روش های درمان ناباروری

روش های درمان ناباروری

روش های درمان ناباروری

روش های درمان ناباروری
روش های درمان ناباروری

در این مقاله سعی داریم روش های درمان ناباروری را برای افرادی که با این موضوع دست و پنجه نرم می کنند بازگو کنیم.

قبل از هر چیز باید بگوییم اگر یک سال رابطه جنسی بدون پیشگیری داشته اید اما باردار نشده اید بهتر است به پزشک مربوطه مراجعه کنید، پزشکان بر این باورند زوج نا توان در بارداری وجود ندارد چرا که امروزه با پیشرفت علم هر زوجی می تواند رویای مادر و پدر شدن خود را تبدیل به حقیقت کند، در ادامه این مقاله می خواهیم تعدادی از روش های درمان ناباروری را برای شما شرح دهیم.

تعدادی از روش های مهم درمان ناباروری

تحریک تخمک گذاری

مشکلی که بعضی از خانم ها با آن روبه رو هستند اختلال در تخمک گذاری یا ناتوانی در تولید کافی تخمک می باشد. که در این مورد پزشکان برای تکامل سیکل درمانی  IVF،  IUIو ICSI سعی می کنند داروهای تحریک کننده تخمک را به کار گیرند. می توان گفت در این روش پزشکان از هورمون درمانی، HMG، کلومیفن سیترات و HCG بهره می گیرند تا باعث تحریک تخمدان شده و تعداد آزاد شدن تخمک ها را افزایش دهند.

IUI

مایع انزال مرد در این روش درمان ناباروری کاربرد فراوانی دارد به این ترتیب مایع انزال را از شوهر می گیرند و پس از شتسشو سعی می کنند اسپرم های زنده را جدا کرده تا هنگام تخمگ گذاری تخمدان این اسپرم ها را با استفاده از کاتتر وارد حفره رحم کنند. معمولا زمانی از این روش استفاده می کنند که تخمک گذاری شروع شده  و احتمال زیادی برای بارداری مادر وجود داشته باشد. 

همچنین بخوانید :
عوارض کاشت ناخن

لازم به ذکر است که پزشکان با استفاده از سنوگرافی تخمدان در طی روزهای متعدد  یا آزمایشات خونی و ادراری که نشان دهنده تعداد هورمون های جنسی فرد می باشد زمان وارد شدن اسپرم ها به رحم را تخمین می زنند.

این روش کاربرد های فراوانی برای درمان بیماری هایی چون نازایی با دلیل نامشخص، اختلالات  تخمک گذاری و یا اختلالات اسپرم دارد که به طور معمول برای هر زوجی 4 بار انجام می شود که 35 درصد احتمال بارداری پس از انجام این سیکل  وجود دارد.

IVF

یکی دیگر از روش های درمان ناباروری لقاح خارج رحمی یا به عبارت ساده تر باروری در محیط آزمایشگاه می باشد. این روش به عنوان بی خطر ترین روش باروری مورد استفاده قرار می گیرد، زمانی که لوله های رحم آسیب دیده اند یا اینکه اختلالات تخمک گذرای وجود داشته باشد از این روش استفاده می کنند، همچنین در مواردی که مشکل ناباروری از مرد باشد این روش تاثیر گذار است.

این روش به این گونه است که ابتدا با استفاده از داروهای تحریک کننده تخمدان سعی دارند تولید تخمک ها را افزایش دهند و سیکل قاعدگی را نیز تنظیم کنند، هر زمان که فولیکول به اندازه مورد نظر رسید HCG را تزریق می کنند و پس از گذشت 36 ساعت سوزن های هدایت شونده را با استفاده از سونوگرافی به داخل بدن هدایت می کنند و جمع آوری تخمک ها ازطریق دیواره های واژن شروع می شود.

روش های درمان ناباروری
روش درمان ناباروری IVF

همزمان با این کار مایع انزال مرد را می گیرند و پس از شستشو اسپرم های زنده را جدا کرده و آن ها را در کنار تخمک ها قرار می دهند تا لقاح انجام گیرد، پس از آنکه تخمک ها بارور شدند زمان تقسیم جنین ها و انتقال جنین های مناسب به داخل رحم می باشد.

همچنین بخوانید :
نظر مردان در مورد آرایش زنان چیست

ICSI

ICSI از روش های درمان ناباروری با علت مردانه می باشد گاهی اوقات مردان با مشکلاتی از قبیل اختلالات حرکتی اسپرم یا تولید اندک اسپرم ها مواجه می شوند که باعث عدم باروری می شود برای این منظور از روش ICSI استفاده می کنند که شباهت زیادی با IVF دارد و همانطور که در بالا گفتیم در این روش نیز تخمدان را تحریک کرده و پس از رسیدن به نتیجه دلخواه تخمک ها را جمع آوری می کنند.

سپس آن ها را در مجاورت اسپرم های زنده قرار می دهند تا لقاح شکل گیرد و تقریبا بعد از 48 ساعت جنین های مناسب را جدا سازی کرده و به داخل رحم انتقال می دهند.

روش درمان ناباروری ICSI

اشتراک گذاری 

Share on whatsapp
واتساپ
Share on telegram
تلگرام
Share on facebook
فیسبوک
Share on twitter
توییتر
Share on email
ایمیل
Share on linkedin
لینکدین
0 پاسخ

دیدگاهتان را بنویسید

می خواهید در گفت و گو شرکت کنید؟
خیالتان راحت باشد :)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.