روش های تسکین و درمان دندان درد

روش های تسکین و درمان دندان درد

روش های تسکین و درمان دندان درد

روش های تسکین و درمان دندان درد

برای آشنایی با روش های تسکین و درمان دندان درد در این مقاله کاربردی با ما همراه باشید 

یکی از بدترین درد هایی که ممکن است به سراغ همه ی افراد بیاید دندان درد می باشد به طوری که هر فرد ممکن است یک بار و یا بیشتر در طول زندگی خود درد دندان را تجربه کرده باشد.

دندان درد چه دلیلی می تواند داشته باشد و از چه طریقی می توان به سرعت آن را در مان کرد؟

دندان درد به عنوان یکی از درد های شدید محسوب می گردد بنابراین هر فرد در طول عمرش حداقل یک بار به این درد دچار خواهد شد و می تواند بفهمد که این درد به چه صورتی دردناک و غیر قابل تحمل است بنابراین می توان با دانستن راهکار های ساده و مفید به روش های تسکین و درمان دندان درد آن پرداخت.

 

عمده ترین دلایل درد دندان:

از عمده ترین و شایع ترین علت های دندان درد می توان به موارد زیر اشاره داشت.

ایجاد التهاب در مغز دندان ، پوسیدگی های ایجاد شده در دندان ، فشار دادن دندان ها برروی یک دیگر یا به اصظلاح دندان قروچه ، فرسوده شدن مینای دندان ، ملتهب شدن لثه ها ،فشار در سینوس ها ، احساس درد در قفسه ی سینه ، التهاب در مفصل گیج گاهی فک .

درمان های خانگی برای کاهش درد دندان

می توان برای روش های تسکین و درمان دندان درد نیز از دارو های گیاهی و همچنین درمان های خانگی نیز بهره برد.

همچنین بخوانید :
پوست حساس یعنی چه ؟

می توان از زنجبیل و فلفل استفاده کرد زیرا هر دوی آنها خاصیت ضد درد دارند و حتی می توان یکی از این دو را برای تسکسین درد استفاده کرد ولی برای نتیجه گیری بهتر می توان مخلوطی از این  دو را به صورت زیر ساخته؛

باید میزان مساوی از این دو ادویه را با آب مخلوط نماییم تا به غلظتی مشابه با سس دست پیدا کند و سپس از طریق پنبه های کوچک گرد شده مقدار مناسبی از این سس را بر روی دندان گذاشته تا آرام تر شوید البته باید در این روش سس ساخته شده با زبان و لثه بر خورد نکند.

روش های تسکین و درمان دندان درد

روغن میخک

از روغن میخک نیز می توان استفاده نمود به این صورت که مقداری از روغن میخک را با توپ کوچکی از پنبه آغشته کرده ودر پشته دندان خود قرار دهید و یا به آرامی دانه ای از میخک را جویده تا روغنش آزاد شود .

روش های تسکین و درمان دندان درد :: دم کردن نعناع

 به این صورت که مقداری نعناع خشک را در یک فنجان آب جوش قرار می دهیم تا  به مدت بیست دقیقه دم بکشد و سپس با سرد شدنش آن را در دهان می چرخانیم و سپس بیرون ریخته این روش بسیار در درمان موثر است و همچنین می توان از نعناع نیزبه روش بالا چای درست کرده وآن را قورت داد 

روش های تسکین و درمان دندان درد :: روغن نارگیل

 برای این کار می توان روغن نارگیل را همراه با آب گرم در دهان خود چر خاند و یا اینکه به وسیله ی یک مسواک این روغن را بر روی دندان های خود بکشید که با این کار می توان درد دندان را تسکسین داد .

همچنین بخوانید :
ماسک های پوست مخصوص تابستان

روش های تسکین و درمان دندان درد :: صمغ مر

برای این کار باید مقداری از پودر مر را در آب جوش به مدت سی دقیقه جوشانده وسپس باید منتظر شد تا این محلول خنک گردد و بعد مقدار قابل توجهی از این محلول را در بازه ی پنج تا شش بار غرغره نموده تا سبب بهبودی گردد این کار در از بین رفتن کامل درد می تواند بسیار کمک کننده باشد.

آب نمک

برای درست کردن آب نمک مقداری از نمک را در آب مخلوط کرده بهتر است از آب گرم برای حل کردن نمک استفاده شود تا آب سرد سپس این محلول را به مدت سی دقیقه غرغره کرده این روش که از پیش پا افتاده ترین روش ها در درمان و تسکین درد دندان به شمار می رود.

روش های تسکین و درمان دندان درد :: طب فشاری ویخ

یکی از روش های قدیمی که در زمانهای قدیم برای تسکین درد استفاده می شد یخ بود به این صورت که مقداری یخ را بین انگشت سبابه و شصت ماساژ می دادن که با این کار اعصاب انگشتان دست پیغام سرما را برای مغز می فرستادن و سپس مغز پیغام آرام شدن درد را منعکس خواهد کرد.

روش های تسکین و درمان دندان درد : کیسه ی یخ

برای این کار که به عنوان یک روش سریع در تسکین درد دندان به شمار می رود می توان چند تکه یخ را در محفظه ای پلاستیکی قرار داده و سپس پارچه ی نازکی بر روی آن قرار داده وآن را بر روی صورت و قسمتی که درد دندان وجود دارد می گذاریم تا آن ناحیه بی حس شود.

همچنین بخوانید :
چگونه خشکی لب را از بین ببریم

سیر

دو روش که با استفاده از سیر انجام می شود:

در اولین روش می توانید مقداری سیر را با نمک مخلوط کرده و برروی دندانی که درد می کند گذاشته تا موجب تسکین درد آن شود این روش را می توان دو سه بار در روز انجام داد.

در روش دوم می توان مقداری سیر یک الی دو حبه را جویده تا بتوان از این طریق درد دندان را تسکین داد ، اما همواره باید به این نکته توجه نمود که استفاده از سیر نیز مانند تمام روش ها به صورت موقتی محسوب می شود زیرا اگر دندان شما عفونت کند نمی توان از سیر به عنوان روشی برای کاهش درد کمک گرفت.

روش های تسکین و درمان دندان درد : عصاره ی وانیل

 می توان دو الی سه قطره وانیل را بر روی گوش پاکن ریخته و برروی دندانی که درد می کند گذاشته تا با  این کار بتوانید درد دندان تسکین پیدا کند.

روش های تسکین و درمان دندان درد :: چای سیاه

چای سیاه نیز  به دلیل داشتن تانین که به عنوان ماده ی قابض شناخته می شود می توان به وسیله ی آن به کاهش التهاب دندان کمک کرد و همچنین می توان یک چای کیسه ای را خیس نموده و بر روی محل ناحیه ای که دندان درد می کند قرار دهیم و یا حتی می توان از چای سیاه برای غرغره کردن در جهت کاهش درد کمک بگیریم.

اشتراک گذاری 

Share on whatsapp
Share on telegram
Share on facebook
همچنین بخوانید :
برای داشتن پوستی زیبا چه بخوریم
Share on google
Share on twitter
Share on email
Share on linkedin

امتیاز شما ؟      ستاره ها از راست به چپ

[ratings]
0 پاسخ

دیدگاهتان را بنویسید

می خواهید در گفت و گو شرکت کنید؟
خیالتان راحت باشد :)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.