مشکلات مهاجرت به خارج از کشور

مشکلات مهاجرت به خارج از کشور

مشکلات مهاجرت به خارج از کشور

گاهی اوقات پیش می آید که دیگران درباره مشکلات مهاجرت به خارج از کشور برای ما می گویند، شاید نتوانیم همه این مشکلات را درک کنیم اما می توانیم برای برخی از آنها راهکار پیدا کنیم.

این روزها خیلی ها به مهاجرت فکر می کنند یا حتی خود ما به این فکر می کنیم که به خاطر رفاه و زندگی بی دقدقه و رسیدن به آزادی لازم است که مهاجرت کنیم، اما سوالی که پیش می آید این است که مشکلات مهاجرت به خارج از کشور چیست؟

شاید از اولین مشکلات مهاجرت به خارج از کشور این باشد که روابط دوستانه و روابطی که نیاز های اجتماعی، اقتصادی، عاطفی و … شما از طریق آنها صورت می گیرد کم رنگ شود و یا حتی از بین می رود، یقنا تحمل چنین مشکلاتی کار راحتی نخواهد بود.

مشکلات مهاجرت به خارج از کشور

فردی که وارد جامعه جدیدی می شود جایی برای مستقر شدن ندارد مگر اینکه دوست یا اشنایی آن جا داشته باشد، اما آنها نیز به دلیل برخی از مشکلات  قادر نخواهند بود آن گونه که باید او را همراهی کنند. از سویی دیگر خود شخص دوست و یا آشنایی آنجا ندارد و موسسات و نهاد های آن کشور را نیز نمی شناسد.

نداشتن شغل مناسب، نداشتن پول کافی و عدم تسلط بر زبان کشور میزبان از دیگر مشکلات مهاجرت به خارج از کشور است .

شاید شما هم تصمیم به مهاجرت دارید و شرایط  مهاجرت برای شما کاملا مهیاست، ولی با مشکلاتی که ممکن است شما را در این امر تهدید کند آشنایی ندارید، بنابراین این مشکلات را با یکدیگر بررسی می کنیم.

همچنین بخوانید :
چگونه هزینه های سفر را کاهش دهیم

مشکل زبان

یقینا قبل از رفتن، در دوره های آموزشی زبان شرکت کرده اید و کم و بیش به آن مسلط هستید، شاید تا قبل از مهاجرت فکر کنید که  من زبان را به خوبی یاد گرفتم، اما زمانی که به کشور  دیگری می روید متوجه خواهید شد  که برخلاف تصور شما زبان جدید را خوب یاد نگرفته و با لهجه محلی خودتان، ایتالیایی یا انگلیسی یا فرانسوی حرف می زنید.

یکی از مشکلات مهاجرت به خارج از کشور اینجاست که مردم کشور میزبان، منظور شما را به درستی متوجه نمی شوند، می توان گفت که زبان اصلی ترین راه ارتباطی بین انسان می باشد و اگر به زبان آن کشور کاملا مسلط باشید، خیلی از مسائل را راحت تر می توانید درک و یا تحمل کنید پس قبل از مهاجرت باید به میزان لازم برای یادگیری زبان وقت بگذارید.

احساس تنهایی

یکی دیگر از مشکلات مهاجرت به خارج از کشور این است که ممکن است احساس تنهایی کنید و دلتان برای خانواده، دوستان، همکاران و … تنگ شود. این مشکل در افرادی که خانواده شلوغی دارند و رفت و آمد در خانواده آنها زیاد است بیشتر احساس می شود. احساس تنهایی زمانی فرد را بیشتر آزار می دهد که او شخصی برون گرا بوده و زمان زیادی را در کنار دوستان خود سپری کرده باشد.

پیشنهاد ما به شما برای برای حل این مسئله این است که پیش از سفر  و یا مهاجرت پیدا کردن دوستانی در کشور مقصد می باشد که احساس تنهایی به شما دست ندهد. اگر هم هیچ دوست و یا آشنایی ندارید باز هم جای نگرانی نیست، زیرا در بیشتر کشور ها ایرانی ها اقامت دارند، فقط باید بدانید که بیشتر در کدام منطقه از آن کشور مقیم هستند.

همچنین بخوانید :
زندگی در فرانسه

البته دنیای مجازی تا حدودی این مشکل را حل کرده ، شما با عضو شدن در شبکه های مجازی می توانید هم وطن ها و هم زبان های خود را در هر جای دنیا پیدا کنید.

مشکلات مهاجرت به خارج از کشور :: تفاوت های فرهنگی

یکی دیگر از مشکلات مهاجرت به خارج از کشور این است که شما با یک آداب و رسوم خاص و یک فرهنگ متفاوت رشد کرده اید، که خواسته یا ناخواسته با آن انس گرفته اید. اما الان وارد کشوری می شوید که فرهنگ آن با فرهنگ شما متفاوت است؛ از نحوه لباس پوشیدن تا نحوه سلام و احوال پرسی یا حتی نوع غذا خوردن.

برای اینکه با فرهنگ آنها کمتر احساس بیگانگی کنید، قبل از سفر می بایست درباره آداب و رسوم آن کشور و روانشناسی افراد آنجا اطلاعات کافی را بدست آورید.

شاید در کشور خود زمانی که در پارک یک کودک می بینید، او را نوازش کرده و در مقابل والدینش به او محبت کنید. در این گونه مواقع پدر یا مادر آن کودک از این کار شما خوشحال می شوند، اما شاید در کشور دیگر این کار را انجام دهید واکنش خوبی از سوی کودک و یا والدین او نبینید. پس در مورد روحیات مردم کشور مقصدتان باید اطلاعات کافی داشته باشید.

مشکلات مهاجرت به خارج از کشور

غم غربت

جامعه جدید با جامعه ای که قبلا در آن بودید تفاوت هایی دارد، از جمله لباس پوشیدن مردم، وسایل حمل و نقل، دکوراسیون خانه ها، آب و هوا یا حتی شکل ظاهری افراد نیز ممکن است متفاوت باشد.

همچنین بخوانید :
جاهای دیدنی و جاذبه های توریستی ایتالیا

ابتدا شاید این تفاوت ها جالب به نظر بیاید، اما کم کم فرد دلش برای شهر خودش تنگ می شود؛ او دوست دارد وقتی در خیابان پیاده روی می کند، چیزی ببیند که وجه اشتراکی با محل زندگی اش داشته باشد، اما آنگونه که دوست دارد پیش نمی رود. این گونه احساسات در روز های اول مهاجرت بیشتر به سراغ آدم می آیند اما رفته رفته از شدت آن کاسته می شود ولی به طور کامل رفع نخواهد شد. اما هرچقدر که  در اصطلاح بیشتر به خوش گذرانی مشغول باشید، غم غربت را راحت تر تحمل می کنید.

مشکلات مهاجرت به خارج از کشور: شما شهروند درجه دو خواهید بود

از دیگر مشکلات مهاجرت به خارج از کشور می توان به این اشاره کرد که در جامعه جدید هر چقدر که خوب کار کنید و فرد خوبی باشید، اما باز هم افراد بومی آنجا به شما ارجحیت دارند. پس انتظار نداشته باشید که خیلی از شما استقبال شود و برایتان اهمیت زیادی قائل شوند.

هر چقدر هم که خوب کار کنید ممکن است افرادی آنجا باشند که فکر کنند شما از امکانات و خدماتی که متعلق به آنهاست استفاده می کنید یا به اصطلاح جای آنها را گرفته اید. البته اینکه شما اهل کدام کشور هستید هم مهم است؛ به طور مثال دید افراد در جامعه کاملا متفاوت است.

بیکاری و نداشتن شغل مناسب

یکی از بزرگترین مشکلات مهاجرت به خارج از کشور ، یافتن شغل مناسب در کشور مقصد است. ممکن است در ابتدای ورود به کشور جدید، فرد شغل ایده آل خود را پیدا نکند و  از طرفی بی پولی به او فشار وارد کند. در این گونه مواقع او مجبور است به سراغ شغلی برود که مورد علاقه او نیست؛ در واقع یک کار موقت پیدا کند و تا زمانی که شغل مورد نظر خود را پیدا نکرده، آن کار را ادامه دهد.

همچنین بخوانید :
ارزان‌ترین مقاصد توریستی خارجی

قبل از مهاجرت، حتما از خود بپرسید که آیا حرفه و مهارتی دارم که بتوانم آنجا کار کنم؟ اگر پاسخی برای این سوال خود پیدا نکردید حتما مهارتی را یاد بگیرید؛ زیرا داشتن مهارت در پیدا کردن شغل به شما کمک می کند.

مشکلات مهاجرت به خارج از کشور :: پیشگیری از بی پولی

امکان دارد در آن بازه زمانی که تصور می کردید، شغل پیدا نکرده یا کاری که پیدا کردید درآمد کافی نداشته باشد. پس سعی کنید در هزینه ها صرفه جویی کنید. به عنوان مثال خانه ارزان تری بگیرید، برای رفت و آمد راه های کم هزینه تری انتخاب کنید، در لباس خریدن، تفریح و خوراک و …کمتر هزینه کنید و شاید کمی سخت باشد، اما بهتر است تا پیدا کردن شفل مناسب  در هزینه ها صرفه جویی کنید.

مشکلات مهاجرت به خارج از کشور :: یادگیری قوانین و مقررات

از دیگر مشکلات مهاجرت به خارج از کشور این است که ممکن است در کشور جدید قوانین و مقرراتی وجود داشته باشند که فرد مهاجر با آنها بیگانه باشد. پس می توان گفت که اگر او قوانین کشور میزبان را به درستی یاد نگیرد، ممکن است برایش دردسر ایجاد شود. بنابراین می بایست درباره قوانین و مقررات آنجا به خوبی اطلاعات کسب کند.

آمادگی برای مشکلات بلند مدت

تا اینجا هرچه گفتیم، مشکلاتی بود که مربوط به سال های اول مهاجرت است. اما رفته رفته مشکلات جدیدی به سراغ فرد می آید. اگر او زمانی که مهاجرت کرده مجرد باشد سختی پیدا کردن همسر مناسب نیز به مشکلاتش اضافه می شود؛ اینکه آیا ایرانی باشد یانه یا اصلا ممکن است او نیز مهاجر باشد و اهل کشور دیگری باشد. 

همچنین بخوانید :
ارزان‌ترین مقاصد توریستی خارجی

و یا با مشکل تربیت فرزندان روبرو می شود. آیا آن ها خود را ایرانی می دانند یا اهل کشور میزبان؟ آیا دوست دارند با شما فارسی صحبت کنند یا به زبان آن کشوری که در آن زندگی می کنید؟

اشتراک گذاری 

Share on whatsapp
Share on telegram
Share on facebook
Share on google
Share on twitter
Share on email
Share on linkedin

امتیاز شما ؟      ستاره ها از راست به چپ

[ratings]
0 پاسخ

دیدگاهتان را بنویسید

می خواهید در گفت و گو شرکت کنید؟
خیالتان راحت باشد :)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.