چگونه باهوش به نظر برسیم

چگونه باهوش به نظر برسیم

چگونه باهوش به نظر برسیم

چگونه باهوش به نظر برسیم
چگونه باهوش تر به نظر برسیم

راهکارهای باهوش به نظر رسیدن

با انجام دادن یک سری کارهای خاص می توانید به مغز کمک کنیم که توانایی بیشتری داشته باشد یا به نوعی باهوش تر باشد. در این مقاله قصد داریم راه کارهایی را ارائه دهیم که به کمک آن یاد بگیریم چگونه باهوش به نظر برسیم، پس تا انتهای مطلب با ما همراه باشید.

حضور افرادی که طعنه می زنند

شاید برای شما عجیب باشد بدانید که صحبت کردن با کسانی که معمولا طعنه می زنند می تواند خلاقیت فرد را افزایش دهد. آنهایی که با طعنه و کنایه صحبت می کنند، منظور خود را مستقیم نمی گویند و فرد باید تلاش کند و در مواردی خلاقیت به خرج دهد تا متوجه مفهوم جمله و کلام شود، این موضوع کمک می کند که هوش به مقدار قابل توجهی افزایش پیدا کند.

تشکر و سپاس گذاری کردن

سپاس گذاری مفهومی کمی عمیق تر و البته متفاوت تر از قدردانی دارند، اگر چه شباهت هایی بین این دو پیدا می شود. در تحقیقاتی که به تازگی انجام شده است افرادی که احساس سپاس گذاری دارند می توانند در زندگی موفق تر باشند و در بحث مالی هم معمولا پس انداز بیشتری دارند، زیرا صبر مالی آن ها بیشتر خواهد بود. البته لازم به ذکر است که برای توضیح مفهوم و معنی سپاس گذاری معمولا از تعریف قدردانی استفاده می شود.

رعایت رژیم غذایی سالم

همه ما می دانیم که مصرف غذاهای چرب، شیرین و شور بر روی عملکرد قلب تاثیرات منفی دارد، اما باید بدانید که این غذاهای ناسالم علاوه بر این که مضرات شناخته شده ای دارند، عملکرد مغز را هم نا مناسب می کنند. غذاهای چرب سبب می شود که افراد هوش خود را کمی از دست دهند. این موضوع با آزمایش بر روی 1000 مرد آمریکایی ثابت شد و دانشمندان به این نتیجه رسیدند که هر گرم چربی اضافه مصرف شده در طول روز می تواند ضررهای غیر قابل جبرانی داشته باشد.

توجه داشته باشید که رعایت یک رژیم غذایی مناسب و سالم علاوه بر این که به سلامت جسمانی و تناسب اندام شما کمک می کند می تواند عملکرد مغز را هم بهتر کند، یکی از راه هایی که باید یاد بگیریم چگونه باهوش به نظر برسیم این است که وعده های غذایی خود را سالم و البته در ساعت تعیین شده مصرف کنیم.

همچنین بخوانید :
آیا خوردن میوه بعد از غذا مضر است
چگونه باهوش به نظر برسیم
رژیم غذایی سالم

معاشرت بیشتر با کودکان و نوه ها در میانسالی

در ابتدا لازم است به این موضوع اشاره کنیم که این فرضیه هنوز به طور کامل به اثبات نرسیده است، اما بدانید که آزمایش در استرالی بر روی 186 پیر زن انجام شد و جواب های به دست آمده بسیار جالب بودند. بعد از آزمایش دانشمندان به این نتیجه رسیدند، افرادی که زمان بیشتری را با کودکان یا نوه های خود سپری می کنند بهتر به سوالات جواب می دادند و هوشیاری بیشتری داشتند. همانطور که در مطالب بالا هم گفتیم این موضوع ثابت نشده است و هنوز در حال بررسی بیشتر می باشد.

تلفن همراه

تا به حال همیشه این موضوع را شنیده اید که گوشی های موبایل ضررهای بسیاری دارند، این ضررها می توانند منشع روحی یا جسمی داشته باشند. در این جا باید به شما بگوییم که همراه داشتن گوشی موبایل خود در همه جا به خلاقیت و البته هوش شما کمک می کند. این نتیجه طبق یک آزمایش به دست آمده است.

در آزمایش گفته شده افراد را به دو قسمت تقسیم کردند و از آن ها خواستند که یک پازل کلمه را تکمیل کنند. افراد بر طبق این موضوع دسته بندی شده بودند که گوشی همراه آن ها نزد خودشان است یا خیر! در انتها با بررسی نتایج به این موضوع پی برند، افرادی که گوشی خود را داشتند به طور میانگین 9 کلمه را پیدا کرده بودند و گروه دیگر میانگین 6 کلمه را توانسته بودند بیابند.

چگونه باهوش به نظر برسیم
تلفن همراه در بسیاری موارد مفید ولی خیلی از مواقع هم آسیب زا است

داشتن یک لیست روزانه

به این موضوع توجه داشته باشید که افزایش حس خوب و خوشحالی شما بر روی هوشتان تاثیرات فراوانی دارد. به عنوان مثال زمانی که شما اوقاتی را با دوستان خود می گذرانید و می خندید هوش و خلاقیت شما به طرز عجیبی افزایش پیدا می کند. یک لیست به شما کمک می کند که کارهای روزانه خود را یادداشت کنید و زمانی که در انتهای روز به کارهای انجام شده نگاه می کنید اعتماد به نفس بیشتر، حس خوب بیشتر و در نهایت هوش بیشتری نصیب شما خواهد شد.

همچنین بخوانید :
پوست حساس یعنی چه ؟

تجربه کارهای جدید

هیچ گاه در زندگی از تجربه و یادگیری چیزهای جدید غافل نشوید، زیرا مزیت های بسیاری دارد. یکی از این مزیت ها کمک به افزایش هوش است. زمانی که تجربه جدیدی را یاد می گیرید، در حالیکه این تجربه جدید می تواند مهارتی دائمی یا برعکس زودگذر باشد، به مغز این امکان را می دهید که به کارهای خوب عادت کند و کارایی بیشتری نسبت به قبل داشته باشد. برای این که بدانیم چگونه باهوش به نظر برسیم نباید تجربه های جدید را فراموش کنیم.

استراحت کردن

به این موضوع دقت کنید که در این جا منظور از استراحت کردن، به خواب رفتن نیست. زمانی که از یک روز کاری سخت برمی گردید 10 دقیقه چشمان خود را ببندید و به هر چیز خوبی که در اطراف شما وجود دارد فکر کنید. این کار سبب می شود هم خستگی روز خود را فراموش کنید و هم چیزهایی که یاد گرفته اید در مغز شما تثبیت شود. بسیاری از مشکلات روحی و تنش ها با این حرکت از بین می رود. توجه داشته باشید که این کار باید به صورت روزانه تمرین شود تا تاثیرات بیشتری داشته باشد.

چگونه باهوش به نظر برسیم
استراحت مناسب موجب فراموشی خستگی ها و تثبیت موارد یادگرفته شده جدید می باشد

در معرض نور قرار بگیرید

شاید برای شما جالب باشد بدانید، زمانی که شما در معرض نور هستید (خواه این نور مصنوعی یا طبیعی باشد، تفاوتی نخواهد داشت) عملکرد مغز بهتر خواهد شد. دانشمندان برای بررسی این موضوع آزمایشی خاص طراحی و اجرا کردند. در این آزمایش دو گروه از جوندگان را در معرض دو نور متفاوت قرار دادند، بعد از پایان آزمایش در کمال ناباوری به این نتیجه رسیدند که در معرض نور کم سبب می شود 30% از عملکرد قسمت هیپوکامپ مغز مختل شود.

هیپوکامپ همان قسمتی است که مسئول یادگیری و حافظه ما می باشد، یعنی اگر به مدت زمان طولانی در معرض نور کم و نامناسب قرار بگیریم مغز دچار آسیب خواهد شد. دکتر یوتا بسنکر می گوید: مردم نمی دانند که نور چه تاثیرات مثبتی بر روی احساس، تمرکز و عملکرد شناختی آن ها دارد.

همچنین بخوانید :
فواید تردمیل

نگاه کردن به طبیعت

دیوید استایر استاد علوم شناختی و علوم اعصاب در دانشگاه یوتا است، او بر اساس تحقیقاتی که انجام داده است عقیده دارد که مغز یکی از اتفاق های عجیب غریب در طبیعت است و ماندن در آن می تواند برای عملکرد بهترش بسیار مفید باشد. توجه داشته باشید، قسمتی از مغز که قشر قدامی نام دارد مسئول تفکر انتقادی، تصمیم گیری، کنترل انگیزه، برنامه ریزی استراتژیک و حل مسئله است و ماندن در طبیعت به طرز عجیبی 50% عملکرد آن را بهبود می بخشد.

اگر با خواندن این متن به این فکر می کنید که موقعیت مناسب و زمان کافی برای بودن در طبیعت را ندارید، نگران نباشید. تحقیقات نشان داده است که نگاه کردن به عکس های طبیعت مانند ماندن در آن جا برای عملکرد مغز مفید است. بعد از صرف غذا می توانید کمی در پارک قدم بزنید یا اگر فضای سبزی در نزدیکی محل کار شما وجود دارد از پنجره ها به آن نگاه کنید. همه این کارها به ما کمک می کند که بدانیم چگونه باهوش به نظر برسیم.

عرق کنید

همه ما بارها شنیده ایم که تحرک داشتن و ورزش کردن برای سلامت جسمانی و البته روحیه مفید است، اما تحقیقات اخیر نشان می دهد که ورزش علاوه بر موارد فوق کمک می کند که مغز عملکرد بهتری داشته باشد، حتی اگر این تحرک تنها یک جلسه در هفته باشد باز هم تاثیرات مثبت خود را خواهد داشت.

ورزش کردن و تحرک داشتن به دلیل آن که جریان اکسیژن را افزایش می دهد موجب می شود که قدرت حافظه و البته یادگیری در فرد افزایش پیدا کند. لازم به ذکر است که هنوز علتی دقیق برای آن یافت نشده است اما برای آن که راه های چگونه باهوش به نظر برسیم را کامل ذکر کنیم، باید بگوییم که ورزش را در برنامه هفتگی خود فراموش نکنید.

همچنین بخوانید :
مضرات اتو مو

ارین پالینسکی واد متخصص تغذیه و تناسب اندام است، وی سال ها برنامه غذایی برای افراد مختلف می نویسد و تجربه بالایی دارد. ارین معتقد است که ورزش کردن موجب می شود مواد زائد مغز از بین برود و نبودن این مواد موجب می شود که مغز عملکردی بهتر برای یادگیری و به خاطر سپردن مسائل جدید داشته باشد.

چگونه باهوش به نظر برسیم
عرق کردن در حین ورزش درست می تواند باعث عملکرد بهتر مغز شود

رابطه جنسی

دانشمندان در پی تستی که بر روی چندین فرد مسن انجام شد، به این نتیجه رسیدند آن هایی که به طور معمول هفته ای یک بار رابطه جنسی را تجربه می کنند، علاوه بر این که توانایی و قدرت بیشتر در حرکت دارند از لحاظ یادگیری و روانشناختی هم موقعیت بهتری نسبت به دیگران دارند. بعد از رابطه جنسی هورمون های دوپامین و اکسی توسین ترشح می شود که هر دو تاثیرهای فراوان و البته مثبتی در عملکرد مغز دارند.

دکتر هیل رایت در مرکز تحقیقات روانشناسی رفتاری دانشکده کولندری انگلیس، تحقیقات خود را انجام می دهد، او می گوید طبیعتا بین رابطه جنسی و عملکرد بهتر اعصاب و مغز رابطه وجود دارد، اما هر چه بیشتر تحقیق می کنیم با سوال های بیشتری رو به رو می شویم تا به طور دقیق و کامل این رابطه را پیدا کنیم. پس برای آن که بدانیم چگونه باهوش به نظر برسیم نباید از رابطه جنسی مرتب غافل شد.

چگونه باهوش به نظر برسیم
ترشح هورمون های اکسی توسین و دوپامین بعد از رابطه جنسی باعث عملکرد بهتر مغز میشود

در معرض آفتاب قرار بگیرید

در طبیعت قرار گرفتن و ورزش کردن برای عملکرد بهتر مغز بسیار مفید هستند، اما نکته مهم این است که برای آن که یاد بگیریم چگونه باهوش به نظر برسیم باید کارهای دیگری را هم تجربه کنیم. در آفتاب ویتامین D وجود دارد. بودن در طبیعت علاوه بر این که خود مزیت های فراوانی برای مغز و هوش دارد موجب می شود که ویتامین D بیشتری جذب بدن شود.

به این موضوع مهم توجه داشته باشید که ویتامین D آفتاب با ویتامین D که از خوردن غذاهایی مانند ماهی جذب می شود، متفاوت خواهد بود. توجه داشته باشید برای آن که هوش شما بیشتر شود باید عملکرد مغز خود را بهبود بخشید و یکی از کارهایی که در این زمینه به شما کمک می کند جذب ویتامین D آفتاب است.

همچنین بخوانید :
عوامل ابتلا به سرطان سینه
چگونه باهوش به نظر برسیم
ویتامین D آفتاب باعث بهبود عملکرد مغزی میشود

زود بخوابید

مغز مه آلود نام عارضه و مشکلی است که در صورت کم خوابیدن به وجود می آید، این مشکل سبب می شود فرد نتواند قدرت فکر کردن و درست اندیشیدن را داشته باشد. نکته مهم این است که اگر شب ها دیر هنگام به خواب بروید هم مشکلاتی برای شما به وجود خواهد آمد، به عنوان مثال عملکرد مغز شما تضعیف می شود.

هنگامی که شخص بیدار است مواد زائدی در مغز وی و اطراف نورون های آن قرار می گیرند، زمانی که شخص در ساعات اولیه شب می خوابد این مواد زائد که از جنس پروتئین هم هستند به وسیله آبی که اطراف نورون های مغز است از بین خواهد رفت. این مورد کمک بزرگی به بهبود عملکرد مغز می کند و نمی توان از آن غافل شد. یکی از راه هایی که بدانیم چگونه باهوش به نظر برسیم این است که شب ها زود هنگام بخوابیم.

یاداشت های دست نویس داشته باشید

در بسیاری از مواقع در یک جلسه افراد سعی می کنند که از لپ تاپ یا تبلت برای نکته برداری استفاده کنند، اما برای آن که بدانیم چگونه باهوش به نظر برسیم به شما توصیه می کنیم از قلم و کاغذ استفاده کنید. این روش اگر چه به نظر قدیمی می آید اما مزیت های فراوانی دارد که در ادامه به آن اشاره خواهیم کرد.

یکی از مهم ترین مزیت های استفاده از قلم و کاغذ این است که شما فعال تر می شوید و مزیت دیگر که البته مهم تر می باشد این است که شما برای نوشتن باید دقت بیشتری صرف کنید و مطالب را انتخاب کنید. توجه داشته باشید زمانی که مطلبی را با دست می نویسید یک بار آن را با خود مرور می کنید و این موجب می شود که مغز شما فعال باشد. نوشتن با کاغذ به شما کمک می کند که تکنولوژی و معایب آن فرار کنید.

همچنین بخوانید :
چگونه در خواب کالری بسوزانیم

در لحظه تنها به یک چیز فکر کنید و بر روی آن تمرکز کنید

*

یکی از بهترین راه هایی که یاد بگیریم چگونه باهوش به نظر برسیم این است که در لحظه تنها بر روی یک چیزی تمرکز کنیم. اگر از آن دسته افرادی هستید که می توانید در لحظه چندین کار را انجام دهید و به این موضوع هم افتخار می کنید، باید به شما بگوییم که در اشتباه هستید. این که در یک لحظه از مغز توانایی چندین کار را داشته باشید عملکرد آن را بهبود نمی بخشد، بلکه باعث تضعیف عملکرد مغز هم خواهد شد.

دکتر استایلر عقیده دارد، تمرکز کردن بر روی چندین مسئله گوناگون سبب می شود که فرد به خستگی مغز دچار شود. محققان دانشگاه استنفورد اعلام کرده اند که مغز در هر لحظه می تواند تنها بر روی انجام یک کار خاص تمرکز کند و اگر چیزی بیشتر از مغز خود انتظار دارید بدانید که موجب کاهش عملکرد مناسبش خواهید شد. به همین دلیل دانشمندان عقیده دارند زمانی که در حال انجام کاری خاص با دقت بالا هستید، در محلی ساکت قرار بگیرید و حتی صدای گوشی موبایل خود را خاموش کنید تا مزاحمتی برای شما ایجاد نکند.

*

یکی از روش های مناسب برای آن که بدانیم چگونه باهوش به نظر برسیم این است که محل کار خود را ساکت نگه دارید. محلی که شما در آن جا مشغول به کار هستید باید ساکت باشد تا تمرکز کافی برای انجام کار داشته باشید و مغز بتواند عملکرد خوبی از خود نشان دهد. در این جا لازم است به این نکته اشاره کنیم اگر محل کار شما شلوغ می باشد و سر و صدای زیادی دارد با یک موسیقی آرامش بخش مغز خود را از آن هیاهو دور کنید.

اشتراک گذاری 

Share on whatsapp
Share on telegram
Share on facebook
Share on google
Share on twitter
Share on email
Share on linkedin

امتیاز شما ؟      ستاره ها از راست به چپ

[ratings]
2 پاسخ
 1. reza می گوید:

  باعرض سلام وخسته نباشید خدمت شما مسئولین زحمت کش سایت محبوب گلسانه

  درمورد اینکه طراحی وطبقه بندی سایت همه چیز عالی ومشخصه زحمات فراوانی کشیده شده

  بنده از موضوع چگونگی صرف میوه شروع وتا به اینجا ادامه داشت البته دیگه باید بخوابم و بقیه رو موکول کنم به بعد…

  چون فردا ساعت7باید پاشم ومقصر این کم خوابی سایت شماس لطفا

  برنامه ای درمورد چگونگی مصرف از ینترنت هم تجویز کنید جناب دکتر:)

  راستش بنده بااینکه متولد57 هستم اما هنوز مجردم و با مادر دوتایی کرمان زندگی میکنیم

  امشب بعد تقریبا سه ساعت خواستم لپ تاپ رو خاموش کنم که مادرواسه تعبیر خواب بهم گفت تعبیر خوابمو میخام گفتم چشم مادر عزیزم خلاصه در این میان با

  سایت شما اشنا و بعد انجام کارها سریعا ثبت نام کردم

  امیدوارم شاهد موفقیت روز افزون وهمیشگی شما باشم عذرمیخام بیش از حد وقت شما رو گرفتم

  ایشااله همیشه خوش و سلامت باشید

  درپناه حق

  پاسخ
  • golsaman1 می گوید:

   سلام و وقت بخیر ممنون از لطف شما عزیز گرامی … باعث خوشحالی ماست . موفق و سربلند باشید.

   پاسخ

دیدگاهتان را بنویسید

می خواهید در گفت و گو شرکت کنید؟
خیالتان راحت باشد :)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.