علائم افسردگی در کودکان و نوجوانان

علائم افسردگی در کودکان و نوجوانان

علائم افسردگی در کودکان و نوجوانان

علائم افسردگی در کودکان و نوجوانان
علائم افسردگی در کودکان و نوجوانان

برای دانستن علائم افسردگی در کودکان و نوجوانان لازم است توجه داشته باشیم که برای درمان هرچه بهتر افسردگی نیاز می باشد که آن را  در ابتدا سریع تر تشخیص دهیم؛ به علائمی که در این جا برای شما بیان می کنیم توجه کنید اگر که  کودک  و نوجوان خود را مستعد به افسردگی می دانید.

طبق گزارشات آغاز دوره ی نوجوانی را زمان شروع افسردگی می دانند، در حالی که این مورد کاملا نادرست می باشد و افسردگی از هر سنی در وجود انسان ها قابلیت شکل یافتن و بروز دادن را دارد؛ ما والدین باید توجه ویژه ای به کودک خود داشته باشیم چون امکان دارد کودک ما توانایی صحبت کردن و اعلام کردن وضعیت و شرایط خودش را برای ما نداشته باشد؛ بنا براین بهتر است که ما والدین درک کاملا درست و صحیحی از وضعیت نوجوان خود داشته باشیم.

همچنین هنگام مراجعه به متخصص کودکان در صورتی که نشانه های زیر را در کودک و نوجوان خود مشاهده کردید سعی در یاری گرفتن از متخصص برای چاره جویی این مشکلات نمایید.

در صورت مشاهده ی افت تحصیلی

از جمله مواردی که می تواند باعث کاهش میزان تمرکز در افراد شود افسردگی را می توان نام برد؛ از مصادیق وجود افسردگی در کودک، می توان به خوب گوش ندادن سر کلاس درس و همچنین بی تمرکزی در توجه کردن به صحبت های معلم سر کلاس و یا خوب انجام ندادن تکالیف مدرسه توسط کودک اشاره نمود.

یکی از علائم افسردگی در کودکان و نوجوانان بی تمرکزی در کلاس درس می باشد

اگر بخواهیم در مورد علائم افسردگی در کودکان و نوجوانان  بیشتر بدانید نیاز است که توجه کنید بر اساس صحبت دکتر توماس از دانشگاه پزشکی کودکان و نوجوانان کالیفرنیای آمریکا، از مواردی که والدین اصلا به وجود افسردگی در کودک ارتباط نمی دهند بحث کاهش نمرات کودک و حواس پرتی آنان می باشد که موجبات نارضایتی همین والدین را نیز فراهم کرده است.

همچنین بخوانید :
فواید آب برای پوست

هنگامی که کودک دچار افسردگی می شود سبب احساس گیجی در او می شود؛ همچنین ممکن است کودک با این تصور که مغزش به درستی کار نمی کند کاری را بارها و بارها بصورت مکرر انجام دهد.

احساس خستگی داشتن کودک با وجود خواب مناسب

آیا می دانید یکی از مواردی که نوجوانان به آن شهرت دارند چیست؟  پاسخ : نوجوانان به دیر خوابیدن شهرت دارند اما با وجود همین مسئله در صورت مشاهده ی تغییراتی در وضعیت خواب آن ها می توانید به وجود افسردگی در آن ها گمان ببرید.

زود بلند شدن از خواب و این که کودک نتواند دوباره به خواب برود، از نشانه های مبتلا بودن به افسردگی می باشد؛  یعنی کودک در این حالت هر چقدر هم که بخوابد باز هم احساس خستگی می کند زیرا به دلیل افسردگی خواب کافی و مناسبی ندارد.

در ادامه ی بحث علائم افسردگی در کودکان و نوجوانان اشاره می کنیم که دکتر لیپتون یکی از روانشناسان کودکان و بزرگسالان دانشگاه «ییل» آمریکا  که خودش در مرکز مطالعات افسردگی آن جا فعالیت دارد بیان می کند، در افراد مبتلا به افسردگی نشانه های بسیاری از خستگی و تاثیرات آن در میزان خواب آن ها را مشاهده نموده است.

علائم افسردگی در کودکان و نوجوانان
در افراد مبتلا به افسردگی نشانه های بسیاری از خستگی و تاثیرات آن در میزان خواب آن ها مشاهده می شود

 دکتر لیپتون همچنین اشاره می کند که خواب بعد از ظهری دانش آموزان موجب می شود در مواقعی نتوانند تکالیف خودشان را به درستی انجام دهند که همین مورد باعث تحت تاثیر قرار دادن زندگی آنان نیز می شود.     

احساس بی ارزشی کردن توسط کودک

هنگامی که جملاتی مانند من “فرد بی ارزشی ام” یا “کسی من رو دوست نداره” را زبان کودکان خود می شنوید توجه داشته باشید که این افکار بدبینانه را یک روان درمان کودک می تواند از ذهن کودک شما دور کند.

همچنین بخوانید :
آیا استفاده از مسواک برقی خوب است؟

یکی از پزشکان مرکز درمان های اضطراب به نام دکتر رابرتسون می گوید، بهتر است راه های مناسب قابل جایگزین دیگری به جای این نوع افکار منفی و مخرب در نظر گرفته شود؛ همچنین علت افسردگی نیز باید مورد برسی قرار بگیرد.

بی اهمیت شدن به دعوت در مهمانی ها

آیا می دانستید افرادی که دچار افسردگی می باشند تمایل به فاصله گیری از دیگران را دارند؟ از دیگر علائم افسردگی در کودکان و نوجوانان می توان به این مورد اشاره کرد که در کودکانی که احساسات کاملا قدرتمندی دارند مشاهده شده است که آن ها افراد افسرده ی هم سن و سال خود را به مهمانی دعوت نمی کنند.

دکتر برنارد در این رابطه می گوید فکر نکنید که همه ی انسان ها از این که به جایی دعوت شوند احساس لذت می کنند و تجربه خوبی خواهند داشت؛ کودکان مبتلا به افسردگی از فضاهای اجتماعی دوری می کنند و سعی می کنند دور و برشان شلوغ نباشد چون احساس خوشحالی شاد بودن نمی کنند.

علائم افسردگی در کودکان و نوجوانان
کودکان مبتلا به افسردگی از فضاهای اجتماعی دوری می کنند

رد کردن پیشنهاد برنامه های تفریحی

دکتر موریس بیان می کند چیزی که تفکر برانگیز است این می باشد که کودک تان به دلیل وجود استرس توان لذت بردن و شاد بود بودن در زندگی اش را نداشته باشد؛ احتمالا خبر دارید که انجام اموراتی مانند فعالیت های ورزشی، موسیقی، انجام تکالیف مدرسه و همچنین مشکلات روابط با دوستان به خودی خود برای کودک اضطراب آور هستند.

بیرون رفتن در ایام تعطیلات برای میل کردن شام و بیرون رفتن با دوستان و انجام دادن کارهای مفرح تاثیرات بسزایی در بهتر شدن روحیه ی ما انسان ها در زندگی دارند؛ چیزی که افراد افسرده به آن تمایل دارند پاسخ گو بودن به خواسته های دیگران است که توانایی آن را ندارند.

همچنین بخوانید :
بهترین مکمل و ویتامین ها برای رفع استرس

افراد افسرده ممکن است به انجام کارهای مفرحی که در بالا نیز اشاره نمودیم چندان علاقه و روی خوشی نشان ندهند چون ممکن است در آن ها چنین کارهایی احساس ناامنی بوجود بیاورد؛ این علامت  نیز از دیگر موارد علائم افسردگی در کودکان و نوجوانان می باشد.

اکثر مکالمات برایشان آزار دهنده می باشد

دکتر برایان در مورد اشخاص افسرده بیان می کند که شاید کودکان در زمان افسردگی ناراحت نشوند، اما در عوض تحریک پذیری بسیاری را از خود بروز می دهند.

علائم افسردگی در کودکان و نوجوانان
کودکان در زمان افسردگی ناراحت نشوند، اما در عوض تحریک پذیری بسیاری را از خود بروز می دهند

احساس بد حالی در کودکان درست می تواند بعد از مدرسه وجود داشته باشد که این موضوع امکان دارد با شام خوردنی ساده  حل شود؛ اما در صورتی که احساس برافروختگی و تغییر روحیه در کودک شما بصورت همیشگی ادامه یابد یکی از نشانه های وجود افسردگی در کودک شما می باشد.

خاطرات خوب باعث خوشحالی فرزند شما نمی شود

بعضی از افراد هستند که افسرده هم نیستند اما کودکان شادی هم به حساب نمی آیند؛ در این حالت می توانید با صحبت کردن در مورد خاطرات شیرین زندگی شرایط کودک تان و تفاوتش را بهتر درک نمایید؛ کودکانی که بصورت ذاتی شاد به حساب نمی آیند با مرور خاطرات شاد زندگی شگفت زده و شاد  می شوند؛ اما کودکان افسرده با مرور خاطرات شیرین هم  در چنین شرایطی اصلا شاد نمی شوند.

طبق صحبت دکتر برایان در صورت مرور خاطرات خوش گذشته با کودکان ذاتا ناشاد، از آن ها خواهید شنید که می گویند من رو به یاد اون خاطرات نینداز این خاطرات مربوط به گذشته هستند؛ کودکان افسرده همچنین از این نظر با کودکان ذاتا ناشاد اشتراک دارند و اصلا هیچ آینده ی شادی را برای خود متصور نمی دانند.

همچنین بخوانید :
علت تب و لرز ناگهانی در بزرگسالان
علائم افسردگی در کودکان و نوجوانان
خاطرات خوب و خوش در افراد افسرده اکثرا باعث خوشحالی نمی شود

بیش از حالت عادی گریه می کنند

از دیگر علائم افسردگی در کودکان و نوجوانان می توان بیان کرد زمانی که دائما کودک شما در حال هق هق کردن می باشد بهتر است دلایل ناراحتی اش را مورد برسی قرار دهید؛ هنگامی گریه کردن ما نشانه ی سلامتی ما می باشد که برای بیان کردن احساسات ما باشند.

دکتر آلبرت در این زمینه  بیان می کند زمانی برای مراجعه به یک متخصص کودک مناسب می باشد که، حرکاتی مانند کوبیدن در پا یا بی تمایلی نسبت به انجام کارهایی را در کودک تان مکررا مشاهده نمایید که قبلا به انجام آن کارها تمایل داشته است.

علاقه ای به تجربه کردن احساسات بهتری را ندارد

چیزی که در زندگی کاملا طبیعی بنظر می رسد، تجربه کردن احساس دلتنگی و افسردگی پس از گذشت اتفاقی سخت و ناگوار می باشد؛ در چنین شرایطی مورد حمایت عاطفی قرار گرفتن بسیار مورد پسند افراد است؛  اما در کودکان افسرده این امکان دارد که در چنین شرایطی علاقه ای نداشته باشند که ناراحتی ها از آن ها دور شوند.

دکتر گراهام در این رابطه می گوید هنگامی که شخصی افسرده را در موقع ناراحتی در آغوش بکشید احتمالا به شما خواهد گفت که “این آغوش گرفتن تو حال منو  بدتر می کنه چون من میخام بهتر بشم اما نمی تونم” ؛ اما این مسئله در مورد افراد عادی برقرار نیست، هنگام ناراحتی وقتی فردی عادی را در آغوش بگیرید قطعا از این که در کنارش هستید و او به آغوشتان کشیده اید خوشحال خواهد شد.

همچنین بخوانید :
غذاهای ضد ریزش مو
علائم افسردگی در کودکان و نوجوانان
کودکان افسرده معمولا چندان علاقه ای به رها شدن از رنج و افسردگی ندارند

مراجعات مکرر کودک به مربی بهداشت یا پرستار

یکی دیگر از علائم افسردگی در کودکان و نوجوانان  مراجعه ی بیش از حد طبیعی و بصورت مکرر کودک به مربی بهداشت می باشد که ممکن است دلیلی بر وجود افسردگی در کودک باشد؛ اما مراجعات برای سردرد و دل درد به مربی بهداشت کاملا طبیعی و نرمال می باشد.

دکتر برنارد در این رابطه بیان می کند که درک نمودن استرس و یا افسردگی در کودک،  توسط مربی بهداشت بهتر از سایر افراد صورت می گیرد. 

بی تفاوتی در کودک

علایق کودک ممکن هستند به وسیله ی افسردگی از دست بروند؛ بی اهمیتی کردن نسبت به کنار دوستان بودن و شرکت در تیم های ورزشی مدرسه نیز مثال هایی از این بی تفاوتی می باشند.

تغییر اشتهای غذایی

از دیگر نشانه های افسردگی می تواند تغییر در وضعیت اشتهایی باشد، به عنوان مثال نمونه ای که می تواند تغییر در وضعیت روحی را نشان دهد مصرف بیش از اندازه و یا بی میلی کامل نسبت به خوردن یا مصرف کردن مواد غذایی باشد این در حالی می باشد که در گذشته وضعیت کاملا سالم و نرمالی در مصرف مواد غذایی داشته اید. مثلا مصرف کردن بیش از اندازه ی شکر یا هر چیز دیگری یا بی میلی کامل نسبت به غذا خوردن و … نمونه هایی از این دست می باشند.

علائم افسردگی در کودکان و نوجوانان
از دیگر نشانه های افسردگی می تواند تغییر در وضعیت اشتها و بی اشتهایی باشد

طبق علائم افسردگی در کودکان و نوجوانان در صورتی که تغییر عادات غذایی بیش از حد نرمال و طبیعی باشد با توجه  قرار دادن سایر علایم دیگر، این موضوع می تواند مهم تلقی شود.

همچنین بخوانید :
چگونه تمرکز کودک را بالا ببریم

سابقه ی وجود افسردگی در خانواده

بر اساس اعلام دکتر موریس ممکن است سابقه ای از وجود افسردگی در خانواده باشد اما افراد خانواده نسبت به آن بی توجهی کرده باشند یا از وجود آن آگاه نباشند تا برای درمان مراجعه نمایند؛ همچنین طبق صحبت های دکتر موریس ممکن است شخصی بدون داشتن نشانه های افسردگی دچار این بیماری شده باشد در حالی که می تواند همین افسردگی را به نسل بعد از خودش نیز منتقل کند.

بر اساس بیان دکتر موریس آگاهی از وجود سابقه ی افسردگی در خانواده نیز پیش از هر اقدامی واجب می باشد؛  برسی کردن ریشه ها و زمینه های افسردگی نیز لازم می باشد.

در پایان به نظر شما آیا افسردگی در کودکان و نوجوانان علامت های دیگری هم دارد یا خیر؟ لطفا  تمامی نظرات خودتان را در این رابطه برای استفاده ی ما  و سایر بازدید کنندگان وبسایت گلسانه در زیر همین مقاله ارسال بفرمایید با سپاس.

اشتراک گذاری 

Share on whatsapp
واتساپ
Share on telegram
تلگرام
Share on facebook
فیسبوک
Share on twitter
توییتر
Share on email
ایمیل
Share on linkedin
لینکدین
0 پاسخ

دیدگاهتان را بنویسید

می خواهید در گفت و گو شرکت کنید؟
خیالتان راحت باشد :)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.