چگونه مدیتیشن را شروع کنیم

چگونه مدیتیشن را شروع کنیم

چگونه مدیتیشن را شروع کنیم

چگونه مدیتیشن را شروع کنیم
چگونه مدیتیشن را شروع کنیم

مدیتیشن و کاربرد های آ ن در زندگی

با مدیتیشن و کاربردهای آن در زندگی آشنا هستید؟ آیا می دانید چگونه مدیتیشن را شروع کنیم؟ اگر جواب شما به هر دوی این سوالات منفی است، پس پیشنهاد می کنم تا انتهای این مقاله همراه ما باشید تا اطلاعات مفید و البته کاملی را در رابطه با این موضوع در اختیار شما قرار دهیم.

بسیاری از افراد بر این تصورند که مدیتیشن فقط برای مقابله با استرس مفید و کاربردی است، در حالی که مزیت های آن بیش از این چیزا است. مدیتیشن را اگر به صورت منظم دنبال کنید به شما کمک می کند که با اظطراب و حتی افسردگی خود به خوبی مقابله کنید و سلامت خود را به دست بیاورید. مدیتیشن برای عملکرد بهتر حافظه و همینطور کاهش درد در قسمت های مختلف بدن کاربرد دارد.

برای انجام مدیتیشن احتیاج به صرف زمان طولانی و خرید وسایل گران قیمت ندارید و هر کسی در منزل می تواند به آسانی آن را انجام دهد. البته لازم به ذکر است که خود مدیتیشن آن قدرها هم ساده نیست. در رابطه با وسایل و تجهیزات هم باید بگوییم یک تشک مدیتیشن می تواند کیفیت کار را بالا ببرد، البته وجود آن ضروری نخواهد بود.

*

اگر می خواهید بدانید چگونه مدیتیشن را شروع کنیم باید بدانید که یادگیری آن آسان است، اما تسلط به آن نیاز به مدت زمان طولانی و تمرین های مستمر دارد. دالایی لاما شخصی است که در روز زمان های زیادی را با مدیتیشن سپری می کند، او عقیده دارد گاهی قبل از آن که شروع به کار کند دچار سرگردانی ذهنی می شود و به سختی قادر به تمرکز کردن است.

همچنین بخوانید :
بهترین روش برای سفید کردن دندان

بودا عقیده دارد، انسان ها ذهنی شبیه به میمون دارند. تا به حال به حرکات میمون دقت کرده اید؟ مدام از این شاخه به آن شاخه می پرد و به سختی می توان آن را در حالت سکون دید. ذهن انسان هم دقیقا به این صورت عمل می کند، مدام تمایل دارد سوژه های مختلف را دنبال کند و تمرکز کردن برایش کمی دشوار خواهد بود.

چگونه مدیتیشن را شروع کنیم
بودا عقیده دارد انسان ها ذهنی شبیه به میمون دارند

لازم به ذکر است که با مدیتیشن قصد نداریم ذهن میمونی افراد را از میان ببریم، بلکه هدف اصلی مدیتیشن این است که شخص بتواند کنترل کامل ذهن خود را در دست بگیرد. هنگامی که فرد موفق به کنترل ذهن می شود، به جای آن که در گذشته خود سیر کند و لحظات را هدر دهد، از لحظه ای که در آن قرار دارد قدر دان خواهد بود.

چگونه مدیتیشن را شروع کنیم؟

در این قسمت مطالبی را ارائه می دهیم که برای شروع به کار افراد مبتدی لازم است، مراحل گفته شده را به دقت دنبال کنید.

  1. جایی تقریبا آرام به دور از هر گونه مزاحمتی پیدا کنید.
  2. حالت نشستن شما باید به صورتی باشد که از پشت کاملا صاف باشید و دست را بدون هیچ گونه فشاری بر روی ران پای خود بگذارید.
  3. برای نشستن می توانید صندلی یا زمین را انتخاب کنید، اگر بر روی صندلی می نشینید دقت کنید که پاهای خود را بر روی زمین بگذارید و اگر نشستن بر روی زمین برای شما راحت تر است توجه کنید که زانو و قوزک پای شما در حالت ناراحت کننده ای نباشد، برای روی زمین نشستن یک تشک می تواند به شما کمک بسیاری کند.
همچنین بخوانید :
راه های رفع تیرگی زیر بغل و کشاله ران
چگونه مدیتیشن را شروع کنیم
جایی تقریبا آرام به دور از هر گونه مزاحمتی پیدا کنید هر محیط آرامی که خودتان کاملا در آن احساس آرامش می کنید

*

4. پیشنهاد می کنیم چشمان خود را بسته نگه دارید، اگر در این حالت اذیت می شوید پس بر روی وسیله ای خاص تمرکز نکنید.

5.موقعیت خود را به صورتی تنظیم کنید که از تنش و ناراحتی دور باشید.

6. بر روی تنفس خود تمرکز داشته باشید و بدانید که متمرکز بودن با کنترل کردن آن تفاوت دارد. به حرکت هوا در بینی خود دقت کنید.

7.حال می توانید مدیتیشن را شروع کنید، یکی از ساده ترین راه های برای تمرکز این است که دم و بازدم خود را بشمارید، با رسیدن به عدد 10 باز از 1 شروع کنید.

8. اگر در حین مدیتیشن دچار حواس پرتی شدید، اصلا نگران نباشید و بدانید که کاملا طبیعی است، سعی کنید تمرکز خود را به شمارش معطوف کنید.

9. در رابطه با طول انجام مدیتیشن بدانید که زمان دقیقی برای آن وجود ندارد. اگر بتوانید روزی 20 دقیقه این کار را انجام دهید که عالی است، اما اصلا نگران زمان باشید، به صورت گفته شده بنشینید، اعداد را بشمارید تا به آرامش برسید، حتی اگر با روزی 3 دقیقه هم شروع کنید باز خوب است.

10. بعد از آن که مدیتیشن شما به اتمام رسید، چشمان خود را باز کنید و سعی کنید از آرامشی که در وجود خود احساس می کنید نهایت لذت را ببرید.

برای مدیتیشن چه نوع کوسن یا نیمکتی بهتر است؟

در مطالب بالا به این موضوع اشاره کردیم که چگونه مدیتیشن را شروع کنیم، حال قصد داریم بگوییم با چه نوع کوسن یا نیمکتی می توانید این کار را بهتر انجام دهید. بالشتک مخصوص مدیتیشن زابوتون نام دارد و البته طرفداران خاص خود را هم دارد.

همچنین بخوانید :
فواید تردمیل

زیرا نشستن بر روی آن برای مدت زمان طولانی بسیار راحت است و شخص احساس ناراحتی نخواهد کرد. البته بالشتک دیگری هم برای این کار وجود دارد که از گندم سیاه برای پر کردن آن استفاده شده است. نشستن بر روی نیمکت مدیتیشن به کسانی پیشنهاد می شود که در قسمت زانو احساس درد می کنند.

در نهایت با توجه به مطالب بالا می توان گفت که برای مدیتیشن مزیت ها و کاربردهای بسیاری وجود دارد و مقابله با مشکلاتی مانند استرس یکی از این مزیت ها به حساب می آید. از مدیتیشن می توانید به عنوان یک مراقبه بهره بگیرید و بدانید که انجام آن اصلا سخت و دشوار نیست و به آسانی در منزل و بدون هیچ تهجیزات خاصی می توانید آن را انجام دهید.

اشتراک گذاری 

Share on whatsapp
واتساپ
Share on telegram
تلگرام
Share on facebook
فیسبوک
Share on twitter
توییتر
Share on email
ایمیل
Share on linkedin
لینکدین
0 پاسخ

دیدگاهتان را بنویسید

می خواهید در گفت و گو شرکت کنید؟
خیالتان راحت باشد :)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.