چگونه جلوی فکر زیاد را بگیریم

چگونه جلوی فکر زیاد را بگیریم

چگونه جلوی فکر زیاد را بگیریم

چگونه جلوی فکر زیاد را بگیریم

تمام افراد ممکن است در طول روز به کارهایی که در حال انجام دادن هستند یا در گذشته انجام داده اند فکر کنند. فکر کردن به هیچ عنوان بد نیست، اما هر چیزی که از حالت اعتدال خارج شود انسان ضرر می رساند و آثار مخرب را در پی خواهد داشت.

افرادی که بیش از حد به مشکلات خود می اندیشند کم کم مشکلات کوچک را نیز برای خود بزرگ می ‌کنند؛ به همین دلیل نمی توانند آن طور که باید در برابر آن ها عرض اندام کرده و آن را حل کنند.

اگر چنین مشکلی نیز برای شما به وجود آمده است می توانید با استفاده از راهکارهایی ساده و ابتدایی آن ها را حل کنید.

ما در این مقاله می خواهیم به سوال ” چگونه جلوی فکر زیاد را بگیریم ” پاسخ دهیم؛ اگر شما هم به فکر ترک این عادت افتاده ‌اید به شما توصیه می ‌کنیم که تا انتهای این مطلب ما را همراهی کنید.

چگونه جلوی فکر زیاد را بگیریم

1. با دید باز به مشکل بنگرید

زمانی که افراد به موضوعی بیش از حد فکر می‌ کنند، راه حل های جزئی را از یاد می‌ برند و موضوع را آن چنان بزرگ می ‌کنند که دیگر نمی توانند راه حل های ساده را بپذیرند.

به شما توصیه می کنیم وقتی که در دام افکار گیر افتاده و بیش از حد روی موضوع تمرکز کردید از خود بپرسید که آیا ۵ سال دیگر این موضوع برای شما به همین اندازه اهمیت دارد یا خیر؟!

بنابر تحقیقات اگر با دید باز به موضوعات و مسائل بنگرید و با پرسیدن این سوال ساده از خود، سرعت فکر کردن را کم می کنید و از این وضعیت رد می شوید. این راهکار به افراد این امکان را می دهد که انرژی و وقت خود را بر روی مسائل مهم تر بگذارند.

نگاه کردن به مسائل با دید باز و وسیع می تواند از فکرهای بیهوده و هرز دیگر شما جلوگیری کند

چگونه جلوی فکر زیاد را بگیریم :: 2.برای تصمیم گرفتن برای خود محدودیت زمانی بگذارید!

به شما توصیه می ‌کنیم که اگر قرار است برای موضوع تصمیم بگیرید محدودیت زمانی برای فکر کردن به این موضوع تعیین کنید و درباره آن تصمیم بگیرید.

” چگونه جلوی فکر زیاد را بگیریم ” در پاسخ باید بدانید که اگر سریعتر تصمیم گیری نکنید ذهن شما مدت طولانی را به این موضوع می پردازد؛ بنابراین تصمیم گیری بهترین راه برای خلاصی از فکر کردن زیاد است.

انجام کار بهتر از فکر کردن است هر چند که آن تصمیم و عمل کوچک و یا بزرگ باشد! می توانید به دو صورت برای تصمیم گیری عمل کنید:  برای موضوعات کوچک مانند پاسخ به یک ایمیل یا شستن ظرف ها بهتر است کمتر از ۳۰ ثانیه زمان بگذارید و نهایت زمانی که برای تصمیم های بزرگ می ‌گذارید 30 دقیقه است، اگر به نتیجه نرسیدید موضوع را به پایان شب موکول کنید.

3.سپری کردن روز خود به شکل زیر برای دوری از استرس و فکر بیش از حد

بی شک افراد برای انجام بعضی از کارها دچار استرس و فکر بیش از حد می شوند؛ اما با مدیریت آن می‌ توانند از بروز استرس های بی جا جلوگیری کنند؛ با این کار می توانید از استرس های بی مورد در طول سال جلوگیری کنید و تعداد روزهای استرس خود را به حداقل برسانید؛ شما می توانید سه کار را در این خصوص انجام دهید:

چگونه جلوی فکر زیاد را بگیریم :: * در ابتدای روز شروع خوبی داشته باشید

” چگونه جلوی فکر زیاد را بگیریم ” در پاسخ به این سوال باید ابتدا بر روی رفتار خود کنترل کافی را داشته باشید. زمانی که از خواب برمی خیزید نحوه خلقیات شما ارتباط مستقیمی با نحوه رفتار در طول روز دارد ؛ بنابراین بهتر است که در ابتدا به روز به دور از استرس بمانید و صبح خود را بدون تنش آغاز کنید.

اگر می‌ خواهید به محل کار خود بروید راه افکار بدبینانه ببندید؛ حتی می توانید برای انرژی گرفتن کاری نشاط اور انجام دهید. به شما توصیه می کنیم که در ابتدای روز کمی ورزش کرده و وعده صبحانه را کامل میل کنید.

چگونه جلوی فکر زیاد را بگیریم
آغاز اول صبح بدون استرس تاثیر بسیار زیادی در کنترل افکار روزانه دارند

چگونه جلوی فکر زیاد را بگیریم :: ** بیخودی سر خود را شلوغ نکنید

اگر در یک زمان تنها به یک کار بپردازید و بعد از آن استراحتی کوتاه داشته باشید؛ مطمئناً انرژی شما پایان می یابد.

این موضوع باعث می‌ شود که شما افکار خود را متمرکز کنید و از پرداختن به حاشیه‌ ها دور شوید. با این کار ذهن افراد آرام می ماند و تمرکز آن تنها بر روی یک کار است. این موضوع تنها کمک می ‌کند که به‌ صورت قاطعانه و آشکارا بیاندیشند و از فضاهایی که تنش زا است دوری کنند.

چگونه جلوی فکر زیاد را بگیریم :: *** ورودی ها را کاهش دهید

ورود مداوم اطلاعات به ذهن شما باعث می شود که مدام به موضوعات مختلف فکر کنید.” چگونه جلوی فکر زیاد را بگیریم ” چک کردن مداوم تلفن همراه ، رسانه های اجتماعی ، ایمیل ها ، فیس بوک ، توییتر ، عملکرد وبلاگ و یا وب سایت و … باعث می شود که تمرکز شما بر روی یک کار نماند.

4. خواسته های خود را به مرحله عملی کردن برسانید

زمانی که در ابتدای روز بدانید چه کاری را باید انجام دهید، درگیر فکر های زیادی نمی‌ شوید. تعیین کردن کاری که قرار است انجام دهید می تواند روز شما را بسازد و فکر کردن بیش از حد را از شما دور می کند.

برداشتن قدم های کوچک در راستای رسیدن به اهداف و تمرکز بسیار کار ساز است، مطمئن باشید که اگر این کار را به نحو احسن انجام دهید حال شما خوب می ‌شود. یکی از دلایل موثر این قضیه خسته نشدن شما و لذت بردن از اوقات است.

5. بپذیرید که نمی توانید همه چیز را تحت کنترل خود درآورید

شاید برای شما هم پیش آمده باشد زمانی که ‌می خواهید بخوابید افکار منفی به ذهن شما هجوم می آورد. شما باید سعی کنید که در دام این افکار نیفتید ، زیرا رها شدن از بند آن ها پروسه ای دشوار است.

بنابراین زمانی که افکار مزاحم به ذهن شما هجوم می آورند به خود بگویید اکنون زمان مناسبی برای فکر کردن به این موضوع نیست. ” چگونه جلوی فکر زیاد را بگیریم ” اگر فکر کردن را به زمان مناسبی موکول کنید؛ مطمئناً می توانید تصمیمی واقع بینانه تر و منطقی تر بگیرید.

بیش از حد در مقابل هجوم افکار به خودتان فشار نیاورید چون تاثیر معکوسی دارد و قدرت آن ها بیشتر می شوند

چگونه جلوی فکر زیاد را بگیریم :: 6.در دام ترس ها نیفتید

تله دیگری وجود دارد که با بیش از حد فکر کردن به مشکلات به وجود می آید؛ افتادن در دام ترس ها است. با به دام افتادن شما ذهن به دنبال سناریوهای ترسناک می رود و میزان استرس را به طرز قابل توجهی افزایش می دهد.

اگر در این زمان از خود بپرسید که بدترین اتفاقی که قرار است بیفتد چیست؟ مطمئنا از استرس شما کم می شود. بهتر است برای این کار زمان بگذارید و فکر کنید که این موضوع ممکن نیست که اتفاق بیفتد.

مطمئناً اتفاق افتادن موضوعی که همیشه از آن هراس دارید درونی است؛ اما در دنیای واقعی میزان ترسناک بودن آن بسیار کمتر است. برای این که  واقعیت را پیدا کنید تنها چند دقیقه زمان لازم است.

چگونه جلوی فکر زیاد را بگیریم :: 7.ورزش کنید

برای درمان فکر نکردن باید ورزش کنید. ورزش کردن در زندگی شما نقش اساسی خواهد داشت. با این کار نگرانی ها و استرس های افراد به طرز قابل توجهی کاهش پیدا می ‌کند.

” چگونه جلوی فکر زیاد را بگیریم ” معمولاً از طریق ورزش کردن انرژی بسیاری کسب می کنید؛ با این انرژی می توانید جلوی فکر کردن بیش از حد را بگیرید و از افکار خود در راستای حل مشکلات به صورت سازنده بهره بگیرد.

چگونه جلوی فکر زیاد را بگیریم :: 8.خواب خود را تنظیم کنید

یکی از عواملی که می‌ تواند از جلوگیری به افکار شما کمک کند تا ذهنیتی مثبت داشته باشید؛ کم کردن انرژی ها و افکار منفی است. زمانی که افراد غرق در افکار می شوند معمولاً خواب کافی ندارند.

وقتی که افراد خواب کافی نداشته باشند ، نسبت به همه چیز در زندگی بدبین و نگران می ‌شوند و آسیب زدن به آن ها بسیار راحت تر است ؛ بنابراین اگر بتوانید میزان خواب خود را خود را تنظیم کنید از شر فشار مزاحم خلاص خواهد شد. در ادامه چند نکته را برای کیفیت و بهتر خوابیدن با شما در میان می گذاریم:

I. جای خالی خود را خنک کنید

” چگونه جلوی فکر زیاد را بگیریم ” زمانی که افراد در یک اتاق خواب گرم به خواب می روند؛ دمای بدن  آن ها بالا می رود و میزان استرس در آن ها افزایش پیدا می کند؛ بنابراین اگر می خواهید خوابی آرام داشته باشید.

زمانی که محیط خواب خود را خنک نگه دارید مطمئن باشید که خوابی آرام را تجربه می کنید. حتی این موضوع بر روی خواب دیدن افراد نیز تاثیر گذار است؛ هر چقدر میزان دمای اتاق پایین تر باشد فرد از دیدن خواب های ترسناک دور می شود.

چگونه جلوی فکر زیاد را بگیریم
خنک کردن جای خواب و تنظیم میزان خواب راه حل دیگر کم کردن افکار می باشد

II. از گوش گیر استفاده کنید

اگر خواب سبکی دارید به شما توصیه می ‌کنیم که از گوش گیر استفاده کنید؛ افرادی که از سر و صداهای کوچک بیدار می شوند.

استفاده از یک گوش گیر ساده می تواند در کیفیت خواب آن ها بسیار تاثیرگذار باشد این وسیله بسیار ارزان قیمت است و به شما کمک می کند که خواب خوبی را تجربه کنید این وسیله گوش گیر از ورود صدا به گوش جلوگیری می کند.

مثلاً از شنیدن خروپف اطرافیان ، گربه های پر سرو صدا ، آشفتگی هایی که افراد را از خواب بیدار می کند مصون می دارد.

III. خود را مجبور به خوابیدن نکنید

به شما توصیه می کنیم که اگر خوابتان می آید هرگز به رختخواب مراجعه نکنید و سعی نکنید به زور بخوابید.

” چگونه جلوی فکر زیاد را بگیریم ”  زمانی که خود را مجبور به خوابیدن می کنید ، چیزی جز اتلاف وقت و غلت زدن بیهوده را به دنبال نخواهد داشت، اگر می خواهید زودتر بخوابید قبل از خواب حدود ۲۰ تا ۳۰ دقیقه مطالعه کنید از این طریق سریع تر به خواب می روید.

9. در لحظه زندگی کنید

افرادی که در لحظه زندگی می کنند می توانند بهتر از وقت خود استفاده کند، بهتر است به جای لحظه های گذشته و آینده احتمالی، تمام وقت خود را در زمان حال بگذرانید. راهکارهایی برای این موضوع وجود دارد که می توانید به راحتی از آن ها استفاده کنید:

زندگی کردن در لحظه حال راه دیگر کنترل افکار زیاد است

i. عجله نکنید

نیازی نیست که برای انجام کارهای خود عجله کنید؛ بهتر است با آرامش پیش بروید، برای تمرین هر کاری که هم اکنون قصد انجام آن را دارید؛ با سرعت کمتری پیش بروید. با این کار می ‌توانید از اتفاقاتی که پیش می آید آگاهی بیشتری پیدا کنید.

ii. کارها را از قبل یادآوری کنید

برای مثال اگر قصد مسواک زدن دارید یا می خواهید ظرف ها را بشویید به زبان ساده به خود یادآوری کنید تا از سرگردانی خلاص شوید و توجه خود را تنها بر روی همان کار نگه دارید.

iii. افکار خود را قطع کنید

” چگونه جلوی فکر زیاد را بگیریم ”  اگر دریافتید که در افکار خود غرق شده اید، به شما توصیه می کنیم که فوراً آن را به هم بزنید و حتی در ذهن خود فریاد بزنید که ایست! حدود یک تا دو دقیقه به هیچ چیز فکر نکنید بعد از آن تمام حواس خود را چک کنید بو کنید، ببینید ، بشنوید، لمس کنید.

10. با افراد مثبت اندیش رفت و آمد کنید

افرادی که با آن ها رفت و آمد می کنید و در آن محیط رشد می یابید؛ سهم بزرگی در طرز فکر افراد ایفا می کنند.

هر آن چه را که گوش می ‌دهید ، می خوانید و یا تماشا می کنید اعم از وبلاگ ها ، کتاب ها ، انجمن ها ، فیلم ها ، پادکست  ، موسیقی ، افراد نزدیک و آشنایان همه در طرز فکر شما تاثیرگذار هستند.

بنابراین برای داشتن فکری آرام ابتدا باید ببینید که چه منبعی در زندگی شما وجود دارد و چه باعث بیش از حد فکر کردن می ‌شود، بعد از آن می توانید به افرادی که در زندگی شما رفتاری مثبت دارند فکر کنید و روابط خود را با آن ها گسترش دهید.

سعی کنید بیشتر اوقات خود را با افراد مثبت اندیش بگذرانید و از ورودی های منفی به طور کامل دوری کنید.

راه دیگر کنترل افکار دوستی و معاشرت با افراد مثبت اندیش و شاد است

11. به خوبی موضوع را درک کنید و در تمام وقت آن را یادآوری کنید

” چگونه جلوی فکر زیاد را بگیریم ” درک کردن موضوع باعث جلوگیری از فکر بیش از حد می ‌شود.

یکی از راهکارهایی که در این زمینه به شما کمک می کند این است که موضوع را یادداشت کنید. با این کار می ‌توانید فکر کردن را متوقف کنید؛ یادداشت کردن باعث می شود که هر چه سریع تر از شر فکر و خیال زیاد خلاص شوید.

ما در این مقاله سعی کردیم به سوال ” چگونه جلوی فکر زیاد را بگیریم ” صحبت کنیم ، اگر شما هم نظر؛ پیشنهاد و یا تجربه ای درباره این موضوع دارید می ‌توانید آن را زیر همین مطلب با ما و سایر کاربران به اشتراک بگذارید. در پایان از شما سپاسگزارم که با ما همراه بودید.

اشتراک گذاری 

0 پاسخ

دیدگاهتان را بنویسید

می خواهید در گفت و گو شرکت کنید؟
خیالتان راحت باشد :)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.