نکات مهم در مدیریت زمان

نکات مهم در مدیریت زمان

نکات مهم در مدیریت زمان

نکات مهم در مدیریت زمان
نکات مهم در مدیریت زمان

بسیاری از افراد با این مشکل اساسی و مهم دست به گریبان هستند که برای انجام کارهای روزانه خود وقت کم می آورند، البته لازم به ذکر است که وقت کم آوردن همیشه به دلیل پر مشغله بودن شخص نیست. در بسیاری از موارد علت اصلی کمبود وقت عدم مدیریت صحیح زمان است. در ادامه قصد داریم نکات مهم در مدیریت زمان را بیان کنیم که برای هر کسی می تواند مفید و موثر باشد.

نکات مهم در مدیریت زمان

1. پیگیر زمان خود باشید:

هنگامی که زمان خود را پیگیری می کنید مانند این است که به آن نظارت دارید و در این حالت متوجه بسیاری از امور خواهید شد. یکی از مهم ترین مواردی که با پیگیری زمان می توانید متوجه آن شوید این است که هر کاری را در چه زمانی انجام می دهید، با این کار می توانید واقع بینانه تر برنامه ریزی کنید، برای این کار هم از تایمر یا ساعت استفاده کنید.

2. قورباغه ات را قورت بده:

این اصطلاح در ابتدا توسط برایان تریسی مطرح شد، اما توجه تعداد کثیری از افراد را به خود جلب کرد. برایان تریسی در این اصطلاح، این هدف را منظور دارد که کارهای بزرگ خود را در ابتدای روز انجام دهید، او می گوید اگر هر روز باید یک قورباغه را قورت دهی، این کار را صبح ها انجام بده و اگر باید هر روز دو قورباغه را قورت دهید، از بزرگترین آن ها شروع کن. این کار سبب می شود شما حس اعتماد به نفس داشته باشید که کار سخت و بزرگ خود را انجام داده اید و با فراغت بال به دیگر کارها بپردازید.

نکات مهم در مدیریت زمان
اگر باید هر روز دو قورباغه را قورت دهید از بزرگترین آن ها شروع کن

3. به قانون 20/80 توجه داشته باشید:

به قانون 20/80 قانون پارتو هم می گویند، در این قانون ذکر شده است که 80درصد از موفقیت های شما ناشی از 20 درصد فعالیت شما خواهد بود. هر روز لیستی از 10 وظیفه خود تهیه کنید و آن ها را اولویت بندی کنید، اگر برای انجام هر 10 مورد زمان کافی ندارید، 2 مورد اول را حتما انجام دهید.

4. زمان خود را بلوک بندی کنید:

منظور از بلوک بندی زمان این است که ساعات خود را تقسیم بندی کنید. این کار به شما کمک می کند که تمرکز بیشتری برای انجام وظایف خود داشته باشید. لازم به ذکر است که در هر ساعت فقط باید به وظیفه ای فکر کنید که برای آن زمان تعیین کرده اید. اجازه دهید برای آن که بهتر متوجه این موضوع شوید آن را با چند مثال شرح دهیم.

 فرض کنید کاری خاص را تا قبل از ظهر باید انجام دهید، پس طبیعی است که ساعات صبح خود را برای انجام آن کار خاص مسدود یا بلوکه کنید. روشی دیگر برای بلوکه کردن زمان وجود دارد. به عنوان مثال شما می دانید پس از صرف نهار انرژی برای انجام کارهای مهم ندارید، پس چک کردن صفحات مجازی خود را به این ساعات موکول کنید.

5. به قانون 2 دقیقه ای توجه کنید:

یکی از نکات مهم در مدیریت زمان اعمال همین قانون 2 دقیقه ای است. به این موضوع مهم توجه داشته باشید که بسیاری از کارهای عقب افتاده شما آن هایی است که توان انجام آن را دارید، اما شروعش برای شما سخت است.

بخش اول قانون 2 دقیقه ای بیان می کند که اگر انجام کاری تنها با 2 دقیقه زمان نیاز دارد، پس حتما آن را انجام بده، لازم به ذکر است که دیوید آلن نویسنده کتاب به انجام رساندن کارها این قانون را مطرح کرده است. قسمت دوم قانون به این موضوع اشاره می کند که عادتی جدید را در صورتی آغاز کنید که فقط به 2 دقیقه زمان احتیاج داشته باشد.

نکات مهم در مدیریت زمان
برای مدیریت زمان به قانون دو دقیقه ای توجه کنید

6. هرگز چندین کار را به طور همزمان انجام ندهید:

بسیاری از افراد بر این عقیده اند که یکی از نکات مهم در مدیریت زمان این است که چندین کار را به طور همزمان انجام دهیم تا سرعت بالایی داشته باشیم، در صورتی که این عقیده کاملا اشتباه است. انجام کارها به طور همزمان تمرکز شخص را کاهش می دهد و سبب می شود که انجام هر کار به زمان بیشتری نیاز داشته باشد. توجه کنید که عادت همزمان چندین کار انجام دادن به مرور زمان کاهش پیدا می کند.

7. نه بگویید:

یکی دیگر از نکات مهم در مدیریت زمان تقویت مهارت نه گفتن است. لازم به ذکر است که بسیاری از پیشنهادات را باید رد کنید، شما نیازی به بودن در جلسات بی فایده و غیر مرتبط با کار خود ندارید. با حذف کردن این کارهای اضافی زمان زیادی را به دست می آورید و می توانید به کارهای عقب افتاده خود رسیدگی کنید.

8. برای خود روتین صبحانه داشته باشید:

تنظیم روتین خاصی برای صبحانه دقیقا مانند روتین های روزانه از نکات مهم در مدیریت زمان هستند و باید به آن ها توجه خاص داشت. لازم به ذکر است که روتین های صبحانه به آسانی انجام می شوند. به عنوان مثال شما چندین کار ساده و سبک مانند مرتب کردن تخت خواب یا موسیقی گوش دادن را به عنوان کارهای لذت بخش خود انتخاب می کنید و آن ها را بعد از بیدار شدن انجام می دهید. در چنین حالتی اعمال به صورت عادت درآمده و باعث افزایش انرژی شما می شود.

نکات مهم در مدیریت زمان
روتین صبحانه مانند مرتب کردن تخت خواب در اول صبح می باشد

9. روتین شبانه برای خود در نظر بگیرید:

کارهای خود را همیشه 2 ساعت قبل از زمان خوابیدن به اتمام برسانید این کار یکی از نکات مهم در مدیریت زمان است و به شما کمک می کند که با آرامش بیشتری به خواب بروید.

روتین های شبانه هم مانند روتین های صبحگاهی کمک بسیار زیادی به آرامش شما می کند. برای تنظیم روتین شبانه نیاز به کارهای سخت نیست، شما می توانید وسایل فردای خود را مرتب کنید و این کار را برای خود به عادت تبدیل کنید.

10. استراحت داشته باشید:

آخرین مورد از نکات مهم در مدیریت زمان استراحت مناسب و به اندازه است. استراحت به شما کمک می کند که روحی سالم داشته باشید و سطح انرژی شما بالا باشد. کار زیاد موجب خستگی و در نهایت سبب کاهش توجه و تمرکز شما می شود.

برای استراحت کردن نیازی به خوابیدن های چند ساعته نیست، شما می توانید نهاری سالم بخورید و چند دقیقه پاهای خود را دراز کنید. با انجام این کارهای ساده متوجه خواهید شد که تا چه اندازه سطح انرژی و البته تمرکز شما افزایش پیدا کرده است.

در نهایت می توان به این موضوع اشاره کرد که نکات مهم در مدیریت زمان را به طور کامل و جامع شرح دادیم. با استفاده از تکنیک های فوق مهم نیست تا چه اندازه پر مشغله هستید، به آسانی می توانید زمان خود را مدریت کنید و همه وظایف محول شده را به طور کامل به سرانجام برسانید.

امیدوارم از مطالب گفته شده لذت برده باشید.

اشتراک گذاری 

Share on whatsapp
Share on telegram
Share on facebook
Share on google
Share on twitter
Share on email
Share on linkedin

امتیاز شما ؟      ستاره ها از راست به چپ

[ratings]
0 پاسخ

دیدگاهتان را بنویسید

می خواهید در گفت و گو شرکت کنید؟
خیالتان راحت باشد :)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.