شرایط ازدواج

شرایط ازدواج

شرایط ازدواج

شرایط ازدواج

تعریف ازدواج

همانطور که می دانید ازدواج پروسه ای است که در طی آن دو نفر به یکدیگر علاقمند می شوند و از لحاظ جسمی، جنسی و حتی روانی به سمت یکدیگر کشش پیدا می کنند و به دنبال آن باید تمامی شرایط از لحاظ شغلی، اقتصادی، اجتماعی و شخصیتی هر یک از دو نفر را مورد بررسی قرار داد و در صورت مطابقت و تفاهم داشتن دختر و پسر با یکدیگر می توان شرایط را فراهم نمود به گونه ای که دختر و پسر بتوانند زندگی مشترک خود ر ا آغاز نمایند و برای پیشرفت زندگی خود در کنار یکدیگر تلاش کنند و آشیانه ای پر از عشق و محبت به کمک همدیگر بسازند.

مسئله ازدواج بسیار مهم است و یکی از مهم ترین تصمیمات و انتخاباتی است که هر فرد در زندگی باید بگرید، از این رو باید ابتدا تمامی شرایط ازدواج را فراهم نمود سپس به امر ازدواج اقدام کرد.
منظور از شرایط ازدواج آمادگی داشتن دختر و پسر از هر نظری می باشد، به طوری که هر یک از آن ها به عنوان یک فرد بالغ بتواند مسئولیت هایی را که قبول نموده است را به درستی انجام دهد و از پس تمامی مشکلات و فراز و نشیب های زندگی مشترک برآید.

اصول اساسی ازدواج

 تنها در صورتی می توان به اهداف ازدواج دست یافت که به درک کاملی از شرایط ازدواج رسید. زیرا در غیر اینصورت نه تنها نمی توان ازدواج موفقی داشت و به اهداف مورد نظر رسید بلکه مشکلات زیادی در زندگی شما به وجود می آید که حل کردن آن ها خود پروسه ای جداگانه می باشد.

همچنین بخوانید :
چگونه به راحتی طلاق بگیریم

جوانان باید بدانند که ازدواج معامله نیست که بگوییم در صورتی که در آن موفق نبودیم معامله ای دیگر انجام می دهیم بلکه یک عهد و پیمان آسمانی و مقدس است که باید به آن وفادار بود و در جهت پیشرفت آن و فراهم نمودن آرامش در زندگی باید تلاش کرد.

 
شرایط ازدواج

در انتخاب همسر باید کاملا صادقانه عمل نمود و تمامی خصوصیات و ویژگی های اخلاقی خود را بدون هیچگونه پنهان کاری با او در میان  گذاشت، البته این مسئله در مورد طرف مقابل نیز صدق می کند و در صورتی که هر دو نفر از ویژگی ها و شرایط طرف مقابل خود راضی باشند می توانند انتخاب های مناسبی برای ازدواج با یکدیگر باشند.

برای داشتن یک ازدواج موفق باید به چند اصل اساسی توجه نمود که در ادامه به معرفی آن ها می پردازیم.

شرایط ازدواج : اصل اول

 یکی از  اصلی ترین و مهم ترین شرایط ازدواج تناسب است. منظور از تناسب آن است که هر دو نفر از هر نظر با یکدیگر تناسب داشته باشند، که در این زمینه باید به داشتن تناسب در موارد زیر توجه نمود.

داشتن مذهب های متناسب با یکدیگر

یکی از عواملی که می تواند موجب استحکام زندگی زناشویی شود داشتن تناسب در دین و مذهب می باشد، چه بسا زندگی های بسیاری بر اثر اختلافات مذهبی از هم پاشیده شده اند. نداشتن تناسب در مذهب و اعتقادات زوایای مختلف زندگی مانند تربیت فرزندان را نیز تحت تاثیر قرار می دهد و موجب می شود که فرزندان این خانواده ها دچار نوعی دوگانگی شخصیتی شوند، از این رو یکی از مهم ترین شرایط ازدواج مسئله تناسب می باشد.

 
شرایط ازدواج

متناسب بودن رشد فکری و عاطفی طرفین

همچنین بخوانید :
نحوه برخورد با افراد بی منطق

برای داشتن یک ازدواج موفق دختر و پسر باید از نظر رشد فکری و عاطفی با یکدیگر مطابقت داشته باشند و سطح تفکر عاطفی آن ها در یک سطح باشد زیرا در صورتی که هر کدام از آن ها به بلوغ فکری نرسیده باشند از پذیرش مسئولیت های زندگی فرار می کنند و سرانجام به سمت جدایی می روند.

متناسب بودن سطح اقتصادی و اجتماعی دختر و پسر

در صورتی که دختر و پسر از نظر سطح اقتصادی و اجتماعی در یک رنج باشند و شرایط خانوادگی هر یک از طرفین به گونه ای باشد که از نظر سطح تحصیلات والدین، شغل و میزان تحصیلات، سبک لباس پوشیدن و نحوه چیدمان و دکوراسیون منازل متناسب با یکدیگر باشد قطعا دختر و پسر می توانند زندگی راحت تر و بدون دغدغه ای را تجربه نمایند.

 

متناسب بودن سطح تحصیلات
داشتن سطح تحصیلات مرتبط می تواند به زندگی استحکام بخشد زیرا در صورتی که اختلاف سطح تحصیلات هر دو طرف زیاد باشد نمی توانند ارتباط خوبی را با یکدیگر برقرار نمایند و متوجه صحبت های یکدیگر شوند. فاصله سطح تحصیلات موجب می شود که هر یک از طرفین نوعی نگرش و تفکر داشته باشند از این رو نتوانند به خوبی همدیگر را درک نمایند.
نحوه تفکر به امور جنسی
نوع نگرش دختر و پسر به امور جنسی بسیار مهم است و می تواند دوام ازدواج را تحت تاثیر قرار دهد زیرا روابط زناشویی بخش مهمی از زندگی مشترک را تشکیل می دهند و در صورتی که زوجین نتوانند در این زمینه به تفاهم برسند و لذت روابط جنسی را تجربه کنند ممکن است احساسات منفی مانند ناکامی، محرومیت و غیره در آن ها رشد کند و موجب شود که زوجین احساس خوشبختی نداشته باشند.

همچنین بخوانید :
دلایل گرایش مردان به زنان چاق
شرایط ازدواج

متناسب بودن محدوده سنی زوجین
فاصله سنی زیاد موجب فاصله نگرشی و تفاوت در افکار می شود از این رو زوجین باید اختلاف سنی متناسبی داشته باشند. در صورتی که زن و مرد از نظر سنی به یکدیگر نزدیکتر باشند و اختلاف سنی کمتری داشته باشند قطعا بهتر می توانند همدیگر را درک نمایند و پاسخگوی نیازهای طرف مقابل خود باشند در نتیجه زندگی زناشویی موفق تری نیز خواهند داشت.

شرایط ازدواج : اصل دوم

از دیگر شرایط ازدواج که اهمیت زیادی دارد توافق و تفاهم می باشد. در صورتی که دختر و پسری با یکدیگر متناسب باشند قطعا می توانند به تفاهم نیز برسند، در نتیجه می توانند به نحوی عمل کنند که مطابق میل یکدیگر باشند و به توافق و تفاهم دست یابند. به عبارتی می توان گفت این اصل به سبب اهمیتی که دارد در اصل اول نیز به صورت غیر مستقیم و نهفته به آن اشاره شده است.

اصل سوم

از مهم ترین شرایط ازدواج که حتما دختر و پسر باید داشته باشند داشتن روحیه گذشت و فداکاری می باشد. همانطور که می دانید هیچ یک از موجودات جهان حتی دو قلوها هرگز نمی توانند به صورت صد درصدی کاملا مانند یکدیگر باشند و تفاوت هایی با یکدیگر دارند که مربوط به خصوصیات ذاتی آن ها می باشد. از این رو در زندگی هر فردی قطعا اختلاف نظر وجود خواهد داشت که با گذشت و فداکاری می توان زندگی خود را حفظ نمود و آن را به حالت عادی و روال معمولی زندگی باز گرداند.
البته توجه داشته باشید داشتن روحیه فداکاری و ایثار تنها به زندگی مشترک ختم نمی شود و در صورتی که بخواهید زندگی اجتماعی بهتر و ارتباطات موثر تری را داشته باشید باید فداکاری و ایثار نمود و روحیه فداکاری خود را تقویت کرد.

همچنین بخوانید :
روش های مردان برای جلب توجه زنان

شرایط ازدواج : اصل چهارم

توجه به شرایط ازدواج و فراهم نمودن آن ها می تواند تضمین کننده موفقیت یک زندگی باشد و اصل توکل در کنار تمامی موارد یاد شده از همه مهم تر است و در صورتی که فرد به اصل توکل توجه داشته باشد در کنار آن می تواند به رعایت سایر اصول بپردازد.
وظیفه تمامی انسان ها است که برای رسیدن به اهداف خود تلاش نماید و به خدا توکل نمایند که به بهترین نتیجه ممکن دست یابند. این اصل از آن جهت مهم است که ممکن است شخصی خصوصیات اخلاقی اش تغییر کند، فردی که از همه نظر مطابق و هماهنگ با ما بوده است. در چنین شرایطی است که باید با توکل به خداوند به زندگی خود ادامه دهیم.

شرایط ازدواج

از مهم ترین شرایط ازدواج که حتما باید قبل از ازدواج به آن ها دقت نمود می توان به موارد زیر اشاره کرد.

داشتن پول کافی

خیلی از جوانان از پول به عنوان یکی از شرایط ازدواج یاد می کنند  و نباید آن را انکار نمود زیرا در صورتی که دختری با فردی ازدواج کند که از نظر شغل و درآمد در موقعیت خوبی قرار نداشته باشند، آن شخص قادر نخواهد بود که پاسخگوی نیازهای همسر خود باشد و زندگی آن ها با مشکلاتی مواجه می گردد.

 

اگاهی یافتن از خصوصیات و ویژگی های طرف مقابل
تعیین کنید که دوست دارید شریک زندگیتان چه خصوصیات و ویژگی هایی داشته باشد. البته توجه داشته باشید که هرگز نمی توان کسی را یافت که صد در صد مطابق معیارهای ما باشد اما مواجه شدن و آشنایی با فردی که حتی تعدادی از معیارهای مد نظر ما را دارد قطعا می تواند خیلی بهتر باشد تا اینکه هیچگونه معیاری را در نظر نداشته باشید و بدون هیچ پیش زمینه ذهنی وارد زندگی مشترک با یک نفر شوید.
پدر و مادر و نقش آن ها در ازدواج
یکی از اصلی ترین شرایط ازدواج توجه و احترام به نظر والدین می باشد. قطعا هر پدر و مادری خوشبختی فرزندان خود را آرزو می کند بنابراین اگر مخالفتی با انتخاب های شما دارند قطعا از سر دلسوزی است و احتمال دارد که شما نتوانسته باشید آن ها را توجیح کنید. بنابراین بهتر است به دلایل مخالفت آن ها توجه کنید و به آن ها فکر کنید و در صورت منطقی بودن آن ها را بپذیرید تا بتوانید زندگی سعادتمندی را با فردی مناسب شروع نمایید.

همچنین بخوانید :
چگونه بفهمیم هوش هیجانی بالایی داریم

اشتراک گذاری 

Share on whatsapp
Share on telegram
Share on facebook
Share on google
Share on twitter
Share on email
Share on linkedin

امتیاز شما ؟      ستاره ها از راست به چپ

[ratings]
0 پاسخ

دیدگاهتان را بنویسید

می خواهید در گفت و گو شرکت کنید؟
خیالتان راحت باشد :)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.