می ‌گذارید بیشتر آن مطلب در حافظه ثبت می شود.

همچنین بخوانید :
آداب ایستادن در صف چگونه است؟
چگونه مطالعه مفید داشته باشیم
خواندن مطالب به صورت یکنواخت باعث می ‌شود که کمتر در ذهن بمانند

چگونه مطالعه موثر داشته باشیم :: از یادداشت برداری کرنل بهره بگیرید

یادداشت برداری کرنل خود شامل پنج مرحله است که در وبسایت دانشگاه کرنل نیز این مطلب منتشر شده است:

چگونه مطالعه موثر داشته باشیم :: ضبط کردن

هر آن چه را که می خوانید سعی کنید از آن نت برداری کنید ؛می توانید این کار را با ضبط کردن صدا و یا نوشتن بر روی کاغذ انجام دهید.

طرح سوال

سعی کنید بر اساس آن چه که نوت برداری کرده اید؛ سوالاتی را برای خود مطرح کنید و ان ها را یادداشت کنید.

حفظ کنید

یادداشت های خود را حفظ کنید؛ به طوری که یادداشت ها را پوشانده و مطلب را از حفظ بخوانید.

بازتاب

درباره مطلبی که خوانده اید؛ عمیقا فکر کنید.

مرور

حدودا در هفته ده دقیقه را به مطالعه یادداشت های خود بپردازید.

ما در این مقاله سعی کردیم که به سوال “چگونه مطالعه مفید داشته باشیم  ” پاسخ دهیم؛ اگر شما هم نظر و یا پیشنهادی در زمینه مطالعه  دارید ؛می توانید ان را با ما در میان بگذارید.

اشتراک گذاری 

Share on whatsapp
واتساپ
Share on telegram
تلگرام
Share on facebook
فیسبوک
Share on twitter
توییتر
Share on email
ایمیل
Share on linkedin
لینکدین
0 پاسخ

دیدگاهتان را بنویسید

می خواهید در گفت و گو شرکت کنید؟
خیالتان راحت باشد :)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.