چگونه سریع یاد بگیریم

چگونه سریع یاد بگیریم

چگونه سریع یاد بگیریم

چگونه سریع یاد بگیریم

بسیاری از افراد قصد دارند که سریع تر مطالبی را بیاموزند ؛ این را به خاطر بسپارند برای انجام بعضی از کارها افراد ملزم هستند سریع تر موضوعات را یاد بگیرند، اما مشکل دقیقا از جایی شروع می شود که آن ها برای رسیدن به اهداف خود یادگیری را بسیار سطحی می بینند.

منظور از سطحی نگری در یادگیری، نشان دادن رفتارهای ساختگی است که نشان می ‌دهد آن ها واقعاً قصد یادگیری موضوعی را ندارند؛ حتی ممکن است جمله ” من می خواهم یاد بگیرم ” را به زبان بیاورند، اما عملاً برای رسیدن به این هدف تلاش نمی کنند.

باید بدانید که یادگیری بسیاری از مطالب یک روز انجام نمی شود، باید در این امر صبر و زمان صرف کرد.

ما در این مقاله می ‌خواهیم به سوال ” چگونه سریع یاد بگیریم ” پاسخ دهیم، اگر می‌ خواهید عملکرد یادگیری خود را بهبود ببخشید به شما توصیه می کنیم که تا پایان این مطلب را دنبال کنید و با ما همراه باشید.

راه های یادگیری سریع

اگر قصد بهبود یادگیری خود را دارید باید بدانید که عملکرد خود را باید تغییر دهید و رویکردی جدید را دنبال کنید. به منظور یادگیری بهتر باید اهداف را به قسمت های کوچک تر تقسیم کنید که کم کم بتوانید به هدف خود یعنی یادگیری سریع تر دست پیدا کنید ، اما این روش برای همه افراد کارساز نیست.

بسیاری از افراد نمی خواهند که با آن موضوع سازگار شوند، بنابراین باید یک چشم انداز وسیع تر از آینده و هدف ها در زندگی آن ها به وجود بیاید. ” چگونه سریع یاد بگیریم؟ ”  اگر قصد یادگیری سریع تر را دارید ؛ باید مصمم باشید و یک چشم انداز بزرگ تر را برای خود و هدف ها مشخص کنید.

چگونه سریع یاد بگیریم
برای یادگیری سریع بهتر است که در عملکرد خودتان تغییراتی ایجاد کنید

ارتباط بین هدف های زندگی با آن چه قرار است یاد بگیرید!

اگر قصد یادگیری سریع تر را دارید باید ارتباط مستقیم بین هدف های یادگیری سریع تر و هدف های شخصی و آرزو ها پیدا کنید. سعی کنید تنها چیزهایی را که قصد یادگیری آن را دارید انجام ندهید بلکه همه چیز را در آن زمینه بیاموزید.

برای مثال 5۰ موضوع جدید را می خواهید سریع تر از وضعیت معمول بیاموزد، مطمینا نمی توانید این کار را انجام دهید زیرا تمام آن ۵۰ مورد واقعی نیستند. ممکن است بعضی از آنها جزء امیال گذرا باشند.

” چگونه سریع یاد بگیریم ” اگر قصد دارید به یک یادگیرنده بزرگ تبدیل شوید باید به رویاها و اهداف خود فکر کنید و بر روی شیوه زندگی درست تمرکز کرده و آن را الگوی زندگی خود قرار دهید.

قبل از این که قصد شروع یادگیری را داشته باشید باید ببینید که از زندگی خود چه انتظاری دارید، تا زمانی که ندانید در زندگی چگونه باید گام بردارید ، چه چیزی را تجربه کنید و یا چه رویایی دارید مطمئنا نمی توانید چیزی را به درستی بیاموزید.

بیشتر افراد درباره موضوعات به ظاهر هدف  خود تصمیم می گیرند، اما در زمانی که باید برای رسیدن به آن تلاش کنند موضوع را رها کرده و اهمیت نمی دهند.

” چگونه سریع یاد بگیریم ” جالب است که بدانید راه رسیدن به یادگیری صحیح این است که به سوال ” می خواهم زندگیم چگونه باشد ؟ ” درست پاسخ دهید.

..

اجازه دهید که علم و دانش ، مهارت ، شایستگی و قابلیت های شما برای پیشبرد اهداف مشخص شود، در این حالت است که می ‌توانید به هدف خود دست پیدا کنید که یک یادگیرنده سریع و خوب باشید.

باید این موضوع را بدانید که تا زمانی که مأموریت خود را برای رسیدن به اهداف ندانید، نمی ‌توانید چیزی را به خوبی بیاموزید. شایستگی‌ ها و قابلیت ‌های شما تنها در راه رسیدن به هدف است که مشخص می شود.

” چگونه سریع یاد بگیریم ” در پاسخ باید بدانید که در این زمان مطمئناً افراد مهارت های خود را ارتقا می دهند، در غیر این صورت اگر تلاشی برای ارتقاء مهارت ها و تلاش در جهت رسیدن به هدف از صورت نگیرد، افراد تنها در حال بازی کردن هستند. به همین دلیل است که نمی‌ توانند به آن چه که می خواهند دست پیدا کنند.

زمانی که آن ها به طور کامل متوجه خاصی خود از زندگی می شوند، احساسات آنها نیز عوض می شود؛ همین امر سبب تغییر همه چیز خواهد شد.

منظور ما این است که قبل از گام برداشتن برای یادگیری سریع تر ابتدا باید هدف مشخص باشد و بعد به سمت آن حرکت کرد؛ در این صورت است که تنها می توان موضوعات را سریع تر آموخت.

چگونه سریع یاد بگیریم
یکی از اقدامات مناسب جهت یادگیری سریع مشخص نمودن دقیق هدف هایتان است

به دنبال یافتن یک مثال باشید

” چگونه سریع یاد بگیریم ” در پاسخ باید بدانید که اگر قصد یادگیری چیزی را دارید باید چیزی را به عنوان سمبل و نماد برای خود برجسته کنید.

سعی کنید برای روشن شدن چشم انداز؛ فردی را که انتخاب کنید که قبلا مسیر که قصد طی کردن آن را دارید طی کرده باشد. بهتر است درباره رفتارها او مطالعه کرده و تجربیات این دسته از افراد بهره ببرید.

بدترین کار ممکن برای یادگیری این است که تجربیات و تاریخچه کارهای قبلی را نادیده بگیرید و از ابتدا شروع کنید، زیرا مطمئناً وقت خود را هدر خواهید داد. شما باید از تجربیات و تاریخچه کارهای قبلی خود به نحو احسن درس بگیرید و وقت خود را برای انجام کارهای تکراری و دوباره تلف نکنید.

” چگونه سریع یاد بگیریم ”  برای مثال چرخ چند هزار سال پیش اختراع شده است؛ بنابراین اگر کسی قصد اختراع  دوباره چرخ را داشته باشد کاری بسیار احمقانه انجام داده است. به همین علت بدون توجه به تاریخچه قبلی کارها در زمینه رسیدن به هدف نباید بی تفاوت باشید.

بهره بری از کتاب‌هایی که درباره تجربیات دیگران است بسیار مفید واقع می شود و یا می توانید با کسی که قبلاً به هدف شما دست یافته است مشورت کنید و نظرات و تجربیات او را الگوی کار خود قرار دهید؛ نمونه های بسیاری برای یادگیری سریعتر وجود دارد ؛بنابراین باید سعی کنید آن ها را آغاز کنید.

تمرین بسیار داشته باشید

” چگونه سریع یاد بگیریم ” باید بدانید که هر چیزی با تمرین کردن به دست می ‌آید. افراد باید در هدف خود غرق شوند، اگر قصد یاد گرفتن پیانو را دارید مطمئناً با یکبار کلاس رفتن پیانسیت نمی شوید.

با یکبار تنیس بازی  یک تنیسور حرفه ای نخواهید شد، اگر قصد های که یاد گرفتن زبان فرانسه را دارید نمی‌ توانید با یک بار صحبت کردن با کسی که با این زبان آشنا است زبان فرانسوی را کاملاً یاد بگیرید، بنابراین هر چیزی با تمرین و تکرار میسر خواهد شد.

اگر قصد دارید که چیزی را یاد بگیرید باید برای آن زمان صرف کنید؛ با یک بار انجام دادن کاری در ان به مهارت نخواهید رسید، ماه ها و هفته ها و باید به این تلاش ها ادامه دهید.

” چگونه سریع یاد بگیریم ”  در این راستا باید شخصیت خود را ارتقا دهید؛ به این منظور می ‌توانید هر هفته یک کتاب درباره رشد شخصی مطالعه کنید و هرگز این قانون را ترک نکنید. درباره کاری که انجام می دهید تعهد داشته باشید و بخواهید که آن را یاد بگیرید.

افرادی که قصد تغییر زندگی خود را دارند، معمولا هیچ وقت از هدف خود دلسرد نمی ‌شوند. حتی گاهی اوقات ممکن است برای رسیدن به هدف ذهن ، روابط ، امور مالی و سلامت خود را نیز هزینه کنید. همه چیز بسته به اهمیت هدف دارد که افراد برای آن به چه اندازه هزینه کنند.

..

افرادی که نمی توانند برای یادگیری موضوعی در روز وقت صرف کنند؛ همان افرادی هستند که شایستگی‌ های خود را رد می ‌کنند.  به هیچ عنوان نباید این موضوع را بیان کنید که نمی ‌توانید برای رسیدن به هدف در طول روز وقت بگذارید.

اگر احساس می کنید که در طول روز نمی توانید وقت لازم را برای یادگیری بگذارید ؛علت آن مطمئناً مدیریت نامناسب است. بسیاری از افراد میزان تسلط خود را بر روی زندگی نمی دانند؛ به همین دلیل است که پیشرفت نمی ‌کنند و اگر تلاش آن ها منجر به پیشرفت نشود احساس رضایت عمیق به آن ها دست نخواهد داد.

هر کسی باید برای رسیدن به اهداف روزانه  خود تمرین کند و هر روز وقت بگذارد؛ هیچ راز و رمزی وجود ندارد تنها راز رسیدن به اهداف تمرین و تکرار است.

گام موثر بعدی برای یادگیری سریع تمرین کردن است

بازخوردها را برای پیشرفت ببینید

” چگونه سریع یاد بگیریم ” اگر قصد دارید یک ورزشکار جهانی شوید باید یک مربی داشته باشید، این موضوع در مسائل دیگر نیز صادق است. هر کاری به هدفی خاص نیاز دارد باید در کنار شما کسی باشد که توجه کند و بازخورد هایی را به سمت شما بفرستد. یک مربی به راحتی می تواند تمام این کارها را برای شما انجام دهد.

انتقادات و پیشنهادات سازنده همیشه منجر به پیشرفت در زندگی می شود ؛ گرفتن بازخورد بسیار مهم است. این واکنش می‌ تواند از طرف دوستان ؛ خانواده ؛ همسر و یا فردی باشد که به کارهای شما اهمیت می دهد. افرادی هستند که در بازخوردها بسیار خشن و بی رحم ؛ فرد را مورد قضاوت قرار می دهند؛  این قضاوت باعث توقف یادگیری در آن ها می شود.

” چگونه سریع یاد بگیریم ” مطمئنا افراد حسودی نیز در اطراف شما هستند که به دلیل حسادت مفرط نمی خواهند که شما به خواسته های خود برسید؛ بنابراین سعی می‌ کنند که با قضاوت های نادرست جلوی موفقیت شما را بگیرند.

به شما توصیه می کنیم زمانی که فردی را نمی شناسید در برابر رفتارهای واکنش نشان ندهید؛ اما اگر آن فرد را می شناسید و بازخوردی دریافت می کنید ممکن است نوع انتقال احساس او را دوست نداشته باشید؛ بهتر است که به نظرات او توجهی نکنید، در عوض سعی داشته باشید که صحبت های افراد نزدیک را بپذیرید و در پیشبرد کارهای خود از آن ها استفاده کنید هر انتقادی ارزشی دارد؛ بنابراین سعی کنید و بنابر ارزش شخص و صحبت های او واکنش نشان دهید.

زمان رسیدن به هدف را مشخص کنید

” چگونه سریع یاد بگیریم ” معمولا افرادی که می خواهند سریع تر چیزی را یاد بگیرند؛ بدون داشتن جدول زمانبندی نمی توانند به هدف خود برسند.

مطمئناً افرادی که جدول زمانبندی ندارند دچار حواس پرتی می شوند ! این یک نیاز مبرم است که در راستای رسیدن به هدف مهلت زمانی برای خود ایجاد کنید، اگر تا زمانی که مشخص کرده اید به نتیجه نرسید باید به دو سوال پاسخ دهید؛ اول این که آیا شما می دانید که چه چیزی قرار است یاد بگیرید، دوم این که آیا افرادی وجود دارند که این توانایی را به شما آموزش دهند.

آیا می توانید تمرین کنید ؛ اما می‌ توانید هدف خود را در بازه زمانی مشخص بگنجانید. اگر بتوانید به این سوالات پاسخ دهید مطمئناً به هدف خود خواهید رسید و برای یادگیری شروع شوق بیشتری خواهید داشت. قبل از برنامه ریزی زمانی باید نکاتی را به یاد داشت در حین انجام کارها باید نحوه پیشرفت خود را مشاهده کنید.

چگونه سریع یاد بگیریم
مشخص کردن زمان رسیدن به اهداف نیز راه دیگری برای یادگیری سریع توسط شما است

دو برابر کردن سرعت یادگیری

” چگونه سریع یاد بگیریم ” در پاسخ باید بدانید که تنها راه برای بالا بردن سرعت یادگیری، تکرار کردن است که برای آموختن موارد مختلف به عنوان یک تکنیک استفاده می شود.

بر اساس نظریه محققان روش های بسیاری به جای تکرار و تمرین نیز وجود دارد که افراد می توانند راندمان یادگیری را بهبود ببخشند و حتی آن را تا دو برابر افزایش دهد.

یاد گرفتن مهارت های حرکتی ایجاد کردن یک حافظه ماهیچه ای برای اعمال کردن مکانیکی افکار کمک می کند، برای مثال نواختن ساز و یا انجام ورزش ها.

آشنا ترین راه برای یاد گرفتن موضوعات تمرین و تکرار است. تمرین و تکرار می تواند بسیار کمک کننده باشد؛ اما جایگزین‌هایی نیز دارد.

پژوهشگران دانشگاه جانز هاپکینز معتقد هستند که تکرار و تمرین روشی ناقص است ؛ بنابراین باید افراد بتوانند با ایجاد تغییرات کوچک در رویه تمرین یادگیری خود آن را به دو برابر افزایش دهند.

” چگونه سریع یاد بگیریم ”  برای مثال افرادی که در رشته تنیس می خواهند بک هند خود را تقویت کنند نباید تنها از یک راکت تنیس استفاده کنند. راکت هایی در سایزهای مختلفی وجود دارد که افراد علاقه مند می ‌توانند از آن برای تقویت بک هند استفاده کنند.

..

یکی از پژوهشگران تحقیقاتی به نام پابلو سلینک معتقد است که هر انسانی که قصد یادگیری یک مهارت را دارد. باید به جای تکرار و تمرین واحد از تمرینات متفاوتی نیز استفاده کند. با این کار بیشتر فنون را می آموزد و می ‌تواند به هدف خود دست پیدا کند. حدود ۸۶ شرکت کننده در این تحقیق شرکت کردند؛ آن ها می ‌خواستند با فشار دادن یک گوی و تنظیم کردن آن فشار در دست که به یک کامپیوتر متصل بود اشاره گر موس را بر روی مانیتور حرکت دهند.

” چگونه سریع یاد بگیریم ”  جالب است بدانید که در این تحقیق در صفحه نمایشگر افراد مورد مطالعه یک بخش به اسم خانه وجود داشت که مکان ما از ابتدا در آن محل قرار گرفته بود و بقیه صفحه ها به پنج قسمت تقسیم شده بودند.

پس از تمرین ، تکرار کردن راه دیگر یادگیری سریع است

شرکت ‌کنندگان باید هر چه سریع تر و دقیق تر بر اساس مسیر مشخص شده مکان نما را از خانه خارج کرده به مقصد می رساند. این افراد به سه گروه تقسیم شده بودند؛ هر سه گروه نیز در جلسه تشخیص مهارت شرکت کردند بعد از آن دو گروه از آن ها بعد از ۶ ساعت تمرین دیگری را انجام دادند.

..

” چگونه سریع یاد بگیریم ” در پاسخ انجام این آزمایش به این صورت بود که کار گروه اول تکرار کردن اولین تمرین بود، پژوهشگران برای گروه دوم میزان حساسیت گوی های کوچک را تغییر دادند و گروه سوم تنها نظاره‌ گر تمرینات گروه دوم بودند. بعد از ۲۴ ساعت از اولین تمرین هر سه گروه باید تمرین نخست را انجام می‌ دادند، پژوهشگران سعی داشتند که با این کار بفهمند کدام‌ گروه در جریان انجام تمرینات تسلط بیشتری داشته است.

” چگونه سریع یاد بگیریم ” طبق تحقیقات کارشناسان و نتیجه ان ؛ افراد برای یاد گرفتن مهارت های جدید باید آن چه را که از قبل به خاطر دارند را با اطلاعات جدید مطابقت دهند و دانش خود را به روز کنند؛ اما اگر افراد دقیقاً تمام حرکات را تکرار کنند چیز جدیدی به لایه ‌های آموخته‌ قبلی آن ها اضافه نمی‌ شود. به همین دلیل است که یادگیری کند شده است بر اساس این نظریه تغییرات کوچک در تمرین ها و اضافه کردن بخش های جدید یادگیری را بهتر و سریع تر می کند؛ اما باید این را در نظر گرفت که تغییراتی که ایجاد می شود باید حتماً جزئی باشند.

..

ما در این مقاله سعی کردیم به سوال ” چگونه سریع یاد بگیریم ” پاسخ دهیم؛ اگر شما هم نظر، پیشنهاد یا تجربه ای درباره یادگیری مطالب داری می توانید آن را با ما و سایر کاربران زیر همین مطلب به اشتراک بگذارید. در پایان از شما سپاسگزاریم که با ما همراه بودید.

اشتراک گذاری 

0 پاسخ

دیدگاهتان را بنویسید

می خواهید در گفت و گو شرکت کنید؟
خیالتان راحت باشد :)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.