عوارض کمبود خواب چیست

عوارض کمبود خواب چیست

عوارض کمبود خواب چیست

عوارض کمبود خواب چیست
عوارض کمبود خواب چیست

در ابتدای مطلب عوارض کمبود خواب چیست بایستی بدانید که یکی از تاثیرات منفی کم خوابی در افراد بدخلقی آن ها می باشد؛ از دیگر تاثیرات مخرب کم خوابی می توان به تاثیرات منفی در رابطه ی جنسی، تاثیر بر حافظه انسان، و همچنین قدرت انسان برای کاهش وزنش اشاره نمود.

در ادامه ی بحث تاثیرات کم خوابی را بصورت موردی و طبق تحقیقات علمی برسی می کنیم با ما تا پایان همراه باشید.

ده مورد از تاثیرات جدی و تعجب بر انگیز کم خوابی

خطر سانحه سازی

از مهمترین دلایل بروز سوانح مختلف در دنیا می توان به کم خوابی اشاره نمود؛ یک نمونه ی سانحه آفرینی به دلیل کم خوابی سانحه ی هسته ای چرنوبیل می باشد که  در سال 1979 به وقوع پیوست؛ همچنین کم خوابی را می توان از بزرگترین تهدیدات برای جوامع مختلف و سلامت جامعه نام گذاری نمود.

خواب آلود شدن انسان در هنگام رانندگی در جاده ها به اندازه ی مست شدگی با مشروبات الکلی می تواند موجب کند شدن انسان در کنترل خودرو تاثیر گذار می باشد.

طبق تحقیقات محققان عامل اصلی 100000 حادثه ی اتومبیلی در کشور آمریکا کم خوابی بوده است؛ همچنین علت مرگ 1550 نفر انسان نیز خستگی ناشی از کم خوابی بوده است، طبق تحقیقات نیزعیب کم خوابی در انسان های زیر 25 متداول تر از سنین بالاتر از آن می باشد.

بر اساس مطالعاتی که بر روی افرادی که مشغول به کارهای پر تکرار بودند صورت گرفت، اشخاصی که از کم خوابی روزانه ی خودشان گله مند بودند دچار سوانح بیشتری نسبت به سایر افراد با خواب کافی شده بودند.

همچنین بخوانید :
چگونه خشکی لب را از بین ببریم

همچنین مرخصی استعلاجی افرادی که بر اثر کم خوابی دچار حوادثی در محیط کاریشان شده بودند هم بیشتر از سایر افراد دیگر بوده است.

عوارض کمبود خواب
طبق تحقیقات محققان عامل اصلی 100000 حادثه ی اتومبیلی در کشور آمریکا کم خوابی بوده است

پایین آمدن قدرت تمرکز

از مهمترین دلایل تاثیرگذار در یادگیری مناسب و بهبود قدرت تفکر عالی و  صحیح، قطعا خوابیدن به میزانی مناسب و استاندارد می باشد؛ پروسه ی شناختی در انسان ها نیز به دلیل کم خوابی باعث آسیب می شود.

کم خوابی بر قدرت منطق و قدرت حل کردن مسئله در انسان، قدرت تمرکز و توجه  و همچنین میزان هوشیاری افراد تاثیراتی بسیار منفی باقی می گذارد و با تاثیر گذاری بر موارد ذکر شده ای که نام بردیم باعث کاهش میزان یادگیری در افراد خواهد شد.  

آیا می دانستید که چرخه های گوناگون استراحت و خوابیدن در بخاطر سپاری خاطرات نقش دارند؟ جالب است که بدانید کم خوابی باعث می شود تجربیات و فعالیت های انجام گرفته ی شما در طول روز توسط شما به خوبی در خاطرتان تکرار نشوند و به یادتان نیایند.

ایجاد مشکلات جسمی فراوان

در ادامه ی مبحث عوارض کمبود خواب چیست لازم به ذکر است که مشکلات جسمانی ای که از تاثیرات کم خوابی بر انسان ها عارض می شوند عبارتند از حملات قلبی و نارسایی های قلبی ، ایجاد تپش های قلبی، افزایش فشار خون، دیابت و سکته های مختلف

همچنین طبق آمار90 درصدی محققین افرادی که دچار کم خوابی هستند تقریبا با یک مشکل از نظر سلامت جسمانی خود نیز مواجه هستند.

اختلال در میل جنسی

بنا بر صحبت متخصصین امر کم خوابی باعث کاهش پیدا کردن میل جنسی در زنان و مردان می شود؛ کم خوابی با افزایش فشار های روحی و روانی و تخلیه انرژی در انسان سبب اختلال در میل جنسی او می شود.

همچنین بخوانید :
نکات آشپزی برای بدن سازها

مشکلی که مربوط به نواحی تنفسی می باشد مشکل «آپنه خواب» می باشد؛ این اختلال در آقایان سبب کاهش میل جنسی آن ها می شود.

بر اساس تحقیقاتی مشخص شد که آقایانی که از مشکل آپنه خواب در رنج هستند میزان تستوسترون موجود در بدنشان پایین می باشد؛ این تحقیقات در سال 2002 انجام گرفته و منتشر هم گردیده است.

لازم است که بدانید آقایانی که با مشکل جدی تری از اختلال آپنه خواب مواجه هستند میزان تولید تستوسترون بدنشان در حین خواب بسیار کم می باشد.

مشکلی که مربوط به نواحی تنفسی می باشد مشکل «آپنه خواب» می باشد؛ این اختلال در آقایان سبب کاهش میل جنسی آن ها می شود

کم خوابی می تواند زمینه ساز افسردگی شود

در ادامه ی مقاله ی عوارض کمبود خواب چیست خاطر نشان باید کرد که طبق برسی ها، کم خوابی می تواند زمینه ساز برای بروز نشانه های افسردگی در انسان باشد.

طبق تحقیقات صورت گرفته در کشور آمریکا افرادی که کمتر از 6 ساعت در شبانه روز می خوابیدند علائم افسردگی در آن ها به میزان بیشتری نسبت به سایر افراد جامعه مشاهده شده است، این تحقیقات در سال 2005 در این کشور صورت گرفته است.

طبق برآوردها اختلال بی خوابی با افسردگی دارای رابطه ای تنگاتنگ و مستقیم می باشد؛ در تحقیقاتی که بر روی جامعه ی آماری 10000 نفری در کشور آمریکا صورت پذیرفت انسان هایی که با مشکل بی خوابی دست به گریبان بودند 5 برابر بیشتر از سایر افراد جامعه دچار بیماری افسردگی شده اند.

طبق این تحقیقات که در سال 2007 میلادی انجام گرفت مشخص شد که یکی از نشانه های بیماری افسردگی در افراد وجود داشتن مشکل کم خوابی در آن ها می باشد.

همچنین بخوانید :
عوامل ابتلا به سرطان سینه

افسردگی و بی خوابی مکمل یکدیگر هستند، زیرا کم خوابی در انسان باعث بروز و افزایش نشانه های افسردگی می شود و بروز علامت های افسردگی در انسان هم باعث بی خوابی یا کم خوابی در او می شود.

پس توجه داشته باشید که با مداوا کردن مشکلات خوابی در انسان می توانیم علامت های افسردگی را در او نیز بهبود دهیم این روند بصورت معکوس هم می تواند وجود داشته باشد. 

عوارض کمبود خواب
افسردگی و بی خوابی مکمل یکدیگر هستند

ایجاد پیری در پوست

از دیگر نکات مهم در بحث عوارض کمبود خواب چیست مشکل پیری پوست در افراد می باشد قطعا با مشکل تیرگی زیر چشم ها و پف کردن چشم هایتان در مواقعی که چند روز بی خوابی کشیده اید مواجه شده اید؛ طبق برسی ها ایجاد علامت هایی نظیر گودی زیر چشم، تیره شدن زیر چشم ها و ایجاد چین و چروک در اطراف چشم یکی از دلایل مهم  بر وجود کم خوابی شدید در افراد می باشد.

با کم خوابی سطح ترشح هورمون کورتیزول یا همان هورمون استرس افزایش قابل توجهی پیدا می کند.

با افزایش سطح ترشح هورمون کورتیزول، این هورمون کلاژنهای سطح پوست که موجب ایجاد حالتی ارتجاعی در پوست می شوند و باعث صافی سطح پوست می شوند را در خود تجزیه می کند.

همچنین کم خوابی سطح ترشح هورمون رشد را در انسان ها تحت تاثیر خودش قرار می دهد و باعث کاهش ترشح این هورمون مهم می شود.

هورمون رشد در افراد جوان باعث افزایش سرعت و میزان رشد آن ها می شود؛ اما در سنین بزرگسالی این هورمون باعث افزایش ضخامت پوست انسان، تقویت استحکام استخوانی و افزایش پیدا کردن حجم عضلات می شود؛ این هورمون در هنگام خواب مناسب و عمیق در بدن انسان ها ترشح  و تولید می شود.  

همچنین بخوانید :
مزایای چرت زدن

افزایش پیدا کردن فراموشی در انسان

از سری نکات مهم و جالب مقاله ی عوارض کمبود خواب چیست باید اشاره نمود در صورتی که می خواهید حافظه ی خودتان را ارتقا دهید و قدرت ببخشید میزان خوابتان را به اندازه ای کافی و مناسب تعیین کنید.

طبق تحقیقات صورت گرفته وقایع مغزی که «امواج تیز» نامگذاری شده اند  فعالیت استحکام بخشی در مغز انسان را برعهده دارند.

وظیفه ی امواج تیز دریافت اطلاعات از هیپوکامپوس مغزی و ارسال این اطلاعات به کورتکس مغز می باشد.

ذخیره سازی حافظه ی دراز مدت انسان نیز در این ناحیه مغزی انجام می گیرد زمان شکل گیری این امواج مغزی نیز در هنگام خوابیدن عمیق می باشد.

این تحقیقات دانشمندان در سال 2009 و به همکاری دانشمندان کشورهای فرانسه و آمریکا صورت پذیرفت.

از دیگر عوارض کم خوابی به آلزایمر می توان اشاره کرد

افزایش وزن

یکی از عوامل موثری که می تواند باعث کاهش وزن در انسان شود خوابیدن به میزانی مناسب و استاندارد می باشد؛ میزان افزایش اشتها و گرسنگی در انسان با کم خوابی افزایش پیدا می کند و همین امر باعث چاق شدن انسان می شود.

طبق تحقیقات صورت گرفته احتمال چاق شدن در افرادی که میزان خواب شبانه روزیشان کمتر از 6 ساعت می باشد، 30 درصد بیشتر از افرادی است که میزان خوابشان به 7 الی 9 می باشد؛ این تحقیقات در سال 2004 میلادی صورت گرفته است.

نکته ی مهم دیگر در مطلب عوارض کمبود خواب چیست تحقیقات جدید صورت گرفته ی دانشمندان می باشد، تحقیقات تازه ی در حال انجام دانشمندان بر ارتباط بین خواب و پیتیدها توجه نموده است.

همچنین بخوانید :
علت تب و لرز ناگهانی در بزرگسالان

پیتیدها نقش تنظیم اشتها را در انسان بر عهده دارند؛ همچنین آنزیمی به اسم گرلین نقش تحریک کردن گرسنگی را در انسان برعهده دارد، لیتین هم وظیفه ی انتقال پیام سیر شدن به مغز برعهده می باشد و سبب کاهش اشتها در انسان می شود.

پس متوجه می شویم که کم خوابی در انسان ها با کاهش لیتین در بدن و زیاد شدن مقدار گرلین مرتبط می باشد.

عوارض کمبود خواب
میزان افزایش اشتها و گرسنگی در انسان با کم خوابی افزایش پیدا می کند و همین امر باعث چاق شدن انسان می شود

افزایش خطر مرگ

طبق تحقیقاتی که از میان 10000 کارمند دولتی کشور انگلستان انجام گرفت ارتباط بین الگوهای خواب با میزان مرگ آن ها مورد تحقیق قرار گفت؛  در این تحقیقات به برسی این موارد در دو دهه ی اخیر کارمندان دولت کشور انگلستان پرداخته شد.

طبق یافته های این تحقیقات علمی افرادی که میزان خوابشان را از 8 ساعت به میزان 5 ساعت و کمتر از 5 ساعت کم کرده بودند خطر مرگشان دو برابر افراد با میزان خواب کافی یا همان 8 ساعت در شبانه افزایش داده بودند.

بر اساس این تحقیقات احتمال بروز بیماری های قلبی و عروقی به دلیل کم خوابی 2 برابر سایر افراد با میزان خوابی مناسب و کافی در شبانه روز افزایش پیدا می کند؛ این تحقیقات در سال 2007 میلادی منتشر گردیده  شد. 

عوارض کمبود خواب
از دیگر عوارض کم خوابی خطر افزایش مرگ می باشد

افزایش قضاوت های ناصحیح در انسان

آخرین مورد از مطلب عوارض کمبود خواب چیست این است که کم خوابی باعث برداشت های متفاوت انسان از وقایع پیرامونش می شود.

کم خوابی قدرت انسان را در برداشت ها و قضاوت های صحیح از وقایع دچار تاثیراتی منفی می کند؛ ارزیابی نکردن موقعیت ها و تصمیم گیری نکردن های صحیح و کاملا به موقع در مورد آن موقعیت ها، از اثرات منفی کم خوابی در انسان می باشد.

همچنین بخوانید :
روش های تسکین و درمان دندان درد

همچنین کم خوابی موجب می شود افراد در مورد میزان دقیق مورد نیاز خواب خودشان هم دچار اشتباه شوند.

تاکید متخصصان بر این است که کم خوابی به هیچ عنوان باعث خوب کار کردن انسان نخواهد شد  و اگر در شغلی مشغول فعالیت هستید که ارزیابی و قضاوت های شما در آن جا نقش مهمی را بازی می کند حتما به میزان خوابتان توجه کافی داشته باشید.

طبق تحقیقات صورت گرفته افرادی که در طول شبانه روز به  میزان 6 ساعت می خوابند، در طول زمان ممکن است تصور کنند که به این کم خوابیشان نسبت به افرادی که میزان خوابشان 7 تا 8 ساعت در شبانه روز می باشد عادت کرده اند.

اما بر اساس نتایج مربوطه ی آزمایشات کاهش کارایی پایین تر این افراد در طی زمان بر می خوریم.

در پایان مطلب عوارض کمبود خواب چیست اگر شما هم دلایل و تجربیاتی از تاثیرات منفی کم خوابی و بی خوابی دارید لطفا برای ما در پایین همین مقاله ارسال بفرمایید با سپاس.

اشتراک گذاری 

Share on whatsapp
واتساپ
Share on telegram
تلگرام
Share on facebook
فیسبوک
Share on twitter
توییتر
Share on email
ایمیل
Share on linkedin
لینکدین
0 پاسخ

دیدگاهتان را بنویسید

می خواهید در گفت و گو شرکت کنید؟
خیالتان راحت باشد :)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.