چگونه از پوست های حساس مراقبت کنیم؟

چگونه از پوست های حساس مراقبت کنیم؟​

چگونه از پوست های حساس مراقبت کنیم؟

چگونه از پوست های حساس مراقبت کنیم؟

برخی از مردم چنین تصور می کنند که اگر پوستی حساس دارند ، یعنی دردسر های بیشتری نیز خواهند داشت و همواره این سوال را در ذهن خود دارند که چگونه از پوست های حساس مراقبت کنیم برای مراقبت از پوست های حساس ، کافی است که یک سری نکات بسیار ساده را به صورت روزانه رعایت کنید.


اگر وجود جوش ها ، لکه ها ، آثار قرمزی و خشک بودن پوست باعث آزار شما می شود، در این مقاله با ما همراه شوید تا نکات ضروری برای آرام نگه داشتن پوست های حساس را بررسی کنیم.

از تجربیات بیاموزید

شاید شما هم تجربه ی تلخ استفاده از بنزوئیل پراکسید را برای از بین بردن جوش های صورت داشته باشید و صبح روزی که از این ماده شیمیایی استفاده کرده اید با چشم هایی ورم کرده از خوب بیدار شده باشید و یا ممکن است که تجربه استفاده از ماسک های قوی را داشته و متوجه شده اید که این ماسک ها تا ساعت ها موجب احساس سوزش در پوست می شوند.

چگونه از پوست های حساس مراقبت کنیم؟


درست است که یادآوری چنین خاطراتی خوشایند نیست، اما پیشنهاد ما به شما این است که این خاطرات را فراموش نکنید و همیشه به یاد آورید که چه مسائلی موجب تحریک پوست شما می شوند. هرگز واکنش های پوست در برابر استفاده از مواد مختلف را از یاد نبرید.


کلیه موادی که بر روی پوست استفاده می شوند، روی پوست تاثیر گذار هستند. از مواد آرایشی گرفته تا محلول هایی که برای پاک کردن آرایش مورد استفاده قرار می گیرند. در نتیجه برای پاسخ به این سوال که چگونه از پوست های حساس مراقبت کنیم باید گفت که از موادی که موجب تحریک پوست می شوند استفاده نکنید و از به کار بردن مواد آرایشی که باعث ایجاد مشکلات پوستی می شوند، جدا خودداری نمایید.

با دقت دستکش انتخاب کنید

اگر تصمیم دارید که برای خودتان یک دستکش خریداری کنید، حالا به منظور استفاده در زمان ظرف شستن یا برای رنگ کردن موها تفاوتی نمی کند. فقط باید بدانید که هوشمندانه انتخاب کنید. ماندن طولانی مدت دست درون دستکش های لاتکسی یا نترل موجب عرق کردن دست ها می شود.

چگونه از پوست های حساس مراقبت کنیم؟


این فضا به مرور زمان مشکلات پوستی گوناگونی را به وجود می آورد. احتمال دارد که برای انگشتان دست، مشکلاتی نظیر راش و تاول ایجاد شود. توصیه می شود که پیش از آنکه دستکش بخرید با یک پزشک متخصص پوست، مشورت کنید.

وارد بازی مقایسه نشوید

برخی از اشخاصی که دچار حساسیت های پوستی می شوند، این سوال را مطرح می کنند که چگونه از پوست های حساس مراقبت کنیم در پاسخ به این عزیزان باید گفت که هرگز واکنش هایی که پوست شما به عوامل مختلف دارد را با واکنش های دیگر افراد مقایسه ننمایید.


میزان حساسیت در پوست های مختلف، متفاوت است. امکان دارد که پوست شما با کوچک ترین تغییر یا استفاده از مواد شیمیایی واکنش نشان دهد، در حالیکه پوست یک فرد دیگر تنها در زمان برخورد با وایتکس تحریک شده و واکنش هایی در آن دیده شود. در نتیجه اگر پوست یکی در مقابل محلولی واکنشی ندارد به این معنا نیست که پوست شما هم در مقابل آن ماده مقاوم است.

محرک ها را در برابر آلرژن ها بشناسید

یک سری از مواد شیمیایی هستند که معمولا باعث اذیت و تحریک انواع تیپ های پوستی می شوند. مثل وایتکس

چگونه از پوست های حساس مراقبت کنیم؟

ولی یک سری دیگر از مواد وجود دارند که تنها موجب تحریک بعضی از پوست ها می شوند. به این مواد آلرژن گفته می شود. یک سری از آلرژن ها هستند که بیشتر افراد با آنها سر و کار دارند، مانند: نیکل در جواهرات ارزان، عطر های معمولی، آنتی بیوتیکی به نام نئومایسین و نگه دارنده های متیلکروایزوتیازولینون و تیمروسول.

متیلکروایزوتیازولینون در واقع نگه دارنده ی لوازم آرایشی و بهداشتی است. تیمروسول هم در بعضی از واکسن ها و لنزها وجود دارد.

از لیست بلند بالای مواد تشکیل دهنده بترسید

در ادامه ی مطالب مرتبط با چگونه از پوست های حساس مراقبت کنیم می توان چنین گفت که اشخاصی که دارای پوست های حساس هستند باید بیشتر به مواد تشکیل دهنده ی محصولاتی که استفاده می کنند، توجه نمایند و ازاستفاده ی محصولاتی که در آنها از مواد معطر، صابون و الکل استفاده شده است، بپرهیزند.

به کار نبردن این محصولات، موجب حفاظت از پوست می شود. اگر شما هم پوستی حساس دارید، باید از محصولاتی استفاده کنید که در آن مواد آرام کننده مثل پلیفینول های چای سبز، بابونه و آلوئه ورا به کار رفته باشد. یک قانون کلی در مورد کلیه محصولات بهداشتی وجود دارد که هر چقدر که مواد به کار گرفته شده برای ساخت یک محصول بیشتر باشد، محصول پر ضررتر است.

در برابر وسوسه شستن با صابون، آب کشی و تکرار مقاومت کنید

بیشتر متخصصان پوست توصیه می کنند که از شستن پوست صورت بیشتر از یک بار در روز خودداری کنید. اگر پوست حساسی دارید و به دنبال پاسخی برای این پرسش هستید که چگونه از پوست های حساس مراقبت کنیم باید بدانید که شستن زیاد صورت باعث ایجاد بروز بیشتر حساسیت در پوست های حساس می شود. افرادی که پوست حساس دارند به هیچ عنوان نباید لایه برداری کنند، چرا که لایه برداری موجب بیشتر شدن حساسیت های پوستی می شود.

مراقب تحریک کننده ها باشید

چگونه از پوست های حساس مراقبت کنیم؟

تمام وسایلی که روزانه با پوست شما تماس پیدا می کنند، ممکن است که موجب شدید شدن حساسیت پوستی شما شوند. پس در رابطه با این مطلب که چگونه از پوست های حساس مراقبت کنیم باید گفت که اگر هر روز احساس می کنید که پلک بالایی شما به حساسیت دچار شده است، این احتمال وجود دارد که پوست شما به لاک ناخن یا موادی که برای پاک کردن لاک استفاده می کنید، واکنش نشان می دهد.

در زمان بروز چنین مشکلی، امکان دارد که دستی که به لاک یا لاک پاک کن آلوده بوده را به چشم ها مالیده باشید. چنین مشکلاتی در رابطه با مواد دیگری مثل خمیر دندان یا دهن شویه هم مشاهده می شود.

قبل از استفاده بشویید

چگونه از پوست های حساس مراقبت کنیم؟

اگر شما هم درگیر مشکلات پوستی و اگزما هستید، بهتر است که وقتی لباس جدیدی می خرید پیش از پوشیدن، آن را بشویید. چرا که معمولا کارخانه های تولیدی لباس، برای جذاب نگه داشتن فرم لباس ها از نوعی ماده شیمیایی استفاده می کنند که این ماده، موجب ایجاد واکنش های پوستی می شود.

مواد شوینده مناسب پوست خود را پیدا کنید

در رابطه با این مسئله که چگونه از پوست های حساس مراقبت کنیم باید این نکته ذکر شود که استفاده از مواد شوینده ی برای پوست دارای اهمیت بسیار زیادی می باشد. برای یافتن مواد شوینده ی متناسب با پوست خود به کمی تجربه و امتحان کردن مواد مختلف نیاز دارید. بهترین انتخاب برای شما استفاده از مواد شوینده ای است که مناسب پوست های حساس هستند.

پیشنهاد دیگری که در این رابطه وجود دارد، استفاده از شوینده های مایع است. معمولا پس ماند حاصل از شوینده های مایع کمتر می باشد و به همین ترتیب حساسیت کمتری نیز ایجاد می نمایند.

مناسب نوع پوست خود لباس بپوشید

اگر دارای پوست حساسی هستید، باید از پوشیدن البسه حساسیت زا خودداری کنید. معمولا لباس های پشمی یا لباس هایی که به پوست می چسبند، حساسیت زا هستند. همچنین لباس های کشی یا لباس های کش دار موجب ایجاد خارش و راش های پوستی در افراد می شوند.

با یک متخصص ملاقات کنید

اگر احساس می کنید که پوست شما حساس است و به دنبال راه حلی برای این موضوع که چگونه از پوست های حساس مراقبت کنیم هستید. بهتر است که از گمان زنی های بی مورد اجتناب کرده و برای تشخیص نوع پوست خود به یک پزشک متخصص پوست مراجعه نمایید. پوست های حساس اگر بیشتر در معرض مواد حساسیت زا قرار گیرند، آسیب بیشتری می بینند و همچنین واکنش های شدید تری نشان می دهند.

وقتی که یک پزشک متخصص پوست، شما را معاینه کند متوجه می شود که به چه چیزهایی حساسیت دارید و برای بهتر شدن اوضاع توصیه های لازم را به شما تجویز می کند. این توصیه ها معمولا محصولات مختلف یا داروهای متفاوت برای مراقبت از پوست هستند.

اشتراک گذاری 

Share on whatsapp
Share on telegram
Share on facebook
Share on google
Share on twitter
Share on email
Share on linkedin

امتیاز شما ؟      ستاره ها از راست به چپ

[ratings]
0 پاسخ

دیدگاهتان را بنویسید

می خواهید در گفت و گو شرکت کنید؟
خیالتان راحت باشد :)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.