چگونه بفهمیم هوش هیجانی بالایی داریم

چگونه بفهمیم هوش هیجانی بالایی داریم

چگونه بفهمیم هوش هیجانی بالایی داریم

چگونه بفهمیم هوش هیجانی بالایی داریم

بسیاری از عوامل وجود دارند که باعث می ‌شود وضعیت افراد از دیگران در زمینه زندگی و کار بهتر باشد. ضریب هوشی و اخلاق کاری نکاتی بسیار موثر در رسیدن به موفقیت است، به طور کلی هوش هیجانی به انسان کمک می کند که احساسات افراد بیشتر درک و مدیریت شود.

از نظر افلاطون هر گونه یادگیری دارای یک پایه و اساس احساسی است. روشی را که افراد برای برخورد با احساسات خود انتخاب می کنند در رابطه با هوش هیجانی آن ها بسیار پر اهمیت خواهد بود؛ زیرا افراد احساسات خود را می توانند کنترل کنند و تمام جوانب زندگی را به طور کامل بسنجند.

به طور کلی می توانیم بگوییم که هوش احساسی یا  EQ تاثیر مستقیم بر روی بهتر زندگی کردن و قابلیت های زندگی افراد دارد. این هوش مانند تفاوت باهوشی در خیابان با باهوشی با کتاب است!

ما در این مقاله می خواهیم به سوال ” چگونه بفهمیم هوش هیجانی بالایی داریم ” برای شما عزیزان پاسخ دهیم، اگر می خواهید هوش هیجانی خود را بسنجید به شما توصیه می ‌کنیم که تا پایان با ما همراه باشید.

نشانه های افراد با هوش هیجانی بالا

بر اساس گفته دنیل گولمن هوش هیجانی افراد به این صورت نمایانگر می‌ شود که افراد اعتماد به نفس خود را حفظ کرده و در راه رسیدن به اهداف خود تلاش می کنند و در انجام کارها انعطاف به خرج خواهند داد. آن ها سعی می ‌کنند که خود را با شرایط وفق دهند و استرس فردی خود را به به کمترین میزان برسانند.

همچنین بخوانید :
از کجا بفهمیم همسرمان خیانت می کند

در مواردی که بر روی آن ها شناختی ندارند کنجکاو هستند!

آیا شما هم زمانی که با افراد جدید ملاقات می کنید، لذت می برید! و یا از معرفی شدن توسط دیگران و افراد جدید لذت می برید؟ در پاسخ باید بگویم که اگر چنین ویژگی هایی دارید میزان همدردی شما بالا است. همدردی کردن یکی از اجزای هوش احساسی است.

افرادی که قدرت همدردی آن ها بالا است راحت تر می ‌تواند با دیگران هماهنگ شوند و به گونه ای برخورد کنند که با نیازهای آن ها نیز همخوانی کند. آن ها ویژگی های کاملاً مشترک و مشخص دارند، از جمله این ویژگی ها می توانیم به کنجکاوی درباره افراد غریبه و دوست دارند اشاره کنیم.

” چگونه بفهمیم هوش هیجانی بالایی داریم ” برای بالا بردن هوش احساسی خود می توانید خود را درباره دیگران کنجکاو کنید و راه هایی برای همدردی نیز بیابید.

بر اساس نظریه رومن کرزناریک وقتی که افراد در دایره اجتماعی قرار می ‌گیرد و درباره آن صحبت می کنند وجود حس کنجکاوی باعث تحریک احساس های انسان علل الخصوص همدردی می شود، زیرا این کار به آشنایی با زندگی و نگاه های دیگر به دنیا کمک می کند.

چگونه بفهمیم هوش هیجانی بالایی داریم
کنجکاو بودن یکی از خصوصیات افراد با هوش هیجانی بالا است

رهبری خوب و مقتدر هستند

بخش مهمی که در خود آگاهی افراد حائز اهمیت است قضاوت صادقانه درباره خود است ، یعنی هر کسی بداند که در چه جایی خوب عمل کرده است و در کجا به مشکل برخورده کرده است. این افراد تمام مسائل خوب و بد نسبت به خود را می پذیرند، افرادی که هوش احساسی بالایی دارند نقاط ضعف و قوت خود را به خوبی می شناسند و آن را در حیطه کارآمدی بیشتر تجزیه و تحلیل می ‌کنند.

همچنین بخوانید :
رهایی از وابستگی عاطفی

جالب است بدانید که این آگاهی باعث بالا رفتن اعتماد به نفس در افراد می‌ شود که اصلی‌ ترین عامل هوش احساسی است. بر اساس گفته های گلن؛ اگر افراد بدانند که در چه کاری کارآمد هستند با اعتماد به نفس بالاتری کار می کنند.

نحوه تمرکز کردن را به خوبی می دانید

” چگونه بفهمیم هوش هیجانی بالایی داریم ” شاید گاهی یک پیامک ناگهانی یا یک فکر ، توان پرت کردن حواس افراد را دارد.

بر اساس گفته گلن یک راز مهم رسیدن به هوش احساسی، تمرکز کافی بر روی کار ها است. افراد نمی توانند بدون این که بر روی کارهای خود تمرکز کنند به خودآگاهی برسند و روابط قوی را تشکیل دهند.

دلیل ناراحتی خود را به خوبی تشخیص می ‌دهند

ممکن است هر کسی در طول روز تغییرات اساسی را تجربه کند؛ حتی گاهی اوقات افراد نمی دانند که دلیل این غم ، خشم و ناراحتی در درون آن ها چه چیزی می تواند باشد، زیرا این خودآگاهی را ندارند که بتوانند علت مشکل را تشخیص دهند.

خودآگاهی باعث می شود که افراد بدانند که چشمه احساسات آن ها کجا است؟ با پاسخ به این سوال دلیل احساسات خود را به خوبی درک می کنند. این دسته از افراد احساسات خود را می ‌پذیرند و آن را نادیده نمی گیرند و آن ها احساسات خود را با اهمیت می دانند.

افراد با هوش هیجانی بالا علت ناراحتی های خودشان را به خوبی درک می کنند

توانایی سازش با دیگران را بسیار خوب می دانند!

جالب است بدانید که داشتن روابط متعدد با دیگران یکی دیگر از نشانه های هوش احساسی است، افرادی که می توانند به خوبی با دیگران کنار بیایند.

همچنین بخوانید :
بعد از دعوا با همسر چه کنیم

به اخلاق مداری اهمیت خاصی می دهند!

” چگونه بفهمیم هوش هیجانی بالایی داریم ” در پاسخ باید بگویم که یکی از جنبه های فهمیدن هوش احساسی هویت اخلاقی افراد است. هویت اخلاقی نشان می دهد که آن فرد چقدر به اخلاق مداری و انسانیت اهمیت می‌ دهد.

کمک به دیگران از اولویت ها است

اگر شما هم عادت دارید که کارهای خود را رها کنید و برای کمک به دیگران وقت بگذارید این موضوع نشان دهنده هوش احساسی بالای شما است. این کار ممکن است سلام کردن به دیگران باشد و یا کمک کردن به یک سالمند! در انجام این کارها همدردی کردن با دیگران کاملاً مشهود است.

بعد از شکست مکررا تلاش می کنند

زمانی که مشکلی سد راه این افراد می‌ شود روش نصب آن ها از خود ضعف نشان می‌ دهند با هوش بالای احساسی که دارند سعی می کند، مجدداً برای رسیدن به هدف تلاش کنند و هر صورتی است خود دسترسی داشته باشند.

از حالت صورت دیگران احساسات آن ها را به خوبی تشخیص می دهند

این افراد به خوبی می توانند حالت چهره دیگران و حال روحی آن ها را تشخیص دهند، این دسته از افراد از هوش احساسی بالایی برخوردارند.

چگونه بفهمیم هوش هیجانی بالایی داریم
افراد با هوش احساسی هیجانی بالا از روی چهره دیگران احساسات آن ها را به خوبی تشخیص می دهند

قضاوت عادلانه درباره دیگران دارند

افرادی که هوش احساسی بالایی دارند، به خوبی می‌ دانند که طرف مقابل چگونه شخصیتی دارد و به ندرت افکار آن ها درباره دیگران اشتباه می ‌شود. آن ها هیچ وقت قضاوت نادرستی درباره دیگران نمی کنند.

به احساسات خود ایمان دارند

این افراد معمولاً همیشه به احساسات خود ایمان دارند و مدام ندای درونی خود را گوش می دهند. آن ها سعی می کنند که زمانی که ندای درونی آن ها را از انجام کاری منع می کند به حرف او گوش کنند.

همچنین بخوانید :
چگونه معذرت خواهی کنیم؟

همیشه انگیزه خود را حفظ می کنند

” چگونه بفهمیم هوش هیجانی بالایی داریم ” پاسخ به این سوال باید بگویم که این دسته از افراد معمولا بلندپرواز و سخت کوش هستند؛ اما در قبال این سخت ‌کوشی انتظاری از دیگران ندارند. آن ها برای انجام کارها انگیزه های درونی دارند و اهداف خود را دنبال می ‌کنند در نتیجه هوش احساسی آن ها بسیار بالا است.

حفظ انگیزه دیگر خصوصیت افراد با هوش هیجانی بالا است

می ‌دانند که چه زمانی به دیگران نه بگویید

جالب است که بدانید یکی دیگر از پنج عامل هوش احساسی، خود گردانی است. خودگردانی به این معنی است که افراد بتوانند رفتار خود را کنترل کنند و از عادت های نامناسب بپرهیزند.

معمولاً افرادی که هوش احساسی بالایی دارند ، به استرس و اضطراب خود غلبه می ‌کنند و با کنترل اضطراب می توانند تصمیم های منطقی تر بگیرند. آن ها حتی می‌ توانند در خصوص دعوت های بی مورد و بدون ملاحظه به طرف مقابل نه بگویند.

اشتراک گذاری 

0 پاسخ

دیدگاهتان را بنویسید

می خواهید در گفت و گو شرکت کنید؟
خیالتان راحت باشد :)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.