افزایش بهره وری شخصی

افزایش بهره وری شخصی

افزایش بهره وری شخصی

افزایش بهره وری شخصی

خیلی از افراد زندگی  گذشته را رها نمی کنند. امروزه مطمئناً وظایف هر کسی بیشتر شده است و برای تحقق آرمان ها و آرزوهای خود ناگزیر است که بیشتر کار کند و خسته شود؛ با این حال چیز های زیادی نیز به دست نمی آورد.

همین موضوع باعث شده است که افراد خوشبختی  کافی را در زندگی احساس نکنند. باید بدانید که این سبک زندگی مناسب نیست ؛ پذیرفتن مسئولیت ها و وظایف بیش از حد باعث می شود که افراد به مسئولیت های ضروری خود نرسند.

معمولاً کسی که مسئولیت های بسیاری را می پذیرد که می تواند تمام آن ها را به نحو احسن انجام دهد.

ما در این مقاله می‌ خواهیم ” افزایش بهره وری شخصی ” را مورد بررسی قرار دهیم ؛ اگر می ‌خواهید بهره وری شما در محیط کار بیشتر شود تا پایان با ما همراه باشید.

افزایش بهره وری شخصی در محیط کار

تنها راه حلی که برای این مشکل به نظر می رسد تمرکز بر روی موارد مهم است. در واقع باید هر کسی بتواند کار های ضروری را در ذهن خود اولویت بندی کند. مسئولیت هایی که از اهمیت کمتری برخوردارند؛ را از ذهن پاک کند.

برای هر کسی ممکن است دشوار باشد که تمام مشغله های خود را به یکباره کنار بگذارد؛ اما به مرور زمان تحول عظیمی در زمینه سلامت روح و جسم ، کاهش استرس ، بالا رفتن میزان شادی و در پایان بالا رفتن بهره وری کار ختم می شود. ما می خواهیم ۱۰ راهکار ساده را در ادامه برای بالا بردن بهره ‌وری به شما عزیزان معرفی کنیم:

همچنین بخوانید :
رازهای دوست داشتنی بودن
افزایش بهره وری شخصی
تمرکز کردن بر روی موارد مهم اولین راه افزایش میزان بهره وری در افراد است

1. پاک کردن ذهن

شاید برای شما هم اتفاق افتاده باشد که در بین افکار متفاوت گیر کرده باشید؛ با این کار تنها چشم‌ انداز روشن آینده تار و کدر می شود. باید این را بدانید که موارد ضروری را از بین آن گلچین کرده و برای هر کدام وقتی بگذارید.

موارد کم اهمیت  را در جایی یادداشت کرده و بعد از اتمام کارهای ضروری به سراغ آن ها بروید. با این کار می توانید به تصویری روشن از آینده شغلی و زندگی خود دست پیدا کنید.

یکی دیگر روش های  ” افزایش بهره وری شخصی ” نزدیک فکر کردن روی موارد مهم و حائز اهمیت است راه انجام آن ها  را بیابید.

یکی از بهترین کارها برای فراموش نکردن ایده ها و کارهای روزمره یادداشت کردن آن ها است، هر چیزی که در ذهن شما می گذرد را یادداشت کنید.

همیشه زمان استراحت برای افراد پر مشغله بسیار مهم است؛ لذا تمام افرادی که وظیفه های سنگینی را بر دوش دارند وقت استراحت خود را نیز به کار کردن مشغول می شوند؛ اما این کار کاملاً اشتباه است.

به این دسته از افراد توصیه می کنیم که در زمان های استراحت در دسترسی هیچ کس نباشید، تمام راه های ارتباطی را مسدود کرده و در جایی استراحت کنید؛ در زمان استراحت می ‌توانید به بسیاری از مسائل فکر کنید.

2. متمرکز شدن بر روی کارهای اضطراری

در مرحله قبل گفتیم که باید بر روی وظایف ضروری متمرکز شد، اما در این مرحله بعد از پاکسازی مسائل غیر ضروری؛ وظایف ضروری را نیز باید اولویت بندی کرد.

همچنین بخوانید :
آیا استخاره برای ازدواج جایز است

هر کدام از این کارها از اهمیت بالاتری برخوردار بود ترتیب انجام آن در صدر قرار می گیرد. ابتدا باید از خود بپرسید که چه کاری می تواند بازدهی شما را در بازه زمانی بیشتر کند.

برای ” افزایش بهره وری شخصی ” سعی کنید کاری را انتخاب کنید که دستاورد بیشتری را برای شما از نظر سود دهی و رونق داشته باشد.

اگر بر روی هدفی بسیار بزرگ تمرکز کرده و تمام وقت ، روح و روان خود را برای انجام آن بگذارید، مطمئناً بعد از مدتی دل زده خواهید شد، بنابراین بهتر است آن کار را به قسمت های مختلف تقسیم کرده و مرحله به مرحله پیش بروید.

در واقع اگر هدف ، وظیفه اساسی باشد مطمئنا خود فرد نیز برای انجام آن لحظه شماری می کند ،بنابراین به شما توصیه می ‌کنیم که لیستی از کارهای مهم خود را تهیه کرده و مهمترین آن ها را در کمترین زمان انجام دهید.

افزایش بهره وری شخصی
پس از پاکسازی ذهن متمرکز شدن روی ضروری ترین اهداف مهم ترین گام جهت افزایش بهره وری است

3. موارد غیر ضروری را پاک کنید

بهتر است نگاهی به لیستی که تهیه کرده ‌اید بیاندازید؛ به طور کامل این لیست را زیر و رو کنید و ببینید که آیا می توانید مواردی از آن ها را باز هم حذف کنید!

اگر نمی توانید از تعداد کارها کم کنید بهتر است به صورت موقت آن ها را پاک کنید و یا در لیست انتظار قرار دهید؛ بنابراین طبق لیست به وظایف خود رسیدگی کنید؛ مطمئن باشید که بعضی از کارها از ضرورت بسیار کمتری نسبت به تصور شما برخوردار هستند؛ بنابراین هیچ الزامی نیست که حتماً آن ها را انجام دهید.

همچنین بخوانید :
موضوعات برای گفتگو

4. وظایف مهم تر را زودتر به انجام برسانید

بعد از ساماندهی لیستی که تهیه کرده اید یکی از دو موردی که از ضرورت بالاتری برخوردار هستند را برگزینید و در ابتدای روز آن ها را به انجام برسانید.

برای ” افزایش بهره وری شخصی ” بهتر است که کارهای مهم را به ساعات پایانی روز موکول نکنید؛ چون ممکن است زمان کافی را برای انجام آن به دست نیاورید.

5. مواردی که حواس شما را پرت می کند را کنار بگذارید

ممکن است در حین کار خیلی از مسائل باعث مزاحمت و حواس پرتی شما شود؛ ابتدا باید آن ها را شناسایی کرده و بعد حذف کنید.

جالب است بدانید اعلان هایی مانند ایمیل ، پیام رسان ، تلفن همراه ، آر اس اس ، ویدجت  ، شبکه های اجتماعی ، انجمن های خصوصی و … از مواردی هستند که باعث حواس پرتی افراد می شوند.

اگر این ابرازها در دسترس باشند، مطمئن باشید که کارهای شما با نظم انجام نمی گیرد. به راحتی این اعلان ها را قطع کرده و کار خود را انجام دهید، می توانید اینترنت تلفن همراه خود را خاموش کنید و یا به طور کلی تلفن را روی سایلنت قرار دهید که تمام تمرکز شما بر روی کار بماند.

افزایش بهره وری شخصی
کم کردن وسایل ارتباطی دیجیتالی و موارد مشابه دیگر راه دیگر افزایش بهره وری شخصی و کم کردن مشکل حواس پرتی افراد است

6. از ابزارهای ساده برای پیش بردن کارهای خود استفاده کنید

استفاده از برنامه های پیچیده تنها باعث خستگی می شود؛ هر چه ابزارها و برنامه هایی که با آن سر و کار دارید ساده تر باشد، به  ” افزایش بهره وری شخصی ” کمک می کند.

یک نوت بوک ساده می تواند برای نوشتن و فهرست کردن کارها به شما کمک کند. با این کار می توانید به راحتی اطلاعات را به‌ روزرسانی کرده و به ابزار دیگر احتیاجی پیدا نکنید. افرادی که خود را مدام درگیر به‌ روزرسانی‌ها می کند، معمولاً کارها مطابق میل آن ها پیش نمی رود.

همچنین بخوانید :
رهایی از وابستگی عاطفی

7. بازه زمانی مشخصی را تنها برای انجام یک کار در نظر بگیرید

هر زمانی که چند کار به صورت همزمان انجام می گیرد به نتیجه نمی رسد، زیرا تمرکز و توجه کافی بر روی آن ها انجام نمی ‌شود؛ بنابراین بهتر است در یک بازه زمانی تنها یک کار را انجام دهید.

8. آرامش خود را حفظ کنید

انجام کارهای روزانه مهم در محیط آرام مطمئن بازدهی بالاتری دارد؛ باید تمام تلاش خود را به کار بگیرید که ذهن خود را آرام کنید و فارغ از هر فکری به کارهای واجب خود برسید.

برای ” افزایش بهره وری شخصی ” می توانید از مراقبه ، کتاب خواندن ، دوش گرفتن ، قدم زدن ، پیاده روی ، استفاده از کلاس های آموزشی و مدیتیشن بهره بگیرید. سعی کنید از شر اطلاعات و اخباری که شما را محاصره کرده است راحت شوید.

9. نهایت تلاش خود را به کار ببندید

بعد از نوشتن کارهای مهم و تمرکز بر روی آن ها مطمئن باشید که برنامه روزانه شما با نظم به پایان می رسد، سعی کنید با انرژی به استعدادی که دارید هر کاری را به بهترین وجه ممکن انجام دهید که به اهداف خود نزدیک تر شوید آن ها را محقق کنید.

تلاش کردن با توجه به استعدادها برای رسیدن به اهداف نوشته شده گام بعدی زیاد کردن بهره وری شما است

10. اهداف خود را از ساده کنید

زمانی که اهداف مهم شما به پایان رسید، نوبت به مسائل غیر ضروری می رسد. برای انجام کار های غیر ضروری باید آن ها را به ساده ترین وجه ممکن پیاده کنید؛ این را بدانید که خطر حواس پرتی در کمین است و شما را می تواند از کارها باز دارد.

همچنین بخوانید :
رابطه با خانواده همسر باید چگونه باشد

وقتی که درگیر انجام کارها هستید، هر چقدر از مسیر را طی کردید نگاهی به پشت سر بیندازید و ببینید که مسیر را درست رفته اید یا خیر؟! مجدداً می توانید بر روی باقی راه متمرکز شوید و بعد دوباره برنامه های خود را ساده سازی کنید.

ما در این مقاله سعی کردیم درباره ” افزایش بهره وری شخصی ” برای شما عزیزان صحبت کنیم؛ اگر شما هم درباره این موضوع نظر ، پیشنهاد و یا تجربه ای دارید می توانید آن را با ما و سایر کاربران زیر همین مطلب به اشتراک بگذارید . در پایان از شما سپاس گزاریم که ما را همراهی کردید.

اشتراک گذاری 

0 پاسخ

دیدگاهتان را بنویسید

می خواهید در گفت و گو شرکت کنید؟
خیالتان راحت باشد :)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.