همه چیز درباره فرش ماشینی

راهنمای خرید فرش ماشینی

راهنمای خرید فرش ماشینی

شما هم اگر مایلید راهنمای خرید فرش ماشینی فرش ماشینی بیشتر بدانید با ما همراه باشید !!

فرش یکی از زیبایی های درون هر خانه به شمار می رود. همان طور که می دانید تولید فرش به دو نوع دستبافت و ماشینی تقسیم می شود. فرش ماشینی توسط دستگاه های ماشینی به نام های تکسیما ، واندویل ، شونهر ، Alpha ,CRX, ASR, VTR و غیره تولید می شود. جنس مواد به کار رفته در این دستگاه ها برای فرش ماشینی از آکریلیک ، BCF ، یا مخلوطی از آکریلیک ، BCF و یا الیاف جدید ابریشم مصنوعی ( پلی استر ) خواهد بود.

برای تشخیص  یک فرش با کیفیت باید همه چیز درباره فرش ماشینی بدانیم و نمی توان فقط به ظاهر آن توجه کرد. بلکه می بایست به جنس مواد فرش ماشینی ، تعداد شانه و تراکم موجود در فرش نیز توجه کرد. به طور کلی تعداد شانه در فرش ۳۵۰ ،  ۴۴۰، ۵۰۰ ،  ۷۰۰، ۱۰۰۰ ، ۱۲۰۰ و۱۵۰۰ تقسیم می‌شوند و تراکم هم بین ۷۰۰ تا ۴۵۰۰ در نظر گرفته می شود.

همه چیز درباره فرش ماشینی

انواع فرش ماشینی

جهت دانستن همه چیز درباره فرش ماشینی باید اطلاعاتی در رابطه با انواع فرش ماشینی بدانیم ، این اطلاعات عبارتند از :

فرش‌ های پشمی

فرش های پشمی از پشم خالص گوسفند تهیه می شوند. البته امروزه در تولید فرش پشمی سعی شده تا علاوه بر پشم خالص از مواد نایلونی یا پلی ‌پروپلین هم استفاده شود و یک فرش پشمی ترکیبی تولید شود. از این رو برای شستشو بسیار راحت پاکسازی انجام می شود.

همچنین بخوانید :
چگونه با خودمان مهربان باشیم

خاصیت اصلی این فرش آن است که بسیار نرم ، گرم ، و با دوام است. برای اتاق های پر رفت و آمد مانند نشیمن و غذا خوری و اتاق هایی که سرد هستند بسیار مناسب است. البته باید گفت فرش پشمی رطوبت را به خود می گیرد و برای مکان های دارای رطوبت اصلاً مناسب نیست.

فرش‌ های پلی‌پروپلین

فرش های پلی پرولین مانند فرش های پشمی از دوام خوبی برخوردار هستند و مناسب مکان های پر رفت و آمد می باشند. این فرش از جنس الفین (Olefin) است که در تولید آن به کار می رود. خاصیت اصلی این فرش نرم و گرم بودن آن است . همچنین لکه به خود نمی گیرد و برای اتاق های مرطوب هم مناسب است. در واقع فرش های پلی پرولین مشکل فرش پشمی در مکان های دارای رطوبت را ارتقاء داده است.

با فهمیدن درباره ی راهنمای خرید فرش ماشینی می توانید در حفظ و نگه داری فرش ها بیشتر دقت کنید.

فرش ‌های پلی‌استر

فرش های پلی استر یکی از زیباترین، پر تنوع ترین و جذاب ترین فرش های ماشینی است. این فرش ظاهری بسیار خیره کننده دارد و نخ به کار رفته در آن از جذابیت ویژه ای برخوردار است.

فرش های پلی استر به سرعت گرد و غبار را به خود می گیرد و در اثر همین ویژگی ظاهر زیبایش زودتر از بین می رود. این فرش برای مکان های پر تردد مانند اتاق های خواب اصلاً مناسب نیست. توصیه می شود این فرش در اتاق نشیمن باشد که جذابیت خاصی به فضا دهد. تهیه این فرش با هر بودجه ای امکان پذیر است.

همچنین بخوانید :
چگونه می توانیم به خدا نزدیک شویم

دانستن همه چیز درباره فرش ماشینی برای زنان خانه دار یکی از واجبات است. حال اطلاعات بیشتری را در این زمینه ارائه می دهیم؛

فرش ‌های آکریلیک

فرش های آکریلیک مشابه فرش های پشمی تولید می شود. یعنی نخ تولیدی آن مواد آکریلیک و پشم است. بسیار نرم و گرم است و حتی رطوبت و گرد و خاک را به خود نمی گیرد. این فرش لکه گیری بسیار آسانی دارد تنها عیب این فرش آن است که در برابر مواد قلیایی بسیار حساس است و به سرعت قهوه ای رنگ می شود.  

فرش ‌های نایلون

فرش های نایلونی نیاز بازار فرش ماشینی را به صورت حداکثری تأمین می کند. این فرش در مقایسه با سایر فرش های ماشینی با دوام تر است. الیاف نخ موجود در آن کیفیت بالایی را به این فرش داده است.

این فرش در برابر گرد و غبار، کپک و بار بسیار مقاوم است و می تواند سنگینی لوازم منزل و مبلمان را به خوبی تحمل کند. تنوع طرح و رنگ فرش نایلونی بسیار بالا است اما باید در نظر داشت با گذشت زمان رنگ الیاف این فرش کم رنگ می گردد و به شکل رنگ پریده دیده می شود. قیمت تهیه این فرش نسبت به فرش های پلی استر بسیار بالاتر است. زیرا الیاف فرش نایلونی از گران ترین الیاف مصنوعی بازار فرش تهیه می شود.

بهترین فرش ماشینی ایرانی

برای اطلاع از بهترین فرش های ماشینی و ایرانی می توان چند توصیه را به عنوان نکات کلیدی یاد آور شد. نکته اول آنکه فرش های سالن پذیرایی باید از تراکم بالاتری نسبت به فرش های اتاق خواب یا آشپزخانه برخوردار باشد. زیرا رفت و آمد در سالن پذیرایی بیش تر از اتاق خواب و یا آشپزخانه است و فرشی را باید انتخاب کرد که با دوام تر باشد.

همچنین بخوانید :
تاثیرات ازدواج بر سلامت روانی افراد

با دانستن درباره ی راهنمای خرید فرش ماشینی می توانید در  زمان خرید بهترین انتخاب را داشته باشید.

نکته دوم در خصوص طرح فرش ماشینی است. برای خانواده ای که کودک دارد بهتر است از فرش های طرح شلوغ استفاده کنید تا کثیفی های احتمالی زود خود را نشان ندهند. ولی بر عکس در خانواده خلوت یا دو نفره بهتر است که طرح ساده انتخاب شود.

نکته سوم هم مربوط به رنگ فرش ماشینی است. رنگ فرش برای اتاق های خواب بهتر است رنگ های شاد و گرم باشد تا انرژی مثبت را به فرد درون خانه القا کند. رنگ فرش های سالن پذیرایی هم بهتر است به رنگ های مدرن قهوه ای و خاکستری نزدیک باشد. توجه داشته باشید هیچگاه رنگ فرش را با لوازم منزل ست نکنید بهتر است از رنگ متضاد با آن استفاده شود. در این حالت نمای زیبای فرش بهتر دیده می شود.

نکته آخر هم به طرز چینش فرش ارتباط دارد. بهتر است فرش در حدی فضای منزل را پوشش دهد که کناره های آن حدود نیم متر از دیوار فاصله داشته باشد تا قرار گیری پایه های مبلمان منزل به راحتی روی زمین جا گیر شود.

راهنمای خرید فرش

همیشه این سئوال وجود داشته است که فرش مناسب برای مکان مورد نظر چه فرشی است؟ برای پاسخ به این سئوال باید نکاتی را در نظر گرفت که رعایت آن باعث رضایت در خرید می شود و همچنین کیفیت و نیاز اصلی را برای مکان خود فراهم کرده اید. در ادامه سعی می کنیم موارد مهم در رابطه با دانستن همه چیز درباره فرش ماشینی را به صورت یک لیست برای شما ارائه نماییم. این موارد عبارتند از :

همچنین بخوانید :
نکات ضروری هنگام خرید فرش

برای مکان پر تردد مانند اتاق نشیمن و غذا خوری سعی کنید که فرش های بادوام، با کیفیت، جذاب و شیک انتخاب کنید .

برای مکان های کم تردد مانند اتاق خواب، اتاق کودک و آشپزخانه از فرش هایی که قابلیت شستشوی بالا و راحتی دارند استفاده کنید.

بهتر است فرش اتاق کودک دارای طرح شلوغ با رنگ شاد باشد تا لکه را زود در خود نشان ندهد و فرش کثیف به نظر نرسد. این نکته کاملاً سلیقه ای است و می تواند با سبک زندگی فردی تغییر یابد.

خوب است فرش اتاق نشیمن و پذیرایی از فرش های با تراکم بالا باشد که نفوذ هر عاملی را به خود راه ندهد و زیبایی آن از بین نرود. برای مثال می توانید از فرش های با تراکم بالا و 1200 شانه استفاده کنید.

برای رنگ فرش می توان به این نکته دقت کرد که اگر فرش در معرض گرد و غبار است بهتر است از رنگ های گردویی و کرم استفاده کنید. اگر هم فرش در مکان پر تردد منزل استفاده می شود بهتر است دارای رنگ تیره با زمینه سورمه ای، آبی کاربنی و آبی نفتی باشد.

بهتر است سایز فرش به گونه ای انتخاب شود که بتوانید لوازم منزل و مبلمان را روی زمین قرار دهید. این کار باعث می شود تا سنگینی بار لوازم منزل روی فرش نباشد و حالت فرورفتگی در فرش ایجاد نشود و دوام فرش پایین نیاید. توصیه می شود سایز فرش به گونه ای باشد که نیم متر از دیوار های مکان مورد نظر دارای فاصله باشد.

همچنین بخوانید :
چگونه بر روی اهداف بلند مدت تمرکز کنیم

برای نمایش جذاب فضای منزل بهتر است رنگ فرش با لوازم و اثاثیه خانه متضاد باشد. مثلاً رنگ سفید با مشکی و یا رنگ کرم با قهوه ای انتخاب کنید. رعایت این نکته باعث می شود که فضا و محیط از کسلی خارج شود.

بهتر است برای مکان های کوچک از فرش هایی که رنگ شاد دارند استفاده شود تا فضا بزرگ تر دیده شود و بالعکس در مکان هایی که فضا بزرگ است رنگ فرش را تیره انتخاب کنید تا یک تعادل برقرار شود. معمولاً رنگ های تیره فضای گرم و صمیمی را به وجود خواهد آورد.

همه چیز درباره فرش ماشینی

چگونه عمر فرش را افزایش دهیم؟

با رعایت برخی نکات مربوط به راهنمای خرید فرش ماشینی شما به راحتی می توانید از فرش خود مراقبت کامل داشته باشید و عمر فرش خود را برای استفاده بهینه در منزل افزایش دهید. این نکات عبارتند از :

از تابش نور مستقیم خورشید به فرش جلوگیری کنید . توصیه می شود در اتاق خود حتماً پرده مناسب نصب کرده باشید.

هیچگاه فرش در مجاورت مواد آتش زا نباشد زیرا در صورت بروز آتش سوزی به دلیل الیاف نایلونی موجود در آن انشعاب می یابد.

برای جابجایی فرش هیچگاه آن را تا نکنید زیرا فرش شکسته می شود. راه حل این جابجایی روش رول کردن فرش است.

فرش در نزدیکی رطوبت نباشد زیرا فرش به سرعت پوسیده شده و از بین می رود.

به هیچ عنوان وسایل سنگین مانند کمد یا مبلمان را روی فرش قرار ندهید سعی کنید فرش را با فاصله حداقل نیم متر از وسیله قرار دهید تا دچار تو رفتگی نشود. توصیه می شود هر از گاهی جای وسایل روی فرش را تغییر دهید.

همچنین بخوانید :
اهمیت درس خواندن

می توانید برای عدم سایش روی فرش آن را هر چند وقت یکبار سر و ته قرار دهید.

به طور حتم هفته ای یکبار از جارو برقی روی فرش استفاده کنید تا گرد و غبار فرش را به خود جمع کند.

فرش در نزدیکی در به گونه ای باشد که در تماس مدام با در نباشد و سائیده نشود.

برای شستن فرش توصیه می شود به شرکت های قالی شویی بسپارید تا شستشو با دقت و نظافت بیشتری انجام گیرد.

اشتراک گذاری 

Share on whatsapp
Share on telegram
Share on facebook
Share on google
Share on twitter
Share on email
Share on linkedin

امتیاز شما ؟      ستاره ها از راست به چپ

[ratings]

اشتراک گذاری 

Share on whatsapp
Share on telegram
Share on facebook
Share on google
Share on twitter
Share on email
Share on linkedin

امتیاز شما ؟      ستاره ها از راست به چپ

[ratings]
0 پاسخ

دیدگاهتان را بنویسید

می خواهید در گفت و گو شرکت کنید؟
خیالتان راحت باشد :)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.