روانشناسی عاشق شدن

روانشناسی عاشق شدن

روانشناسی عاشق شدن

روانشناسی عاشق شدن
دلایل روانشناسی عاشق شدن

اگر شما هم به دنبال آشنایی با روانشناسی عاشق شدن هستید با ما همراه باشید.

اگر حتی یک بار عشق را تجربه کرده باشید متوجه شده اید که چه اتفاق وجد آور و همچنین درد آوری را با خود به همراه دارد، چیزی که باعث آزار و اذیت انسان در بهترین حالت ممکن نیز می شود قطعا دوست داشتن بیش از حد می باشد؛ اما چه باید گفت که این آزار عشق را با جان و از صمیم دل می پذیریم و حتی گاهی از آن لذت هم می بریم در صورتی که می خواهید روانشناسی عاشق شدن را دریابید تا آخر این مقاله با ما همراه باشید.

روانشناسی عاشق شدن :: تعاریف مختلف در مورد عشق

در تعاریف مختلف برای عشق مفاهیم گسترده ای را تعریف نموده اند و دنیای عشق را ورای دنیای واقعیت می دانند؛  از لذت ، دوستی ، محبت ، آسایش و خوشحالی های بی حد و حصر برایش تعریف داریم تا الی منتها … ولی صد حیف که بدست آوردن عشق هم چندان هم آسان نمی باشد.

در تحقیقات مختلف طی سال های متمادی برسی کرده اند که بفهمند چرا دو نفر به همدیگر توجه نشان می دهند؟  برای یافتن پاسخ این سوال تحقیقات گسترده ای در مورد ارتباطات دو نفر و مبحث عشق صورت گرفته است که باعث رد کردن تمام کلیشه ها و شنیده های متداول  در مورد عشق شده است.

روانشناسی عاشق شدن
دنیای عشق را ورای دنیای واقعیت می دانند؛  از لذت ، دوستی ، محبت ، آسایش و ... برایش تعریف وجود دارد

به عنوان مثال می شود گفت وقتی که ما فردی مشابه با خودمان را پیدا می کنیم که باورها  و اعتقادات مشترکی با او داریم او می تواند نظر ما را به خودش جلب نماید و باعث شعله ور کردن جرقه ای به نام عشق در دل های ما شود.

دلایل عاشق شدن از نظر روانشناسی

ارتباط خریدهای مردان و زنان با روابط طولانی مدت عاطفی

اگر سوالی از افراد گوناگون بپرسند که کدام یک از انسان ها به گل و گیاه و طبیعت علاقه دارند ؟ قطعا همه  یا اکثریت عموم مردم پاسخ خواهند داد که  جزو علاقه مندان و طرفداران پر و پا قرص گل  و گیاه  و طبیعت می باشند؛  برای روانشناسی عاشق شدن می توان بیان کرد که طی تحقیقاتی گسترده که منتشر هم گردیده است زنان و مردانی که تمایلات زیادی جهت خریدن کالاهای حفظ محیط زیست دارند، یا به اصطلاح (خرید های سبز) انجام می دهند برای ارتباطات طولانی مدت عاطفی و احساسی بسیار مناسب می باشند.

برعکس همین مورد افرادی که به خرید کالاهای لوکس تمایل دارند طبق همین تحقیقات،  این افراد برای روابط کوتاه مدت عاطفی مناسب شمرده شده اند.

روانشناسی عاشق شدن
طبق تحقیقات مردان و زنانی که خریدهای سبز انجام می دهند برای رابطه احساسی و طولانی مدت مناسب می باشند

روانشناسی عاشق شدن :: مجذوب شدن مردان به زنانی که تقریبا خیلی سخت و غیرقابل

دست یافتن هستند

آیا می دانستید که در قول و قرارهای دوست یابی مردان بیشتر جذب چه زنانی می شوند؟ پاسخ: طبق آمار بر اساس تحقیقات انجام گرفته در سال  2014 ، اکثریت  مردان بیشتر جذب زنانی می شوند که تقریبا بدست آوردن آن زن را بسیار سخت  و غیر آسان می دانند؛  بر اساس همین تحقیقات بی تفاوتی زنان در نظر مردان خیلی جذاب و دوست داشتنی قلمداد شده است هر چند این تحقیقات مطالعاتی در شرایط  خاصی صورت  گرفته است.

همچنین طبق همین تحقیقات مردان عاشق زنانی  شده اند که در گذشته سر سپرده ی آن ها شده اند؛  یا بهتر بگوییم مردان عاشق زنانی شده اند که هم اکنون به عنوان شریک عاطفی آن ها در کنارشان حضور دارند.

توجه داشته باشید که بر اساس روانشناسی عاشق شدن در مردان،  درست است که مردان به زنانی که بی تفاوتی نشان می دهند یا خودشان را دور نگه می دارند بیشتر مجذوب و شیفته می شوند اما بحث دوست داشتن خیلی پیچیده به نظر می رسد؛  این امکان نیز وجود دارد که از آن زن نیز کمتر خوششان بیاید. 

روانشناسی عاشق شدن :: مردان بیشتر جذب زنان شاد می شوند اما زنان بیشتر جذب

مردان مغرور

طبق تحقیقات صورت گرفته در سال 2011 میلادی ، شاد بودن برای مردان از جذابیت بسیار بالاتری نسبت به زنان برخوردار می باشد؛ بر اساس این تحقیقات به هزار نفر تصویر جنس مخالفشان را نشان دادند و از آنان درخواست کردند که  اعلام کنند کدام تصویر برایشان از همه جذاب تر بوده است؛  نتیجه ی بدست آمده جالب بود اکثریت مردان جذب زنانی شده بودند که شاد بودند؛ همچنین بر عکس همین مورد اکثریت زنان مجذوب مردانی شده بودند که مغرور دیده می شدند، مردانی که در عکس شادتر بنظر می رسیدند کمتر مورد پسند زنان واقع شده بودند.

روانشناسی عاشق شدن
طبق تحقیقاتی چهره مغرور مردان برای زنان جذاب تر به نظر می رسید

چیزی که شاید برایتان از همه جالب تر باشد این می باشد که  طبق همین تحقیقات به اثبات رسیده که حس خجالت ، برای هر دو جنس زن و مرد از جذابیتی یکسان برخوردار می باشد.

روانشناسی عاشق شدن :: شباهت به عشق کنونی یا عشق گذشته

در  ادامه ی بحث دلایل روانشناسی عاشق شدن لازم به ذکر است که هر شخصی به نوبه ی خود منحصر به فرد و خاص می باشد و تیپ شخصیتی مخصوص به خود را دارد اما این مورد برای زنان جالب تر و مهم تر می باشد؛ طبق تحقیقات صورت گرفته در سال 2011، هم زنان و هم مردان مجذوب افرادی می شوند که شبیه شریک عاطفی اکنون یا شریک عاطفی سابق آن ها بوده است؛  اما اگر بخواهیم مقایسه کنیم آقایان نسبت به زنان، کمتر جذب چهره هایی می شوند که شبیه عشق هم اکنون آنان است.

روانشناسی عاشق شدن :: جذابیت حرکات دست و بازو برای هر دو جنس مرد و زن

در صورتی که علاقه مند هستید تا شخصی را عاشق خود کنید توصیه ی ما به شما این است که از حرکات دستتان بیشتر استفاده نمایید یعنی با حرکات دستتان فضای اطراف خودتان را بیشتر پر کنید؛ به موجب تحقیقاتی که بر اساس حضور زنان و مردان سر قرارهای آشنایی انجام گرفته شد،  و همچنین  طبق نتایج مستند اعلامی آن ها پس از قرار ملاقات،  مشخص شد هم زنان و هم مردان علاقه مند هستند افرادی را که در ملاقات اول از حرکات دست یا بازوهایشان استفاده می کردند و  مرتبا حرکت می دادند را دوباره ملاقات کنند؛ همچنین طبق همین تحقیقات،  تمایل به ملاقات دوباره با افراد خشک و بی حرکت بسیار کم  دیده می شود.

عاشق شدن از نظر روانشناسی
طبق تحقیقات زنان و هم مردان علاقه مند هستند افرادی را که در ملاقات اول از حرکات دست یا بازوهایشان استفاده می کردند را دوباره ملاقات کنند

از دیگر نکات بحث روانشناسی عاشق شدن می توان اشاره کرد که شاداب بودن و پویا بودن افراد در پروفایل خود، طبق نتایج این تحقیقات جذابیت بسیاری را در وجود جنس مخالف برمی انگیزد؛  یعنی افراد شاداب تر و فعال تر در پروفایل از نظر جنس مخالف از جذابیت بیشتری برخوردار می باشند.

عاشق شدن از نظر روانشناسی :: ما جذب افرادی می شویم که شبیه خودمان هستند

صحبت از مکمل هم  بودن انسان ها را قطعا بسیار شنیده اید با این که تفاوت داشتن در روابط سبب جذابیت بیشتری می شود اما این موضوع دیگر بحثی تکراری  و کلیشه ای شده است؛ انسان ها جذب افرادی می شوند که شباهت بسیار زیادی به خودشان دارند یا کاملا  شبیه به خودشان هستند.

افرادی که از نظر علاقه مندی ، شخصیت ، سرگرمی  و باورها به ما شباهت دارند،  طبق نتایج هم زنان و هم مردان علاقه مند هستند آن ها را برای خود پیدا کنند؛  دلیلش این می باشد که هم دیگر را می توانند بهتر درک کنند در نتیجه زمان طولانی تری هم می توانند در کنار یکدیگر بمانند و قرار گیرند.

عاشق شدن از نظر روانشناسی :: تاثیر نگاه طولانی مدت در حس دوست داشتن

طی تحقیقاتی که در دانشگاه اوهایو آمریکا صورت گرفت،  روانشناسی به نام ماریو سیلوا  در رابطه با عشق، 72 نفر را که یکدیگر را اصلا نمی شناختند مورد آزمون قرار داد او از آن ها خواست تا به مدت 2 دقیقه به چشمان یکدیگر خیره شوند؛  نتیجه این بود افرادی که حتی شناختی از همدیگر ندارند حتی اولین بار است که همدیگر را نیز ملاقات می کنند  در صورتی که نگاه هایشان طولانی شود، به حدی این نگاه تاثیرگذار است که قابلیت ایجاد حس دوست داشتن را در دل آن ها خواهد کرد.

عاشق شدن از نظر روانشناسی
نگاه طولانی مدت طبق تحقیقات خود عاملی برای ایجاد حس عشق می باشد

عاشق شدن از نظر روانشناسی :: ابراز علاقه و اشتیاق به علایق یکدیگر

از دیگر بحث های روانشناسی عاشق شدن نحوه ی نشان دادن علاقه و توجه افراد به همدیگر می باشد؛ دکتر جانسون موضوع «اشتیاق» را در تحقیقات 40 ساله ی خود روی زوجین بسیار مهم  و تاثیر گذار می داند،  برای مثال در صورتی که همسر شما به پرنده های بالای درختی توجه  و علاقه نشان می دهد اگر شما اشتیاق او را مورد توجه  و علاقه ی خود قرار دهید باعث جذب او به سمت خودتان خواهید شد؛ اما در صورتی که  از اشتیاق همسرتان بی تفاوت و کاملا سرد گذر کنید و علاقه ای به اشتیاق او نشان ندهید سبب  دوری او از خودتان خواهید شد.

همچنین خانم ویلیامز با استناد بر تحقیقات  دکتر جانسون بیان می دارد زوجینی که هم اکنون با هم تفاهم دارند و در حال زندگی مشترک هستند،  حدودا 87 درصد با هم تفاهم دارند و به نظرات  و احساسات همدیگر چراغ سبز و نظر مثبت نشان می دهند؛  این در حالیست که زوجینی که از پس از 6 سال از همدیگر جدا شده اند فقط در 33 درصد موارد و نظرات با هم تفاهم و اشتراک  داشته اند.

عاشق شدن از نظر روانشناسی :: جذب شدن به افرادی که شباهت زیادی به والدینمان دارند

در تحقیقاتی که توسط  دکتر روانشناس آلن پیترسون از دانشگاه میامی صورت گرفته، عموم زنان و همین طور مردان جذب افرادی می شوند که شباهت زیادی به والدینشان دارند و از جنس مخالفشان می باشد؛ بر اساس این تحقیقات افرادی که در هنگام تولد،  والدینشان بالای سی سال با آن ها اختلاف سنی داشته اند به نسبت زنانی که در هنگام تولد با والدینشان زیر سال اختلاف  سنی داشته اند  به مردان جوان و کم سن کمتر علاقه نشان داده اند.

عاشق شدن از نظر روانشناسی
طبق تحقیقات ما بیشتر جذب افرادی مشابه با خودمان می شویم

از دیگر نکات روانشناسی عاشق شدن این می باشد که چهره ی زن مورد علاقه در مردان،  به چهره ی مادرانشان بستگی دارد؛ البته این مورد برای ازدواج  و رابطه های طولانی مدت  دارای مفهوم می باشد.

جذب شدن به افرادی با میزان جذابیت ظاهری و زیبایی

تقریبا یکسان

بر اساس تحقیقات صورت گرفته در سال 1996 اکثریت عموم افراد جذب کسانی می شوند که جذابیت ظاهری و زیبایی تقریبا یکسانی با خودشان دارند؛  همچنین افراد با جذابیت ظاهری زیاد نیز جذب افراد با ظاهری جذاب به اندازه ی خودشان شده اند در غیر این صورت قرار ملاقات  و دیدار دوباره ای برای دومین بار صورت نمی دهند؛  اما این مورد برای افراد معمولی اصلا  وسواس گونه نبوده و آن ها زیبایی معمولی افراد برایشان قابل کفایت بوده است.

در پایان به نظر آیا شما روانشناسی عاشق شدن در افراد گوناگون متفاوت می باشد؟ یا اکثریت افراد طبق نتایجی که ما در این مقاله بیان کردیم نتایج مشابه و نزدیک به همی دارند، لطفا تمامی نظرات خود را در زیر همین مقاله جهت استفاده ی ما و سایر بازدیدکنندگان وبسایت گلسانه ارسال بفرمایید ممنون.

اشتراک گذاری 

Share on whatsapp
واتساپ
Share on telegram
تلگرام
Share on facebook
فیسبوک
Share on twitter
توییتر
Share on email
ایمیل
Share on linkedin
لینکدین
0 پاسخ

دیدگاهتان را بنویسید

می خواهید در گفت و گو شرکت کنید؟
خیالتان راحت باشد :)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.