بهترین مکمل و ویتامین ها برای رفع استرس

بهترین مکمل و ویتامین ها برای رفع استرس

بهترین مکمل و ویتامین ها برای رفع استرس

بهترین مکمل و ویتامین ها برای رفع استرس
بهترین مکمل و ویتامین ها برای رفع استرس

امروزه به دلیل عوامل بسیاری از جمله: مشغله کاری و مشکلات زندگی مردم دچار استرس می شوند و به فکر بهترین مکمل و ویتامین ها برای رفع استرس هستند، استرس نوعی بیماری است که کنترل آن دشوار است بنا براین برای کنترل آن می توانید از موارد زیر کمک بگیرید؛

سعی کنید همیشه ورزش کنید با این کار مقداری از استرس تان از بین می رود و تأثیرات مثبتی روی شما می گذارد، از جمله این تمرین ها یوگا و مدیتیشن می باشد که باعث آرامش در شما می شود.

یکی دیگر از راه هایی که به کمک آن می توانید استرس را از بین ببرید استفاده از مکمل ها می باشد، با مصرف کردن مکمل ها می توانید استرس خود  را برطرف کنید و تأثیر های مفید آن را مشاهده کنید، برخی از مکمل ها باعث می شوند بیمار بتواند استرس خود را مدیریت کند.

در ادامه بهترین مکمل و ویتامین ها برای رفع استرس  را معرفی می کنیم که با استفاده از آن ها می توانید مشکل استرس خود را برطرف کنید.

ابتدا باید بدانیم که مکمل ها چگونه استرس را کم می کنند؛

همان طور که گفتیم برای کنترل کردن استرس خود می توانید ورزش کنید یا رژیم غذایی بگیرید و مکمل مصرف کنید حال اگر این سه روش را با یکدیگر ترکیب کنیم می توانیم تأثیرات مثبت را زود تر ببینیم، در این مقاله بهترین و مهم ترین مکمل های رفع استرس را به شما معرفی می کنیم پس با ما باشید تا با مزایای آن ها آشنا شوید.

معرفی بهترین مکمل و ویتامین ها برای رفع استرس

مکمل هایی که برای رفع استرس هستند دارای فواید زیادی

می باشند از جمله آن ها به صورت زیر می باشد؛

  • کنترل کردن بیماری استرس
  • سطح استرس را پایین می آورد.
  • اضطراب را کاهش می دهد.
  • باعث می شود بیماران راحت تر بخوابند.
  • اخلاق و رفتار را بهبود می بخشد.
بهترین مکمل و ویتامین ها برای رفع استرس
یکی از فواید مکمل های کاهش استرس خواب راحت تر می باشد
  • تمرکز بیمار را بالا می برد.
  • تقویت انرژی
  • دقت بیمار را بالا می برد.
  • کارایی افراد را در محل کار و یا هر جای دیگر بالا می برد.
  • در نهایت موجب سلامتی می شود.

یکی از تأثیرات استرس روی افراد این است که موجب بی خوابی آن ها می شود، در صورتی که فرد به اندازه کافی خواب نداشته باشد عملکرد او مختل می شود علاوه براین تأثیرات منفی بیشتری روی زندگی فرد می گذارد.

همچنین بخوانید :
فواید دوش گرفتن قبل از خواب

برای جلوگیری از بی خوابی می توانید مکمل های ملاتونین و ریشه سنبل الطیب مصرف کنید با کمک این مکمل ها می توانید خواب راحتی داشته باشد و از خواب تان لذت ببرید.

مکمل ها می توانند کیفیت خواب را بالا ببرند، در صورتی که خواب کافی نداشته باشید استرس شما بیشتر می شود بنا براین با مصرف مکمل ها می توانید سطوح استرس را کاهش دهید و از تشدید آن در آینده جلوگیری کنید این امر برای کسانی که مبتلا به بیماری استرس هستند یک مزیت فوق العاده ای است.

استرس علاوه بر کم خوابی باعث بوجود آمدن بسیاری از مشکلات دیگر می شود از جمله آن ها مشکلات ذهنی و جسمی می باشد، بیماری استرس باعث سر درد، بالا رفتن وزن، اضطراب و بسیاری از بیماری های قلبی می شود.

وجود استرس زندگی فرد را برای مدت طولانی مشکل زا می کند و به سختی اثرات آن از بین می رود بنا براین سعی کنید بهترین مکمل و ویتامین ها برای رفع استرس تهیه کنید.

دلایلی که باعث می شوند ما مکمل ها را برای رفع استرس استفاده

کنیم؛

کسانی که به طور مداوم استرس دارند و نمی توانند آن را کنترل کنند امکان دارد به دیگران هم تلقین کنند که این مشکل غیر قابل برطرف است، این طرز تفکر کاملأ اشتباه است زیرا با انجام کار های ساده ای همچون ورزش کردن و خوردن غذاهای سالم می توانید استرس را کاهش بدهید.              

بهترین مکمل و ویتامین ها برای رفع استرس
با انجام کار های ساده ای همچون ورزش کردن و خوردن غذاهای سالم می توانید استرس را کاهش بدهید

به طور کلی علائم استرس به دو دسته تقسیم  می شود، آشکار و پنهان، علائم آشکار مثل عدم تمرکز، اختلال در خواب و … علائم پنهان آن مربوط به بیماری های دیگر می باشد، اثرات منفی استرس طولانی مدت هستند به همین خاطر نام او قاتل خاموش است، با بوجود آمدن نشانه ها و علائم استرس باید به فکر تأثیرات منفی آن باشید مکمل ها گزینه خوبی برای برطرف کردن آن هستند.

همان طور که گفتیم روش های زیادی وجود دارد تا بتوانید استرس را کنترل کنید در کنار انجام تمرین هایی که برای رفع استرس می باشد اگر از مکمل ها استفاده کنید می توانید خیلی سریع تر به نتیجه دلخواه برسید.

با کمک مکمل هایی که در زیر گفته می شود می توانید نا امیدی و مأیوس بودن را از خودتان دور کنید علاوه براین خواب راحتی دارید و دقت و تمرکز شما را بالا می برد.

همچنین بخوانید :
مواد غذایی برای افزایش وزن

بهترین مکمل و ویتامین ها برای رفع استرس که در زیر معرفی

می کنیم 10 مورد می باشد؛

مکمل هایی که توصیه می شود گیاهی هستند و هیچ خطری برای سلامتی بدن شما ندارند از جمله آن ها ریشه سنبل الطیب و بادرنجبویه می باشد علاوه بر این حاوی ویتامین ها و ملاتونین و خیلی چیز های دیگر که برای سلامتی بدن مفید است، می باشد. فراموش نکنید که قبل از مصرف مکمل هایی که به شما معرفی می کنیم باید پزشک خود را در جریان بگذارید.

مکمل هایی که توصیه می شود گیاهی هستند و هیچ خطری برای سلامتی بدن شما ندارند از جمله آن ها ریشه سنبل الطیب و بادرنجبویه می باشد علاوه بر این حاوی ویتامین ها و ملاتونین و خیلی چیز های دیگر که برای سلامتی بدن مفید است، می باشد.

فراموش نکنید که قبل از مصرف مکمل هایی که به شما معرفی می کنیم باید پزشک خود را در جریان بگذارید.

درباره ریشه سنبل الطیب بیشتر بدانید؛

یک نوع مکمل گیاهی می باشد که شبیه به کپسول است و گونه دیگر آن مانند چای می باشد، این مکمل از ریشه گیاه سنبل الطیب درست شده است، این مکمل آرامش بخش است و کسانی که به دلیل استرس مشکل خواب دارند می توانند از آن استفاده کنند تا بتوانند خواب خوبی داشته باشند.

این مکمل به دلیل اینکه از یک گیاه ساده و بسیار مفید تشکیل شده است به عنوان مهم ترین و بهترین مکمل برای استرس شناخته شده است و تأثیر مفیدی روی بدن انسان می گذارد.

روش مصرف کردن ریشه سنبل الطیب؛

ریشه سنبل الطیب اکثرأ به صورت کپسول هستند در صورتی که در مخلوط چای های گیاهی وجود دارد، کسانی که می خواهند خواب راحتی داشته باشند می توانند یک دوز از آن را 60 دقیقه قبل از اینکه بخوابند مصرف کنند، یک دوز ریشه سنبل الطیب 450 میلی گرم می باشد.

ریشه سنبل الطیب اکثرأ به صورت کپسول هستند در صورتی که در مخلوط چای های گیاهی وجود دارد

در صورتی که می خواهید آن را در روز استفاده کنید بهتر است از دوز کمتر آن مصرف کنید در طول روز باید بین 1 تا 3 بار از دوز 200 میلی گرم آن استفاده شود.

کسانی که در طول روز این مکمل را مصرف می کنند دچار خواب آلودگی نمی شوند ولی بدن برخی دیگر ممکن است در برابر آن مقاومت نشان دهد، در صورتی که قصد دارید ریشه سنبل الطیب را استفاده کنید بهتراست چند شب اول از آن مصرف کنید تا متوجه تأثیرات آن روی بدن خود بشوید.

همچنین بخوانید :
اثرات کافئین بر مغز و بدن

عوارضی که ممکن است با مصرف ریشه سنبل الطیب بوجود

بیایند؛

در بیشتر کسانی که این مکمل را مصرف کرده اند هیچ عوارضی دیده نشده است زیرا یک مکمل کاملأ طبیعی و سالم است، ولی در برخی از افراد ممکن است عواملی همچون: سر درد، معده درد، خشک شدن دهان و خواب آلودگی روزانه بوجود آید.

مکمل نیاسین:

یکی از بهترین مکمل و ویتامین ها برای رفع استرس نیاسین می باشد که نوعی ویتامین B است، نیاسین در گیاهان و حیوانات وجود دارد و از آن برای تولید مکمل ها و مولتی ویتامین ها استفاده می شود.

نیاسین تأثیرات مفیدی دارد از جمله مراحل بهبود DNA را کنترل می کند، کمک به سنتز موجود در هورمون های استروئیدی، تقویت انرژی متابولیسم، پایین آوردن فشار خون، کمک به افزایش جریان خون در بدن می باشد علاوه براین کلسترول را مدیریت می کند.

یکی از بهترین مکمل و ویتامین ها برای رفع استرس نیاسین می باشد که نوعی ویتامین B است

روش مصرف کردن مکمل نیاسین؛

مکمل های نیاسین شبیه به قرص و کپسول هستند، در هر موقعی می توانید از آن ها مصرف کنید ولی نباید معده تان خالی باشد، مکمل نیاسین را باید همراه با یک لیوان آب استفاده کنید.

در صورتی که از نوشیدنی های گرم مصرف کنید ممکن است عوارض جانبی ایجاد شود، فرامش نکنید که باید بعد از مصرف نیاسین از هیچ نوشیدنی الکی و داغ استفاده نکنید. بهتر است بدانید که مصرف بیش از اندازه نیاسین خوب نیست و باید از دوز مناسب آن استفاده کنید.

استفاده از مکمل نیاسین ممکن است عوارض زیر را بوجود آورد؛

مصرف نیاسین احتمال دارد عوارض جانبی جزئی را در بدن بوجود آورد از جمله آن ها: گرفتگی عضلات است، حرارت، خارش پوست و احساس درد در زیر پوست می باشد، این علائم ممکن است بعد از مصرف نیاسین بوجود آیند و خیلی زود از بین می روند، این نشانه ها پس از مدتی عادی می شوند و با مصرف زیاد نیاسین هیچ اثری از آن ها باقی نمی ماند.

از دیگر عوارض جانبی آن سر درد، عرق کردن، حالت تهوع و درد عضلات می باشد، در صورتی که نمی توانید این موارد را تحمل کنید یا نگران آن هستید باید پزشک خود را در جریان بگذارید.

آشنایی با مکمل ال تیانین؛

در واقع مکمل ال تیانین نوعی اسید آمینه می باشد و بیشتر در چای سبز وجود دارد. این مکمل بسیار آرامش بخش است و برای درمان استرس روش خیلی خوبی است.

همچنین بخوانید :
راهنمای انتخاب فریم عینک برای خانم ها و آقایان

به طور کلی ال تیانین در رژیم های غذایی وجود ندارد و بیشتر در چای های گیاهی یافت می شود، ال تیانین فواید زیادی دارد و یک اسید آمینه غیر ضروری است بنابر این خیلی از افراد همیشه از آن مصرف نمی کنند.

روش مصرف مکمل ال تیانین؛

از دیگر بهترین مکمل و ویتامین ها برای رفع استرس ال تیانین می باشد که شبیه به قرص و کپسول هستند، دوز مصرف معمولی آن بین 100 تا 200 میلی گرم است که باید بین 1 تا 3 بار در طول روز مصرف شود، این مکمل خیلی سریع تأثیر روی بدن نمی گذارد و باید مدتی از آن بگذرد.

بنابراین فکر نکنید با داشتن استرس های خیلی شدید می توانید با این مکمل مشکل خود را حل کنید. با مصرف مرتب دوز های مناسب این مکمل پس از مدتی تأثیرات مثبت آن را خواهید دید.

از دیگر بهترین مکمل و ویتامین ها برای رفع استرس ال تیانین می باشد که شبیه به قرص و کپسول هستند

خیلی از مردم این مکمل ها را در کنار نوشیدنی های کافئین دار مصرف می کنند این امر لازم و ضروری نیست اما مشکلی هم بوجود نمی آورد.

عوارضی که با مصرف ال تیانین بوجود می آید؛

کسانی که ال تیانین را در مدت زمانی کوتاهی مصرف کنند دچار هیچ عوارضی نمی شوند، ممکن است مشکلاتی مثل: سر درد، سر گیجه و اختلال در دستگاه گوارش بوجود آید. البته تا کنون هیچ کسی دچار این علائم نشده است.

مکمل منیزیم؛

از دیگر بهترین مکمل و ویتامین ها برای رفع استرس منیزیم است،  تشکیل شده از مواد معدنی می باشد و در خیلی از مواد های غذایی مثل سبزی ها، آجیل و … موجود می باشد.

منیزیم نقش بسزایی در بدن دارد و در رژیم های غذایی ضروری می باشد، از جمله کار هایی که منیزیم انجام می دهد: تولید انرژی، کنترل قند خون بدن، تعادل سیستم ایمنی و برطرف کردن استرس می باشد.

بهترین مکمل و ویتامین ها برای رفع استرس
منیزیم در خیلی از مواد های غذایی مثل سبزی ها، آجیل و ... موجود می باشد

منیزیم در بیشتر مکمل های ویتامینی وجود دارد اکثر کشور ها در رژیم غذایی شان  منیزیم وجود ندارد، کسانی که کمبود منیزیم دارند ممکن است بیماری شان تشدید شود علاوه بر آن بیماری های دیگری بوجود می آورد ولی نگران این موضوع نباشید زیرا با کمک مکمل آن می توانید منیزیم لازم را به بدن تان برسانید.

روش مصرف منیزیم؛

روش مصرف منیزیم به گونه ای است که این مکمل شبیه به قرص و کپسول است و در خیلی از مکمل های ویتامینی موجود می باشد، منیزیم هایی که در مکمل ها موجود می باشند مقدار کمی هستند و نمی توانند کل منیزیم بدن شما را برطرف کنند بنابر این باید منیزیم ها را به تنهایی استفاده کنید.

همچنین بخوانید :
خارش پوست سر

زمان مصرف منیزیم مشخص نیست ولی باید از دوز مناسب آن مصرف کنید، توجه داشته باشید که مصرف بیش از اندازه آن مناسب نیست.

مکمل منیزیم برای بدن بسیار مفید است و کسانی که دچار کمبود منیزیم و استرس هستند می توانند با کمک آن مشکل خود را برطرف کنند پس بهتر است از آن مصرف کنید و تأثیرات مثبت آن را ببینید.

عوارضی که ممکن است با مصرف منیزیم دچار آن شوید؛

در بیشتر موارد که منیزیم به دستور پزشک مصرف می شود هیچ عارضه ای را بوجود نمی آورد، در صورتی که با مصرف آن دچار ناراحتی معده شدید باید آن را با معده خالی مصرف نکنید، در بعضی افراد حالت تهوع و اسهال بوجود می آید. اگر بیش از اندازه آن را مصرف کنید ممکن است عوارض شدید تری ایجاد شود.

مکمل ملاتونین؛

یکی از بهترین مکمل و ویتامین ها برای رفع استرس ملاتونین می باشد، در واقع ملاتونین هورمونی می باشد که در مغز انسان وجود دارد، از وظایف این هورمون تعادل خواب است، ملاتونین باعث می شود انسان احساس خواب کند ولی با بوجود آمدن استرس عملکرد ملاتونین مختل می شود و با کمک مکمل آن می توانید این مشکل را برطرف کنید.

روش مصرف مکمل ملاتونین؛

مکمل ملا تونین شبیه به قرص است یک دوز استاندارد آن 10 میلی گرم می باشد، این مکمل را باید یک ساعت قبل از خواب تان مصرف کنید تا بتوانید به راحتی بخوابید، به طور معمول باید از دوز 3 میلی گرم آن استفاده کنید در صورتی که تأثیری روی خواب شما نداشت می توانید از دوز 6 میلی گرم آن مصرف کنید. مکمل ملا تونین در طول روز نباید مصرف شود زیرا ممکن است افراد دچار خواب آلودگی شوند.

مکمل ملا تونین شبیه به قرص است یک دوز استاندارد آن 10 میلی گرم می باشد

عوارضی که با مصرف ملا تونین بوجود می آید؛

عوارضی که ممکن است در اثر مصرف ملا تونین بوجود آید سر گیجه، سر درد و تحریک پذیری می باشد، خیلی از کسانی که این مکمل را مصرف می کنند دچار عارضه ای نمی شوند. توجه داشته باشید که ملاتونین مکمل اعتیاد آوری نیست.

مکمل فسفاتیدیلسرین؛

فسفاتیدیلسرین در مغز انسان ها وجود دارد و در کارکرد حافظه تأثیر خیلی زیادی دارد، وجود استرس باعث می شود عملکرد فسفاتیدیلسرین مختل شود و در نتیجه تمرکز افراد از بین می رود.

همچنین بخوانید :
برای سفیدی دندان چه بخوریم

روش مصرف مکمل فسفاتیدیلسرین؛

شما می توانید در روز 400 میلی گرم از دوز این مکمل را مصرف کنید، بهتر است از مصرف زیاد این مکمل خود داری کنید.

بهترین مکمل و ویتامین ها برای رفع استرس
مکمل فسفاتیدیلسرین در کارکرد حافظه تاثیر زیادی دارد

عوارض مصرف مکمل فسفاتیدیلسرین؛

در صورتی که در مدت زمان کوتاهی از این مکمل مصرف کنید عوارضی برای شما بوجود نمی آید، به طور کلی عوارض آن کم خوابی و معده درد می باشد.

مکمل بادر نجبویه؛

بادرنجبویه بیشتر در چای های گیاهی دیده می شود، و با کمک آن می توانید به آرامش خود برسید. کسانی که مشکل اعصاب دارند می توانند از آن استفاده کنند.

روش مصرف مکمل بادرنجبویه؛

این مکمل شبیه کپسول است و می توانید از دوز 300 میلی گرم آن در طول روز مصرف کنید، باید اولین دوز این مکمل را در شب مصرف کنید تا متوجه تأثیرات آن بشوید.

عوارض مصرف مکمل بادرنجبویه؛

این مکمل به دلیل اینکه بر گرفته از گیاهی طبیعی است تقریبأ هیچ عوارضی ندارد ولی در بعضی بیماران ممکن است موجب سر درد، سر گیجه و حالت تهوع شود.

مکمل گاما آمینوبوتیریک اسید؛

گاما آمینوبوتیریک اسید نوعی انتقال دهنده عصبی است و در مغز انسان وجود دارد و وظیفه دارد به ذهن شما آرامش بدهد، در صورتی که دچار استرس شوید عملکرد آن مختل می شود و فرد با دقت کار ها را انجام نمی دهد.

بهترین مکمل و ویتامین ها برای رفع استرس
گاما آمینوبوتیریک اسید نوعی انتقال دهنده عصبی است

مصرف مکمل گاما آمینوبوتیریک اسید؛

شبیه کپسول می باشد و بهتر است از دوز کم آن مصرف کنید.

عوارضی که ممکن است با مصرف گابا برای تان بوجود آید؛

ضربان قلب را زیاد می کند، مشکلات تنفسی بوجود می آورد و گاهی خارش و خواب آلودگی می شود.

مکمل کاوا؛

از دیگر بهترین مکمل و ویتامین ها برای رفع استرس کاوا می باشد. در واقع کاوا ریشه نوعی فلفل می باشد که در جزیره اقیانوس آرام یافت می شود، مکمل کاوا باعث می شود اضطراب از بین برود.

طریقه مصرف کاوا؛

به شکل قرص و کپسول است و باید در طول روز آن را به دو دوز تقسیم کنید.

عوارض مکمل کاوا؛

مصرف بیش از اندازه آن مشکلات کبدی بوجود می آورد.

اشتراک گذاری 

Share on whatsapp
واتساپ
Share on telegram
تلگرام
Share on facebook
فیسبوک
Share on twitter
توییتر
Share on email
ایمیل
Share on linkedin
لینکدین
0 پاسخ

دیدگاهتان را بنویسید

می خواهید در گفت و گو شرکت کنید؟
خیالتان راحت باشد :)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.