ملحفه های تخت را هر چند وقت یکبار باید عوض کنیم؟

ملحفه های تخت را هر چند وقت یکبار باید عوض کنیم؟

ملحفه های تخت را هر چند وقت یکبار باید عوض کنیم؟

ملحفه های تخت را هر چند وقت یکبار باید عوض کنیم؟
ملحفه های تخت را هر چند وقت یکبار باید عوض کنیم

آیا می دانید ملحفه های تخت را هر چند وقت یکبار باید عوض کنیم؟ آیا واقعا شست و شو و تعویض نمودن ملحفه ها جزو ضروریات زندگی می باشد؟

زمانی که ما انسان ها برای خوابیدن در هر شبانه روز می گذرانیم حداقل معادل 7 ساعت می باشد؛  این زمان در هر هفته معادل 49 ساعت می شود که ما در تخت خواب خودمان به سر می بریم، به همین دلیل نظافت کردن ملحفه های تخت از اهمیت بخصوصی برخوردار هستند.

اکثریت افراد تمایل دارند که تخت و ملحفه ی تمیز و مرتبی داشته باشند که موجب حفظ سلامتی آن ها نیز می شود؛ تمیز نکردن ملحفه ها بصورت مرتب  و منظم سبب به خطر افتادن سلامتی افراد می شود.

صحبت های خانم دکتر جولیان لیزا پیرامون نظافت

ملحفه ها

خانم دکتر جولیان لیزا به خطرات رعایت نکردن بهداشت ملحفه ها و تخت ها اشاره می کند و باکتری ها  و عفونت های دیگر حاصل از عدم رعایت بهداشت ملحفه ها  و تخت ها را برای ما تشریح می کنند.

خانم لیزا اشاره می کنند به تمام امورات مختلف مانند خوابیدن، استفاده کردن از تخت به عنوان میز کار، جایی برای نوشیدن چای  و همچنین ممکن است در بعضی از افراد حیوان خانگی خود را نیز در آن بخوابانند و … توجه و تمرکز کنید.

به دلیل خوردن و نوشیدن بعضی موارد برروی تخت خواب آن ها خیلی کثیف می شوند

خانم لیزا همچنین می گویند با توجه به استفاده های فراوان از رختخواب  می توان حدس زد تا چه مقدار دچار آلودگی ها  و میکروب ها باشند.

همچنین بخوانید :
رژیم لاغری شکم

خانم دکتر جولیان لیزا برای این که بدانیم ملحفه های تخت را هر چند وقت یکبار باید عوض کنیم؟ با ذکر دلایلی ما را ترغیب می کند تا از تنبلی کردن در نظافت کردن ملحفه ها دوری کنیم و سریعا برای انجام نظافت آن ها اقدام نماییم.

شرایط مناسب برای رشد باکتری ها، قارچ ها و ویروس ها

آیا می دانید مناسب ترین مکان ها جهت رشد باکتری ها و انواع جرم های موجود بر روی بدنمان  کجا می باشد؟ پاسخ:  قطعا رختخواب بهترین جا برای رشد و نمو این موارد می باشد چون به دلیل عرق کردن ، ریختن آب دهان، و همچنین سلول های مرده پوستی و موارد دیگر،  باعث ایجاد شرایط رطوبت زا برای رشد باکتری ها و انواع جرم های بدن می شود و همچنین سبب آلودگی در آن می شود.

باکتری staphylococcus aureus از جمله باکتری هایی می باشد که شرایط رشد پیدا کردن در رختخواب را پیدا می کند؛  محل زندگی کردن  و یافتن این باکتری معمولا بر روی بریدگی ها، سوختگی های پوستی، بر روی پوست و بینی افراد می باشد.

ملحفه های تخت را هر چند وقت یکبار باید عوض کنیم؟
باکتری staphylococcus aureus از جمله باکتری هایی می باشد که شرایط رشد پیدا کردن در رختخواب را پیدا می کند

شرایطی مانند سرماخوردگی، عفونت ادراری، ذات الریه و عفونت های پوستی با تغییراتی که می توانند در سیستم گردش خون ایجاد کنند می توانند باعث ورود باکتری هایی که به آن ها اشاره نمودیم به بدن شوند.

در ادامه ی بحث ملحفه های تخت را هر چند وقت یکبار باید عوض کنیم؟ اشاره می کنیم در صورتی که عادت داشته باشید بدن خودتان را هنگام خواب و یا استراحت کردن بر روی ملحفه ها زیاد بکشید؛ در حالی که ملحفه های تخت خود را نیز دیر به دیر عوض کنید، با این کار سبب خواهید شد  باکتری ها فرصتی مناسب برای ورود به داخل بدنتان را در زمان خواب پیدا کنند.

همچنین بخوانید :
10 تا از روش های جرم گیری دندان در خانه

بیماری کچلی پا

در صورت وجود عفونت های واگیرداری در پاهای خود  و همسرتان، می توانید با رعایت نکردن موارد بهداشتی این عفونت ها را از طریق کفش ها ، جوراب ها  و پاها به فرش نیز منتقل نمایید؛  برای از بین بردن تمام قارچ های ملحفه ها باید آن ها را به صورت مداوم با آب گرم شست و شو دهید تا تمام آن ها کشته شوند.

اگر شست و شوی ملحفه ها را با آب سرد انجام دهید فقط باعث انتقال قارچ ها به نقاط دیگر می شوید؛ همچنین شست  و شوی زیرانداز و حوله ای که مقابل درب حمام انداخته می شود باید بصورت مداوم انجام شود.

ملحفه های تخت را هر چند وقت یکبار باید عوض کنیم؟
اگر شست و شوی ملحفه ها را با آب سرد انجام دهید فقط باعث انتقال قارچ ها به نقاط دیگر می شوید

عفونت قارچی دیگری که می تواند از ملحفه ها به تخت منتقل شود عفونت قارچی candida albicans می باشد،  که با شست و شو کردن مداوم و صحیح ملحفه ها از بین می رود.

ایجاد عفونت های مخمری

از دیگر موارد بحث ملحفه های تخت را هر چند وقت یکبار باید عوض کنیم؟ نوع دیگری از عفونت می باشد که با نشستن مداوم ملحفه ها عمدتا رشد پیدا می کند، اکثرا هم  در اعضای تحتانی بدن انسان به وجود می آیند؛  همچنین شست و شوی به دفعات با آب گرم نیز راه حلی برای از بین بردن شرایط رشد این عفونت می باشد.

وجود ویروس ها

شست و شوی ملحفه ها در صورت مبتلا شدن به سرماخوردگی باید در دفعات بیشتری انجام گیرد؛ در غیر این صورت باعث بیمار شدن همسرتان نیز خواهید شد.

همچنین به دلیل این که انتقال ویروس ها با سرعت بیشتری انجام می گیرند، سعی کنید ملحفه های کثیف را در سبدی مخصوص و به دور از تخت خود قرار دهید و دور از دسترس همیشگی خودتان باشد.

همچنین بخوانید :
چگونه مدیتیشن را شروع کنیم
ملحفه های تخت را هر چند وقت یکبار باید عوض کنیم؟
شست و شوی ملحفه ها در صورت مبتلا شدن به سرماخوردگی باید در دفعات بیشتری انجام گیرد

وجود کنه گرد و خاک

این موجودات به خودی خود باعث ایجاد بیماری نمی شوند و در سلول های مرده زندگی می کنند اما در افراد سبب ایجاد آلرژی می شوند.

آیا می دانستید که به طور تخمینی از روی بدن انسان  روزانه در حدود 10 گرم پوست مرده بیرون ریخته می شود؟  توجه داشته باشید که کنه ها این پوست های مرده را خوراک مناسبی برای خود می دانند.

..

در مدفوع انسان نیز این کنه ها آنزیمی را آزاد می کنند که سبب ایجاد آلرژی و حساسیت می کنند؛  که این حساسیت ها باعث ایجاد بیماری هایی مانند روان شدن آب بینی یا کیپ شدن آن، خارش های پوستی و همچنین آسم در انسان می شوند.

نکته ی دیگر بحث ملحفه های تخت را هر چند وقت یکبار باید عوض کنیم؟ این است که این کنه ها نیز می توانند سبب ایجاد اختلالاتی در سینوزیت و گوش هم بشوند؛ این صحبتی می باشد که طبق نظر برخی از پزشکان گوش و حلق و بینی به آن اشاره شده است.

مکان های جا خوش کردن این کنه ها عبارتند از: تشک و یا بالش ها و ملحفه ها که تهدیدی برایشان وجود ندارد؛  بالش هایی که بیشتر از دو سال عمر کرده اند در حدود 10 درصد از آن بالش ها قابل پیش بینی هستند که  در معرض این کنه ها قرار داشته باشند.

اکنون با آگاهی از همه ی خطراتی که در بالا اشاره نمودیم نیاز می باشد موارد زیر را در بهداشت تخت خودتان رعایت کنید.

ملحفه های تخت را هر چند وقت یکبار باید عوض کنیم؟
کنه گرد و خاک در افراد سبب ایجاد آلرژی می کنند

موارد بهداشتی در نظافت تخت ها، ملحفه ها و بالش ها

  • برای شست و شوی تشک ها اقدام کنید و با جاروبرقی تمامی گرد و خاک های زیر تخت ها را پاکسازی کنید؛ در صورتی که بالش هایتان این قابلیت را دارند که شست و شو شوند آن ها را نیز بشورید و مطمئن شوید که کاملا خشک شده  باشند؛  در صورت نیاز می توانید برای این کار از خشکشویی هم ببرید.
همچنین بخوانید :
بهترین روش برای راحت خوابیدن
  • از اسپری های مخصوص جهت ضدعفونی کردن بالش ها استفاده کنید یا از محافظ تشک و بالش استفاده نمایید.
  • از دیگر مواردی که خوب است در بحث ملحفه های تخت را هر چند وقت یکبار باید عوض کنیم؟ بدانید و رعایت کنید این است که شست و شوی ملحفه ها و تشک ها و بالش ها باید در دمایی حدود 60 درجه  و یا بالاتر از آن صورت گیرد؛ اما اگر جنس تشک ها و ملحفه ها و بالش هایتان ظریف هستند از دمای پایین تری هم می توانید استفاده نمایید.

..

  • در صورتی که در تمامی این مراحل از ضدعفونی کننده ها و یا تمیز کننده ها استفاده نکنید نمی توانید شرایط رشد با کتری ها را از بین ببرید؛ دمای 30 الی 40 درجه ای بدن بهترین شرایط برای رشد باکتری ها می باشد؛ در صورت رعایت نکردن استفاده از تمیز کننده ها  و ضدعفونی کننده ها سبب رشد باکتری ها در بدنتان خواهید شد.
ملحفه های تخت را هر چند وقت یکبار باید عوض کنیم؟
برای شست و شوی تشک ها اقدام کنید و با جاروبرقی تمامی گرد و خاک های زیر تخت ها را پاکسازی کنید
  • اجازه ندهید زمان شست و شوی ملحفه های تخت تان به بیش از دو هفته برسد؛ سعی کنید هر هفته یک بار آن ها  را بشورید.
  • در صورتی که نمی توانید قبل از خوابیدن دوش بگیرید یا وقت و حوصله ی این کار را ندارید؛ سعی کنید حداقل دستهایتان را بشورید و تمیز به رختخوابتان بروید.
  • شست و شوی لباس خواب هایتان را هر سه شب یک بار انجام دهید.
  • نکته ی مهم دیگر از موضوع ملحفه های تخت را هر چند وقت یکبار باید عوض کنیم؟ استفاده از ضد عفونی کننده های ضد باکتریایی به طور معمول می باشد که بهتر است در دستور کار خود داشته باشید و آن ها را در نزدیکی خودتان داشته باشید.
همچنین بخوانید :
چگونه بدون رژیم غذایی لاغر شویم
..
  • در صورت استفاده کردن و اجازه دادن به حیوانات خانگی ای مانند سگ  و یا گربه از تخت تان برای خوابیدن، حتما ملحفه ای جداگانه برایشان تهیه کنید و هر هفته ملحفه هایشان را بشورید.
  • درصورت بیماری اعضای خانواده فرآیند شست و شوی ملحفه ها در دفعات بیشتری انجام دهید.

در پایان شما اگه راه های بهتری برای نظافت  و بهداشت ملحفه ها و …  سراغ دارید، لطفا برای استفاده ی ما  و سایر بازدید کنندگان وبسایت گلسانه در پایین همین مقاله ارسال بفرمایید با سپاس.

اشتراک گذاری 

Share on whatsapp
واتساپ
Share on telegram
تلگرام
Share on facebook
فیسبوک
Share on twitter
توییتر
Share on email
ایمیل
Share on linkedin
لینکدین
0 پاسخ

دیدگاهتان را بنویسید

می خواهید در گفت و گو شرکت کنید؟
خیالتان راحت باشد :)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.