چگونه مستقل زندگی کنیم

چگونه مستقل زندگی کنیم

چگونه مستقل زندگی کنیم

چگونه مستقل زندگی کنیم
چگونه مستقل زندگی کنیم

خیلی از افراد آرزو دارند که به تنهایی و به دور از خانواده زندگی کنند، اما ظاهر امر چیزی نیست که در واقعیت با آن روبه رو می شوند.

هر فردی که می ‌خواهد مستقل زندگی کند باید از نظر روانشناختی نیز تمام جهات را در نظر بگیرد و آمادگی کافی را برای برخورد با مشکلات داشته باشد.

با تحصیلات جدید و ورود افراد به رایانه ها و گوشی همراه هوشمند شیوه زندگی کلی تغییر پیدا کرده است و جوانان امروز بیشتر خواهان زندگی مستقل و مجردی هستند.

این سبک زندگی در ایران به تازگی رواج پیدا کرده است در گذشته جوانان با خانواده ها زندگی می کردند تا زمانی که خودشان تشکیل خانواده می‌ دادند، بسیاری از عوامل هم جوانان را به مستقل زندگی کردند تشویق می کند.

عواملی مثل تحصیلات در شهر دیگر، کار و درآمد و استقلال مالی، مدرن شدن زندگی در ایران، سخت تر شدن شرایط ازدواج را هم می توانیم نام ببریم.

این را بدانید که این مسئله در جامعه شیوع پیدا کرده است و گریز ناپذیر است، اما بهتر است قبل از مستقل شدن به مزایا و معایب آن واقف باشید.

فردی که می ‌خواهد مستقل زندگی کند دقیقا باید چه چیزهایی را فراهم کند؟ سبک زندگی مستقل  چه ویژگی هایی دارد؟ زندگی مجردی فرد را با چه چیزهایی روبه  رو می کند؟

بدون شناخت از زندگی مجردی  دچار مشکل خواهید شد بهتر است دیدگاهی واقع بینانه داشته باشید و آمادگی کافی را برای تجربه ی این سبک زندگی کسب کنید.

ما در این مقاله می خواهیم سوال چگونه مستقل زندگی کنیم را پاسخ دهیم  و مزایا و معایب آن را بیان کنیم ، لطفاً تا پایان با ما همراه باشید.

همچنین بخوانید :
چگونه شخصیت کاریزماتیک داشته باشیم
مزایای زندگی مستقل
بهتر است دیدگاهی واقعی از زندگی مجردی خودتان داشته باشید

مزایا و معایب زندگی مستقل

استقلال مالی

این را فراموش نکنید که مهاجرت به یکی از شهرهای مهم برای زندگی شما استقلال مالی به همراه دارد، بیشتر جوانان که اکثراً برای تحصیل به شهر دیگر می روند تحت حمایت خانواده خودشان هستند و این مستقل شدن نیست.

برای زندگی مستقل باید برای خودتان استقلال مالی داشته باشید، مستقل شدن مسئولیت  زا است شما باید بتوانید که  مشکلات مالی تان را خودتان حل کنید.

نه گفتن

هر فردی که به صورت مستقل زندگی می کند حتماً باید توانایی نه گفتن داشته باشد، این را بدانید که وقتی با خانواده خودتان زندگی می کنید به طور ناخودآگاه خواسته ها و انتظارات دیگران هم از شما کمتر است.

اما وقتی که مستقل شدید دوستان و آشنایان انتظارات و خواسته های جدیدی از شما دارند، بهتر است همان ابتدا چارچوب خودتان  را مشخص کنید که دیگر کسی اجازه ی ورود به حریم شخصی شما را به خودش ندهد و از شما درخواست نکند که برای مدتی با شما زندگی کند.

باید این مسئله را در نظر بگیرید که به هر کسی اجازه ی ورود به حریم شخصی خودتان  را ندهید. چگونه مستقل زندگی کنیم شما برای مستقل شدن به دور از خانواده تان زندگی می کنید و خواهان رسیدن به اهدافتان هستید.

ممکن است دوستان با سرگرم کردن شما را از این کار باز دارند و اجازه ندهند که شما برنامه ها و ایده های خودتان را اجرایی کنید، برای خود برنامه ریزی کنید و همه چیز را تحت کنترل خود داشته باشید.

مزایای زندگی مستقل
بهتر است حریم شخصی خودتان را مشخص کنید تا درخواست غیر منطقی از شما نداشته باشند

به آسایش و امنیت حریم شخصی خودتان نیز فکر کنیدT یک برگه بردارید و مشخص کنید به چه چیزهایی در منزل احتیاج دارید چهارچوبی را روی برگه پیاده کنید تا با تغییراتی که در آینده ایجاد می شود بتوانید سریعتر تصمیم‌ گیری کنید و برنامه ی مشخصی را برای خودتان داشته باشید.

همچنین بخوانید :
رابطه عشق و پول چیست

..

بدانید که در آینده می خواهید چه کارهایی را انجام دهید! اگر از اول برنامه ریزی نکنید بعد از چند ماه متوجه در جا زدن خودتان خواهید شد، به شما توصیه می کنیم که نه گفتن را در موقعیت های مختلف زندگی تجربه کنید.

سعی کنید درخواست هایی که از شما می شود حتی اگر می توانید آن درخواست ها  را انجام دهید، برای امتحان کردن هم شده نه بگویید و واکنش افراد را در برابر این رفتارتان بسنجید.

هر چقدر که می ‌توانید آن ها را تحمل کنید نه گفتن توانایی ای است که هر کسی ندارد، بنابراین احتیاج به مهارت دارد انجام دادن آن به صورت یک باره سخت است پس بهتر است به مرور زمان به این مسئله عادت کنید.

گاهی اوقات به انجام فیلترینگ قبل از ورود به منزل درباره دوستان

احتیاج داشته باشید

چگونه مستقل زندگی کنیم بهتر است با دقت رفتارهای دوستان خود را در نظر بگیرید، احتیاجی نیست که به همه اعلام کنید که مستقل زندگی می کنید اگر این موضوع را مطرح کنید مطمئناً با انبوهی از خواسته‌های احتمالی نیز روبه رو خواهید شد.

برای جلوگیری از این کار دست کم بهتر است از روز اول این موضوع را برای آن ها مطرح نکنید، وقت برای خبر دادن به آن ها فراوان است.

چگونه مستقل زندگی کنیم
نیازی نیست زندگی مستقل خودتان را برای دوستانتان بازگو نمایید

توانایی مدیریت کارهای منزل

وقتی که مستقل زندگی می ‌کنید همه ی کارهای خانه نیز بر عهده ی شما خواهد بود، اما این را بدانید که دانستن با تجربه کردن بسیار متفاوت است.

شاید در زندگی با خانواده متوجه کارهای پنهان نشده باشید، کارهایی مثل بیرون بردن زباله، شستن سرویس بهداشتی، پرداخت قبوض، گردگیری کردن، خرابی لوله ها و سوختن لامپ ها و موارد دیگر که شاید حتی در زندگی مجردی نیز آنها را به ندرت تجربه کنید.

همچنین بخوانید :
چگونه جلوی فکر زیاد را بگیریم

وقتی که به طور مستقل زندگی می‌ کنید، ناگهان با لیست بلند بالایی از کارها رو به رو خواهید شد، بهتر است در این مورد واقع بین باشید و قبل از مستقل شدن همه چیز را بسنجید گاهی اوقات مشکلات زندگی شما را مجبور می کنند که مهارت هایی را بیاموزید.

انجام دادن کارهای ساده از هزینه های شما کمک می کند، اما در مسائلی نیز ممکن است به کمک احتیاج داشته باشید، کارهایی مثل تعمیرات احتیاج به متخصص دارد.

مدیریت مالی

چگونه مستقل زندگی کنیم به این نکته توجه کنید که توان مالی بسیار داشتن، در مستقل شدن در زندگی مهم است؛ مطمئن باشید که خرید خانه تنها به خوراک و اجاره دادن آن ختم نمی شود.

باید بین درآمدی که دارید و هزینه های خودتان تعادلی برقرار کنید که در مدیریت هزینه ها به مشکل بر نخورید.

قبل از هر چیزی میزان دقیق درآمد خود را بسنجید، حتی اگر درآمد مشخصی ندارید بهتر است میزان تقریبی آن را تخمین بزنید و بعد برای هزینه های خودتان تقسیم کنید.

هزینه های فصلی پیش بینی نشده را هم حساب کنید، ریز هزینه های خودتان را یادداشت کنید و طبق آن برنامه ریزی کنید.

چگونه مستقل زندگی کنیم
با زندگی مستقل باید سعی کنید بین هزینه های خودتان مدیریت و تعادل برقرار کنید

هزینه هایی از قبیل خرید مواد غذایی، شوینده، رفت‌ و آمد، شارژ ساختمان، اجاره، قبض ها، هزینه های پوشاک و هر چیز دیگری که ممکن است برای شما هزینه بردار باشد.

به شما توصیه می کنیم که همیشه مقداری پس انداز را برای خرج های اضافه کنار بگذارید و اگر کمبود مالی داشتید به خانواده خود اطلاع دهید و از آن ها کمک بگیرید که در شرایط خاص به شما کمک کنند.

همچنین بخوانید :
چگونه رفتار دیگران را تحمل کنیم

کمک گرفتن نشانه ضعیف بودن و نتوانستن اداره زندگی برای شما نیست، بهتر است مشکلات خودتان را با آن ها در میان بگذارید و راه چاره ای نیز بیابید.

خود را برای احساس تنهایی بیش از حد آماده کنید

چگونه مستقل زندگی کنیم شاید قبل از مستقل شدن به این موضوع فکر کنید که تنهایی چقدر برای شما دلچسب و آرام بخش خواهد بود.

اما باید این را نیز بدانید که ممکن است حس های جدیدی به شما دست بدهد و چون خانواده دوستان و کسی اطراف شما نیست، احساس تنهایی زیادی را تجربه کنید.

حتی گاهی اوقات ممکن است احساس کنید که کسی شما را دوست ندارد، حس کنار گذاشته شدن برای شما اصلا خوشایند نیست بنابراین قبل از مستقل شدن سعی کنید خودتان را برای داشتن این حس ها آماده کنید؛ مطمئن باشید که این حس بسیار طبیعی و زمان بر است که بتوانید چگونه این مشکل را حل کنید.

مستقل زندگي كردن
با سبک زندگی مستقل احساس تنهایی هم کمی طبیعی خواهد بود

برنامه ریزی

قطعاً هر فردی در زندگی خودش آرزوهایی دارد و شاید می خواهد مهارت هایی را یاد بگیرد، ممکن است بخواهید پس انداز کنید یا حتی مهارت‌های زبانی خود را تقویت کنید.

هر چیزی که در ذهن افراد می گذرد دست یافتنی است ممکن است شما هم آرزوهای بسیاری داشته باشید، اما باید بدانید که بعد از مستقل شدن، برنامه ریزی یکی از مهمترین کارهایی است که برای رسیدن به اهداف خود باید انجام دهید.

فکر نکنید که با مستقل شدن می‌ توانید به همه ی اهداف و آرزوهای خودتان برسید، این کار نیاز به برنامه ریزی و تلاشی مداوم دارد.

همچنین بخوانید :
چگونه استراحت کنیم

خیلی از افرادی که مستقل شده اند بعد از گذشت چند سالی فکر می‌ کنند که به هیچ کدام از آرزوهای خودشان نرسیده اند و حتی تلاشی برای دستیابی به آن ها نیز نکرده اند.

دلیل اصلی این موضوع بی برنامگی است، بدون برنامه هیچ کاری پیش نمی رود و احساسات منفی بر افراد غلبه می کند.

بنابراین بدانید که چه چیزی می‌ خواهید و هدف نهایی شما در چه حوزه‌ای است، برای رسیدن به هر کدام از هدف های خود چه مراحلی را باید طی کنید.

این نکته بسیار مهم است که راه هایی که برای رسیدن به هدف ها پیش روی شما است مشخص باشد، سعی کنید روی کاغذ همه چیز را پیاده کنید و اقداماتی که برای رسیدن به آن هدف ها انجام می دهید را به طور ماهانه بررسی کنید.

این کار باعث از بین رفتن احساسات منفی و رسیدن شما به هدف می شود، حتی می توانید برای تشویق کردن خودتان در برابر هر قدمی که برای رسیدن به هدفی برمی دارید جایزه ای تعیین کنید تا انگیزه ی شما برای رسیدن به آن هدف نیز بیشتر شود.

چگونه مستقل زندگی کنیم
با زندگی مستقل تلاش شما هم برای برنامه ریزی برای رسیدن به اهداف هم باید بیشتر شود

مراقب تغذیه خود باشید

چگونه مستقل زندگی کنیم بیشتر جوان هایی که تنها زندگی می کنند به تغذیه خودشان اهمیت نمی دهند و مشکلاتی در این زمینه برای آن ها به وجود می آید.

مطمئن باشید که در زندگی مجردی بیشتر هزینه ها صرف خرید غذاهای آماده می شود و میزان استفاده از میوه و تنقلات مفید نیز کاهش پیدا می ‌کند.

اگر می خواهید مستقل زندگی کنید باید مراقب تغذیه خودتان باشید، بنابراین بهتر است برای خودتان هم برنامه ی غذایی تهیه کنید و در آن مصرف غذاهای آماده را کاهش دهید و غذاهایی که برای بدن مفید هستند را جایگزین آن ها کنید.

همچنین بخوانید :
تهیه دنت

طرز تهیه ی غذاهای ساده سالم را نیز بیاموزید، غذاهایی که در زمان کوتاهی تهیه می شوند بسیار بهتر از خوردن غذاهای ناسالم هستند.

نکته ی دیگر این است که در زندگی مستقل معمولاً میزان مصرف شیرینی و قند نیز کنترل نمی شود، گاهی اوقات افراد از خوردن تنقلات مضر برای پر کردن تنهایی خودشان استفاده می کنند زیرا هم طعم آن ها خوب است و هم فرد را مشغول نگه می دارد.

این کار بسیار به بدن افراد آسیب می رساند بهتر است خوراکی های سالم را جایگزین آن ها کنید و در دسترس خودتان قرار دهید می ‌توانید از خشکبار، دانه های مغذی، حبوبات پخته شده، میوه  ،انواع سالاد استفاده کنید تا دستور غذایی مفیدی داشته باشید.

مستقل زندگی کردن یکی دیگر از آرزوهای جوانان ایرانی است، اما باید به این نکته توجه کنند که بی‌ پروا در این مسئله عمل نشود.

سخن آخر

بهتر است حساب شده و قدم به قدم گام بردارید تا بتوانید این راستا به موفقیت برسید، ما در این مقاله سعی کردیم پاسخ سوال چگونه مستقل زندگی کنیم  را برای شما همراهان عزیز بررسی کنیم.

از شما سپاسگزاریم که ما را همراهی کردید، شما می توانید نظرات و پیشنهادات خود را با ما و سایر کاربران زیر همین مطلب به اشتراک بگذارید.

اشتراک گذاری 

Share on whatsapp
واتساپ
Share on telegram
تلگرام
Share on facebook
فیسبوک
Share on twitter
توییتر
Share on email
ایمیل
Share on linkedin
لینکدین
0 پاسخ

دیدگاهتان را بنویسید

می خواهید در گفت و گو شرکت کنید؟
خیالتان راحت باشد :)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.