آیا خوردن میوه بعد از غذا مضر است

آیا خوردن میوه بعد از غذا مضر است

آیا خوردن میوه بعد از غذا مضر است

آیا خوردن میوه بعد از غذا مضر است
آیا خوردن میوه بعد از غذا مضر است

بسیاری  از وب سایت ها در مورد زمان خوردن میوه و اینکه آیا خوردن میوه بعد از غذا مضر است خیلی مطالب نوشته اند، در حالی که هیچ زمان مشخصی برای خوردن میوه وجود ندارد و براساس میل شخصی خود می توانید هر زمانی میوه بخورید. به گفته خیلی از مردم کسانی که می خواهند رژیم غذایی بگیرند یا دچار بیماری دیابت هستند باید میوه ها را در یک زمان معینی مصرف کنند.

طبق گزارش گلسانه بسیاری از منابع فضای مجازی مدعی هستند که برای رسیدن به سلامتی باید میوه را با معده خالی بخورند یا اینکه میوه را در کنار غذاهای بخصوصی استفاده کنند، هیچ مدرکی برای ثابت کردن این گفته ها وجود ندارد، در ادامه بیشتر راجع  به شایعات غلط و موضوع آیا خوردن میوه بعد از غذا مضر است می پردازیم.

گفته های نادرستی در مورد زمان خوردن میوه وجود دارد که در زیر چهار مورد از این گفته های اشتباه را مورد بررسی قرار می دهیم.

گفته های نادرست در مورد زمان میوه خوردن

1. باور خوردن میوه در بعد از ظهر

یکی از باور های اشتباه این است که بعد از ظهر موقع خوبی برای مصرف میوه می باشد؛ در واقع در بعضی از منابع نوشته شده است که خوردن میوه در بعد از ظهر فایده های زیادی برای سلامتی بدن دارد در حالی که بعضی دیگر از منابع می گویند خوردن میوه باید موقع صبح وقتی تازه از خواب بیدار می شوید به همراه یک لیوان آب باشد.

بنابراین هیچ علمی به این نتیجه نرسیده است که موقع خوردن میوه در صبح یا بعد از ظهر روی سلامتی بدن تأثیر می گذارد.

بسیاری این عقیده را دارند که خوردن میوه در بعد از ظهر به دلیل اینکه بعضی از میوه ها قند دارند، قند خون فرد را بالا می برد و روی دستگاه گوارش او تأثیر می گذارد.

بسیاری این عقیده را دارند که خوردن میوه در بعد از ظهر به دلیل اینکه بعضی از میوه ها قند دارند، قند خون فرد را بالا می برد

در صورتی که می خواهید در میان وعده چیزی بخورید توصیه می شود یک میوه انتخاب کنید زیرا میوه دارای فیبر و کربوهیدرات است و همین باعث می شود که دیر تر غذا را هضم کنید و برای یک مدت طولانی احساس گرسنگی نکنید همچنین لازم نیست از تنقلات مضر استفاده کنید، میوه ها یک میان وعده خیلی سالم برای شما هستند.

درون میوه ها ویتامین ها و مواد معدنی خیلی زیادی وجود دارد که برای سلامتی شما مفید هستند. هنگامی که غذاهای چربی سالم یا پروتئین دار میل می کنید بهتر است در کنار آن از میوه استفاده کنید تا انرژی بیشتری را به دست آورید. سعی کنید میوه را همراه با آجیل یا مقداری آووکادو و کمی دانه استفاده کنید زیرا این ترکیبات سر شار از مواد مغذی هستند و با میل کردن آن ها انرژی طولانی مدتی دارید.

2. باور مصرف میوه قبل از خواب

از دیگر باور های نادرست این می باشد که نباید میوه را قبل از خواب مصرف کنید؛ در مورد موضوع آیا خوردن میوه بعد از غذا مضر است  باید بگوییم که یکی از باور های اشتباه مردم این است که می گویند خوردن میوه قبل از خواب غلط است، در کل استفاده از میان وعده قبل از اینکه بخوابیم کار درستی نیست زیرا در خواب اختلال ایجاد می کند ولی خوردن یک عدد میوه کمتر موجب بی خوابی می شود.

بنیاد ملی خواب نقل می کند که از خوردن بعضی غذا ها قبل از خواب خود داری کنید زیرا گاهی بدن غذا را هضم نمی کند و ممکن است دچار اختلال در خواب شود، بنابر این بهتر است از غذاهایی که قند زیادی دارند قبل از خواب خود دوری کنیم این امر باعث می شود انرژی بالا برود و موجب بد خوابی شود ولی بهتر است میوه هایی که تازه هستند را انتخاب کنید، یکی از توصیه های آن ها این می باشد که قبل از خواب موز بخورید زیرا موز حاوی پتاسیم است و از گرفتگی عضلات شبانه جلوگیری می کند.

علاوه بر مواردی که گفته شد خرما و زرد آلو حاوی پلنتین و منیزیم هستند به همین دلیل باعث می شوند افراد با آرامش و احساس خوبی بخوابند.

آیا خوردن میوه بعد از غذا مضر است
خرما و زرد آلو حاوی پلنتین و منیزیم هستند به همین دلیل باعث می شوند افراد با آرامش و احساس خوبی بخوابند

3. اعتقاد به شکم خالی میل کردن میوه

در رابطه با آیا خوردن میوه بعد از غذا مضر است  موضوعی وجود دارد که برخی به اشتباه فکر می کنند میوه باید با شکم خالی خورده شود زیرا فایده بیشتری برای سلامتی بدن دارد و در خیلی از وب سایت ها و ایمیل ها راجع به  آن نوشته شده است.

در واقع هنگام غذا خوردن اگر میوه با آن صرف شود باعث می شود غذا در معده دیر تر هضم شود و برای مدت طولانی سیر شوید ولی طی این مدت غذا فاسد یا خمیر می شود و باعث نفخ  و اختلال در عملکرد دستگاه گوارش می شود.

البته به این نکته توجه داشته باشید که هضم دیر غذا با استفاده از میوه همیشه بد نیست و دارای فوایدی می باشد، فیبر در تمام رژیم های غذایی در اولویت قرار دارد و برای روده بسیار مفید می باشد و هرچه دیر تر غذا هضم شود به سلامتی آن بیشتر کمک می کند.

در صورتی که میوه بیش از اندازه در معده وجود داشته باشد، قدرت معده در برابر رشد باکتری ها خیلی زیاد است و از تکثیر آن ها جلوگیری می کند در نتیجه میوه دچار پوسیدگی نمی شود.

کسانی که مشکل عملکرد دستگاه گوارشی دارند بهتر است به متخصص یا دکتر تغذیه رجوع کنند و از دارو هایی که برای هضم زود تر هستند استفاده کنند.

4. اعتقاد مصرف میوه در بین افراد دیابتی

از دیگر باور های اشتباه در مورد خوردن میوه این است که افرادی که مبتلا به بیماری دیابت هستند باید میوه را همراه غذا نخورند و مدتی از آن بگذرد.

برخی مدعی هستند کسانی که دچار بیماری دیابت می باشند باید میوه را چند ساعت قبل یا بعد از غذا بخورند زیرا همان طور که گفتیم میوه باعث هضم دیر غذا می شود و دستگاه گوارش را دچار اختلال می کند، در نهایت روی بیماری دیابت تأثیر مستقیمی می گذارد.

در کل هیچ مدرکی وجود ندارد که ثابت کند خوردن میوه قبل یا بعد از غذا به تقویت دستگاه گوارش کمک می کند علاوه براین افراد مبتلا به بیماری دیابت هنگامی که میوه را جدا از غذا می خورند به دلیل اینکه قند زیادی وارد بدن آن ها می شود قند خون شان بالا می رود، پس بهتر است میوه را همراه با غذا بخورند تا بدن شان قند کمتری جذب کند.

کسانی که بیماری دیابت دارند باید میوه را همراه با میوه های دیگر یا غذاهایی که حاوی پروتئین ، فیبر و … است بخورند. براساس یکسری تحقیقات گفته می شود که مواد غذایی که پروتئین، فیبر و چربی های سالم دارند باعث می شوند غذاهای کمتری وارد روده کوچک شود. پس برای اینکه بدن تان قند کمتری جذب کند باید میوه هایی که قند زیادی دارند را همراه با دیگر مواد غذایی صرف کنید.

آن هایی که بیماری دیابت دارند برای جلوگیری از بالا رفتن قند خون می توانند از مواد غذایی ای  استفاده کنند که فیبر محلول دارند و این گونه قند خون خود را کاهش بدهند. کسانی که رژیم غذایی دارند و مایل به کاهش وزن خود هستند بهتر است قبل از غذا میوه بخورند زیرا از زیاده روی در غذا خوردن جلوگیری می کند و فرد خیلی زود سیر می شود.

زمان مناسب مصرف میوه برای افرادی که می خواهند لاغر شوند

در رابطه با موضوع آیا خوردن میوه بعد از غذا مضر است  باید بگوییم برای کسانی که قصد دارند کاهش وزن داشته باشند چه زمانی بهتر است میوه بخورند؛

با توجه به اینکه زمان مشخصی برای خوردن میوه وجود ندارد ولی برای کسانی که مایل به کاهش وزن هستند این موضوع می تواند تأثیر مفیدی داشته باشد زیرا میوه هایی که حاوی فیبر هستند به فرد کمک می کند تا دیر تر گرسنه شود و غذای داخل معده برای مدت طولانی باقی می ماند.

آیا خوردن میوه بعد از غذا مضر است
میوه ها و سبزیجات فیبر دار مناسب برای لاغر شدن

در بعضی میوه ها کالری کمتری وجود دارد در نتیجه کسانی که رژیم غذایی دارند باید قبل از غذا میوه بخورند تا کاهش وزن داشته باشند، علاوه براین برای اینکه از غذاهای پر کالری کمتر استفاده کنید بهتر است به صورت میان وعده میوه را همراه با موادی که کالری کمی دارند استفاده کنید تا هنگام غذا خوردن احساس سیری داشته باشید.

میوه های مناسب افراد دیابتی

برای پاسخ به آیا خوردن میوه بعد از غذا مضر است  بهتر است بگوییم که برای افراد مبتلا به دیابت خوردن میوه با سایر مواد غذایی که در ادامه توضیح می دهیم بسیار مؤثر می باشد.

اکثر میوه ها سرشار از کربوهیدرات هستند و در برخی دیگر گلیسمی پایینی وجود دارد، این امر باعث می شود قند خون کاهش یابد، توصیه می شود کسانی که بیماری دیابت دارند بیشتر از میوه هایی استفاده کنند که فیبر محلول آن ها زیاد است.

افراد مبتلا به دیابت برای وعده غذایی بهتر است میوه ها را با مواد غذایی که پروتئین زیادی دارند مصرف کنند زیرا این امر باعث می شود انتشار موادی که قند دارند کمتر به داخل روده کوچک بدن نفوذ کند.

در صورتی که افرادی که دچار بیماری دیابت هستند اگر میوه را جداگانه مصرف کنند قند درون آن خیلی زود به جریان خون نفوذ پیدا می کند و قند خون آن ها افزایش پیدا می کند پس بهتر است برای جلوگیری از این مشکل میوه را همراه با مواد غذایی دیگر مصرف کنید.

برای اینکه قند خون خود را کنترل کنید و افزایش پیدا نکند بهتر است از پزشک یا متخصص تغذیه در مورد خوردن میوه ها برنامه غذایی دریافت کنید و طبق آن عمل کنید.

اشتراک گذاری 

Share on whatsapp
واتساپ
Share on telegram
تلگرام
Share on facebook
فیسبوک
Share on twitter
توییتر
Share on email
ایمیل
Share on linkedin
لینکدین
0 پاسخ

دیدگاهتان را بنویسید

می خواهید در گفت و گو شرکت کنید؟
خیالتان راحت باشد :)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.