بچه شبیه کی میشه

بچه شبیه کی میشه

بچه شبیه کی میشه

بچه شبیه کی میشه

یکی از مسائل چالش برانگیز و مهم برای والدین این است که فرزند آن ها شبیه به کدام یک از آن ها می شود. معمولاً پدر مادر هایی که اولین بار است که حس والد بودن را تجربه می کنند درباره شباهت فرزند خود با یکدیگر صحبت می کنند. این موضوع به حدی می ‌تواند جالب باشد که ساعت های زیادی را در طول بارداری به خود اختصاص دهد.

ما در این مقاله می ‌خواهیم به سوال ” بچه شبیه کی میشه ” پاسخ دهیم؛ اگر می خواهید به پاسخ این سوال برسید به شما توصیه می کنیم که تا پایان این مطلب را مطالعه کنید.

تا کنون هیچ روشی به اثبات نرسیده است که شباهت فرزند به والدین را قبل از تولد مشخص کند. هیچ کسی نمی تواند تشخیص دهد قبل از تولد فرزند به پدر یا مادر شبیه است؛ اما با استفاده از علم ژنتیک می ‌توانید تا حدودی پیش بینی کنید که چهره کودک به چه کسی شبیه است. تمام ویژگی های ژنی کودک مشخص کننده رنگ چشم،جنس مو، بلند و کوتاه بودن قد است.

همان طور که می دانید ژن ها متشکل از dna هستند؛ تمام خصوصیات کودک بر اساس به ارث بردن ژن های مختلف از پدر و مادر است؛ به همین دلیل نمی‌ توانید به صورت دقیق خصوصیات ژنتیکی را مشخص کنید، هیچ کس نمی‌داند که عوامل ژنتیکی پدر و مادر به چه صورت با یکدیگر ترکیب شده است.

تاثیر ژنتیک بر روی رنگ مو

” بچه شبیه کی میشه ” در پاسخ به این سوال باید بدانید که عوامل ژنتیکی بر روی چهره ی کودک تاثیر گذار است.

همچنین بخوانید :
تعبیر خواب خرس حضرت یوسف

جالب است بدانید که اگر زن و مرد رنگ موی قهوه ای یا مشکی داشته باشند مطمئنا کودکان آن ها نیز رنگ مویی تیره خواهند داشت.

رنگ موی قهوه ای نسبت به بلوند غالب است، بنابراین اگر یکی از والدین رنگ موی روشن و دیگری رنگ موی تیره داشته باشد احتمال تیره شدن رنگ موی کودک بسیار بیشتر از بلوند است ولی احتمال بلوند شدن نیز وجود خواهد داشت. اگر هر دو والد رنگ موی بلوند داشته باشند، فرزند آن ها نیز رنگ مویی روشن خواهد داشت.

..

جالب توجه است که رنگ مو های مادرزادی قرمز رنگ در هر کدام از والدین امری پیچیده است، هر دو والد حتماً باید ژن قرمزی مو را داشته باشند تا بر روی فرزند آن ها نیز تاثیر گذاشته شود.

حتی اگر پدر بزرگ و مادر بزرگ رنگ موی روشن داشته باشند، اما موی فرزندان تیره باشد احتمال این که رنگ موی نوه آن ها روشن باشد بسیار زیاد است.

بچه شبیه کی میشه
عوامل ژنتیکی بر روی رنگ موهای کودک بسیار اثرگذار است

 ژن های متفاوتی در هر کدام از والدین به کودک می رسد؛ ژن هایی نیز به عنوان مشخص کننده رنگدانه مو به نام ملانین نیز در کودکان وجود دارد.

” بچه شبیه کی میشه ” باید این را بدانید که اگر مقدار بیشتری از ملانین ” unmaelanin ” در بدن کودک وجود داشته باشد، مطمئناً موهای کودک قهوه ای یا مشکی می شود.

اگر مقدار کمی از این ملانین وجود داشته باشد موهای نوزاد روشن خواهد بود. افرادی که موهای قرمزی دارند نوعی دیگر ملانین در بدن آنها از که به آن فوملانین گفته می ‌شود.

همچنین بخوانید :
تیپ شخصیتی مردانه که خانم ها می پسندند

تاثیرگذاری ژنتیک بر روی رنگ چشم

بسیاری از والدین کنجکاو هستند که بدانند رنگ چشمان فرزندان ها آبی، قهوه ای و یا سبز است؟ معمولاً نوزادانی که پوست سفید تر دارند، چشمان آن ها نیز آبی و یا خاکستری است؛ اما نوزادانی که رنگ پوست آن ها تیره و یا سبزه است معمولاً رنگ چشم آن ها به قهوه ای متمایل می شود.

همان طور که می دانید تعیین رنگ چشم دقیقا مانند رنگ مو نیز به چندین ژن مختلف مربوط می‌ شود که رنگدانه ملانین را کنترل خواهند کرد.

رنگ چشم های قهوه ای همیشه نسبت به رنگ چشم سبز و آبی غالب بودند و بعد از آن رنگ چشم سبز نسبت به رنگ چشم آبی نیز غالب تر است؛ اما مطمئنا شما هم این موضوع را دیده اید که والدینی که چشمانی سبز و دیگری قهوه ای دارند چشمان فرزند آن ها نیز آبی شده است. این موضوع به این دلیل است که پدر یا مادر ژن چشم آبی مغلوب را در بدن داشته اند و آن را به فرزند انتقال داده شده است.

تاثیرگذاری ژنتیک بر روی وزن قد و هیکل فرزند

” بچه شبیه کی میشه ” باید بدانید که ژنتیک تمام این موضوعات را مشخص می کند؛ برای مثال اگر خانمی نوزاد پسری با وزن دو کیلو دویست گرم و ۵۵ سانت به دنیا بیاورد این موضوع به این معنی نخواهد بود که او تا پایان عمر قد بلند و وزن مناسبی دارد! فاکتورهای زیادی از جمله مواد غذایی و تحرک در قد و وزن افراد نیز موثر است.

همچنین بخوانید :
بهترین کتاب های موفقیت و ثروت

تولد فرزندی با قد و وزن مناسب می تواند به دلیل رژیم غذایی مادر در دوران بارداری باشد. یکی از راه هایی که می توانید به طور تقریبی قد فرزند را مورد بررسی قرار دهید به این صورت است که  قد زن و مرد را با یکدیگر جمع کنید و برای فرزندان پسر حاصل را با ۱۲.۷ سانت و برای فرزندان دختر آن را منهای ۱۲.۷ سانت کنید و در مرحله بعد آن عدد را تقسیم بر دو کنید.

تخمین زدن وزن کمی دشوارتر است، بر اساس تحقیقات انجام شده در این زمینه، ۴۰ درصد از وزن گیری کودک از پدر و مادر به ارث می برد، بنابراین وزن پدر ۲۰ درصد و وزن مادر نیز ۲۰ درصد در وزن فرزند موثر است و بقیه وزن گیری کودک و عواملی مانند نحوه زندگی تحرک و تغذیه بستگی خواهد داشت.

از شباهت های دیگری که بر روی کودک اثرگذار است تاثیرات ژنتیکی قدی و هیکلی بر روی کودک است

کودک از بدو تولد شبیه به مادر است یا پدر

” بچه شبیه کی میشه ” در پاسخ باید این موضوع را بدانید که تحقیقاتی که در زمینه شباهت فرزند با والدین انجام شده است نشان می دهد، در زمان تولد کودک به هر دو والد به یک اندازه شبیه است. مطالعات دیگر نشان می دهد که کودک در سه روز اول زندگی خود بیشتر شبیه به مادر است.

شباهت کودکان به پدربزرگ یا مادربزرگ

بسیار دیده شده است که کودکان شبیه پدربزرگ و مادربزرگ خود هستند؛ مطمئنا این قضیه به دلیل به ارث رسیدن ژن‌های آن ها است. به همین دلیل گاهی کودکان شبیه به عمه، خاله، عمو و دایی خود می شوند.

همچنین بخوانید :
تعبیر خواب بچه دار شدن از نظر حضرت یوسف

تمام عواملی که ویژگی های ظاهری کودک را مشخص می کند ژنتیک است؛ اما در بعضی از جاها نیز از عوامل محیطی بر روی آن تاثیر گذار خواهد بود.

در هیچ کجای دنیا نمی‌توانید مشخص کنید که یک نوزاد دقیقا چه ژن هایی را از والدین خود به ارث برده است و همین طور پیش بینی کنید که نوزاد به کدام یک از والدین خود شباهت بیشتری دارد.

ما در این مقاله سعی کردیم به سوال ” بچه شبیه کی میشه ” پاسخ دهیم، اگر شما هم درباره این موضوع نظر، پیشنهاد و یا تجربه ای دارید می ‌توانید آن را با ما و سایر کاربران زیر این مطلب را به اشتراک بگذارید. در پایان از شما سپاسگزاریم که با ما همراه بودید.

اشتراک گذاری 

1 پاسخ دادن

دیدگاهتان را بنویسید

می خواهید در گفت و گو شرکت کنید؟
خیالتان راحت باشد :)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.