مهمترین عوارض بارداری

مهمترین عوارض بارداری

مهمترین عوارض بارداری

مهمترین عوارض بارداری

همان طور که می دانید دوران بارداری دوران بسیار حساس است که نیاز به مراقبت های بسیاری دارد. به دلیل تغییر در هورمون ها و شرایط ویژه جنین، مادران ممکن است عوارض بسیاری را متحمل شوند.

شرایط بارداری برای هر یک از خانم ها با دیگری متفاوت است، بعضی از خانم ها عوارض کمتر و بعضی بیشتر را تجربه می‌ کنند.

ما در این مقاله می خواهیم درباره ” مهمترین عوارض بارداری ” برای شما عزیزان مطالبی را بیان کنید، اگر قصد باردار شدن دارید به شما توصیه می کنیم که تا پایان با ما همراه باشید.

رایج ترین عوارض بارداری

بعضی از عوارض بارداری را می توانید با تحت نظر پزشک بودن کاهش داد و یا آن را درمان کرد، ادامه تعدادی از آن ها را بیان می کنیم:

1. کشیدگی پوست و درد در عضلات پایین تنه

بعد از گذشت حدود سه ماه از بارداری شکم کم کم شروع به بزرگ شدن می کند. هر چقدر نوزاد رشد کند، رحم به منظور ایجاد فضای بیشتر برای جنین روز به روز بزرگ تر می شود.

بزرگ شدن شکم باعث کشیدگی پوست و همچنین وارد شدن فشار بر روی عضلات پایین تنه خواهد شد، این دو موضوع در کنار یکدیگر درد در قسمت شکم و لگن را به وجود می آورند ، بنابراین پزشکان به منظور کاهش این دردها به مادران باردار توصیه می کنند از کمربندهای بارداری استفاده کنند. این کمربند ها ظاهری پهن و کشی دارند و از وارد شدن فشار و تغییر شکل ستون فقرات جلوگیری می کند.

همچنین بخوانید :
علت گرایش دختر به پسر

توصیه ی دیگر دکتر زنان به خانم های باردار، استفاده از بالشت حاملگی است. معمولا خانم ها در زمان استراحت کردن و دراز کشیدن فشاری را بر روی پاهای خود احساس می کند، به منظور جلوگیری از این فشار باید از این بالش استفاده کنند.

از ” مهمترین عوارض بارداری ” می ‌توانیم به شل شدن پوست بعد از زایمان اشاره کنیم، بنابراین بهتر است که در حین بارداری از کرم ها و محصولات مراقبتی زیادی به منظور جلوگیری از شل شدن و خط افتادن شکم استفاده کنید.

البته باید این موضوع را نیز در نظر بگیرید که بدون مشورت پزشک از هیچ دارو و یا محصولی در زمان بارداری استفاده نکنید.

مهمترین عوارض بارداری
کشیدگی پوست و درد در عضلات پایین تنه یکی از عوارض بارداری است

2. Braxton-Hicks یا انقباظ شکم

بعد از گذشت سه ماه اول بارداری، مادران باردار معمولاً به صورت روزانه دچار انقباض شکم می شوند. انقباض ها در ناحیه شکم باعث درد و ناراحتی خواهد بود، اما این موضوع طبیعی است؛ حتی گاهی اوقات خانم ها تا سه ماهه دوم بارداری نیز این انقباضات را احساس می کنند.

به شما توصیه می کنیم که اگر دچار انقباض شکم شدید حتماً وضعیت بدن خود را تغییر دهید، با این کار درد کم کم کاهش پیدا می کند.

پزشکان معمولاً برای کاهش این دردها توصیه می کند که مادران باردار حتماً مقدار بیشتری آب و نوشیدنی های مفید مصرف کنند و این دردها را با درد زایمان اشتباه نگیرند.

از ” مهمترین عوارض بارداری ” زایمان زودرس است. خانم های باردار باید هوشیار باشند وقتی که انقباضات شکمی به طول انجامید و مدام تکرار شد حتماً به پزشک مراجعه کنند زیرا خطر زایمان زودرس آن ها را تهدید می ‌کند.

همچنین بخوانید :
انتظارات زنان از یک مرد ایده آل

زایمان زودرس باید توسط پزشک متخصص انجام گیرد و تمامی مراحل سزارین قبل از به پایان رساندن دوره بارداری انجام شود.

3. حاملگی پوچ و یا سقط جنین

یکی دیگر از عوارض بارداری ممکن است سقط جنین یا حاملگی خارج از رحم باشد. مادران بارداری که در هفته اول بارداری دچار درد های شدید در ناحیه زیر شکم می شوند، احتمال سقط جنین و حاملگی کاذب در آن ها بیشتر است، بنابراین هر چه سریع تر باید به پزشک مراجعه کنند تا دلیل این درد ها مشخص شود.

اگر مادر دچار سقط جنین و حاملگی خارج از رحم شده است هر چه سریع تر باید به بارداری پایان دهد؛ زیرا اگر خونریزی ها در رحم بیش از حد ممکن باشد جان مادر به خطر می ‌افتد حتی این موضوع گاهی اوقات باعث مرگ مادر نیز شده است.

سعی کنید در دوران بارداری هوشیار باشید تا دچار اتفاقات بد نشوید؛ علائمی وجود دارد که نشان می دهد مادر دچار سقط جنین شده است.

از  ” مهمترین عوارض بارداری ” سقط جنین است که در ادامه علائم ان را بیان می کنیم: اسپاسم های شدید در ناحیه شکم ، خونریزی و لکه بینی های زیاد، ترشحات غیر طبیعی، بروز سرگیجه و حالت تهوع شدید و مداوم، فشار در قسمت رکتال ، دردهای طاقت فرسا در ناحیه کمر، لگن ، نشانه ها یا گردن نیز از این علائم است؛ بنابراین به شما توصیه می ‌کنیم که اگر دچار یکی از این عوارض شدید حتماً در اسرع وقت خود را به پزشک بیمارستان برسانید.

مهمترین عوارض بارداری
از دیگر عوارض بارداری می تواند سقط شدن جنین باشد

4. بیماری پره اکلامپسی

بیماری پره اکلامپسی معمولاً در هفته بیستم بارداری رخ می دهد. مادران بارداری که سابقه فشار خون ، دیابت ، چاقی ، سن کم و یا بالای ۳۵ سال را دارند بیشتر مستعد مبتلا شدن به این بیماری هستند.

همچنین بخوانید :
زنان از چه مردانی خوششان می آید

از ۱۰۰ درصد مادران باردار حدود ۵ درصد این بیماری را تجربه می کنند. حتی گاهی اوقات ممکن است بسیار زودتر از هفته ۲۹ بارداری علائم این بیماری بروز کند.

مادران باردار باید هوشیار باشند که علائم آن را به زودی تشخیص دهند، از علائم این بیماری می ‌توانیم به فشارخون بالا ، بروز سردردهای میگرنی ، کم کردن وزن ، تاری دید ، چاقی ناگهانی ، ورم کردن غیر طبیعی دست و پا و … اشاره کنیم.

5. بیماری هایی که ربطی به بارداری ندارد!

” مهمترین عوارض بارداری ” شامل بیماری هایی در ناحیه  رحم است، مطمئناً شما هم با مواردی برخورد کرده اید که مادران باردار به بیماری هایی مانند سرماخوردگی ، گلو درد و بیماری های گوارشی و … مبتلا می ‌شوند، این بیماری ها به هیچ عنوان به بارداری ارتباطی ندارد.

بیماری های مانند سنگ کلیه، عفونت در ناحیه کلیه، بروز سنگ در کیسه صفرا، بیماری های مربوط به پانکراس و آپاندیس ، به وجود آمدن زخم یا بیماری‌های قلبی به هیچ عنوان به بارداری مربوط نیست.

6. تهوع و مسمومیت در بارداری

از عوارض بارداری مسمومیت حالت تهوع و حساسیت های غذایی است. همان طور که می دانید بروز تهوع در بارداری تا حدودی طبیعی است، اما اگر بیش از حد باشد و مادر را با درد و ناراحتی همراه کند، حتماً باید به پزشک مراجعه شود. پزشک نیز میتواند با انجام آزمایش ها به بررسی این موضوع می پردازد تا هر چه سریع تر بیماری را تشخیص داده و آن را درمان کند، زیرا بدن در بارداری ضعیف تر از حد معمول است.

همچنین بخوانید :
روش های درمان ناباروری
مهمترین عوارض بارداری
از دیگر عوارض مهم در حاملگی مسمومیت و حالت تهوع باشد

7. عدم عملکرد در سطح کیسه صفرا

در زمان بارداری اگر کیسه صفرا عملکرد مناسبی نداشته باشد، بیماری کلستاز رخ می دهد. فردی که دچار این بیماری است بیلی روبین در بدن او افزایش پیدا می کند و خطرات بسیاری را در بارداری به وجود می ‌آورد.

از جمله این علائم کلستاز زردی چهره، خارش هایی غیر قابل تحمل ، ادرار تیره رنگ و مدفوع روشن است. از ” مهمترین عوارض بارداری ” بروز بیماری کلستاز است. این بیماری بسیار نادر است و در بین هر 1000 مادر باردار یک نفر به آن مبتلا می شود، اما مادران باید علائم خود را مورد توجه قرار دهند که در بارداری آن ها اختلال به وجود نیاید و دچار مشکل نشوند.

در صورت مشاهده کردن علائم حتماً باید به پزشک مراجعه شود تا با استفاده از دارو بیماری را کنترل و عوارض آن را کاهش دهد.

8. خونریزی ناشی از افتادگی جفت

جفت در بارداری بسیار در زنده ماندن جنین اهمیت دارد، زیرا کار اکسیژن رسانی و تغذیه جنین را انجام می دهد، بنابراین اگر در بارداری افتادگی جفت رخ دهد حیات جنین دچار مشکل خواهد شد یا حتی ممکن است زنده نماند؛ بنابراین این مشکل بسیار خطرناک است و باید مدام کنترل شود.

مهمترین نشانه افتادگی جفت خونریزی است که علائمی مانند حساس شدن در ناحیه شکم ، دردهای معده و کمر به صورت ناگهانی گرفتگی و … دارد.

مهمترین عوارض بارداری
خونریزی ناشی از افتادگی جفت دیگر عارضه ی ناشی از بارداری است

9. تحرک کم جنین در شکم

از ” مهمترین عوارض بارداری ” کاهش حرکت جنین است. این مشکل به مرور زمان بیشتر نیز بیشتر می شود. طبق آمار ها از هر ۱۰۰ خانم باردار یک نفر به افتادگی جفت مبتلا است.

همچنین بخوانید :
چگونه ناخن های سفید داشته باشیم

از علائم افتادگی جفت خونریزی ، تب و لرز ، ترشحات واژن ، حالت تهوع و استفراغ ، کم کردن وزن به صورت غیر طبیعی ، اسپاسم های شکمی ، سوزش و درد در زمان ادرار و کاهش حرکت جنین است.

اگر این علائم را داشتید هر چه سریع تر به پزشک مراجعه کنید تا از بروز هر گونه مشکل جلوگیری شود، حتی ممکن است بنا به تشخیص پزشک نوزاد زودتر از موعد خود به دنیا بیاید.

باید این موضوع را بدانید که این علائم برای همه ی مادران بارداری یکسان نیست؛ بنابراین به محض تشخیص کوچکترین مشکل و علائم حتماً به پزشک خود اطلاع دهید.

در زمان بارداری عوارض بسیاری برای مادران رخ می دهد، مطمئناً همه خانم ها تمام این عوارض را تجربه نمی کنند.

ما در این مقاله سعی کردیم ” مهمترین عوارض بارداری” را برای شما عزیزان مورد بررسی قرار دهیم، اگر شما هم نظر، پیشنهاد و یا تجربه ایی درباره عوارض بارداری دارید می توانید آن را زیر این مطلب با ما و سایر کاربران به اشتراک بگذارید. در پایان از شما سپاسگزاریم که با ما همراه بود.

اشتراک گذاری 

0 پاسخ

دیدگاهتان را بنویسید

می خواهید در گفت و گو شرکت کنید؟
خیالتان راحت باشد :)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.