چگونه تمرکز کودک را بالا ببریم

چگونه تمرکز کودک را بالا ببریم

چگونه تمرکز کودک را بالا ببریم

چگونه تمرکز کودک را بالا ببریم
چگونه تمرکز کودک را بالا ببریم

در ذهن بیشتر پدر و مادر ها سؤال  چگونه تمرکز کودک را بالا ببریم  وجود دارد، گاهی اوقات کودکان در کلاس درس خود تمرکز ندارند که این امر کاملأ طبیعی است ولی اگر این موضوع ادامه داشته باشد و تمام طول روز کودک بی دقت باشد، نیازمند ارزیابی می باشد.

در رابطه با سؤال  چگونه تمرکز کودک را بالا ببریم  باید بگوییم که کودکانی وجود دارند که بسیار زیرک و شیطان هستند و در طول روز تکالیف شان را انجام نمی دهند و به بازی کردن خود ادامه می دهند، این علائم در اکثر کودک ها پیدا می شود آن ها به بازی کردن و تحرک زیاد علاقه دارند، بالا بردن تمرکز این کودکان بسیار دشوار است ولی نگران نباشید زیرا ما به شما راه حل هایی می گوییم که با کمک آن ها می توانید مشکل خود را برطرف کنید.

قبل از اینکه به سؤال  چگونه تمرکز کودک را بالا ببریم   پاسخ بدهیم چند نکته را باید رعایت کنید؛

چند نکته در مورد کودکان

در ذات کودکان کنجکاوی و شیطنت وجود دارد و اینکه تمرکز کافی ندارند بخاطر این است که نسبت به بزرگ سالان ذهن آن ها کارایی متفاوتی دارد.

وقتی به آن ها می گوییم کاری را انجام بدهند بعد از مدتی خسته می شوند و به یک کار هیجانی فکر می کنند، این موضوع کاملأ برعکس بزرگ سالان است زیرا آن ها برای شان فرقی نمی کند که به آن کار علاقه دارند یا خیر تنها هدف شان این است که کار را تمام کنند.

با کمک روش های زیر می توانید تمرکز کودک خود را

بالا ببرید؛

با کودک تان بازی هایی انجام بدهید که تمرکز او را بالا ببرد

با توجه به اینکه کودکان هرچه بیشتر بازی کنند چیز های زیادی یاد می گیرند باید با آن ها کار ها و بازی هایی انجام بدهید که سرگرم کننده هستند، بهتر است به موبایل، تبلت و لب تاب دسترسی نداشته باشند و با اسباب بازی هایی که فکری هستند آن ها را مشغول کنید علاوه براین با آن ها کار هایی انجام بدهید که تمرکز شان بالا برود.

همچنین بخوانید :
علت اصلی ریزش مو
چگونه تمرکز کودک را بالا ببریم
کودکان هرچه بیشتر بازی کنند چیز های زیادی یاد می گیرند با آن ها بازی کنید

طبق تحقیقاتی که انجام شده است محققان به این نتیجه رسیده اند که موبایل ها و تبلت ها هوش و توجه کودکان را پایین می آورند، پس باید تا حد امکان آن ها را از این وسایل دیجیتالی دور کنید.

انجام بازی های فکری؛

بازی های فکری باعث می شوند تمرکز کودکان بالا برود و ذهن آن ها درگیر مسائلی شود که نیازمند دقت بالایی هستند، بعد از مدتی که کودکان بازی های فکری را انجام بدهند به آن عادت می کنند و در نهایت یاد می گیرند که چگونه باید از حافظه خود استفاده کنند.

از جمله این بازی ها جورچین، پازل، کارت های تصویری، جدول اعداد و کلمات می باشند که کودک سعی دارد کارت ها را با دقت در کنار یکدیگر قرار دهد همچنین کلمات و اعدادی که تصویری هستند برای او جلب توجه می کند و پس از مدتی که با آن ها بازی کند همه چیز را به طور کامل یاد می گیرد.

منظم کردن؛

منظم کردن و ترتیب کردن در بالا بردن تمرکز نقش بسیار مهمی دارد، کارت هایی که حروف هستند با منظم کردن آن ها به ترتیب حروف الفبا هوش و دقت آن ها را بالا می برد، علاوه براین چیدن پازل ها تمرکز کودکان را خیلی زیاد می کند.

انجام بازی نشستن بی حرکت؛

در این بازی کودک باید در یک مدت زمانی بدون اینکه حرکتی انجام بدهد یک جا بشیند، این گونه تمام تمرکز خود را روی بازی جمع می کند و مهارت آن را به دست می آورد، علاوه براین مجسمه بازی یکی دیگر از این بازی هایی است که به افزایش هوش کودکان کمک می کند.

همچنین بخوانید :
بهترین مکمل و ویتامین ها برای رفع استرس
بازی مجسمه سازی و نشستن بی حرکت روش دیگری برای افزایش تمرکز کودک است

قرار گرفتن کودک در فضایی که حواس او پرت نشود؛

محیط در رفتار کودکان بسیار تأثیر دارد زیرا کودکان اگر در محیطی شلوغ قرار بگیرند هیجان بیشتری دارند علاوه براین محیط هایی که آرامش دارند باعث می شود کودکان دقت بیشتری به کار ببرند، اگر می خواهید نوع تمرکز کودک تان را بشناسید باید از او بپرسید که به چه محیطی علاقه دارد.

محیط هایی که نور زیاد ندارند با موسیقی های بی کلام فضایی برای مطالعه کردن هستند، در صورتی که به ابزار های دیجیتالی برای کتاب خواندن نیاز دارید باید از آن استفاده درست کنید در غیر این صورت بهتر است از آن ها استفاده نکنید چرا که فقط حواس شما را پرت می کنند و سرعت عمل تان را پایین می آورند.

تمام لوازم هایی که کودک به آن نیاز دارد را در دسترس قرار

بدهید؛

سعی کنید همه وسایلی که کودک به آن ها نیاز دارد را در کنار او بگذارید تا برای پیدا کردن آن ها کمتر وقت بگذارد و بلند شود، مثلأ مداد رنگی ها، دفتر ها و خوراکی و یک لیوان آب را در نزدیک او بگذارید، با این کار کودک به باقی ماندن تکالیفش فکر می کند و برای انجام دادن آن ها برنامه ریزی می کند و سعی می کند همه آن ها را به اتمام برساند.

به کودک غذاهای مغذی و سالم بدهید؛

بدون شک تغذیه کودک در تمرکز و هوش او خیلی تأثیر گذار است، مواد مغذی زیادی وجود دارد که باعث می شوند تمرکز کودک بالا برود از جمله: غذاهای پروتئینی، بادام و پسته، تخم مرغ و گوشت جزء مواد مغذی سالم هستند، در کنار این مواردی که گفتیم مواد مغذی وجود دارند که باعث کند شدن حافظه کودکان می شوند از جمله آن ها غذاهایی می باشد که شکر زیادی دارند.

همچنین بخوانید :
فواید تردمیل
چگونه تمرکز کودک را بالا ببریم
پسته و بادام و مواد مغذی دیگری برای افزایش تمرکز کودک مفید می باشند

از مصرف کافئین خود داری کنید؛

بر اساس یکسری تحقیقاتی که انجام شده است نشان داده می شود که نوشیدن کافئین باعث می شود تمرکز کودکان پایین بیاید و انرژی آن ها از بین برود.

خوردن سبزیجات؛

نان تست، میوه ها و سبزیجات باعث می شوند آنتی اکسیدان بدن تأمین شود همچنین آمادگی لازم را به مغز کودکان می دهد.

برای او برنامه ریزی کنید؛

بهتر است مادران برای کودکان خود یک برنامه مناسب داشته باشند، به او بگویند سر چه ساعتی میان وعده بخورد یا چه زمانی فعالیت هایش را باید انجام بدهد و تمام کار های او را طبق برنامه ای که دارد پیش ببرند، فراموش نکنید که برنامه او طوری نباشد که انجام دادن آن خسته کننده یا سخت باشد سعی کنید بازی های بیشتری در برنامه او قرار بدهید.

برنامه ریزی علاوه بر اینکه کار های کودک را به سرعت پیش می برد بلکه باعث می شود وظیفه خود را بداند و به درس خواندن در یک ساعت مشخص عادت کند همچنین تمرکز او هنگام درس خواندن بالا می رود.

زمان استراحت و خواب کافی؛

کودکان بعد از اینکه از مدرسه بر می گردند باید مدتی استراحت داشته باشند و بخوابند زیرا اینگونه خستگی آن ها برطرف می شود و با تمرکز بیشتری می توانند درس های خود را مطالعه کنند.

استراحت مناسب کودکان بعد از مدرسه یکی دیگر از عوامل افزایش تمرکز کودک می باشد

خوردن میان وعده، حمام کردن و … را قبل از اینکه کودک به انجام تکالیفش بپردازد باید انجام بدهد زیرا تمام این عوامل حواس کودک را جمع می کنند و او با آمادگی بیشتری شروع به درس خواندن می کند.

همچنین بخوانید :
عوامل ابتلا به سرطان سینه

تقسیم کردن کار ها؛

سعی کنید کار های بزرگی که کودک می خواهد انجام بدهد به کار های کوچک تری برای او تقسیم کنید، مثلأ مطالعه کردن درسی که مبحث زیادی دارد را به چند بخش تقسیم کنید تا انگیزه برای ادامه دادن به درس خواندن داشته باشد، این گونه او با شوق و اشتیاق بیشتری کار ها را ادامه می دهد و دقت خیلی زیادی را روی آن به کار می برد. یا اینکه برای تمیز کردن اتاقش می توانید آن را به چند قسمت تقسیم کنید تا هر بار بخشی از آن را تمیز کند.

روش های یادگیری کودک تان را بررسی کنید؛

روش یادگیری کودکان از نظر دیداری، شنوایی یا حرکتی با یک دیگر فرق دارد، برخی از کودکان روش یادگیری شان به گونه ای است که از طریق شنیداری یاد می گیرند و برخی دیگر از طریق دیداری می توانند یاد بگیرند.

هر پدر و مادری باید بداند که کودکش از چه روشی

می تواند یاد بگیرد؛

یادگیری دیداری:

کودک هایی که از روش دیداری یادگیری بالایی دارند، زمانی که مطالبی را می بینند زودتر آن را یاد می گیرند، در این روش باید به کودکان خود اجازه بدهید که با چشم اطلاعات را بخوانند زیرا در مدت طولانی اطلاعات در ذهن شان باقی می ماند.

چگونه تمرکز کودک را بالا ببریم
روش یادگیری دیداری روشی مناسب برای افزایش قدرت یادگیری بعضی کودکان می باشد

نوشتن مطالب:

سعی کنید برای کودک خود فلاش کارت هایی را بسازید و مطالبی را که باید یاد بگیرد را روی آن ها بنویسید زیرا بعد از چندین بار که آن را ببینند اطلاعات در ذهن شان باقی می ماند علاوه بر این آن را سریع تر یاد می گیرند.

نقاشی کشیدن:

باید از کودک خود بخواهید مطالبی را که یاد می گیرد روی یک کاغذ نقاشی کند زیرا بهتر می تواند آن را درک کند علاوه براین تمرکز بیشتری روی آن می گذارد و به تدریج دقت و هوش او بالا می رود.

همچنین بخوانید :
عوارض برنزه کردن پوست بدن

کشیدن خط ها:

برخی از کودکان هنگامی که مشغول درس خواندن هستند روی یک کاغذ خط هایی را می کشند که این طور به نظر می رسد حواس شان پرت شده است درحالی که در ذهن شان مطالب را مرور می کنند و این گونه اطلاعات برای مدت طولانی در ذهن شان وجود دارد.

یادگیری شنوایی:

برخی از کودکان همان طور که گفتیم از طریق شنوایی می توانند اطلاعات را یاد بگیرند بنابراین سعی کنید موضوعاتی که فهمیدن آن ها برای شان دشوار است را توضیح بدهید.

چگونه تمرکز کودک را بالا ببریم
سعی کنید موضوعاتی که فهمیدن آن ها برای شان دشوار است را برای کودکان توضیح بدهید

با صدای بلند مطالب را بخوانید:

بعضی از کودکان با صدای بلند مطالب را می خوانند و با این روش می توانند آن را یاد بگیرند بهتر است برای یادگیری بیشتر از سی دی های درسی استفاده کنید.

گوش دادن به موسیقی:

این روش تمرکز کودکان را بالا می برد و به یادگیری آن ها کمک می کند.

یادگیری حرکتی:

یادگیری از این روش به گونه ای است که کودک باید مطالب را حس کند.

آمادگی کودک برای فعالیت های دیگر

هنگامی که کودک مشغول کاری است از او بپرسید که بعد از این کار چه برنامه ای دارد و می خواهد چه فعالیتی را انجام بدهد، البته در این میان باید کمی استراحت کند، سعی کنید بیشتر هنگامی این را بگویید که کودک مشغل کار های مورد علاقه اش است.

هدف هایی که در زمان کمی انجام می شوند

هنگامی که کودک تان در حال درس خواندن یا مشغول کاری است به او بگویید که در مدت نیم ساعت باید این مقدار کار را انجام بدهید.

برای کودک خود هدیه بخرید

لازم نیست برای کودک تان وسایل گران بخرید حتی خوراکی هم می تواند او را خوشحال کند، پس با این کار او را تشویق به درس خواندن کنید سپس کودک با انگیزه بیشتری شروع به درس خواندن می کند.

همچنین بخوانید :
عوارض کمبود خواب چیست
چگونه تمرکز کودک را بالا ببریم
برای افزایش انگیزه کودکان گاهی هدیه خریدن توصیه می شود

مدت زمانی را برای حواس پرتی بگذارید

همان طور که می دانید کودکان انرژی و هیجان خیلی زیادی دارند بنابراین بعد از اینکه کاری را تمام کردند یا بعد از مطالعه درس هایش بگذارید کمی خودشان را تخلیه کنند زیرا این کار باعث می شود در کار های بعدی یا ادامه دادن به درس خود انرژی بیشتری داشته باشند.

مثلأ بعد از اینکه کودک تان یک صفحه مشق نوشت به او اجازه بدهید که ده دقیقه بازی کند این گونه آمادگی لازم را برای ادامه دادن درس پیدا می کند.

به این نکته توجه داشته باشید که فعالیت های بدنی روی فعالیت های ذهنی تأثیر خیلی زیادی می گذارند.

استفاده مطلوب از انرژی

در رابطه با موضوع  چگونه تمرکز کودک را بالا ببریم  باید بگوییم که در طول روز انرژی ها تغییر می کنند مثلأ برخی از کودکان انرژی زیادی در صبح دارند و برخی دیگر در بعد از ظهر ها هیجان زیادی دارند، بنابراین باید کارها و فعالیت هایی که کودک تان با تمرکز بالایی انجام دهد در این مواقع انجام شود، هنگامی که انرژی کودک پایین بیاید کارها و فعالیت های سخت را به سختی انجام می دهد.

کودک تان باید نفس عمیق بکشد و تصاویری را در ذهن خودش

ایجاد کند

با کشیدن نفس عمیق کودک تان آرامش به دست می آورد و تمرکز خود را روی کاری که باید انجام بدهد جمع می کند علاوه براین با ایجاد تصویر های ذهنی در کار ها مهارت های تازه ای به دست می آورد.

اشتراک گذاری 

Share on whatsapp
واتساپ
Share on telegram
تلگرام
Share on facebook
فیسبوک
Share on twitter
توییتر
Share on email
ایمیل
Share on linkedin
لینکدین
0 پاسخ

دیدگاهتان را بنویسید

می خواهید در گفت و گو شرکت کنید؟
خیالتان راحت باشد :)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.